Како да се добие туристичка виза за USA?

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
И јас мислев дека е така лесен начин ако добиеш прв пат вториот ќе земеш полесно но не излезе баш така според планот ,лани летово бев со Ј1 виза ова лето ме одбија не ми дадоа виза:( ,да да се вратив на време според датумот на мојот повратен билет само го продужив за некој си 15 дена сепак легално постапив.Малку е зајакната работата за зимање виза не знам што им е целта на Американциве...
Ова лето каква виза бараше??
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
е не знам стварно...чуден случај...а објаснување некако доби или?
Објаснувањето дека требало да сум го завршил факсот.не сум положил испити не ме остави ни да објаснам што како....уште на старт почна да пишува печати да удира и чао пријатно..,Не знам што е финтава еден другар лани беше прва год.на факс.зема Ј1 виза оваа година не му дадоа виза не можев да поверувам што е работата,други две другарчиња одат едно по друго на шалтер едниот зима другиот не а иста година се на факс.се исто само работодавецот различен.Иста ситуација како мојата само што другарот оди две години за usa тој зема виза исто недипломиран ислушано 4та не знам што да кажам дали е на среќа зимање виза стварно не знам каков критериум бараат.. :)
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Објаснувањето дека требало да сум го завршил факсот.не сум положил испити не ме остави ни да објаснам што како....уште на старт почна да пишува печати да удира и чао пријатно..,Не знам што е финтава еден другар лани беше прва год.на факс.зема Ј1 виза оваа година не му дадоа виза не можев да поверувам што е работата,други две другарчиња одат едно по друго на шалтер едниот зима другиот не а иста година се на факс.се исто само работодавецот различен.Иста ситуација како мојата само што другарот оди две години за usa тој зема виза исто недипломиран ислушано 4та не знам што да кажам дали е на среќа зимање виза стварно не знам каков критериум бараат.. :)
јас до сега имам 3 пати ј1 и еднаш б1б2 виза...стварно не ми е јасно како ја прават таа селекција но можно е поради тоа што голем број на наши отишле и во илегала останале а Америте имаат податоци за тоа да ја смениле политика на давање визи до скоро..
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
јас до сега имам 3 пати ј1 и еднаш б1б2 виза...стварно не ми е јасно како ја прават таа селекција но можно е поради тоа што голем број на наши отишле и во илегала останале а Америте имаат податоци за тоа да ја смениле политика на давање визи до скоро..
Можно е и тоа да е како што ѓи фатиа овие на иста адреса во Chicago за вадење ID и од оваа година да ја зајакнат работата.Каква беше Б1 Б2 ?сега си Мк. или Usa?
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Можно е и тоа да е како што ѓи фатиа овие на иста адреса во Chicago за вадење ID и од оваа година да ја зајакнат работата.Каква беше Б1 Б2 ?сега си Мк. или Usa?
Македонија сум...бев година дена со Ј1 па се вратив ... искрено поубаво ми е тука, многу работа и аргатење има таму :) а б1б2 туристичка земав ама не ја искористив да ти кажам тогаш..сакам да земам туристичка за шетање пак...а со Чикаго да тоа се случуваше ептен често
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
Македонија сум...бев година дена со Ј1 па се вратив ... искрено поубаво ми е тука, многу работа и аргатење има таму :) а б1б2 туристичка земав ама не ја искористив да ти кажам тогаш..сакам да земам туристичка за шетање пак...а со Чикаго да тоа се случуваше ептен често
Секаде си има своја убавина, предности и недостатоци.Мене искрено јас се би дал да се вратам Usa тука ме нервира нашиот менталитет нема никаква култура сите ти се прават пријатели роднини а се бројат на прси и да не набројувам доста злобен народ сме комшијата знае повеќе за тебе од колку што знаеш ти знаеш за себе.Друго зависи како си зафатен со работа ако си на просечна Мк.плата не ми се верува да во мк. ти е супер.Можеш да си направиш во мк. да ти биде и Америка и европа и.... но доколку имаш солидни месечни примања.Тоа е мое мислење сега за кој како ... :)
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Секаде си има своја убавина, предности и недостатоци.Мене искрено јас се би дал да се вратам Usa тука ме нервира нашиот менталитет нема никаква култура сите ти се прават пријатели роднини а се бројат на прси и да не набројувам доста злобен народ сме комшијата знае повеќе за тебе од колку што знаеш ти знаеш за себе.Друго зависи како си зафатен со работа ако си на просечна Мк.плата не ми се верува да во мк. ти е супер.Можеш да си направиш во мк. да ти биде и Америка и европа и.... но доколку имаш солидни месечни примања.Тоа е мое мислење сега за кој како ... :)
сега да се си има свои предности и недостатоци...искрено тука сум на просечна мк плата ама позадоволен сум отколку да бев во Америка и 10 пати поголема плата..некако така ми се погоди и местото каде што бев може, немав блиски околку мене многу, живеев со македонци што беа ко со менталитетот што го наведе ти погоре и све се собра во ситуацијата :) да бев во поголем град и со мој тип на луѓе може и поинаку ќе се чувствував но ете...сега единствено размислувам за САД ко туриста да отидам и да прошетам..само ќе ми треба штедење 1-2 години :))))
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
сега да се си има свои предности и недостатоци...искрено тука сум на просечна мк плата ама позадоволен сум отколку да бев во Америка и 10 пати поголема плата..некако така ми се погоди и местото каде што бев може, немав блиски околку мене многу, живеев со македонци што беа ко со менталитетот што го наведе ти погоре и све се собра во ситуацијата :) да бев во поголем град и со мој тип на луѓе може и поинаку ќе се чувствував но ете...сега единствено размислувам за САД ко туриста да отидам и да прошетам..само ќе ми треба штедење 1-2 години :))))
Нормално секој различно ја доживува Америка некој не сака да чуе за неа некој остануваат во неа мислат дека е совршена за нив и тн.зависи кој како поминал каква му била среќата. Другарче со просечна плата многу тешко можеш да ставиш на страна, да заштедиш за да отидеш да прошеташ до америка,со нашите плати тешко доаѓа да одделиме за нормален одмор од 10 дена на море.
 
Член од
9 февруари 2013
Мислења
32
Поени од реакции
11
А да прашам коа веке сте отвориле тема, со хрватски пасош дали треба виза? нешто имам подслушнато дека се ослободени од тоа ама тамо несмеат да работаат него само туристички.. знае некој за посигурно?
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
Edno prasanje do tie sto znaat: imam dobieno ednas J1 viza rabotna, sega sakam da apliciram za rabotna visa! dali znae nekoj sto kako idat rabotite! kolku % e da dobies 10 godisna visa? pozz
И јас сум заинтересиран за истото што и ти ,имам одено еднаш со Ј1 виза оваа лето ме одбија не ми дадоа пак Ј1 па сега барам начин како да отидам пак без разлика со каква виза само та стапнам уште еднаш ,ако знаеш нешто повеќе ако не ти е тешко да ми кажеш.поздрав
 
Член од
3 март 2011
Мислења
22
Поени од реакции
4
Пак Ј1 виза, уште сум во студии недипломиран сум имам ислушано 4та.

epa apsolvent si, kako da ti daet, imam drugar jas ist slucaj ko tebe, ko mu kaza deka po vtor pat ojt, i deka uste e 4 mu rekoja kakva amerika so baras, ke ostanis letovo da ucis da si go zavrsis fakultetot --- pram muabet za J1
--- надополнето: 25 август 2013 во 10:35 ---
hrvatskion ti e ist ko bugarskiot sea, taka da kako so slusnav od 2014 so eu pasosi mojs da ojs amerika koga sakas
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
epa apsolvent si, kako da ti daet, imam drugar jas ist slucaj ko tebe, ko mu kaza deka po vtor pat ojt, i deka uste e 4 mu rekoja kakva amerika so baras, ke ostanis letovo da ucis da si go zavrsis fakultetot --- pram muabet za J1
--- надополнето: 25 август 2013 во 10:35 ---
hrvatskion ti e ist ko bugarskiot sea, taka da kako so slusnav od 2014 so eu pasosi mojs da ojs amerika koga sakas
Кој како со среќата јас имам другар што е исто со мене па зема виза јбг тоа е ,море чул те господ да може со бг.пасош да се оди за Америка без виза не мора работна само турист 3 месеци и пак назад за Мк.
 
Член од
6 септември 2012
Мислења
71
Поени од реакции
21
дај боже да може да се иде со бугарски пасош,одма би идел xD неможам овде не се седи освен ако не си богаташ, мада и така не би останал... милион на4ини барам за да отидам, ќе биде ако тоа ти е желба ќе ти оствари дали покасно дали порано... ако не америка тогаш на пе4елба во англија па после америка =D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom