Кичево

Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.344
Поени од реакции
4.963
Зошто парите за греење на кичевските училишта Општина Кичево ги троши за други намени?
Општината Кичево уредно добива блок дотации од Министерството за Образование за основните училишта. Според информациите кои ги имаме, блок дотациите за основните училишта во Кичево, не се користат наменски и како што треба, и дека дел од тие блок дотации, наместо за греење на училиштата, се користат за исплата на плати на дополнително вработени лица во некои други основни училишта. Проблемот е голем, училиштето „Кузман Јосифоски – Питу“ штрајкува, наставниците и учениците веќе неколку дена не посетуваат настава, а од денес и основното училиште „Владимир Полежиноски“ исто не посетуваат настава, затоа што блок дотациите наменети за греење на овие училишта, не се наменети за таа намена и постапката на општината во овој дел е крајно непринципиелна и го доведува во прашање и наставниот процес на самите училишта, правото на учениците да следат настава во оваа година и го прекинува нивното образование
Kичевските училишта „Кузман Јосифоски – Питу“ и „Владимир Полежиноски во кои наставата ја посетуваат претежно деца од македонска националност веќе неколку дена немаат парно греење, а учениците и наставниците се оневозможени да ја следат наставата.


Соживот?!? I DONT THINK SO
 

GTFO

Pushing the button
Член од
3 април 2009
Мислења
5.654
Поени од реакции
4.579
Немало и ке нема соживот со инцестоидни Арнаути..
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.626
Поени од реакции
81.471
Незнам што друго може да се очекува од поранешен терорист на УЧК, кој во 2001 ја нападна земјава... греота за децана, а Грујо нека си се смее во фотељана додека овие мака мачат во Кичево од терористот
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.975
Поени од реакции
14.731
Моето дете не оди нашколо од вчера,а до кога......никој незнае.Во школото навистина е студено и неколку од неговите другарчина веќе неколку пати ја посетија болницата поради прелада.

Мој другар што е во советот на општината ми кажа дека навистина парите од блок дотациите се пренасочувани за други трошења.

Но доблесно е да се призни дека Фатмир долговите ги наследи,а не ги создаде.Тој само продолжи каде што застанале другите пред него
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.463
Поени од реакции
2.484
Викаат дека и во гимназијава ќе снемало тоа горивото за парното , да дај господ да снема нема да одиме нашколо ахахха баш ми прилега :)
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Ziva ruina e gradov..:unsure:Kolku monotovo mi deluvase.. Arhitekturata kako pred 100 i poveke godini.. Mladi luge dosta slabo kako sto vidov,ili ne izlagaat od doma.:icon_mrgr:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.190
Поени од реакции
21.334
Ziva ruina e gradov..:unsure:Kolku monotovo mi deluvase.. Arhitekturata kako pred 100 i poveke godini.. Mladi luge dosta slabo kako sto vidov,ili ne izlagaat od doma.:icon_mrgr:
НЕ дека не излагаат, бегаат. Бегаат од градот и државата. Жалосно е што стана со Кичево, толку добри спомени но градот во последните десет години изумира.
 
Член од
15 јули 2015
Мислења
10
Поени од реакции
0
Абе да не знаете колку е карта до скопје
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.190
Поени од реакции
21.334
http://zdravstvo24.mk/2013/04/03/kicevo-ke-dobie-nova-bolnica/

2 години од оваа најава за нова болница во Кичево и уште ништо нема освен уште една најава пред една година. Се прашувам кога следниот пат ќе најават реконструкција на болницата во Кичево пошто веќе со години уназад тоа се прави и стана добра традиција.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.975
Поени од реакции
14.731
http://zdravstvo24.mk/2013/04/03/kicevo-ke-dobie-nova-bolnica/

2 години од оваа најава за нова болница во Кичево и уште ништо нема освен уште една најава пред една година. Се прашувам кога следниот пат ќе најават реконструкција на болницата во Кичево пошто веќе со години уназад тоа се прави и стана добра традиција.
Се работи, не е дека е застаната работата. Карабината првично беше изградена во форма на ``Н`` и сега во празниот простор помеѓу двата главни блока се уфрлија два потполно нови лепенки , и сега зградата е како коцка. Се рушија сите внатрешни ѕидови, и се прави нова внатрешна композиција на просториите, се извадија порано ставените прозори и се поставија нови термопан. Огромна работа се отвори со тоа, но пдообро така него да се завршеше проект кој е проектиран и граден пред 30 години а НЕЗАВРШЕН
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.143
Поени од реакции
35.152
Ако може некој да ми каже каков е патот од Кичево према Цер? На Google Maps ми дава два начини како да стигам до Цер, едниот ми изгледа како да се качуваш на планина а другиот како да ја заобиколуваш планината. Ако може некој да ми каже кој е подобар и кој пат го користат повеќе. :)
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.626
Поени од реакции
81.471
Ако може некој да ми каже каков е патот од Кичево према Цер? На Google Maps ми дава два начини како да стигам до Цер, едниот ми изгледа како да се качуваш на планина а другиот како да ја заобиколуваш планината. Ако може некој да ми каже кој е подобар и кој пат го користат повеќе. :)
Слободно прашај во групава =)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.975
Поени од реакции
14.731
Ако може некој да ми каже каков е патот од Кичево према Цер? На Google Maps ми дава два начини како да стигам до Цер, едниот ми изгледа како да се качуваш на планина а другиот како да ја заобиколуваш планината. Ако може некој да ми каже кој е подобар и кој пат го користат повеќе. :)
Eden e pat -voziš za bitola okolu 17 km i odma posle s.Prostranje koga ke go iskačiš ridot vrtiš levo po asfaltiran pat so dupki, voziš ušte 6-7 km do druga raskrsnica koja go deli patot levo za s.Crsko ti odiš desno za Cer ušte 5-6 km. Drugiot pat na gugl što odi niz s.Staroec e stariot neasfaltiran pat za Bitola. Sega e običen šumski pat. Piši ako treba i na 5 min ke se vidime da ti objasnam- od Kičevo sum
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.190
Поени од реакции
21.334
Ако може некој да ми каже каков е патот од Кичево према Цер? На Google Maps ми дава два начини како да стигам до Цер, едниот ми изгледа како да се качуваш на планина а другиот како да ја заобиколуваш планината. Ако може некој да ми каже кој е подобар и кој пат го користат повеќе. :)
Koj opcii ti nudi google maps?

Ja kolku sto znam najdobro e od Kicevo kon Bitola da odis pa nekade pred Babino izlagas od magistrala. Ima tabla koga da se isklucis.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom