Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.650
Поени од реакции
27.992
веќе го напраија потпуно истото
Влага еден ѓуптин у Кипер во Ѓорче,тие шконки таму што работат се баеѓи по трезвени и таа му вика без маска не може унутра,или стај маска или излези а тој и одговори дека Муслиманите не требало да носат маска а он бил Муслиман,така да шансите да е оваа ѓупка од населба Баир во Битола како што и самата се преставува навистина се огромни
 
Член од
19 април 2012
Мислења
429
Поени од реакции
681
Линк: Сарај го живее секојдневието со 41 активен случај на Ковид-19
Освен кон жителите на општината Беџети денеска апелираше и до Институтот за јавно здравје да прават по 700 тестови за да се спречи ширењето на жариштата.
Директоро на Институтот, Арен Зибери, пак за Телма вели дека такво тестирање може да покаже погрешна слика за состојбата, додавајќи дека тестовите ќе се правата врз епидемиолошките индикации.
"Тешка" политичка игра се води со бројот на тестирање, мислам дека поочигледно од ова не може да биде, зашто ако почнат да прават повеќе тестови, ќе им се скрши целата слика за тоа дека успешно се справуваат со кризата.

Пишав во претходната тема пред неколку недели, доколку не се прави масовен скрининг, нема да се знае реалната состојба и нема да се откријат асимптоматските случаи, следствено на тоа, пребрзо опуштање на мерките и прогласување на победа на вирусот за политички цели ќе ја влоши ситуацијата и ќе се вратиме назад.
Нажалост, се случи ова со ифтарите, а за недела дена ќе броиме и бројќи од рамазан, и за некоја недела можеби и од кафаните и кафичите.

----

Има шанса вирусот да ослабува, но не можам да најдам многу податоци на тоа поле, освен едно истражување направено од пред месец дена од Универзитетот на Аризона. Ова го мислам, што не значи дека е точно воопшто споредбено со нашата ситуација, но поголемиот дел од Европа не бележи голем број на пораст на новозаболени, исто така и бројот на излечени се зголемува, додека бројот починати се намалува, што е добро.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Pa neka naredat policija ili vojska vo tie 3 opstini i neka gi stavat u katantin. Nemoze i dr da stradat od edno pleme.
Во Албанија има многу помалку заболени кај нас.Значи се работи за иста албанска нација која во матичната држава ги почитува мерките.За разлика од овдека каде шо се парават за инает,за после да глумат жртви.Страшно ги разгали оваа држава . Веќе е време да се поништи рамковниот договор.Стварно многу скапо ја плаќаме цената на тој проклет договор!
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
Вакви надреални глупости само тука има. Земи таму завари им ги вратите како во Вухан на почетокот и нека испоцркаат, нека си ебат мајката. Не може цела држава уште да трпи заради примитивциве.

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.324
Поени од реакции
79.073
Влага еден ѓуптин у Кипер во Ѓорче,тие шконки таму што работат се баеѓи по трезвени и таа му вика без маска не може унутра,или стај маска или излези а тој и одговори дека Муслиманите не требало да носат маска а он бил Муслиман,така да шансите да е оваа ѓупка од населба Баир во Битола како што и самата се преставува навистина се огромни
онаа е изглеа шо пее:
кај сте сега кучките шо зад грб ми зборвавте
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.668
Поени од реакции
34.893
- Личната карта нема да ти ја допираат само ќе ја видат (ќе им ја покажеш)
- Ќе си ги измиеш рацете одма после бележење со вода/антибактериски гел
- Не мора да ја симнуваш маската, освен ако не планираш со фантомка да влезеш :LOL:
... личната карта МОРА да ја земаат во рака да ги читат податоците кои истите ќе ги бараат на списокот, и лицето МОРА да се покаже, со што МОРА да се симне заштитната маска, потпис мора да се стави на изборниот список со тоа што МОРА да се има ракавици, а да се прсне прстот што стави- вади ракавица?
низ тоа изборно место за гласање поминува голем број гласачи таман работа гелот ќе заврши работа за дезинфекција како да не и тој користен од стотици раце... знаеш што значи контаминиран предмет и просторија, како ќе гласам јас во Чаир на пример? :eek:
 
M

Macedon1um

Гостин
Во Албанија има многу помалку заболени кај нас.Значи се работи за иста албанска нација која во матичната држава ги почитува мерките.За разлика од овдека каде шо се парават за инает,за после да глумат жртви.Страшно ги разгали оваа држава . Веќе е време да се поништи рамковниот договор.Стварно многу скапо ја плаќаме цената на тој проклет договор!
Сериозно ги споредуваш Албанците од Албанија со овие нашиве ? Огромна е разликата, мада и во Албанија ако не си приметил кривата оди нагоре

... личната карта МОРА да ја земаат во рака да ги читат податоците кои истите ќе ги бараат на списокот, и лицето МОРА да се покаже, со што МОРА да се симне заштитната маска, потпис мора да се стави на изборниот список со тоа што МОРА да се има ракавици, а да се прсне прстот што стави- вади ракавица?
низ тоа изборно место за гласање поминува голем број гласачи таман работа гелот ќе заврши работа за дезинфекција како да не и тој користен од стотици раце... знаеш што значи контаминиран предмет и просторија, како ќе гласам јас во Чаир на пример? :eek:

Не мора да ја земат во рака за да прочитаат (те идентификуваат) а ти реков на крај краева и не гласај, секако нема многу да промениш

Плус кој гарантира дека Септември, Ноември или било кога ќе има подобри услови за гласање ? Тогаш и со сезонскиот грип ќе се поклопи коронава и уште поголем хаос може да биде, па според таа логика испаѓа дека ние уште долго време ќе немаме функционална влада. Ќе си тераат кампања министериве од двете стр уште..
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Јас имам само три замерки. Првата е дека им беше работа да проценат од март дека ќе има ужасни економски последици. Не Филипче, туку економските министри. И да инсистираат на членување во комисиите што ги носат мерките, да смислуваа и предлагаа протоколи што најмалце ќе ја погодеа економијата, а ќе ги заштитуваа вработените. И мислам дека замената на Кочо со Мила Царовска беше ужасно несреќна одлука. (знам дека многумина нема да се согласат со мене.)
Не се способни за ова, немаат ни (маалски кажано) муда, да се спротивстават внатрепартиски.


Втората е дека мораа да очекуваат намалена дисциплина и непочитување на мерките. Знаеме сите добро во која држава живееме, знаеме како ќе се толкуваат работите, знаеме дека МВР е неспособно за строгост. Затоа мерките и протоколите требаше да бидат поблиску до можност практично да се реализираат, не само да се теоретски добри.
МВР премногу допушти, го имам и јас ова дискутирано мислам со @Dimitar171 и тоа неколку пати.
Мене мерките не ми сметаа, ми сметаше толеранцијата и стравот да МВР казнува по непочитување.

И третата е начинот на кој се презентираат промениве. Ја победивме кризата, најјаки сме, бла бла бла. Апсолутно никој нема да им земе за зло ако кажат дека експериментирале, дека е нова ситуација, и дека се докажало дека максимално строгите мерки се многу штетни по економијата, дека погрешиле, и дека сите мора да бидеме свесни дека треба да продолжиме да работиме и да се пазиме. Затоа што ако не продолжиме, дали ќе умреме од ковид или за леб, не е многу битно.
Начинот на презентација е само колку психички да се влијае, за да излезат луѓе на избори, вештачки да се створи атмосфера.

За грешките, имаш две опции. Или како претходната власт, која што 10 години не призна ниту еден грешен потег што е апсурд и оваа до пред некој месец на зз, кој при секој блам и грешка се извинуваше :yid: ко у маало, кога ќе му стапнеш на жуљ на некој, па „ај бе брат, извини, моја грешка“ ама пошто си тиквар глуп, продолжуваш да си цепаш по свое.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
И мене реално не ми е логички....Во рок од 36 часа еднаш негативен а после позитивен а човекот бил болен дома недела дена.Муабетот ми е нели ако покажеш сиптоми а он бил болен дома една недела како тогаш првиот тест е негативен и ситуацијата стабилна за после неполни 7 часа човекот да умре и пост мортем да е позитивен.
Здраво друже, дали човекот имал симптоми на корона или под болен мислиш на двата инфаркта?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.324
Поени од реакции
79.073
У јули е Бајрам, не е сеа одма.
Тој вклучува ли вечери со седење на поише луѓе на маса секоја вечер или не е таков празник?
 
M

Macedon1um

Гостин
Протести во Италија поради рестриктивните мерки, огромен дел од демонстрантите не носат маски

1.jpg
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Здраво друже, дали човекот имал симптоми на корона или под болен мислиш на двата инфаркта?
Двата инфаркта ги доживеал вечерта на 28 мај според докторите иначе пред тоа си бил океј човекот.А човекот дали имал баш типични симптоми на корона само ке те излажам ама мислам дека не биле баш типичните поради тоа што другарот бил да го посети за Бајрам во неделава и делувал само истоштен,без температура кашлање и тие работи.
Автоматски споено мислење:

У јули е Бајрам, не е сеа одма.
Тој вклучува ли вечери со седење на поише луѓе на маса секоја вечер или не е таков празник?
Ги мешате поимите....Рамазан е месецот каде што има пост од сабајле до навечер.А за празниците има два Бајрама....Еден голем што помина на 24 и тој се вика Рамазан Бајрам поради месецот на пост....Другиот Бајрам е за едно 2 месеци од сега и тој е Курбан Бајрам...Таму нема постење и собирање по ифтари...Тоа се два дена на празнување празник и тоа е тоа.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.154
Поени од реакции
16.690

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489

Kajgana Shop

На врв Bottom