Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

D

Deleted member 12196

Гостин
Некој да го објасни ова? Ако воопшто има објаснување..
Опција 1:
Непрецизни тестови, или необучен (неспособен) персонал.
Опција 2:
Намерно пумпање на бројките. Не сум поборник на теориите на заговор, ама зошто после 24 часа (и тоа постмортем) повторно тестираат?
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Најинтересно ми е кога читам како се правдаат идејќи според протоколите кој ги наметнале прво за кафаните,кафичите па сега уште ги читав протоколите за градинките кој се бог да чува па тоа реално освен на папир ни Норвешка или некој сличен не може и нема да сака да ги почитува.

А иначе за новонастаната ситуација едноставно сами си се криви надлежните и таа нивна експертска комисија која мораше ама мораше да ги има во предвид фактите како месецот Рамазан и неразбраните говеда мои Албанци кај кој дел сеуште има верување дека не ни постои висурот камоли нешто више.Е за овие луѓе и за повеќето требаа да играат на картата СТРАВ како што беше на почеток.А не ти тука ми збориш дека вирусот не бил многу опасен,многу добро се справувале со кризава уште од почеток итн итн многу пофалби кој на крај сите паднаа во вода кога се виде реалноста оваа недела.Значи ситуацијата уште од почеток не беше добра само се чекаше да пукнат случаи како кај мене во Чаир и слични населби каде што мерки не ебаваат и вирусот ке се шири лудо а никакви ригорозни мерки нема да се преземат поради тоа од разно разно политички причини.

Е сега пукна тиквата и не знаат главата кај им е и само ке слушаме правдања дека кластерите ги знаеме а врска немаме и дека здраството може да го издржи тој удар а војна болница више не знаат што да прават секоја ноќ им носат се повеќе луѓе.Сметале на свесноста на луѓето...Кај живееш бе будало....А бе само остро никако другачије.Ама јеби га ги разбирам и нив како што рече Пановски кога политиката ги совладува здраството и науката таму више нема смисла...Ама од друга страна не ми е јасно што добија што си кокетираа со верскиве фанатици итн и им дадоа се што бараат..Не добија ништо освен се поголем и поголем број на болни и починати.

Ако веќе идат на политичка база тогаш треба се повеќе градоначалници,политичари и кај албанците како денес да почнат да јадат го... на пресови и да пробаат да го ублажат овој удар на нови заразени...Ама па касно е и тоа и нив веќе кој ги ебе со оглед дека отворија се живо и диво и џабе ке им збориш ти на нив кога на нив памет им е во кој кафич да пијат еКспресо и кога ке отворат граници да се иде Немачка зошто овде за 300 евра не се работи.А овие зборат за избори и дека Бугарија и Грција ке не пуштат да идеме на одмори.Кога една Србија два дена по ред има помалце нови и починати во два дена од нас а на почетокот беа хорор тогаш што да очекувам добро тука.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.138
Поени од реакции
25.568
Не се способни за ова, немаат ни (маалски кажано) муда, да се спротивстават внатрепартиски.
Не е работата за спротивставување, на сите ќе им биде покорисно ако кризата ја поминеме со што помали последици. Едноставно економскиот тим тотално го уништија, и го немаат. Тоа е што е.
МВР премногу допушти, го имам и јас ова дискутирано мислам со @Dimitar171 и тоа неколку пати.
Мене мерките не ми сметаа, ми сметаше толеранцијата и стравот да МВР казнува по непочитување.
Допушти. Во МВР нема ни политичка воља (ни од Чулев, ни од директорот на јавна), а богами ни капацитет за да спроведат соодветно почитување. И тоа државата мораше да го знае.
Начинот на презентација е само колку психички да се влијае, за да излезат луѓе на избори, вештачки да се створи атмосфера.

За грешките, имаш две опции. Или како претходната власт, која што 10 години не призна ниту еден грешен потег што е апсурд и оваа до пред некој месец на зз, кој при секој блам и грешка се извинуваше :yid: ко у маало, кога ќе му стапнеш на жуљ на некој, па „ај бе брат, извини, моја грешка“ ама пошто си тиквар глуп, продолжуваш да си цепаш по свое.
Не збориме овде за промашено знаме на Австрија, па ќе му се смееме. Дополнително, никој нема да им земе на зло, ако направиле лоша проценка во насока на поголема претпазливост. Ова е нова ситуација за сите, не е нешто ко досега. Или па, нека опстојат на истата стратегија.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
Протести во Италија поради рестриктивните мерки, огромен дел од демонстрантите не носат маски

Прегледај го приврзокот 253587
На радио слушнав 100тина души имало... у милионски град.. и не е некоја бројка :D .. инаку протестираат бидејќи Ломбардија е единствен регион каде маската е задолжителна и на отворен простор, во сите други региони само на затворен.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.545
Поени од реакции
7.251
Кој е крив за тие 52 нови случаи?
Криви се оние тамбури од луѓе кои се нарекуваат власт и:

-воведоа половнични мерки, како она со пола ден Бангладеш пола вечер милицајски сат

-не спроведоа масовно тестирање туку се тестираа само луѓе кои ќе го решат прашалникот како да станат астронаути во НАСА, како што спомнав пред некоја недела, Џибути имаше тестирано 2-3 пати повеќе луѓе на милион население од нас

-не го сопреа движењето меѓу општини за туризам

-калкулираат политички да организираат некакви си избори само во вакво панично време за да лажираат пак некојаси победа
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.125
Поени од реакции
16.595
На радио слушнав 100тина души имало... у милионски град.. и не е некоја бројка :D .. инаку протестираат бидејќи Ломбардија е единствен регион каде маската е задолжителна и на отворен простор, во сите други региони само на затворен.
И само заради една маска на протест излегоја ? Ќе си речи чоек ги тераат со вреќи на глава да шетаат :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.212
Поени од реакции
78.776
:pos: :pos: Вакви па кога ќе се уфилмаат дека се недопирливи или не знам што...

Од ова може да се види држава, принц-непринц му барале имиња и да ги дентификуваат сите кои биле таму.

Кај нас има цели населби со Корона у кои не смее државен службеник да влезе.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
На радио слушнав 100тина души имало... у милионски град.. и не е некоја бројка :D
Кога ќе видам слика од лротести во крупен кадар, јасно ми е колкава е бројката :)
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Ако се немате насмеано, иако можеби и за плачење е

Прегледај го приврзокот 253606
Мора да прогласуваат вонредна состојба за да важат мерките кои се донесени. Доколку се укине вонредната состојба нема да важи ништо, нити носење маски, ни дистанца, ни кафани, кафичи и се друго. Сите овие уредби се донесени без собраниска процедура и само во услови на вонредна состојба можат да важат и да имаат тежина како закони донесени нормално во собрание.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.403
Поени од реакции
2.747
Еве малце понастрана од нас, еве за пример да ја земам Србија. Таму веќе долго време им се отворени и кафичи и се. И сега дојдоа во ситуацијава да имаат помалку од нас. А дека таму интензивно се почитиваа мерки низ кафеани... Мало морген. И еве ги со по 20-30 случаеви. Сега гледам најавуваат дека Exit ќе биде оддржан во Август, т.е. нема да го откажат. Грција слично почнаа да си прават журки низ кафичи нит маски нит дистанци нит ништо. Австрија вчера читав најавува и укинување на задолжителното носење на маски постепено почнувајќи на некои места... Некако во многу земји ептен брзо ми спласна ситуацијата по сите оние најави од Март. Хмм ваму викаат дека до 2022 ќе сме живееле со вирусот, овие Exit ќе организирале...
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Мора да прогласуваат вонредна состојба за да важат мерките кои се донесени. Доколку се укине вонредната состојба нема да важи ништо, нити носење маски, ни дистанца, ни кафани, кафичи и се друго. Сите овие уредби се донесени без собраниска процедура и само во услови на вонредна состојба можат да важат и да имаат тежина како закони донесени нормално во собрание.
Среќа на тоа мислев кога реков дека е за плачење/смеење а не на „ВЕДНАШ ПОСЛЕ ОВА ИЗБОРИ!!!11ONELEVEN“
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
246
zna4i virusot ako si tera i do 2030 i oni dotoga$ ke teraat so nivnive merki ke si capaat ve4no taka ? Ne se lazhete , povekje od jasno e deka si teraat propaganda po nivno. Ni$to 4udno sekoj den da si izmisluvaat brojki na zarazeni i brojki na smrtni slu4ai. Ako be$e do daska opasno, zo$to skoro segde na zapad olabavuvaat so 100x povekje zarazeni, a ovde krevaat galama za ni$to ? Ebate politikata i site $to veruvate vo nea.
94690977_224773072081240_5714929972783611904_n.jpg
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom