Како реагирате на лаги?

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Па што знам, зависи кој ме лаже и за што ме лаже. Ако се некои ситници не ни обрнувам внимание, а ако е нешто посериозно му давам до знаење дека ми е јасно дека не ја зборува вистината и му кажувам следниот пат подобро да се потруди, да вежба дома пред огледало. :)
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Многу лошо!

Во последно време толку многу луѓево лажат што просто им станува рутина.
Секоја вистина ме изненадува како и секако искрено мислење!
Лагите ми се веќе нешто што секојдневно го слушам и нешто што неверојатно ме нервира!
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Па, ако знам дека соговорникот ме лаже, гледам да го наведам муабетот (или ситуацијата) така, што кога тоа што тој го вели би била вистина, да испадне на негова штета. На тој начин лажгото се соочува со својата лага на најдиректен начин.

Функционира на два начини: или лажгото ќе сфати дека со мене ме може да се мајтапи, или ќе сфати дека не се исплати да лаже. Во едниот случај, се откачувам од лажго во мојот живот, а во другиот случај има шанси да добијам соговорник каков што сакам, што значи искрен и на место.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
276
Поени од реакции
13
На лагите од луѓето кои не ми значат многу, не реагирам никако. Ги оставам да си мислат што си сакаат. Треба некој да ја помине границата за да возвратам со иронија. Е сеа луѓето што ми значат, кога ке ги фатам дека ме лажат, е тогаш касам ! Уствари се зависи од лагата. Ако е на нивна штета, то ест ако лагата не ме повредува мене, нека си лажат колку си сакаат.
 
O

Out Boy

Гостин
Моето кратко животно искуство ме научило да ја делам лагата на “црна“ и “бела“.

Кога некој ја употребува оваа првата, тоа го прави со намера од себе да оттргне некоја вина или одговорност. Тоа најчесто го прават кукавици кои не можат да се носат со времето, кои својата вина ја префрлаат врз други или намерно лажат за да наштетат на друг. Е таквите не ги поднесувам и бурно реагирам на тоа.

“Белата“ лага секогаш ја употртебуваме за да го заштитиме нашето достоинство и т.н. “углед“ во очите на другите, без никакви штетни последици врз другите (освен, нели, врз нас, ако не фатат). Така, лажеме за нашиот прв секс, за тоа дали сме во врска и со кого :) за оценките на училиште и сл. а најмногу “лажеме“ за сексуалната ориентација :( Без лоша намера, нели :)

Ваквиот вид на лага за мене е сосема прифатлив и на неа реагирам со насмевка.
 

*LittLe heart*

*најубави очи-ЗЕЛЕНИ*
Член од
14 јануари 2008
Мислења
751
Поени од реакции
289
Кога ме лажат личности кои измислуваат секакви работи за да остават подобар впечаток не се ни обидувам да реагирам од едно уво влегло од друго излегло. Кога ме лаже некоја личност што ја знам , ми значи ја гледам најчесто во очи и внимателно ја следам и слушам што се ќе ме излаже, најчесто не покажувам дека сфаќам дека сето тоа е лага. Убаво размислувам за се што ме излажал-а, зошто би го правела тоа, си давам секакви мои претпоставки и чекам да видам до кога ќе оди се тоа така со лаги и кога ќе нема крај веќе и ќе биде најдобра прилика кажувам дека цело време всушност знам дека ме лаже. Во зависност од тоа за што лаже или ќе барам објаснување или едноставно ја бришам од мојот живот.:toe:
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
ако сетам дека ме лаже некој во очи му викам:добро, знам дека лажеш, дај ако сакаш да кажеш кажи, ако не воопшто не почнувај .:smir: и толку решен проблем.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom