Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
14 ноември 2009
Мислења
16.638
Поени од реакции
13.672
Некој добар линк со споредба помеѓу сега достапните вакцини да пуштите?
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.296
Поени од реакции
2.304
Важно утре ке ги вакцинираат тие пијавици во Собрание се по список цел форум да им се нареди.Они да ти биле во ризична група што од година дена корона дали 3 пати биле во собрание.Мамичето нивно лоповско.За нив гарант и Фајзер вакцините ги донесоа.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
1.444
Поени од реакции
1.575
Е зошто сега вакви празни муабети?

Па ти рече дека членот немал прочитано научни трудови, па мене ме интересира кои научни трудови си ги читал. Сподели со нас, да знаеме да се едуцираме и ние. Не е убаво ако има нешто што е научно поткрепено а укажува на штетноста на вакцините да го препокриваш. :)
Ај сеа врати се поназад, прочитај што беше тема на муабет, па после ако пак пробуваш да ми наметнуваш нешто што не сум го кажал, (иако сум ти дал мислење за штетноста) тогаш, покрај слаб обид за шегобиец, ќе произле дека си и просто провокаторче, а не го сакаме тоа, нели.... :sneaky:

Сега е фер со членот кој објаснуваше како вакцинираните ќе ги предизвикаат мутациите, да ги терате маски да носат и социјална дистанца, за да не бидат причина за 4иот бран. Ќе бидат преносители на мутации, па да не ги пренесуваат на другите.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
4.094
Поени од реакции
8.563
Во Србија, бидејќи веќе имаат значаен број на вакцини направиле пресек на статистика на вакцинирани по градови. Погодете како одат процентите...
Најголем процент на вакцинирани е очекувано во Белград и тоа по општини најмногу во централното градско подрачје: Стари Град, Савски Венац, Врачар... Најмал процент приградски: Сурчин, Лазаревац...
Најмал процент на вакцинирани: Нови Пазар, Бујановац...
Зошто ли не ме чудат бројките....
 
Член од
13 април 2021
Мислења
102
Поени од реакции
298
Ај сеа врати се поназад, прочитај што беше тема на муабет, па после ако пак пробуваш да ми наметнуваш нешто што не сум го кажал, (иако сум ти дал мислење за штетноста) тогаш, покрај слаб обид за шегобиец, ќе произле дека си и просто провокаторче, а не го сакаме тоа, нели.... :sneaky:

Сега е фер со членот кој објаснуваше како вакцинираните ќе ги предизвикаат мутациите, да ги терате маски да носат и социјална дистанца, за да не бидат причина за 4иот бран. Ќе бидат преносители на мутации, па да не ги пренесуваат на другите.
Бафро, знам јас дека си антивакцер и знам дека не постои ниту еден научен труд кој може да го поткрепи тоа што го зборуваш. Залудно парафразираш и релативизираш. Кажи си фино лепо немам факти да го аргументирам тоа што го зборам и готово. Или ако не сакаш да кажеш подобро премолчи си отколку вака да се повикуваш на наука, а немаш аргументи за твоите теории па вртиш као киша око Крагујевац.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
4.094
Поени од реакции
8.563
Една реалност во нашата мила земја:
„Мајка ми има хронична бубрежна болест. Има 70 години. Сеуште не дошла на ред да се вајцинира.

Дарко Каевски е пратеник, има 32 години и ништо не му фали. Денеска Дарко и уште 119 други како него ќе се вакцинираат со најскапата вакцина за Ковид19.“

*превземено од Твитер...
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
661
Поени од реакции
2.130
Изјавуваат дека уште има од Астра Зенека вакцини и чекаа да дојдат Фајзер за да ги вакцинираат пратениците. Гарант и овие од влада кај и да ќе се вакцинираат пред сите ризични категории. Меркел чекаше да и дојде ред и се вакцинираше со Астра Зенека ама овие нашиве им скапа кожа. Дневно умираат над 30 луѓе ама овој Каевски со 32 години и војводата Тимчо Муцунски имаат предност пред постари и хронични болни. Се ми иде дека го и заслуживме ова, лошото е што нема ништо да научиме туку само ќе одиме уште толку надолу.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
16.638
Поени од реакции
13.672
Да бидеме реални, АЗ ја забранија за под 70 години, ни пратеник ни обичен граѓанин не се вакцинира со неа.
Vo UK se dadeni 21.200.000 dozi Astra Zeneca i registrirani 168 slucaevi so tromboza. 1:126.000.
Дознав дека имало уште еден случај што завршила во болница после Астра Зенека вакцинирана во Србија, имаше нешто на ТВ или го прикрија овој случај? Не знам зашто, ама кај нас е 2:20.000, има голема дискрепанца. Во Србија нема ни еден случај ако не се лажам
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
11.053
Поени од реакции
14.147
Да бидеме реални, АЗ ја забранија за под 70 години, ни пратеник ни обичен граѓанин не се вакцинира со неа.

Дознав дека имало уште еден случај што завршила во болница после Астра Зенека вакцинирана во Србија, имаше нешто на ТВ или го прикрија овој случај? Не знам зашто, ама кај нас е 2:20.000, има голема дискрепанца. Во Србија нема ни еден случај ако не се лажам
Ja sum pod 60 i sum vakciniran so AZ, kako i drugi. Merkel, pretsedatelot na Germanija i drugi politicari se vakcinirani so AZ. Vo Germanija prvite pokraini pocnaa da ja ukinat starosnata granica za AZ. Kako za sporedba. Ima takvi slucaevi, mnogu se retki.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
9.601
Поени од реакции
9.839
Една реалност во нашата мила земја:
„Мајка ми има хронична бубрежна болест. Има 70 години. Сеуште не дошла на ред да се вајцинира.

Дарко Каевски е пратеник, има 32 години и ништо не му фали. Денеска Дарко и уште 119 други како него ќе се вакцинираат со најскапата вакцина за Ковид19.“

*превземено од Твитер...
Не е само тоа. На пунктовиве за вакцинација на пензионериве му закажуваат Мој термин, ама нема доволно вакцини оти бајги има со врски (роднини и пријатели) што влегуваат преку ред.

Пензионериве чекаат по 2 часа во мал ходник начукани ко сардини за вакцина.

Зошто отвараат воопшто Мој термин, нека си ги вакцинираат прво сите роџаци и пријатели, па после нека отвараат термини.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
1.444
Поени од реакции
1.575
Бафро, знам јас дека си антивакцер и знам дека не постои ниту еден научен труд кој може да го поткрепи тоа што го зборуваш. Залудно парафразираш и релативизираш. Кажи си фино лепо немам факти да го аргументирам тоа што го зборам и готово. Или ако не сакаш да кажеш подобро премолчи си отколку вака да се повикуваш на наука, а немаш аргументи за твоите теории па вртиш као киша око Крагујевац.
Дали моите постови се аргументирани се гледа од приложените извори на информации и логичните прашања и заклучоци. За тебе видовме што си: лоши обиди за шегобиец, слабо (непотковано) провокаторче и најверојатно (за ова сами си потврдивте со другиот член) ќе бидеш преносител на мутации.

Секој со својот капацитет на размислување и прибрани информации ќе си одлучува. Јас на пример, често поставувам прашања (за да соберам што повеќе информации) на кои очекувам конкретни и поткрепени одговори. Кај хемијата и физиката, нема толку различни/ спротивставени мислења во фелата, како кај медицината, кој знае зашто :toe:
можеби бидејќи таму, во 100 експерименти/случаеви, причината или резултатот се исти, додека кај официјалната медицина, господ напомош.

Врска науката, кога ќе почнеш да размислуваш и прашуваш, а не, слепо да веруваш на авторитет, тогаш ќе најдеш милион научни информации.
Дотогаш изигравај шегобиец, шири ги мутациите, а јас ќе се придржувам до изреката " не им давај бисери на свињите " :P
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
9.601
Поени од реакции
9.839
Кај хемијата и физиката, нема толку различни/ спротивставени мислења во фелата, како кај медицината, кој знае зашто :toe:
:pos:
Како што си мислев и за тоа немаш врска. Ако не знаеше последниве 20-30 години 2-3 пати е сменет изгледот на атомот.

И сега во моментов да прашаш, двајца научници од ЦЕРН, ќе ти дадат два различни описи на атомот.

За Em-Drive спроведуваат 5-6 експерименти во 10 години и сеуште не се сигурни дали е петарда или откритие за Нобелова награда.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
1.444
Поени од реакции
1.575
:pos:
Како што си мислев и за тоа немаш врска. Ако не знаеше последниве 20-30 години 2-3 пати е сменет изгледот на атомот.

И сега во моментов да прашаш, двајца научници од ЦЕРН, ќе ти дадат два различни описи на атомот.

За Em-Drive спроведуваат 5-6 експерименти во 10 години и сеуште не се сигурни дали е петарда или откритие за Нобелова награда.
Драго ќе ми е ако ти имаш врска, ќе ти поставам некои прашања, ќе ми се разбистрат некои нејаснотии. Ама ти си двосмислен како антиваксер, па ќе ме збуниш.

Тенеке, си се запрашал ли како рибите во брзите потоци, стојат мирно наспроти течението или па како со голема леснотија нагоре шпринт фаќаат :toe:
 

Vladimkd

Né giusto né sbagliato, conta solo il risultato!
Член од
16 февруари 2021
Мислења
26
Поени од реакции
45
I znate šta je najzanimljivije. Gotovo svi koji se javno zalažu protiv vakcinacije, oni se samo pretvaraju pred javnošću i nanose štetu narodu, a oni sami su već vakcinisani ali to naravno niko ne zna. To nije slučaj samo u Srbiji, već svuda u svetu. To je već javna tajna.
Ugodan vikend svima!

Послато са SM-N950F помоћу Тапатока
 

Kajgana Shop

На врв Bottom