Како да се добие туристичка виза за USA?

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
474
Па можеби си во право , додека човек не проба да живее во друга земја за него е најдобра таа што бил и осетил какво е таму. Но како да се дојде до овие земји што ѓи спомна, Канада и Австралија ми се доста примамливи и доста народ ми има кажано дека се многу добри за живеење.Какви се шансите за земање виза за во Канада и Австралија дали се исто така многу многу комплицирани и минимални како што е за Америка или ...? Која е најдобрата варијанта за стапнување во К или А ..?
btw имав слушнато муабет ( од канадски државјанин) дека во Канада можело и со бг пасош но колко е точно не знам , доколку има некој што веќе го испробал тоа нека даде совет.

Многу едноставно

И во двете држави мораш да имаш некоја работа која е квалификувана значи

варијанта број 1 да емигрираш според квалификација да се бара твојата професија
варијанта број 2 да емигрираш како студент кој бара работа и учи факултет
варијанта број 3 да емигрираш со гарантно писмо за работа преку пријател или работодавач
варијанта број 4 да се ожениш со партнер кој има државјанство и да бидеш во брак 4–5 години
варијанта број 5 да добиеш стипендија и да студираш таму
варијанта број 6 играш зелена карта на Америчката амбасада ДВ лотери
варијанта да почекаш за Канада кои се можности за живеење од 1 јануари 2015

Мислам дека тоа е тоа за почеток
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
198
Поени од реакции
24
Многу едноставно

И во двете држави мораш да имаш некоја работа која е квалификувана значи

варијанта број 1 да емигрираш според квалификација да се бара твојата професија
варијанта број 2 да емигрираш како студент кој бара работа и учи факултет
варијанта број 3 да емигрираш со гарантно писмо за работа преку пријател или работодавач
варијанта број 4 да се ожениш со партнер кој има државјанство и да бидеш во брак 4–5 години
варијанта број 5 да добиеш стипендија и да студираш таму
варијанта број 6 играш зелена карта на Америчката амбасада ДВ лотери
варијанта да почекаш за Канада кои се можности за живеење од 1 јануари 2015

Мислам дека тоа е тоа за почеток
Па искрено да ти кажам ми даваш некоја надеж и да продолжам да се борам за овие земји, јас сум на на 24 год. возраст имам уште 6/7 испити на факс.веќе сум апсолвет ,работам во мк. според твоите варијанти што ми ѓи кажа која би била според тебе најдобра за да земам виза...? Оваа последното бас не го разбирам за Канада... што би се случило во 2015год. ? За сите варијанти се аплицира преку агенција или тоа оди online преку интернет.
 
Член од
6 јуни 2006
Мислења
280
Поени од реакции
4
Некој што аплицирал за туристичка виза за САД во последниве неколку месеци?!?
Конкретно ме интересира дали амбасадата може да ја провери потврдата за работа која ја доставувате? Знам дека може да се јави во фирмата на бројот кој сте го навеле за контакт, ама прашањето ми е дали може да се обрати во Агенција за вработување, УЈП или некоја друга институција за да провери дали е регуларно вработено тоа лице? Прилично итно ми е
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво , ме интересира процедурата за добивање на туристичка виза ... лани бев со Ј1 , оваа година не ми дадоа , планирам сега да пробам со туристичка но дали ќе е од помош ако ми испратат нешто како гарантно писмо луѓе со кои не сум во роднински врски , на пример дека ми се пријатели и дека ќе се сместам кај нив , гарантираат за мене и бла бла тие такви работи ? Или пак незнам дали може воопшто да се земе работна виза лично од тие за кои одиш да работиш да ти ја издадат тие ? Или да испратат до нашата амбасада барање како молба , демек личноста е многу важна за нашата фирма и некои такви работи ... ? Ви благодарам :D
 
Член од
6 април 2015
Мислења
2
Поени од реакции
1
Здраво Друштво пред два дена земав бизнис визитор виза за канада ме интересира дали некој знае како може да влезам од канада во америка на легален начин а ако не може дали е лесно да се влезе на црно поззз
 
Член од
14 јануари 2010
Мислења
12
Поени од реакции
0
Zdravo, sakam da ve prasam koi mi se sansite da dobijam turisticka za SAD, vrabotena sum vo firma kaj tatko mi vekje 4 god i honorarno vo nevladina, tatko mi ima stan na negovo ime, na smetka imam zasteda.....Dali ima sansi da dobijam bez pokana od prijateli od tamu i dali mora da imam rezervacija za let pred da odam na intervju?
 
Член од
28 септември 2012
Мислења
8.349
Поени од реакции
21.060
Знае некој дали ако имаш поголема сума на сметка да покажеш како гаранција , полесно даваат виза? Зборувам за туристичка виза.
 
Член од
23 октомври 2014
Мислења
30
Поени од реакции
6
Zdravo dali vo skoro bil nekoj za turisticka viza vo ambasada ? Mojata situacija e jas edna bev vo usa kako j1 student godinava pak aplicirav I me odbija sega me sovetuvaat od agencija da pocekam 6 meseci pa da apliciram za turisticka ili za j1 ama kako dadilka vo usa Sto mislite dali pobrzo bi mi dale turisticka ili za dadilka tamu ? Kazete iskustva koj sto bil godinava pozzz
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.551
Некој што аплицирал за туристичка виза за САД во последниве неколку месеци?!?
Конкретно ме интересира дали амбасадата може да ја провери потврдата за работа која ја доставувате? Знам дека може да се јави во фирмата на бројот кој сте го навеле за контакт, ама прашањето ми е дали може да се обрати во Агенција за вработување, УЈП или некоја друга институција за да провери дали е регуларно вработено тоа лице? Прилично итно ми е
Да можат да те проверат дали навистина работиш, односно дали се водиш вработен во фирмата во која што си навел преку некоја од институциите. Исто така колку што знам бараат да покажиш банкарски трансакции во последните 6 месеци и таму треба да е јасно дека си примил плата од фирмата што си ја навел .Така да ако пробаш да лажиш многу мали ти се шансите да добиеш виза.
Што подобра фирма, особено ако е странска имаш поголеми шанси да добиеш виза.[DOUBLEPOST=1431357356][/DOUBLEPOST]
Здраво Друштво пред два дена земав бизнис визитор виза за канада ме интересира дали некој знае како може да влезам од канада во америка на легален начин а ако не може дали е лесно да се влезе на црно поззз
За да влезиш во Америка ти треба виза, нема врка од која држава влегваш од секаде ти бараат виза. Те гледаат по пасош а не по тоа од која држава влегваш.
Ако веќе имаш виза за Канада можиш уште сега да аплицираш за туристичка за Америка , и пошто имаш за канада можно е да ти дадат плус дека е бизнис.
На црно можиш да избегаш преку граница, но многу рискираш.[DOUBLEPOST=1431357444][/DOUBLEPOST]
Zdravo, sakam da ve prasam koi mi se sansite da dobijam turisticka za SAD, vrabotena sum vo firma kaj tatko mi vekje 4 god i honorarno vo nevladina, tatko mi ima stan na negovo ime, na smetka imam zasteda.....Dali ima sansi da dobijam bez pokana od prijateli od tamu i dali mora da imam rezervacija za let pred da odam na intervju?
Ако не си регистрирана на минимална плата и имаш доказ дека си земала последните 6 месеци плата (банкарски трансакции) можиш да се пробаш и имаш шанси.
 

Raynor

Mr.Terrible
Член од
16 април 2014
Мислења
384
Поени од реакции
583
Здраво,имам студентска виза за Канада,сега сакам да аплицирам за туристичка виза за америка,претходно сум имал 3 Ј1 визи и еднаш променето статус во Америка од Ј1 во Б2,дали треба да покажам пари на моја сметка или доволно е само да ја покажам канадаската виза и студентската дозвола?
Фала на одговорот
 
Член од
31 октомври 2008
Мислења
6
Поени од реакции
0
Сакам да прашам дали може да ја посетам УСА без да имам роднини или пријатели таму како турист чисто моментално не сум вработен но парите не се проблем.
близок другар работи преку WORK N TRAVEL сакам да отидам да го посетам дали е тоа возможно ?!
 
Последно уредено:
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.551
Сакам да прашам дали може да ја посетам УСА без да имам роднини или пријатели таму како турист чисто моментално не сум вработен но парите не се проблем.
близок другар работи преку WORK N TRAVEL сакам да отидам да го посетам дали е тоа возможно ?!
Секако можиш да ја посетиш ако немаш роднини но ако не си вработен немаш шанси.
Треба да имаш докази зошто би се вратил назад, пример да си вработен и од фирмата да ти дадат писмо во кое пишува коклу плата земаш каков тип на договор имаш и дека имаш планирано одмор. Дали имаш имот на твое име, исто дали имаш фамилија итн.
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
здраво,сакам да прашам за туристичка виза кои се условите за аплицирање и шанса за добивање од поискусните на форумот.Сакам со сопругата да ја посетиме америка јас сум в редовен работен однос веќе 6 години во добра компанија со солидна плата,а сопругата само што почна да работи во приватна фирма.Имам имот на свое име во вредност околу 70 000 евра,немам роднини во америка.Секое мислење е добредојдено.инаку јас имам 44 год,а сопругата 38,ако и тоа е битно
 

Goon

Pogback
Член од
16 март 2010
Мислења
1.847
Поени од реакции
1.480
Здраво на сите, имам 29 години, невработен сум и немам до сега идено у САД.
Сестра ми лани се омажи за македонец кој 20год веќе живее во Америка со својте родители. Е сега ме интересира како да добијам туристичка виза? Дали да побарам работа прво, па послето да аплицирам, или пак имам продавница на име на еден од родителите, па да ја префрлам на мое име и тогаш да поднесам апликација, или пак да пробам со гарантно писмо..
Ако некој е повеќе информиран нека пише тука или ПП може, секое мислење е добредојдено.. Фала однапред! :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom