Кои се позитивните работи што ги направи НИКОЛА ГРУЕВСКИ?

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.503
Поени од реакции
47.653
Оној Марјановиќ еднаш убаво кажа “Непотизмот е болест на малите нации’’.Не гледам ништо лошо ако вработиле роднини пријатели па и сопартијци на крај краева се додека се квалификувани за работа.
И јас да сум попрво би дал леб на некој што е со мене и ме гласал него на некој што не ме сака ич.

он.топик.Мислам дека најпозтивно е ова кампањава за наталитет што е “Правете деца итн’’,баш гледав прееска и доста солидни пакети има за мајките и воопшто за семејствата,компјутерите и сибвенциите се исто за пофалба
 

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
Твое право, натурлих, ама смешен си бе, сите теми ти се сведуваат на едно, провиден си.

Ако некој не е за СДСМ, ти го нарекуваш ВМРО-вче.

Еве, јас ти реков, во секој момент можам да ти дадам линкови од мои постови кај што критикувам постапки на владата, за разлика од тебе - човекот кој критикува само една партија - ВМРО.

И после ќе кажел "размислувајте со своја глава" :uvo: Комедии.
paa vmro e na vlast kako mozam da go kkritikuvam sdsm koga vmro e na vlast
ako sakas ke otvorime tema za sdsm posebna ako tolku ti e zelba da ja kritiuvam sdsm i jas ke ti nabrojam milion negativni raboti na sdsm
vtora rabota samo partiski vojnici mozat da branat tolku apsurdni potezi na vladata sto veruvam i ti go svakjas toa so da ti kazam povekje ne znam ova svati go kako sakas
 
Член од
5 септември 2008
Мислења
3
Поени од реакции
0
Ајде малку да продискутираме и да полемизираме за позитивните работи што ги направил Никола Груевски За МАКЕДОНИЈА.
Јас не можев да најдам ништо позитивно што го има направено за Македонија. Можеби и тој сака меѓутоа можеби нема капацитет:toe:
Што ќе казжете вие на тоа.
П.С. Да се потрудиме да зборуваме строго за Никола Груевски без споредби и забегување од темата- од напред Благодарам

ЕДИТ- освен ако позитивната работа комјутеризација на училиштата макар што и таа не е спроведена до крај поради лошите услови и лошата електрична мрежа во училиштата

Ako voveduvanjeto anarhija vo Parlamentot e za vas pozitivna rabota i donoseuvanjeto na zakoni na kogo kako ke mu tekne daleku ste od ona sto se narekuva pravna drzava, ili pak ne razbirate nekoi raboti so se slucuvaat vo drzavava.I samo kolku da se znae ne sum partiski opredelena i ne ni planiram
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
paa vmro e na vlast kako mozam da go kkritikuvam sdsm koga vmro e na vlast
На ваква мудрост останува само....












































...да се згазам од смеење, да запалам уште една цигара и да си легнам, пошто јасно ми е со колкав капацитет јас тука дебатирам, наместо да се наспијам еднаш ко човек.
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Назад на темата.
Позитивни работи:
-ваучери за студентите
-зголемување на платите и пензиите на администрацијата
-зголемување на земјоделските субвенции и тоа повеќекратно
-даночни олеснување за трето дете
-рамен данок
-изградба на десетици сали
-изградба на патиштата
-и уште еден куп работи кои не ми текнуваат
Законот за забрана за пушење на јавни места. :eek:jea:
За вистински промени да има во Македонија потребни се радикални чекори ова до сега беа козметички промени.
Се сложувам со ова, требаат радикални чекори, реформи, за да почнеме преговори со ЕУ. Денес Оли Рен рече дека не сме ги исполниле 8те услови. :toe:
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
1.196
Поени од реакции
10
Ako voveduvanjeto anarhija vo Parlamentot e za vas pozitivna rabota i donoseuvanjeto na zakoni na kogo kako ke mu tekne daleku ste od ona sto se narekuva pravna drzava, ili pak ne razbirate nekoi raboti so se slucuvaat vo drzavava.I samo kolku da se znae ne sum partiski opredelena i ne ni planiram
како вовел анархија во парламентот. колку што знам ја народот гласаше. добро сеа може си е послободен али тоа е. народот гласаше ке повторам пак. дури од тоа и ја најмногу се плашам. да не му удри славата во глава па да забега...
 

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
За темата ич не се секирај не сме мрднале ни милиметар надвор до неа.

И што заклучивме,чија заслуга е влезот на ЏК?
Кој факт го немав или ми беше погрешен?
На некоја претходна инвестиција не се сети?
eve ti odgovor na prasanjeto za investiciite ti go napisav vo predhodniot post
sdsm koga dojde na vlast se spravuvase so postvoen period i ja konsolidirase vojskata i ekonomijata koga zamina od vlast vo budzetot ostavi 500.000.000. Evra na noviot resoren minister.
Johnson COntrols e investicija na vladata na bu4kovski so risto gusterov
vmro samo go potpisa krajniot dogovor
 
Член од
22 јули 2008
Мислења
819
Поени од реакции
26
Назад на темата.
Позитивни работи:
-ваучери за студентите
-зголемување на платите и пензиите на администрацијата
-зголемување на земјоделските субвенции и тоа повеќекратно
-даночни олеснување за трето дете
-рамен данок
-изградба на десетици сали
-изградба на патиштата
-и уште еден куп работи кои не ми текнуваат

За вистински промени да има во Македонија потребни се радикални чекори ова до сега беа козметички промени.

DA DA!!!!

Tie da si se mavaat levo desno po washington,Brisel, da si se setkaat po kurcni palci konvencii, ekskurzii od koi apsolutno nemame nikakva fajda i toa so biznis klasi i vladini avioncinja a nie radikalno da sme cekorele.

E ne biva be brat!!!

Prv koj treba radikalno da se smeni se bas tie od vrvot i vlasta koga tie ke pocnat so radikalni promeni vo nivnoto rabotenje togas treba da imaat moznost toa da go pobaraat i od narodot.

Se dodeka gledaat samo svoj dzeb i svoj interes od toa sto se na vlast neka go ostaat narodot samiot da si cekori koj kako znae i umee.

So ti e politika hahahahaha radikalno da se cekorelo!!!:vozbud::vozbud::vozbud:

Toa samo kaj nas go ima.:uvo::uvo::uvo:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Се сложувам со ова, требаат радикални чекори, реформи, за да почнеме преговори со ЕУ. Денес Оли Рен рече дека не сме ги исполниле 8те услови. :toe:
А вистинскиот човек за реформи и влез во ЕУ (за 6 месеци и тоа) кој е? Хммм...дај да погодиме, Р.Ш? :)

Не, баш ме интересира, според тебе кој е?
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
1.196
Поени од реакции
10
А вистинскиот човек за реформи и влез во ЕУ (за 6 месеци и тоа) кој е? Хммм...дај да погодиме, Р.Ш? :)

Не, баш ме интересира, според тебе кој е?
а сите знаеме што треба да направиме за да влеземе во еу и нато... да смениме име.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
paa vmro e na vlast kako mozam da go kkritikuvam sdsm koga vmro e na vlast
ako sakas ke otvorime tema za sdsm posebna ako tolku ti e zelba da ja kritiuvam sdsm i jas ke ti nabrojam milion negativni raboti na sdsm
vtora rabota samo partiski vojnici mozat da branat tolku apsurdni potezi na vladata sto veruvam i ti go svakjas toa so da ti kazam povekje ne znam ova svati go kako sakas
Што ако не се на власт, дали тоа ги избришало нивните грешки и катастрофални последици по Македонија?

Најголемата трагедија е што шансата за испливување од политичката беда во која се наоѓа СДС ја гледа само во грешките на ВМРО, а ниту малце доблест да се прифатат сопствените мани и да се работи на нивно отстранување во иднина, да се наметнат во респектабилна опција која ќе може и да понуди нешто конкретно ( освен влез во НАТО за 6 месеци).
 

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
На ваква мудрост останува само....












































...да се згазам од смеење, да запалам уште една цигара и да си легнам, пошто јасно ми е со колкав капацитет јас тука дебатирам, наместо да се наспијам еднаш ко човек.
idi legnisi misti4en ostani kako sakas tvoe pravo i stvarno nemas kapacitet laku no4
 

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
Што ако не се на власт, дали тоа ги избришало нивните грешки и катастрофални последици по Македонија?

Најголемата трагедија е што шансата за испливување од политичката беда во која се наоѓа СДС ја гледа само во грешките на ВМРО, а ниту малце доблест да се прифатат сопствените мани и да се работи на нивно отстранување во иднина, да се наметнат во респектабилна опција која ќе може и да понуди нешто конкретно ( освен влез во НАТО за 6 месеци).
OTVORI TEMA TAMU KE DISKUTIRAME me kapiras?? jas otvoreno diskutiram samo postavi tema ne e tuka mestoto
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Дали ти знаеш што воопшто значи рамен данок?

Не, сериозно, баш ме интересира. Повели, на кратко, во две три реченици, без да го прашуваш гугл.

Колку рамниот данок е поволен, дискутабилно е. Сериозно.
Не реков дека рамниот данок е некоја добра ствар али ај и ние да копираме од западот демек да бидеме шизици.
Прогресивниот данок у Шведска е каде каде боље.

Since the late 1960s, Sweden had the highest tax quota (as percentage of GDP) in the industrialized world, although today the gap has narrowed and Denmark has surpassed Sweden as the most heavily taxed country among developed countries. Sweden has a two step progressive tax scale with a municipal income tax of about 30% and an additional high-income state tax of 20–25% when a salary exceeds roughly 320,000 SEK per year.

Затоа имаат јака социјала затоа бездомник во Шведска има помирен живот од буџетар у Македонија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom