Како да се добие туристичка виза за USA?

Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Ај бе некој нека кажи на кој начин успеваат да земат луѓево 10 годишна туристичка виза? Што е потребно ? Стварно неможам да разберам имам неколку познаници што добија таква виза ама никој не кажува на кој начин. Иначе сум бил во УСА со Ј1 виза (Work and Travel ) би можело тоа да е од некоја помош?
 
Член од
11 јуни 2013
Мислења
56
Поени од реакции
22
Може ли човек да отиде во УСА со туристичка виза и да отвори фирма таму ?
Може, ама со себе да понесеш еден куфер полен со пари, и кога ќе му кажиш дека ќе инвестираш одма Обама државјанство, хахах .
 
Член од
9 април 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo decki,
temava moze e podzaboravena no se nadevam nekoj ke odgovori.
Jas isto taka sakam da apliciram za turisticka viza za vo SAD, lugeto treba da pratat garantno pismo od tamu...
E sega jas veke imam ednas odeno vo SAD so C1 viza (tranzitna) kako vraboten na brod, pa me interesira dali toj fakt ke go zemat vo predvid kako olesnitelna okolnost i dali toj sto intervjuira voopsto ima uvid deka veke sum bil vo SAD?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Колкав е % за да дадат виза ако имам аплицирано за работа во Америка преку агенција?
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
Zdravo decki,
temava moze e podzaboravena no se nadevam nekoj ke odgovori.
Jas isto taka sakam da apliciram za turisticka viza za vo SAD, lugeto treba da pratat garantno pismo od tamu...
E sega jas veke imam ednas odeno vo SAD so C1 viza (tranzitna) kako vraboten na brod, pa me interesira dali toj fakt ke go zemat vo predvid kako olesnitelna okolnost i dali toj sto intervjuira voopsto ima uvid deka veke sum bil vo SAD?
Тој што е на шалтер знае се за тебе буквално ја има цела биографија да не кажам. Апсолутно знае дека си бил еднаш во usa излгеуват сите податоци за тебе каде си бил што си работел кога си се вратил и тн и тн , па мое мислење е секој к'сметот и среќата зошто тој го дава последниот збор. Јас еднаш бев се вратив се регуларно потоа пак аплицирав и не ми дадоа ( за J1 виза правам муабет) што и јас мислев дека ќе нема проблем зошто се беше ок ама на крај не излезе така. Со среќа, тоа само може да ти посакам.
 
Член од
3 мај 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Би сакала да ве прашам нешто. Сеуште сум во средно, 4та година и сега за некој 20 дена завршувам. Сакам да аплицирам за туристичка виза, дали има некој искуство со вадење на истата? Ќе извадам и потврда за редовен ученик, од Америка има што ќе пратат барање за моја посета, само ми е малку страв да не мислам дека сакам да се запишам на Американски универзитет па за тоа да не ме пуштат бидејќи ќе ја барам визата пред уписите на тукашните факултети.
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
Би сакала да ве прашам нешто. Сеуште сум во средно, 4та година и сега за некој 20 дена завршувам. Сакам да аплицирам за туристичка виза, дали има некој искуство со вадење на истата? Ќе извадам и потврда за редовен ученик, од Америка има што ќе пратат барање за моја посета, само ми е малку страв да не мислам дека сакам да се запишам на Американски универзитет па за тоа да не ме пуштат бидејќи ќе ја барам визата пред уписите на тукашните факултети.
Мое мислење повеќе шанси имаш да ти дадат виза дека ќе сакаш да се запишеш на универзитет.
 

Raynor

Mr.Terrible
Член од
16 април 2014
Мислења
384
Поени од реакции
583
Мое мислење повеќе шанси имаш да ти дадат виза дека ќе сакаш да се запишеш на универзитет.
Дечко па зш не идеш на брод,ке земеш транзитна виза за во уса,ке се вратиш и нареден пат кога ке аплицираш за виза(доколку пак идеш на брод) можеш да си побараш 5 годишна туристичка виза,па после со срека во уса
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Дали знаете некој во скоро време да аплицирал за туристичка и што добил? Бев со Ј1 виза лани, и газдата кај што работев ме моли да појда пак, прошлото лето ме одбија, сега сакам да пробам со туристичка!! Ама незнам што треба и како треба!!
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
Дали знаете некој во скоро време да аплицирал за туристичка и што добил? Бев со Ј1 виза лани, и газдата кај што работев ме моли да појда пак, прошлото лето ме одбија, сега сакам да пробам со туристичка!! Ама незнам што треба и како треба!!
Другар многу тешко да земеш така виза, јас бев 1 год со Ј1 лани ме одбија за Ј1 и денес пак ебан и глупав ден ми се погоди ме одбија за H2B виза и тоа со препораки преку сенатор, доста јак и успешен адвокат кој бил нешто како четврт до Обама не ти знам што курци палци и од 7 луѓе македонци што бевме за да одиме на исто место да работиме само 2ца земаа виза ,така да доста заебана работа е, затоа еднаш зимаш виза и останувај во Америка доколку сакаш се разбира , а да се тешиш како јас ајде ќе си дојдам наредна година пак ќе одам , така во никој случај верувај искуство ти кажувам и сум пател и патам за оваа глупост што ја направив . Крајно сум разочаран и некако немам повеќе надеж за пак да ја видам USA!
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Тоа е бизнис сакаат да одиш на колеџ ако си студент да платиш школарина и после да ти издадат виза или најдобар начин е ако имаш таму луѓе да ти пратам гаратно писмо за работа легално. Мислам дека така може друго околу туристичка виза најлесно е тоа мада знаат да те прашаат шо како и каде ќе одиш.

Ако имаш бугарско си аплицираш вов булгарската америчка амбасада плаќаш и добиваш туристичка.
 
Член од
26 ноември 2012
Мислења
57
Поени од реакции
27
Тоа е бизнис сакаат да одиш на колеџ ако си студент да платиш школарина и после да ти издадат виза или најдобар начин е ако имаш таму луѓе да ти пратам гаратно писмо за работа легално. Мислам дека така може друго околу туристичка виза најлесно е тоа мада знаат да те прашаат шо како и каде ќе одиш.

Ако имаш бугарско си аплицираш вов булгарската америчка амбасада плаќаш и добиваш туристичка.
Голема ли е веројатноста со бугарски пасош да се добие туристичка?
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
Голема ли е веројатноста со бугарски пасош да се добие туристичка?
Со бугарски ти е голема веројатноста за секаква виза, јас како што знам многу ретко ѓи одбиват луѓето за америчка виза а не како кај нас во мк. секој втор не си квалификуван бла бла good luck само тоа знаат ...
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Знаат дека сме буљаши и не заебаваат ама можат да се сликааат за се има решение башка Канада Шведска и Австралија се многу бољи од секој аспект на живеење и стандард.

Во Америка животот е непредвидлив денеска имаш работа утре одиш на друго место и се така во круг.
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
Знаат дека сме буљаши и не заебаваат ама можат да се сликааат за се има решение башка Канада Шведска и Австралија се многу бољи од секој аспект на живеење и стандард.

Во Америка животот е непредвидлив денеска имаш работа утре одиш на друго место и се така во круг.
Па можеби си во право , додека човек не проба да живее во друга земја за него е најдобра таа што бил и осетил какво е таму. Но како да се дојде до овие земји што ѓи спомна, Канада и Австралија ми се доста примамливи и доста народ ми има кажано дека се многу добри за живеење.Какви се шансите за земање виза за во Канада и Австралија дали се исто така многу многу комплицирани и минимални како што е за Америка или ...? Која е најдобрата варијанта за стапнување во К или А ..?
btw имав слушнато муабет ( од канадски државјанин) дека во Канада можело и со бг пасош но колко е точно не знам , доколку има некој што веќе го испробал тоа нека даде совет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom