Како да се добие туристичка виза за USA?

Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.551
Здраво на сите, имам 29 години, невработен сум и немам до сега идено у САД.
Сестра ми лани се омажи за македонец кој 20год веќе живее во Америка со својте родители. Е сега ме интересира како да добијам туристичка виза? Дали да побарам работа прво, па послето да аплицирам, или пак имам продавница на име на еден од родителите, па да ја префрлам на мое име и тогаш да поднесам апликација, или пак да пробам со гарантно писмо..
Ако некој е повеќе информиран нека пише тука или ПП може, секое мислење е добредојдено.. Фала однапред! :)
Ако не си вработен и не си бил ниту еднаш Америка, шансите за добивање виза ти се многу мали. Доколку ти ја префрлат фирмата на твое име тогаш имаш големи шанси да ти дадат без проблем. Ако немаш работа гарантно писмо не ти помага.

здраво,сакам да прашам за туристичка виза кои се условите за аплицирање и шанса за добивање од поискусните на форумот.Сакам со сопругата да ја посетиме америка јас сум в редовен работен однос веќе 6 години во добра компанија со солидна плата,а сопругата само што почна да работи во приватна фирма.Имам имот на свое име во вредност околу 70 000 евра,немам роднини во америка.Секое мислење е добредојдено.инаку јас имам 44 год,а сопругата 38,ако и тоа е битно
Ако и веќе двајцата сте вработени ќе ви дадат без проблем. Така да аплицирајте за 2-3 недели сигурно ќе земите.
 

Goon

Pogback
Член од
16 март 2010
Мислења
1.847
Поени од реакции
1.480
Ако не си вработен и не си бил ниту еднаш Америка, шансите за добивање виза ти се многу мали. Доколку ти ја префрлат фирмата на твое име тогаш имаш големи шанси да ти дадат без проблем. Ако немаш работа гарантно писмо не ти помага.Ако и веќе двајцата сте вработени ќе ви дадат без проблем. Така да аплицирајте за 2-3 недели сигурно ќе земите.
А на пример ако ја префрлам фирмата, гарантно писмо ќе ми врши тогаш нешто улога, или нема потреба?
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.551
А на пример ако ја префрлам фирмата, гарантно писмо ќе ми врши тогаш нешто улога, или нема потреба?
Секогаш е добро да имаш плус документи, така да ако можиш носи и гарантно писмо.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
26
Поени од реакции
0
Некој со скоро искуство со добивање туристичка виза за Америка? Сакам да аплицирам. Имам фирма, управител и деректор сум ама не сум осогуран. Имам доста договори склучено во други фирми со кој имам обврски. Имам возило на мое име. и пари на смета. Незнам дали е тоа доволно.
 
Член од
23 октомври 2014
Мислења
30
Поени од реакции
6
zdravo sakam da prasam za vase mislenje jas bev vo usa kako j1 student vo 2013 arno ama bez da mi tekni deka pravam ness nelegalno rabotev 2nedeli posle dogovorot prakticno vo posledniot mesec koj so ni kazaa deka ni e turisticki kasno mi tekna deka e nelegalno :( pusta srejka aplicirav pak za j1 vo april godinava me odbija mi posledna god na fax mi rekoja zs imas mal br na polozeni ispiti vo uverenie. i mi rekoja ne si kvalifikuvana za j1. arno ama sega se mislam dali ako apliciram za turisticka bi mi dale? uma nekoj vo kako mojava situacija? dali nekoj so bil odbijan za j1 dobil nekakva dr viza?
Blagodaram
Pozdrav
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
666
Секогаш е добро да имаш плус документи, така да ако можиш носи и гарантно писмо.
Ми се гледаш како поискусен па да прашам, но ако знае уште некој слободно нека ми одговори.
Имам роднини во Америка и би сакале со сопругот и со сестра ми да ги посетиме.
Е сега јас сум вработена, имам фирма на мое име која работи веќе 5-6 години, имам имот на мое име, сум била во Австралија ( слушнав дека тоа се рачуна како некој плус, демек си бил и си се вратил не знам колку е точно) но сум еднаш во 2000 год одбиена за америчка виза.
Сопругот е вработен во скопска пивара околу 2 години, и тој има имот на негово име. Нема никогаш аплицирано за виза.
Сестрата е 25 години, немажена, вработена во редовен работен однос и со договор за работа кој важи уште 3-4 години. И она е одбиена еднаш за виза во 2000год.
Е сега прашањето ми е какви ни се шансите за добивање на виза? Дали на итервју да одиме сите тројца заедно или секој посебно? Кога веројатноста за добивање виза е поголема?
И ако се јавам сега за колку од прилика би ми го закажале интервјуто во амбасада со оглед на тоа што јас би сакала некаде март или април да одам.
А да и кои се документи би ми биле од корист. Роднините ќе пратат гарантно писмо и некои формулари кои они треба да ги пополнат.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.680
Поени од реакции
4.168
Во амбасада се како шо дува ветрот така, знам примери со еден куп документи одбиени , а знам и луѓе кои едноставно имаат среќа , така да таму секогаш ти се шансите 50:50


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.680
Поени од реакции
4.168
Ти уствари на секаков начин треба да ги убедиш дека нешто те врзува за мк , да ги убедиш дека ќе се вратиш тука дека си само како турист бла бла, секој документ ти е во предност и сепак на крај се се сведува на 50:50


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.551
Ми се гледаш како поискусен па да прашам, но ако знае уште некој слободно нека ми одговори.
Имам роднини во Америка и би сакале со сопругот и со сестра ми да ги посетиме.
Е сега јас сум вработена, имам фирма на мое име која работи веќе 5-6 години, имам имот на мое име, сум била во Австралија ( слушнав дека тоа се рачуна како некој плус, демек си бил и си се вратил не знам колку е точно) но сум еднаш во 2000 год одбиена за америчка виза.
Сопругот е вработен во скопска пивара околу 2 години, и тој има имот на негово име. Нема никогаш аплицирано за виза.
Сестрата е 25 години, немажена, вработена во редовен работен однос и со договор за работа кој важи уште 3-4 години. И она е одбиена еднаш за виза во 2000год.
Е сега прашањето ми е какви ни се шансите за добивање на виза? Дали на итервју да одиме сите тројца заедно или секој посебно? Кога веројатноста за добивање виза е поголема?
И ако се јавам сега за колку од прилика би ми го закажале интервјуто во амбасада со оглед на тоа што јас би сакала некаде март или април да одам.
А да и кои се документи би ми биле од корист. Роднините ќе пратат гарантно писмо и некои формулари кои они треба да ги пополнат.
Според ситуацијата би требало да ви дадат без проблем, е сега зависи зошто сте биле одбиение тие си имаат детални податоци и можи да влијае. Јас мислам да одите сите заедно, или сите ќе добиете или ќе бидите одбиени, ако одите посебно можи само еден да добие другите да се одбиени. Како што ти кажа к3б како што ќе им текни 50-50.
Јас последно кога бев освен апликацијата онлијн имав и потврдта од работа, но не ми ја побараја,интервјуто беше 2 мин, ме прашаја само кај одам и кај работам и ми рекоја дека имам виза, додека чекав имаше луѓе што ги прашуваа по 20 прашања за туристичка виза.
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
666
Според ситуацијата би требало да ви дадат без проблем, е сега зависи зошто сте биле одбиение тие си имаат детални податоци и можи да влијае. Јас мислам да одите сите заедно, или сите ќе добиете или ќе бидите одбиени, ако одите посебно можи само еден да добие другите да се одбиени. Како што ти кажа к3б како што ќе им текни 50-50.
Јас последно кога бев освен апликацијата онлијн имав и потврдта од работа, но не ми ја побараја,интервјуто беше 2 мин, ме прашаја само кај одам и кај работам и ми рекоја дека имам виза, додека чекав имаше луѓе што ги прашуваа по 20 прашања за туристичка виза.
Па зошто бевме одбиени....Јас само што се запишав на факултет, сеуште не бев почната, мислам дека тоа беше најголемиот проблем.
Сестра ми беше многу мала и реално немаше никаква причина зошто би се вратиле во МК, иако секако планиравме да се вратиме.
Но тогаш беше и мнооогу построго за добување на визи, сеуште беше старата амбасада.
Знам дека шансите се реално 50:50 на какво расположение ќе ги начекаш, не знам ќе видиме иако реално 160 долари за апликација ми се гледаат многу да ги фрлиш за џабе, но ако не пробаме нема да знаеме.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.551
Па зошто бевме одбиени....Јас само што се запишав на факултет, сеуште не бев почната, мислам дека тоа беше најголемиот проблем.
Сестра ми беше многу мала и реално немаше никаква причина зошто би се вратиле во МК, иако секако планиравме да се вратиме.
Но тогаш беше и мнооогу построго за добување на визи, сеуште беше старата амбасада.
Знам дека шансите се реално 50:50 на какво расположение ќе ги начекаш, не знам ќе видиме иако реално 160 долари за апликација ми се гледаат многу да ги фрлиш за џабе, но ако не пробаме нема да знаеме.
Е па да тогаш друго било, мислам дека би требало да ви дадат пошто ги исполнувате условите.
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
666
Е па да тогаш друго било, мислам дека би требало да ви дадат пошто ги исполнувате условите.
Вака сега....гаранцијата од моите во Америка стигна. Потврда за сопственост на фирмата имам, имотен лист од станот, М1/М2, потврда од последните 6 плати, венчален лист имам. Е сега ги немам сите истечени пасоши, може ли тоа да е проблем? Истечените пасоши уште во полиција ми ги фрлија :eek: Исто така прочитав некаде дека треба некаква потврда дека имаш пари на сметка некја вредност од 10 000 евра. Таква немам. Имам некоја ситна заштеда од околу 1000 - 2000 евра тоа може да помогне? Некој друг документ што би можел да биде од корист?
Како оди процедурата сега понатака? Прашав во комерцијална банка и ми рекоја дека прво треба апликацијата на нет да ја пополнам па после да одам кај нив за да ја платам таксата и тек после да се јавам да ми закажат интервју! На друго место пак прочитав дека апликацијата се пополнува 3 дена пред интервју и сега не знам што да правам! А да и како да закажам групно интервју за сите тројца? Нормално дека секој посебно ќе ја пополни апликацијата и ќе плати такса, но како да закажам да одиме сите заедно?
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.551
Вака сега....гаранцијата од моите во Америка стигна. Потврда за сопственост на фирмата имам, имотен лист од станот, М1/М2, потврда од последните 6 плати, венчален лист имам. Е сега ги немам сите истечени пасоши, може ли тоа да е проблем? Истечените пасоши уште во полиција ми ги фрлија :eek: Исто така прочитав некаде дека треба некаква потврда дека имаш пари на сметка некја вредност од 10 000 евра. Таква немам. Имам некоја ситна заштеда од околу 1000 - 2000 евра тоа може да помогне? Некој друг документ што би можел да биде од корист?
Како оди процедурата сега понатака? Прашав во комерцијална банка и ми рекоја дека прво треба апликацијата на нет да ја пополнам па после да одам кај нив за да ја платам таксата и тек после да се јавам да ми закажат интервју! На друго место пак прочитав дека апликацијата се пополнува 3 дена пред интервју и сега не знам што да правам! А да и како да закажам групно интервју за сите тројца? Нормално дека секој посебно ќе ја пополни апликацијата и ќе плати такса, но како да закажам да одиме сите заедно?
Значи за стари пасоши не ти требат, то е само плус во случај да ги имаш. Заштеда ако имаш исто ти е плус не е задолжително. Јас не покажав ништо за заштеда кога аплицирав. Значи се пополнува апликација онлајн таму си ставаш и слика си има како програмче што ќе ти кажи дали сликата ти е добра. На крајот од апликацијата ќе ти излези едно да го испечатиш со кое одиш во банка да си уплатиш. Исто колку што се сеќавам за на интервју закажав онлајн откако платив, си имаш како акаунт и од таму можиш да си закажиш и исто можиш да си следиш процес. За групно незнам како се закажува, мислам дека на почетокот на апликацијата те прашува дали групна виза или не. За ова можеби ќе треба да се јавиш во амбасада да прашаш.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
6.611
Поени од реакции
11.295
Да си прашам и јас :D

Имам другарка во САД, летоска замина со J1 виза и после нејзиниот истек остана и аплицираше за студентска виза, со тоа што сега учи на некој факултет/институција не знам и си има легален престој колку што ми има кажано, зелена карта нормално нема. Сакам да и појдам на гости наредна година, па дали е можно со нејзино гарантно писмо да успеам да добијам виза? Живее под кирија кај американска фамилија.

Исто така имам и некои подалечни роднини во САД, кои живеат во Илиноис (а другаркава ми е околина на Њу Јорк) па дали со нивно гарантно писмо би можел да добијам виза или ќе ми прават проблем доколку не слетам во државата од која ми е писмото?
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
666
Значи за стари пасоши не ти требат, то е само плус во случај да ги имаш. Заштеда ако имаш исто ти е плус не е задолжително. Јас не покажав ништо за заштеда кога аплицирав. Значи се пополнува апликација онлајн таму си ставаш и слика си има како програмче што ќе ти кажи дали сликата ти е добра. На крајот од апликацијата ќе ти излези едно да го испечатиш со кое одиш во банка да си уплатиш. Исто колку што се сеќавам за на интервју закажав онлајн откако платив, си имаш како акаунт и од таму можиш да си закажиш и исто можиш да си следиш процес. За групно незнам како се закажува, мислам дека на почетокот на апликацијата те прашува дали групна виза или не. За ова можеби ќе треба да се јавиш во амбасада да прашаш.
Фала на одговорот, уште ова и се надевам нема да малтрертирам повеќе.
Дали на фотографијата која треба да биде 5x5 cm е дозволено да имам накит, конкретно ушники и ланче? Мене фотографот ми рече дека накит несмее, а сестра ми се сликала во Скопје и неа ништо не и спомлнал и се сликала со се ушники. Сите слики поминуваат како валидни, иако јас гледам дека не се баш по стандардите, на пример мојата слика кога ќе го преполовам лицето, замислената оска не паѓа точно на средина од сликата. Може ли ова да влијае?
 
На врв Bottom