Како реагирате на лаги?

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
Уфф, имаме еден во клас претерано лажи многу... ама најтрагично е што мисли дека ние му веруваме:).. еднаш памтам кога јако сам се заеба ни рече дека една вечер во Грција се возеле со глисерот... нешто као демек им снемало бензин па некоја типка се сунчала гола на глисерот па отишле кај неа... и тука го пресеков му велам чекај бе како се сончала нели вечер било? И толку ова беше крај сите се згазија од смеење:):).

Типот ни има кажувано во стилот на к-15 како сам истепал тројца билдери по 23-25 години и на крај кога изнакажа еден тон лаги му велам ''И кога се разбуди чорапот во уста'' Сепак интересно ми е да слушам некој вакви лаги и кога мисли дека му веруваме:).

Често ги препознавам луѓето кога ме лажат или кога пробуваат да ме излажат, сепак многу е битно во врска со што ќе те излажат.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Многу смирено. Доколку приметам во самиот момент а зборување дека ме лаже, се правам дека не приметувам. Секако зависи и од личноста. Луѓе кои веќе подолго време ги трпам, им плескам се во фаца додека си ги измислуваат работите, и најчесто остануваат подзинати.
А доколку се работи за некоја лага која е така малку поголема, и која ми била кажана само за да се избегнат некои последици од вистината, тогаш реагирам така позлобно. Последиците кои требало да се појават пропратно со вистината ги дуплирам и тоа е тоа.:) :helou:
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.303
Поени од реакции
7.269
Па кога некоја личност ве лаже, таа всушност самата си набива негативни поени кај вас (или репутација :)).
Со нив не добива ништо добро во иднина бидејќи "кога гори куќата на лажгото тогаш никој не му верува".
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Ако ме лаже за глупости некој колку да биде интересен, нека си лаже, ја си знам дали му веруем, неам намера да се расправам. :) Ако ме лаже за озбилни ствари ондак го прекинуем со збороите „Ок, а сеа шо стварно се деси?“ или „Такви приказни на друг продавај“! А ако глеам дека некој лаже (другар мој на пример) за да заебава некој друг, може и да му се придружам за да се удри некој ремет х) :pos2: (се разбира тоа да е за глупости)
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Го оставам да си троши зборови за џабе, а тоа дека му верувам или не, ќе му го откријам постепено, а во меѓувреме само кимам со главата и се согласувам со тоа.
mnogu dobra taktika,ke vidis do koi extremi odat
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Никогаш не судам одма,собирам,анализирам и кога сум 100% сигурен им го плескам во фаца :toe: незнам поинаку,директен сум и сакам да знам зашто ме лаже!
 

leila

.o0
Член од
10 октомври 2008
Мислења
862
Поени од реакции
46
Ако сетам дека ме лаже, веднаш се поднасмевнувам и сменувам тема (демек ај доста се трудиш да сврзиш лага, кажи нешто друго). :) А ако се работи за поблизок, реагирам бурно и никогаш не ми е јасно од каде потреба да ме лажи, ни бесам ни колам, ама ете некогаш и без лаги не се може.:kesa:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Често знам да сетам дека некој се обидува да ме лажи... Па го оставам да си лажи, и си берам матерјалче, па после паѓаат големи шеги :)
 
F

Foxy`BuTTerFLY

Гостин
Најчесто си вадам ремет од тоа, и поставувам прашања као Ставрно? Немогуче? така соговорникот уште повеќе се внесува во лагата. А јас се обидувам да не се прснам од смеење. Инаку секогаш се обидувам да внесам доза доверба во секој разговор, но ако се испостави дека сето тоа е лага, личноста кај мене нема веќе доверба и полека но сигурно го отпишувам од списокот на живите.
 
Член од
13 февруари 2006
Мислења
315
Поени од реакции
4
Смирено и рамнодушно! ... ги оставам да си веруваат во сопствените лаги и во една уште поголема лага - дека успеале да ме излажат!! ... и ептен е доказ дека некој те мота кога ќе му се олесни и ќе заблеска од задоволство откако ќе се изналаже зошто со лесно поминал!...
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
224
Поени од реакции
2
Најчесто не реагирам кога некој ме лаже ќутим и го гледам бледо. Кога знам дека ме лаже никогаш не му го кажувам тоа во моментот на тој што ме лаже, но доколку подоцна повторно ме лаже и ја негира претходно кажаната лага, тогаш реагирам и му кажувам дека ме лажел и пред тоа. Инаку ако не е почесто лажењето , туку само еднаш дури и не обраќам пажња на тоа само слушам и климам со глава. Уствари зависи и од расположение некогаш ако сум нервозна може и да му изнакажам се во фаца на тој што ме лаже а некогаш и да не реагирам.
 

LiGLaTa

PartY AnimaL =)
Член од
10 јуни 2008
Мислења
310
Поени од реакции
10
Си преќутувам.. Баш сакам да видам до кај ќе одии... А сепак мене не ме лаже туку самиот/самата се лажее.. Но кога веќе ќе ги премине сите граници на лажење ќе најдам време и начин се да му/и плеснам во лице... :wink: Но сепак со такви луѓе што лажат не вреди да се замараш..:helou:
 
L

LEPOTICKA_SWEET

Гостин
Па кога забележам дека некој ме лаже ке се правам дека му верувам за да се радува дека успеал да изаже и подоцна ке му кажм што мислам за да се засрами:wink:
 

Vinnetou

Continium Transfunctioner
Член од
15 мај 2005
Мислења
3.513
Поени од реакции
482
Се смеам и провоцирам дополнителни лаги, и се смеам уште повеќе после!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom