Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.876
Едно прашање до некој од вас што е вакциниран во Србија и бил во Грција последниов период:
Дали се влегува без проблем со потврдата која ви ја даваат во Србија (на која има баркод, инфо за вакцината, ваше инфо, итн...) или треба некоја друга потврда/сертификат?
Однапред фала.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Значи од тие испитувања се имам поминато. И хормони и тироидна и уште многу други кај што ме прати матичната, ама со се сум во ред.
Кажи му на дечко ти нека те гушка повеќе, ако не Анон фати си го.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.427
Поени од реакции
9.332
Кажи му на дечко ти нека те гушка повеќе, ако не Анон фати си го.
Ти колку ме мислиш дека сум млада? Фамилијарна жена сум, домаќинка, Анон е мушичка за мене...
Не сакам баш гушкања гњавења, ќе си потрпам.. :D
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Ти колку ме мислиш дека сум млада? Фамилијарна жена сум, домаќинка, Анон е мушичка за мене...
Не сакам баш гушкања гњавења, ќе си потрпам.. :D
Ја те гушкам у астрален свет, онака другарски ;)
Не озбилно, ај денеска е касно....од утре спорт, добра храна, суплементи и смени го малку ставот, повеќе ведра биди. Ќе се опраиш.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Едно прашање до некој од вас што е вакциниран во Србија и бил во Грција последниов период:
Дали се влегува без проблем со потврдата која ви ја даваат во Србија (на која има баркод, инфо за вакцината, ваше инфо, итн...) или треба некоја друга потврда/сертификат?
Однапред фала.
Секако дека може да патуваме ние што сме вакцинирани во Србија.......не ни треба ништо од Македонија.

кога примаш прва доза.......добиваш потврда за извршена вакцинација....со QR код.
кога примаш втора доза......првата потврда ја задржуваат и ти издаваат иста таква нова потврда....каде што се наведени двете дози.....со QR код

Потоа си вадиш преку е-управа......Дигитален зелен сертификат.......го принташ или го чуваш во мобилен.....по желба.....и го приложуваш на граница.

Дигитален зелен сертификат......е нешто што не може да се фалсификува.....бидејќи QR-от води према линк на МЗ Србија.....и ги содржи сите твои лични/вакцинални податоци.

За разлика од QR-от што е на потврдите после прва и втора доза.....каде што пишува само име и презиме, број на потврда......и дека документот е валиден.
На Зелениот сертификат.......во QR-от се сите можни податоци......сите твои лични податоци, како и податоците за примена прва/втора доза......во целост.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.876
Секако дека може да патуваме ние што сме вакцинирани во Србија.......не ни треба ништо од Македонија.

кога примаш прва доза.......добиваш потврда за извршена вакцинација....со QR код.
кога примаш втора доза......првата потврда ја задржуваат и ти издаваат иста таква нова потврда....каде што се наведени двете дози.....со QR код

Потоа си вадиш преку е-управа......Дигитален зелен сертификат.......го принташ или го чуваш во мобилен.....по желба.....и го приложуваш на граница.

Дигитален зелен сертификат......е нешто што не може да се фалсификува.....бидејќи QR-от води према линк на МЗ Србија.....и ги содржи сите твои лични/вакцинални податоци.

За разлика од QR-от што е на потврдите после прва и втора доза.....каде што пишува само име и презиме, број на потврда......и дека документот е валиден.
На Зелениот сертификат.......во QR-от се сите можни податоци......сите твои лични податоци, како и податоците за примена прва/втора доза......во целост.
Фала другарче.
 

HristijanWR10

Bryan Kearney
Член од
11 април 2012
Мислења
10.761
Поени од реакции
20.472
Kako pomina?
Jas od prvata ne osetiv nisto. Denes ja primiv vtorata doza fajzer i ocekuvam isto dobro da pominam. Po analogija sto virus ne me zakacil ili soboril 10 godini. :D Drugarka vcera so vtora doza zaglavi, temperaturi, omalaksanost i podduena raka.
Освен болка во рака и мал оток од можда пола час првиот ден, и наредниот ден шо ме болеа стомачните мускули нишо друго.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
31 март 2008
Мислења
2.504
Поени од реакции
1.721
незнам дали пратите вести, бидејќи на нашите сител и канал 5 нема сигурно да чуете. Протекоа и официјални мејлови на Фаучи за вирусот што комуницирал со други научници.
Дека тоа што беше теорија на заговор во Март 2020 година дека вирусот е вештачки направен во лабараторија и пуштен а не дека преминал од Лилјак на човек, сега и официјално се потврди.
Наместо да гледате сител и канал 5 , погледнете малку вести и во Австралија, Фокс и CNN од америка да видите што се случува.
Дај линк???
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
17.999
Многу е интересно што сите што плукаа и не му веруваа на Фучи, после сите глупости што ги кажа лани, сега наеднаш почнаа да му веруваат :pos:
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Многу е интересно што сите што плукаа и не му веруваа на Фучи, после сите глупости што ги кажа лани, сега наеднаш почнаа да му веруваат :pos:
All we are dust in the wind in our minds. Дувни ветре развигорче.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
17.999
Иначе Кинезиве имаат во моментов 100 случаи од Делта (Индискиот Сој) во Гуангџоу. И повторно се во акција на рано спречување со целосно затворање на улици и региони во градот.

Иначе немаше да пишувам, ама Кинезиве тестираат целосно авотономни возила за транспорт на материјали и храна во заразените подрачја. :)

 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.135
Поени од реакции
10.487
Некоја дојава да не има за нови вакцини во државата?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom