Како реагирате на лаги?

Mj

Маестро
Член од
25 јануари 2008
Мислења
753
Поени од реакции
212
Vo posledno vreme mnogu si razmisluvam na ovaa tema pa bi sakala da vidam kako vie reagirate koga ve lazat?Eve ke objasnam vaka na primer sedite so nekoj prijatel,komsija,poznanik ili rodnina ne e ni vazno i sega si pravite muabet no naednas svakate deka osobata ve laze kako se osekate vo toj moment pa i potoa?Dali kazuvate deka znaete deka ste izlazani?Mene konkretno mi se desava da imam edna prijatelka koja non stop si laze a ne mi e jasno kako ne svaka deka ne i veruvam t.e deka ne sum tolku glupa i neznam kako ne i e sram da me laze.Dali vie gi prekutuvate tie raboti za da ne navredite nekogo vo oci direkno ili ne?A ako prekutuvate i terate ponataka dali se osekate glupo sto prekutuvate?
Па во твојот случај,мое мислење е дека требало уште на почеток да и кажеш дека лаже затоа што колку повеќе ја оставаш толку потешко е после во фаца да и кажеш
 
Член од
6 јуни 2006
Мислења
280
Поени од реакции
4
Eдноставно постојат патолошки лажговци кои уживаат во тоа до тој степен што самите си веруваат во сопствените лаги и си праат филм. Блиска личност сватив дека е таква и намалив комуникација од проста причина што не можам да ја поднесам.....почнувајќи од ситници до големи работи- така си ги испревртува и си додава зачини човек да не може да поверува што слуша.
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
144
Тоа ми зависи пред се од тоа зошто се однесува лагата
ако не ми е толку важно тоа си молчам, слушам и после ја прашувам од каде и е тоа, не е логично и слично, но ако упорно ме убедува дека е така не сакам да се карам, туку ќе ја слушам ама ќе биде она "како влегло така излегло"
А ако лагата е повразана со мене и моите блиски и ги повредува и нив, нема да молчам и да го дозволувам тоа, туку ќе настојувам да ја убедам личноста дека тоа нема логика, ама ако личноста е таква по природа и продолжува со лагите (очигледно заради некоја цел), тоа е нејзин проблем, не мој.
Всушност не живееме за што ќе речат другите, туку живееме за нас да ни е убаво. И на крај краја оние кои добро ме познаваат мене, нема да им поверуваат на лагите.
 
Член од
27 февруари 2009
Мислења
35
Поени од реакции
5
Зависи кој и за што лаже. Ако не е за нешто битно, не реагирам, доволно е шо јас си знам дека не е вистина, а и знам колку после тоа може да и верувам на таа личност за нешто друго... Не ми е мака затоа што ме лажат, туку што мислат дека им верувам :P :D
А ако во очи ме лаже некоја личност што ми значи е тогаш ќе се подналутам...многу мразам неискреност колку и да е добронамерна.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
765
Страшно реагирам. Лажете ме, док не дознаам имате еден живот. После тоа... Веќе немате.
 
P

Psy

Гостин
Премолчувам, ама таа личност никогаш повеќе не ја гледам со исти очи, и воедно ја губи целата почит и доверба кај мене...(ретки исклучоци)
 

Paranoik

내 ♡, ∞.
Член од
10 август 2008
Мислења
1.873
Поени од реакции
450
Ако сме во друштво, ја слушам личноста, полека почнувам на сите да кажувам со знаци дека лаже и дека сум сигурна у тоа, и после и се смееме сите у фаца. Не е добро тоа, не ни сакам да замислам како ќе се осеќа таа особа, ама нели, прво треба да се размисли пред да се каже нешто невистинито, да се обмисли убаво дали ќе има последици. Така да, давам до знаење дека не сум од вчера и дека не можат да ме мотаат како што сакаат.:smir:
 
А

Александра Д.

Гостин
Имам една особина која во ова денешно време не знам дали да ја искажам како позитивна или како негативна..Едноставно проблемот е што јас НЕ ЗНАМ да лажам..!
Тоа помага бидејќи нели и во 10те заповеди пишува НЕ ЛАЖИ!
Но сепак...многу пати ми се појавило како маана...
Можеби поради тој факт мислам дека не поднесувам лажење..Нека боли вистината ако боли, сепак ВИСТИНА е и тоа е РЕАЛНОСТА, подобро одколку да се залажувам самата себе...
Да живееш со лага е потешко дури и од самица...од се’!
Совеста тука е пресудна...да гледам некого во очи и да го лажам е едноставно неподносливо, или пак да му кажам те сакам, да го гушнам и да знам дека не е така, не можам..да не почнам да расправам кога ќе дознаам дека некој така правел...
Мислам дека не е човечно да се лаже, човекот може и без тоа!
Да сум во ситуација некој да ме излаже...едноставно не би го погледнала во очи, ќе ја изгуби сета доверба која ја имал во мене, нема да е во живите за мене...
Иако тоа може да личи како преголема казна... но не можам да поднесувам такви луѓе во мојата околина..
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
13.740
Поени од реакции
11.032
Добивам лошо мислење за личноста, и почнувам да се оддалечувам од него.
 

iq0r

Кајгана Lover
Член од
4 октомври 2008
Мислења
63
Поени од реакции
0
аа секоаш плескам у фаца дека лаже тој/таа.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
9.748
Поени од реакции
12.211
Ако има нешто што мрзим највише тоа е дефинитивно некој да ме излаже. Која корист ако нешто ме излаже мене? Никаква. Нека ме лаже но сепак он/а сам/а си се лаже а притоа не постигнува ништо. Според мене боље е да се кажуе вистината без оглед колку у да не ни се допаѓа тоа.
 
С

Сатори

Гостин
Vo posledno vreme mnogu si razmisluvam na ovaa tema pa bi sakala da vidam kako vie reagirate koga ve lazat?Eve ke objasnam vaka na primer sedite so nekoj prijatel,komsija,poznanik ili rodnina ne e ni vazno i sega si pravite muabet no naednas svakate deka osobata ve laze kako se osekate vo toj moment pa i potoa?Dali kazuvate deka znaete deka ste izlazani?Mene konkretno mi se desava da imam edna prijatelka koja non stop si laze a ne mi e jasno kako ne svaka deka ne i veruvam t.e deka ne sum tolku glupa i neznam kako ne i e sram da me laze.Dali vie gi prekutuvate tie raboti za da ne navredite nekogo vo oci direkno ili ne?A ako prekutuvate i terate ponataka dali se osekate glupo sto prekutuvate?
А како треба да реагирам?
Климам со главата, правам фаца на глупа крава и ја отепувам од трачање дотичната особа, секој со својот занает.
Пффф.
 
D

DeviL_32`

Гостин
аа секоаш плескам у фаца дека лаже тој/таа.
Игорче бе оти така лажеш :pos: се зезам. Каа некој ме лаже само се правам на тошо...но ќе дојде некој пат кога јас ќе требе да излажам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom