Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.337
487 теста се за скрининг за градинки, од нив само 1 заболен.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.499
Поени од реакции
2.625
За жал 70 год починат од Скопје во болницата 8 септември од 28 мај е чичко на мој близок пријател.Според информациите кој ги имам уште од Бајрам не се осеќал добро а иначе бил во добра здраствена состојба.Ни за бајрам не излегол со целото семејство никаде да се честита со оглед дека и други во семејството биле болни.За жал кај албанскиот менталитет се додека не е хитно не се оди на лекар и завчера е однесен од другар ми во болницата 8 септември а пред тоа не знам поради кој причини една вечер пред тоа не бил примен во државна и кога го примиле срцето му работело со 20 посто капацитет и дека имал 2 инфаркта.Го хоспитализирале и му се јавиле на другарот вечерта на 28 дека ситуацијата му е стабилна и дека е свесен само на кислородна подршка и другарот за среќа се смирил малце зошто сепак чичко се уплашил за него.Утредента за жал значи вчера во 7.30 сабајле му јавиле дека починал.Додека бил сеуште жив му земале брис и тогаш бил негативен.Пост мортем дознав испаднало на вториот тест дека е позитивен и чекаат сега процедурално како иде да се закопа починатиот.

Поентата ми беше да не се заебаваат луѓето дека ова е пичкин дим иако стар човекот и го познавав многу добро беше во топ кондиција.Стрес фри со добра финансиска состојба се хранеше многу здраво ни пушеше ни пиеше...Секој ден на воздух дали водно дали Гази Баба дали покрај Кеј и сега дошло во ситуација ако веќе имал корона да доведе да доживее 2 инфаркта а никогаш пред тоа не се жалел и немал историја на кардио болести.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.628
Поени од реакции
5.158
Белорусија каде што се заебаваa за вирусов не изгледа баш добро во моментов, ја помина и Шведска лабаво иако и нашево тргна “натаму“ како што гледам

Прегледај го приврзокот 253532

Регионот нови случаи на 1 милион население, само во Македонија и Албанија кривата расте

Прегледај го приврзокот 253533

Лидери во регионот без конкуренција по бројот на починати

Прегледај го приврзокот 253534
Рачунај друже на ова death per million не водат како 2.2 милиона жители по пописот од пред 20 години :)
Така да реалниот процент е бааги поголем ...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.248
Поени од реакции
4.473
Тие во скринингот ги водат така ?
Не знам, скрининг пишува 487 за градинки и геронтолошки, овие треба да се во остатокот.

Пак се многу заразени, Србија пред некој ден 6000 теста 25-26позитивни
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.248
Поени од реакции
16.820
За жал 70 год починат од Скопје во болницата 8 септември од 28 мај е чичко на мој близок пријател.Според информациите кој ги имам уште од Бајрам не се осеќал добро а иначе бил во добра здраствена состојба.Ни за бајрам не излегол со целото семејство никаде да се честита со оглед дека и други во семејството биле болни.За жал кај албанскиот менталитет се додека не е хитно не се оди на лекар и завчера е однесен од другар ми во болницата 8 септември а пред тоа не знам поради кој причини една вечер пред тоа не бил примен во државна и кога го примиле срцето му работело со 20 посто капацитет и дека имал 2 инфаркта.Го хоспитализирале и му се јавиле на другарот вечерта на 28 дека ситуацијата му е стабилна и дека е свесен само на кислородна подршка и другарот за среќа се смирил малце зошто сепак чичко се уплашил за него.Утредента за жал значи вчера во 7.30 сабајле му јавиле дека починал.Додека бил сеуште жив му земале брис и тогаш бил негативен.Пост мортем дознав испаднало на вториот тест дека е позитивен и чекаат сега процедурално како иде да се закопа починатиот.

Поентата ми беше да не се заебаваат луѓето дека ова е пичкин дим иако стар човекот и го познавав многу добро беше во топ кондиција.Стрес фри со добра финансиска состојба се хранеше многу здраво ни пушеше ни пиеше...Секој ден на воздух дали водно дали Гази Баба дали покрај Кеј и сега дошло во ситуација ако веќе имал корона да доведе да доживее 2 инфаркта а никогаш пред тоа не се жалел и немал историја на кардио болести.
70 години и не се многу, тоа што кај нас старосната граница е помала е друг муабет.
Во другите земји како Скандинавија на пример да видиш 70 годишен ќе помислиш дека 50 има
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Логиката која ја бараш, а никако да ја најдеш е следнава. Заболен хроничен му се влошува состојбата,дали оди во болница сам или со брза помош не е битно. Го хоспитализираат и му прават тест за корона, како расадник за разни вируси на инфектологија шансите таму да закачиш се огромни,кој не е битно дали ќе излезе негативен, ќе биде на вториот ако не постмортално ќе го направат.
Не е исклучено ова како можност. Не е исклучена ниту можноста дека има уште многу случеави кои немаат никаква врска со познати кластери. Не ми е целта да ширам црнила само ме нервира потенцирање на кластери и занемарување на асимптоматски и условно кажано неврзани случаеви кои можат ршум да направат.
 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.236
Поени од реакции
2.028
Додека бил сеуште жив му земале брис и тогаш бил негативен.Пост мортем дознав испаднало на вториот тест дека е позитивен и чекаат сега процедурално како иде да се закопа починатиот.
Некој да го објасни ова? Ако воопшто има објаснување..
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.499
Поени од реакции
2.625
Некој да го објасни ова? Ако воопшто има објаснување..
И мене реално не ми е логички....Во рок од 36 часа еднаш негативен а после позитивен а човекот бил болен дома недела дена.Муабетот ми е нели ако покажеш сиптоми а он бил болен дома една недела како тогаш првиот тест е негативен и ситуацијата стабилна за после неполни 7 часа човекот да умре и пост мортем да е позитивен.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.706
Поени од реакции
12.126
Тоа со тестовите збунува. Еднаш негативно (иако организмот е веќе јако нападнат), еднаш позитивно.
Лошо
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.173
Поени од реакции
25.792
“Многу држави во светот шпекулираат дека е можно и цела 2021 година да немаме вакцина и се престројуваат во согласност со тие проценки вклучително и политичките процеси ќе треба да доведат до кредибилни и легитимни политички институции“

“Мерките мора да попуштаат бидејќи поинаку ќе дојдеме во економска катаклизма, не катастрофа. И главното прашање за сите надлежни, а пред се за одговорните политички лидери е како да направиме избори и како да ги тераме, да ги водиме на соодветен начин сите битни процеси во оваа земја, како да се менаџираат сите битни процеси во оваа земја покрај короната и наспроти короната, значи заедно со короната. Без тоа е илузија да размислуваме. Што ако не би имало. За жал, и во јуни и во јули и во август и во септември, за жал, веројатно и до крајот на годината, а и потоа ќе има и новозаразени и за жал и починати. Ние мораме да научиме и да живееме и да го организираме нашиот живот покрај ова или во рамките на оваа пандемија. Нема друго“, рече претседателот Пендаровски по седницата на Советот за безбедност.

Види го Стево, збори за економска катаклизма ако се враќале мерките, без разлика на бројот на новозаразени или мртви. Нивната задоцнета памет, не чинеше бар 500 од 700те милиони евра што вонредно ги зедовме. Ај да видиме дали ќе не чини уште.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom