Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.126
Поени од реакции
17.914
Епа тоа е целата работа. Тие ем учени (исти книги, исти факултети), ем со години работат, не можат да се договорат, ама затоа антиваксериве биле виновни :tapp:




:sneaky:




Повторно сам себе убијал правиш Тенеке.
Овде сум за да кажам што мислам, а мислењето го менувам соодветно на информациите што ги имам и плус да прочитам што има да кажат неколку души што ги почитувам.

За другите пенис не ме боли што ќе прават. Пандемијава на секаде во светот е веќе оставена на индивидуални одлуки, па секој со умот.

На мајка ми и реков да си се вакцинира со АЗ ако сака, на ќерка ми уште и велам да не се вакцинира. Ама пак таа можи и нема да ме послуша оти и факултет учи баш за тие работи и повеќе знае од мене.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Епа тоа е целата работа. Тие ем учени (исти книги, исти факултети), ем со години работат, не можат да се договорат, ама затоа антиваксериве биле виновни :tapp:




:sneaky:




Повторно сам себе убијал правиш Тенеке.
Prviot argument ni ti go sfakam. I na skolo site ucevme od isti knigi pa ne sme site isti. Isto so fakultetot. Taze zavrsen student ne e ist so drug a kamoli vo vakvi sferi kade sto treba ekspertsko znaenje sto mnogu malku go imaat. Zatoa i ne sekoj doktor e ist. Imas specijalisti vo sekoja granka. I da, moze da ima razni mislenja megju eksperti vo ista sfera no ima nesto kako minorni mislenja i toa sto od naukata e opsto prifateno i se smeta za validno. Ne mora da znaci deka minornoto mislenje na kraj ne e tocno, ama sansite se mnogu mali. Posto vo globala i da ima minorno mislenje ako naucno se dokaze deka e tocno, ke se smeni i opsto prifateniot stav vo naukata. Ali dosega tie "eksperti" koi se protiv korona, maski, vakcini ne pokazale nekoi naucni trudovi tuku voglavno se individualni mislenja.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.818
Поени од реакции
7.187
Prviot argument ni ti go sfakam. I na skolo site ucevme od isti knigi pa ne sme site isti. Isto so fakultetot. Taze zavrsen student ne e ist so drug a kamoli vo vakvi sferi kade sto treba ekspertsko znaenje sto mnogu malku go imaat. Zatoa i ne sekoj doktor e ist. Imas specijalisti vo sekoja granka. I da, moze da ima razni mislenja megju eksperti vo ista sfera no ima nesto kako minorni mislenja i toa sto od naukata e opsto prifateno i se smeta za validno. Ne mora da znaci deka minornoto mislenje na kraj ne e tocno, ama sansite se mnogu mali. Posto vo globala i da ima minorno mislenje ako naucno se dokaze deka e tocno, ke se smeni i opsto prifateniot stav vo naukata. Ali dosega tie "eksperti" koi se protiv korona, maski, vakcini ne pokazale nekoi naucni trudovi tuku voglavno se individualni mislenja.
Еден од тие експерти против маска е и Фаучи, како и СЗО.

А за тоа минорни, не знаев дека тоа се однесува и за мислења кои се целосно спротивни, (360 степени што би рекол ронче целофанче)

Тоа ти што немаш прочитано научни трудови, не значи дека се работи докторски мислења, ама секако продолжи да си тресеш зелени.

Не не @teneke ти пишуваше дека антиваксерите т.е. луѓето кои се против вакцина, се неписмени. Со тоа што самиот имаш напишано дека за ќерката и мајка си против, автоматски си антиваксер. Многу едноставно е, не туку врти сучи.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Еден од тие експерти против маска е и Фаучи, како и СЗО.

А за тоа минорни, не знаев дека тоа се однесува и за мислења кои се целосно спротивни, (360 степени што би рекол ронче целофанче)

Тоа ти што немаш прочитано научни трудови, не значи дека се работи докторски мислења, ама секако продолжи да си тресеш зелени.

Не не @teneke ти пишуваше дека антиваксерите т.е. луѓето кои се против вакцина, се неписмени. Со тоа што самиот имаш напишано дека за ќерката и мајка си против, автоматски си антиваксер. Многу едноставно е, не туку врти сучи.
Okolu Fauci: https://edition.cnn.com/factsfirst/politics/factcheck_e58c20c6-8735-4022-a1f5-1580bc732c45
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.040
Поени од реакции
10.252
Еден од тие експерти против маска е и Фаучи, како и СЗО.

А за тоа минорни, не знаев дека тоа се однесува и за мислења кои се целосно спротивни, (360 степени што би рекол ронче целофанче)

Тоа ти што немаш прочитано научни трудови, не значи дека се работи докторски мислења, ама секако продолжи да си тресеш зелени.

Не не @teneke ти пишуваше дека антиваксерите т.е. луѓето кои се против вакцина, се неписмени. Со тоа што самиот имаш напишано дека за ќерката и мајка си против, автоматски си антиваксер. Многу едноставно е, не туку врти сучи.
А дали ти имаш научни трудови кои ја негираат ефикасноста и безбедноста на вакцините?

Носење маска на отворено кога си сам е чиста глупост и има смисла само доколку не постои можност за одржување растојание.
Ги носиме ваљда од причина што е попрактично да ја ставиш еднаш маската и да ја спуштиш кога ќе има услови за тоа, а не стави-спушти, па така ризикот да си го пренесеш вирусот од надворешната страна на маската (нели тоа и е улога) е многу поголем.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.714
Поени од реакции
15.586
и во Австралија не е баш се мазно:confused:
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.818
Поени од реакции
7.187
Носење маска на отворено кога си сам е чиста глупост и има смисла само доколку не постои можност за одржување растојание.
Ги носиме ваљда од причина што е попрактично да ја ставиш еднаш маската и да ја спуштиш кога ќе има услови за тоа, а не стави-спушти, па така ризикот да си го пренесеш вирусот од надворешната страна на маската (нели тоа и е улога) е многу поголем.
Ова со маскиве, барај постари постови. Таму има споделено мета-анализи каде заклучокот е дека не штитат. За време на шпанскиот, носеле маски, ама џабе било.На самите пакување од маските ти пишува не штити. Тоа што вие сакате да се чувствувате посигурни се е личен избор и не навлегувам.

А дали ти имаш научни трудови кои ја негираат ефикасноста и безбедноста на вакцините?
За неефикасноста, вчера сами си кажавте, самите производители си кажуваат, па нема потреба да се повторуваме. Дури и напишавте вакцинираните ќе предизвикале мутации. Значи кога ќе почнат новите соеви, вакцинираните ќе бидат виновни, а не невакцнираните :D

За безбедноста, сметам дека нема штета од нив, но исто нема ни корист. Штом не дава 100% заштита, туку 50-50 исто ми се фаќа, бидејќи и сега ни се толкави шансите :toe:

Ај да повториме што напишал Фаучи:
If one assumes that the number of asymptomatic or minimally symptomatic cases is several times as high as the number of reported cases, the case fatality rate may be considerably less than 1%. This suggests that the overall clinical consequences of Covid-19 may ultimately be more akin to those of a severe seasonal influenza (which has a case fatality rate of approximately 0.1%) or a pandemic influenza (similar to those in 1957 and 1968) rather than a disease similar to SARS or MERS, which have had case fatality rates of 9 to 10% and 36%, respectively.
Значи 57ма,68ма ем поголем % смртност, ама немало вакви "продуктивни" мерки.

Морал да пие вода, оправдано му е :D

Овде зборат за некои пејпери/трудови, ама Фаучи нема на што да се повика, туку бла бла бла. Иако целосно вакциниран пак да носеле маски бла бла бла.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Fauci posle ja koregira izjavata sto e sosema ok i obrazlozi.
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Епа тоа е целата работа. Тие ем учени (исти книги, исти факултети), ем со години работат, не можат да се договорат, ама затоа антиваксериве биле виновни :tapp:
Во денешно време и тоа како е изводлив плаНЕТ тејбл хелти–академик консензус, кој ако не веднаш и сега би го решил проблемот, сигурно би ги анулирал непотребните психички импликации во народната маса....
Ваксери, антиваксери и било какви оф/он бинар моуд ставови,компликации најмалку ни требаат во ситуацијава, барем секој од себе тоа можеме да го правиме без да ни е наложено од некакви можни "мистични" конспиратори:lut:
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.379
вас ис дас грип ? на што се тиче ова драстично изумирање на грипот ?
Прегледај го приврзокот 293145
До сега најлогично нешто што прочитав е дека кога има респираторен вирус, еден сој е доминантен и ги истиснува останатите. Го глеаме тоа сега и со британскиот, најзаразлив е и практично старата верзија никој не ја фаќа.
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Член од
13 април 2021
Мислења
3.040
Поени од реакции
10.252
Ова со маскиве, барај постари постови. Таму има споделено мета-анализи каде заклучокот е дека не штитат. За време на шпанскиот, носеле маски, ама џабе било.На самите пакување од маските ти пишува не штити. Тоа што вие сакате да се чувствувате посигурни се е личен избор и не навлегувам.



За неефикасноста, вчера сами си кажавте, самите производители си кажуваат, па нема потреба да се повторуваме. Дури и напишавте вакцинираните ќе предизвикале мутации. Значи кога ќе почнат новите соеви, вакцинираните ќе бидат виновни, а не невакцнираните :D

За безбедноста, сметам дека нема штета од нив, но исто нема ни корист. Штом не дава 100% заштита, туку 50-50 исто ми се фаќа, бидејќи и сега ни се толкави шансите :toe:



Ај да повториме што напишал Фаучи:


Значи 57ма,68ма ем поголем % смртност, ама немало вакви "продуктивни" мерки.




Морал да пие вода, оправдано му е :D


Овде зборат за некои пејпери/трудови, ама Фаучи нема на што да се повика, туку бла бла бла. Иако целосно вакциниран пак да носеле маски бла бла бла.
Значи немаш научни трудови кои укажуваат на неефикасноста и небезбедноста на вакцините.

Ок, благодарам Бафра. :D
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.126
Поени од реакции
17.914
Еден од тие експерти против маска е и Фаучи, како и СЗО.

А за тоа минорни, не знаев дека тоа се однесува и за мислења кои се целосно спротивни, (360 степени што би рекол ронче целофанче)

Тоа ти што немаш прочитано научни трудови, не значи дека се работи докторски мислења, ама секако продолжи да си тресеш зелени.

Не не @teneke ти пишуваше дека антиваксерите т.е. луѓето кои се против вакцина, се неписмени. Со тоа што самиот имаш напишано дека за ќерката и мајка си против, автоматски си антиваксер. Многу едноставно е, не туку врти сучи.
Јас мислам дека ти си фејк антиваксер, ваков ќе бидиш на денот ко ќе се вакцинираш.

 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
вас ис дас грип ? на што се тиче ова драстично изумирање на грипот ?
Прегледај го приврзокот 293145
Не знам ама експертиве спомнуваа дека покрај ваков вирус, грипот не можел да дојде до израз. Затоа демек бил намален бројов на случаји со сезонски грип во повеќето земји.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom