Класици и култни филмови кои не ви се допаѓаат

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.334
Поени од реакции
57.901
Сериозно, си промашил еден од култните филмови на форумов. Ставај го да се симнува.
 
Член од
14 април 2010
Мислења
628
Поени од реакции
219
Ај изгледај го како што треба прво. Во филмот нема ниту еден кадар вишок, ниту еден празен дијалог. Филмот е за најзначајните прашања што човекот си ги поставува, за стварањето и смртта. И покрај тоа, Blade Runner успева да биде интересен и на едно поелементарно, холивудско ниво.

Незнам што ти очекуваш од еден филм?
Се сеќавам дека не го гледав асално,така да треба да се изгледа уште еднаш.Некако не можам да го трпам иднијана џоунс со таа глупа фаца у секој ебан филм,вајда затоа и сум скокал делчиња.треба да се изгледа уште еднаш јбг.
--- надополнето: 31 октомври 2012 во 12:37 ---
Или пак воопшто не признаваат дека го имаат гледано...

шала :)
оти е too damn fucking..messed up.Тежок за разбирање,и за толкување.Еве ја не го хејтам,одлично филмче :)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.085
Ај изгледај го како што треба прво. Во филмот нема ниту еден кадар вишок, ниту еден празен дијалог. Филмот е за најзначајните прашања што човекот си ги поставува, за стварањето и смртта. И покрај тоа, Blade Runner успева да биде интересен и на едно поелементарно, холивудско ниво.

Незнам што ти очекуваш од еден филм?
Ај да си кажам и јас мое мислење, кое е нормално само мое. :)
Филмов го имам гледано два пати и многу добро ги разбрав најзначајните прашања кои што човекот си ги поставува, но тоа не ми го менува впечатокот дека се работи за филм со преедноставна, па би рекол и досадна приказна во wanna be утопистичко општество, никаква разработка на карактери, лоши и препознатливи реплики, предвидлив завршеток, во поголемиот дел од филмот доста лоша глума (освен Рој Бати и нормално сценава ), лоша усогласеност на музиката и моменталното одвивање на настаните во повеќе сцени од филмот (рака на срце музиката е навистина нешто посебно). Позитивни страни би биле атмосферата која овој филм ја пренесува, особено спојот на музиката и некои издвоени сцени од филмот заедно со визуелниот дел и добиваме филм ahead of its time, иако со Одисејата не може ниту да се спореди баш во тие аспекти, за останатото муабет да не правиме.:)
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.334
Поени од реакции
57.901
Да ама самата сцена да ја ставиш во рандом мизерен филм би го подигнала на ненормално ниво. Совршенство е сцената. На страна тоа, Одисејата лично не можам да ја сконтам. Не ја хејтам, признавам дека е пред свое време во многу аспекти и дека има нешто што ги прави луѓето да ја проследат со страшно внимание и возбуда... само јас не можам да сконтам што е тоа. До мене нешто е работата, ама ме уби монотонија додека ја гледав.

Ако веќе морам да хејтам нешто, мојот омилен филм за хејтање на форумов: #28, #30, Прегледај го приврзокот
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Да ама самата сцена да ја ставиш во рандом мизерен филм би го подигнала на ненормално ниво. Совршенство е сцената. На страна тоа, Одисејата лично не можам да ја сконтам. Не ја хејтам, признавам дека е пред свое време во многу аспекти и дека има нешто што ги прави луѓето да ја проследат со страшно внимание и возбуда... само јас не можам да сконтам што е тоа. До мене нешто е работата, ама ме уби монотонија додека ја гледав.

Ако веќе морам да хејтам нешто, мојот омилен филм за хејтање на форумов: #28, #30, Прегледај го приврзокот
Вечниот дијалог, кој е најдобар SF филм на сите времиња, Одисејата 2001 или Блејд Ранер. :)

Мене Одисејата ми е претенциозен филм. Никогаш не сум го сакал. Не е ова некој ултраинтелектуален хипстер хејт, едноставно филмот ми е досаден. Можно е толку да разбирам.

:D
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Не сум филмозналец, па не знам дали „Пи“ на Аронофски е култен. Ако е, мене не ми се допаѓа. Дури не го догледав.
Ако некој има различно мислење, молам да ме просветли.
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Ако веќе морам да хејтам нешто, мојот омилен филм за хејтање на форумов: #28, #30, Прегледај го приврзокот
Aмер. Убавина, едно прашање до тие шо го хејтаат - дали сфаќаат дека филмот е сатира и дека не се работи само за ликот на Кевин Спејси, кој БТЊ одлично одглуми...еден куп добри (и смешни) сцени има филмов
- таа со мажоретките (у кореографија на Пола Абдул),
- кога ќе се расправаат за време на вечерата :
Carolyn: Your father and I were just discussing his day at work. Why don't you tell our daughter about it, honey?
Lester: Janie, today I quit my job. And then I told my boss to go fuck himself, and then I blackmailed him for almost sixty thousand dollars. Pass the asparagus.
Lose it? I didn't lose it. It's not like, "Whoops! Where'd my job go?" I QUIT. Someone pass me the asparagus.
:pos:
- или најпознатата сцена од филмот
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQecRsy5687yYYYRL4OhWYZ8fCZ8A9E2QmtbkKj1vZ7YJmGKPBCfw
итн...
:)
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.334
Поени од реакции
57.901
Филмот е комплетно претенциозно срање. Би дискутирал пошироко ама во зипот има неколку рандом коментари кои кажуваат се. Башка доста време се трудев да заборавам што е можно повеќе од истиот и во добар дел успеав, така да не би се навраќал на тоа пак.
 
L

Luki Junior

Гостин
Филмот е комплетно претенциозно срање. Би дискутирал пошироко ама во зипот има неколку рандом коментари кои кажуваат се. Башка доста време се трудев да заборавам што е можно повеќе од истиот и во добар дел успеав, така да не би се навраќал на тоа пак.
Не знам зашо, ама имаш ли живеано или видено как е у корпорет америка и субурбија?
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.334
Поени од реакции
57.901
Не знам зашо, ама имаш ли живеано или видено как е у корпорет америка и субурбија?
Не, ама некои луѓе што имаат пишаа ревјуа дека филмот не го отсликува тоа. А и да го отсликува, ху да фак кеарс.
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Blade. Знам сеа дека ќе ми влезете со тупаници, ама филмов ми е одвратен.
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821

Man from Earth (2007)
Некој луѓе се филмаат на овој може приказната е добра ама визуелно е на ниво на шпанска ТВ новела а и приказната почнува така па после 5 минути морав да го изгасам.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.334
Поени од реакции
57.901


Некој луѓе се филмаат на овој може приказната е добра ама визуелно е на ниво на шпанска ТВ новела а и приказната почнува така па после 5 минути морав да го изгасам.
Пишете наслов бе луѓе... не излегуваат сликите често, или се губат по некое време.
 

Limbo

maybe an alien
Член од
26 декември 2007
Мислења
831
Поени од реакции
1.457
American Beauty - просек
Pulp Fiction - overrated
2001: A Space Odyssey - boring
Mulholland Drive - wannabe art
Pi - the same

првите 3 не можам да речам ни дека нешто посебно не ми се допаѓаат ниту дека ми се допаѓаат којзнае колку ама ми се преценети; последните 2 ми се претенциозни онака да нафрлаат и заплеткаат ствари колку да изгледаат демек уметнички, длабоки, а без некоја поента...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom