Како да се добие туристичка виза за USA?

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
35.254
^ А колку време е потребно од кога ќе се ожениш додека добиеш зелена карта?
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
ова е инфо од тексас. се венчаваш и врти таксиметарот.после венчавка аплицираш за првична грин кард. ти одбруваат на 2 години.чекаш таа да изврти,па аплицираш за втора која трае 10 години и веќе можеш да се разведеш.после 5 години од втората гринд кард можеш да аплицираш за уса пасош. значи 2+5=7 години од венчавката.
ако мене ме лажат,тогаш и јас вас ве лажам
 

icerici

No Woman No Cry
Член од
19 април 2012
Мислења
316
Поени од реакции
467
Сакам да поднесам за работна виза за USA ,Ако има некој што посредува нека пише ПП
 
Член од
21 октомври 2013
Мислења
150
Поени од реакции
320
Дали може вонреден студент да аплицира за Ј1 визата потребна за work and travel? Не можев да најдам дали има ваква тема. Документи имам многу само што сум вонредна па у коузон ми рекоа не можело. На индексот имам печат ВОНРЕДЕН американците бараат да видат индекс или потврда од факс или и двете? Знам дузина шо фалсификуваа индекси потписи потврди и се извлекоа, јас тоа не можам немам муда. Овие од коузон ни шанса до амбасада да стигнам не ми дадоа ем им кажав имам многу документи не би требало да е проблем освен ако не е законски да мора да се сите редовни,де.
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
Сепак излезеле фер од агенцијата и ти ја кажале вистината зошто може да ти кажат може, само да си земат некој % за нив а кога ќе одиш во амбасада нема ни да те погледнат.Мора да си редовен стунден во амбасада барат редовност положени испити тоа е гаранцијата дека "ќе се вратиш мк".За туристичка виза ако има некој да каже како може да се добие па макар и најтежок начин што процедура документи гаранција бла бла..
 
Член од
21 октомври 2013
Мислења
150
Поени од реакции
320
Па положени ми се сите..аман со тоа редовноста значи,.. Ништо од work and travel. Да се префрлам редовна од нареден семестар џабе е кога процедурата од сега се почнува.
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
А дали можи со туристичка виза да работиш?.а во меѓувреме јас имам SSN
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
Можеш да работиш ако ти дозволи работадавецот,по правило мора да имаш работна виза за да работиш легално.
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Можеш да работиш ако ти дозволи работадавецот,по правило мора да имаш работна виза за да работиш легално.
Искрено не ми се верува работодавецот или менаџерот,шефот или што да е да ти ја проверува визата кога аплицираш за работа или во интервјуто..нив ако му треба персонал а имаш било какво искуство би требало да те вработи само што нема да плаќа придонеси никакви ако немаш работна виза и ќе работиш на црно..но ова е мое размислување само не значи дека сум во право
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Искрено не ми се верува работодавецот или менаџерот,шефот или што да е да ти ја проверува визата кога аплицираш за работа или во интервјуто..нив ако му треба персонал а имаш било какво искуство би требало да те вработи само што нема да плаќа придонеси никакви ако немаш работна виза и ќе работиш на црно..но ова е мое размислување само не значи дека сум во право
Da moze da te primi za na crno ama se stava vo rizik da bide faten \kaznet. SSN ti treba zaedno so TAX id number i smetka vo banka kade sto ke ti bide pusten cekot.
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
Јас знам пријатели што работеа со туристичка виза,но во ризик е газдата казните се големи и тн.значи се зависи од него колку и да има потреба од работник ако често му имат доаѓано инспекции контроли и сл.нема да ризикува и тоа е мое мислење .поздрав п.с кажете начин дадете помош како да се вратиме Америка ...
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.081
Поени од реакции
8.130
Невработени како до туристичка виза или јок ?
 
Член од
23 март 2005
Мислења
284
Поени од реакции
133
Може ли човек да отиде во УСА со туристичка виза и да отвори фирма таму ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom