Како верници да се спротивставиме на геј парадата во Скопје

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
JAs sum ateist koj se obratil kon Boga...izbroj me i mene... :)

Хахаха! Океј, сигурно! Like i haven't heard that one before!

http://www.youtube.com/watch?v=aKauSITtnFA








http://www.youtube.com/watch?v=wYe78VJjFOU


http://www.youtube.com/watch?v=uoBh8QSO3iE


http://www.youtube.com/watch?v=4TByJ_jcXeM


http://www.youtube.com/watch?v=75p0k5lNKuw


Ме мрзи да ги ставам и другите 150 и кусур видеа. Имате едно 300 само на youtube. Каква пропаганда!

Pa Biblijata ne go definira sosem taka brakot, samo kako "unija megu dve dusi". Ne znam od kade informacijava?

Не? Леле, па изгледа поповите кои ги венчаваа двојките на чии свадби јас присуствував во досегашниот мој живот, сите грешат! Грешници! Одат против зборот божји, измислуваат дефиниции за брак, tc tc tc ...

Така е бе Деби, сите грешат, само ти си во право! Браво за тебе!


И пак, прашувам ... Двојни стандарди? Правилата важат за едни а за други не?

Еве што ќе се врти во главата на свештеното лице на таква венчавка - Да се биде хипокрит или не? Венчавката е сега ....
:pop:

Изберете тоа што ВАС ви одговара, батали што рекол Бог! Hypocrisy rulez! :music3:

Izvini, vo vrska so Let komentarot mi bese deka takov doem mi ostavil od seto izlaganje na forumov...kako da e lut nesto na Bog.

Епа и ти ми оставаш доем дека си лицимерна и дискриминаторски растроена. Како да си лута на Бог што постојат такви луѓе. Само не можеш да го плеснеш тоа во лице на Бог, па плесни го на тие кои ги создал.

Toa si vo pravo. Ama i Biblijata veli: "Ne sekoj sto veli Gospode, Gospode ke vleze vo Bozjoto carstvo"

Да, но ти самата не можеш да знаеш со 100% сигурност кој колку е посветен на Бог и дали навистина верува во него. Така да има и геј христијани. Ако не можеш умот да го завиткаш околу таква работа, па и не мораш. Факт е дека постојат. И не би биле прифатени од толку многу цркви ако е навистина толку контрадикторно. Очигледно е дека не се обрнува многу пажња на две реченици од библијата, кои патем, пак ќе повторам, се дезинформација. Со други зборови, ако не разбираш - се изменети. Што значи дека очигледно тие цркви кои ги спомнав го знаат тоа, и го заобиколуваат.

Hristijanin moze da se narece onoj koj go sledi ucenjeto na Hrista i apostolite. A toa ucenje e protiv vrski pomegu isti polovi. Taka da navistina se isklucuvaat edno so drugo. Ne moze gej da e hristijanin, a vistinski hristijanin ne moze da bide gej.

Да имаше цело поглавје за тоа, можеби малку посериозно ќе те сфатев. Ама станува збор за едвај две реченици. И тоа изменети. Се согласувам, христијанин е тој што ги следи учењата на бог, што значи може да биде и геј. Не гледам пречка тука. Со сигурност можам да кажам дека повеќето се и подобри следбеници и од тебе.

Za crvenoto nebare jas seto hristijanstvo go izmisliv? Sosema sprotivno! Ajde neka pise nekoj, kako Markus, Spiros, Corbacija... Dali e taka!

Мене ми изгледа дека е така. Според тоа што го збориш. Како некоја твоја верзија на христијанството.

Site se stvorenija Bozji.. No za zal site ne posvoi satanata onoj den koga Adam i Eva mu bea neposlusni na Bog.... I sega ssite nie mozeme da se vratime pri Boga i da bideme deca Negovi, preku Hrista isusa. Se sto imavme mu dadovme na koristenje na satanata, pa i nasatite tela... No Hristos se otkupi i ne oslobodi, samo nie moze da izbereme dali ke go prifatime toj otkup i ke staneme Deca Bozji, ili ke ostaneme stvorenija Bozji, no potcineti na gavolo...

Дали имаш зборено со некој кој е геј? Да прашаш од кога е геј? Зборам за некој кој е се уште геј, а не твојот "пријател". Ниеден нема да ти каже, "А, па се разбудив еден ден, и решив да се клецам со машки". Се раѓаш таков каков што си. Сексуалноста и сексуалната ориентација испливува на површина во периодот на тинејџерство или неколку години пред тоа. Некои дури и многу порано. Никој не "бира" да живее таков живот. Полн со омраза од други луѓе. Затоа не разбирам како некои се уште гледаат на тоа како на избор.

Ако Бог сите не створил пред раѓање, ги створил и нив, какви што се. Така да, пак ти предлагам, или Бог е склон кон грешки во неговото создавање на живот, или не греши, и сите кои ги создава, се негови деца, вклучувајќи ги и гејците. И по христијанското правило, ги сака сите, па и нив. Бирај што ти одговара повеќе.



Ne gi stvoril takvi sigurno!

Ги створил, ги створил, само немаш желба сама да прашаш некој геј од кога е таков каков што е. Зошто се плашиш од одговорот.


Ne ne sporeduvam luge so zivotni. Tuku mislev bukvalno! Nema sporedba ovde!

Не, туку споредуваш тип на луѓе, и одредена работа, со тип на животни за истата работа. Така?

Не не споредуваш .... Само сакаш да кажеш дека хомосексуалниот брак е еднаков како човек да бара брак со животно? Така? Не, ич не споредуваш ....

Да не се љутиш следниот пат кога некој ќе ти рече дека потекнуваш од мајмун. Зошто истото нешто кое го кажа, е навреда за одредена група на луѓе, само тебе не ти е грижа за тоа, не внимаваш што пишуваш. Затоа не се љути, нема ништо за срамење, сепак, станува збор за гени нели? :helou:



Prifakam kritiki da! Dobronamerni! Ama ne zlonamerni! I ne znaci deka ako prifakam kritiki deka ne treba da napisam kontraargumenti!

Критика е критика, дали е позитивна или негативна. Треба да се научиш да прифатиш и една и друга врста. Сите сакаме добронамерни критики, а никој не сака негативни. Си запознаена со терминот конструктивен критицизам? Да те поврзам со линк од речник? :icon_mrgr


1. Mnogupati niz istorijata, se obiduvale da ja sprecat religijata, t.e. Verata vo Ziviot, Edinstven Bog Koj se objavi preku Isusa Hrista i ni dari Spasenie preku Nego. No, za zal ne uspeale!
2.I ne ti e soodvetna sporedbata!

1. - Тоа биле луѓе од други религии, а не атеисти, не мешај баби и жаби. Атеистите доаѓаат на сила во понови времиња. Плус никој од нив не ти ја напаѓа религијата, особено не екстензивно и сега. Ам што ако и тоа се случи? Не ми одговри на прашањето.

2. - Споредбата ми е баш на место. Ако не ти одговара споредбата, тоа е друго, сум го постигнал бараниот ефект. Но сепак барам одговор. Дали би ти било сеедно, атеистите да се соберат и да ти го уништат секој Велигден, Божиќ или друг религиозен празник секоја година? Да те спречи да бидеш своја? Да бидеш ти? Христијанка?

Знам дека геј паради (читај социјални собири) се нешто кое луѓево не го сакаат, ама пак не ви пречи да имате социјални собири за време на Велигден нели? Никој не се буни тогаш. Имајте малку разбирање, тоа е се што викам.



Kako ke im pomogneme! Prvo ke mora da gi naterame da sfata deka im treba pomos. (Ama za toa odmagaat onie koj velat deka ne se homo, ama go branat toa kako normalna rabota) koga ke sfatat deka im treba pomos, potoa lesna rabota!

Има треба помош да ги истераат стравот од тоа да бидат свои. А не да го потиснуваат тоа нешто внатре во себе. Знаеш што се случува кога емоции и стравови се потиснуваат со разни методи, насилни и ненасилни, нели? Се претвораат во проблеми. Психички. И ментални. Прашај било кој психолог или психијатар, ќе ти потврди. Тие проблеми порано или подоцна доведуваат некој аличност во таква депресивна состојба, да е склона кон самоубиство, зошто не може да се соочи со вистината и да биде себе си. Дали е можеби самоубиство твоето решение? Нели е и тоа грев? Епа да знаеш, за многумина тоа е единствениот излез, бидејќи никој не ги толерира или разбира. Во тој "никој" спаѓаш и ти Деби. Придонесуваш на свој начин.



Moite odgovori se so zelenoto! Bog neka ve blagoslovi site i neka vi dade otvoren um da mozeme da se razbereme! Se molam za site na ovoj podforum! So AGAPE Ljubov, Debi7777
Отворен ум треба да имаат и двете страни, не едната. Штета што твојот ум е отворен само за Бога, а не и други луѓе. Затоа и не разбираш, и се додела размислуваш на таков затворен начин, никогаш и нема да сфатиш.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Отворен ум треба да имаат и двете страни, не едната. Штета што твојот ум е отворен само за Бога, а не и други луѓе. Затоа и не разбираш, и се додела размислуваш на таков затворен начин, никогаш и нема да сфатиш.
добра реченица ...
Штета :toe:
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Е баш за исцеление на такви хендикепирани смртници - во кои спаѓам и јас - Исус Го дари својот скапоцен Живот, своето Свето Тело и Света Крв !

Не е ли СОВРШЕН Вистинскиот ГОСПОД ?
Да, од твоја гледна точка. Јас веќе не гледам така. Од свои лични причини.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
А мајмуните нашите прадедовци како се размножувале.. пошто нели дарвин вика човеколиките мајмуни се наши предци..
Дарвин не вика дека човеколиките мајмуни се наши предци. Не иде така теоријата ;)
 

debi7777

Night games. One night, no worries
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8

Хахаха! Океј, сигурно! Like i haven't heard that one before!



Не? Леле, па изгледа поповите кои ги венчаваа двојките на чии свадби јас присуствував во досегашниот мој живот, сите грешат! Грешници! Одат против зборот божји, измислуваат дефиниции за брак, tc tc tc ...

Така е бе Деби, сите грешат, само ти си во право! Браво за тебе!


И пак, прашувам ... Двојни стандарди? Правилата важат за едни а за други не?

Еве што ќе се врти во главата на свештеното лице на таква венчавка - Да се биде хипокрит или не? Венчавката е сега ....
:pop:

Изберете тоа што ВАС ви одговара, батали што рекол Бог! Hypocrisy rulez! :music3:



Епа и ти ми оставаш доем дека си лицимерна и дискриминаторски растроена. Како да си лута на Бог што постојат такви луѓе. Само не можеш да го плеснеш тоа во лице на Бог, па плесни го на тие кои ги создал.



Да, но ти самата не можеш да знаеш со 100% сигурност кој колку е посветен на Бог и дали навистина верува во него. Така да има и геј христијани. Ако не можеш умот да го завиткаш околу таква работа, па и не мораш. Факт е дека постојат. И не би биле прифатени од толку многу цркви ако е навистина толку контрадикторно. Очигледно е дека не се обрнува многу пажња на две реченици од библијата, кои патем, пак ќе повторам, се дезинформација. Со други зборови, ако не разбираш - се изменети. Што значи дека очигледно тие цркви кои ги спомнав го знаат тоа, и го заобиколуваат.



Да имаше цело поглавје за тоа, можеби малку посериозно ќе те сфатев. Ама станува збор за едвај две реченици. И тоа изменети. Се согласувам, христијанин е тој што ги следи учењата на бог, што значи може да биде и геј. Не гледам пречка тука. Со сигурност можам да кажам дека повеќето се и подобри следбеници и од тебе.



Мене ми изгледа дека е така. Според тоа што го збориш. Како некоја твоја верзија на христијанството.



Дали имаш зборено со некој кој е геј? Да прашаш од кога е геј? Зборам за некој кој е се уште геј, а не твојот "пријател". Ниеден нема да ти каже, "А, па се разбудив еден ден, и решив да се клецам со машки". Се раѓаш таков каков што си. Сексуалноста и сексуалната ориентација испливува на површина во периодот на тинејџерство или неколку години пред тоа. Некои дури и многу порано. Никој не "бира" да живее таков живот. Полн со омраза од други луѓе. Затоа не разбирам како некои се уште гледаат на тоа како на избор.

Ако Бог сите не створил пред раѓање, ги створил и нив, какви што се. Така да, пак ти предлагам, или Бог е склон кон грешки во неговото создавање на живот, или не греши, и сите кои ги создава, се негови деца, вклучувајќи ги и гејците. И по христијанското правило, ги сака сите, па и нив. Бирај што ти одговара повеќе.




Ги створил, ги створил, само немаш желба сама да прашаш некој геј од кога е таков каков што е. Зошто се плашиш од одговорот.



Не, туку споредуваш тип на луѓе, и одредена работа, со тип на животни за истата работа. Така?

Не не споредуваш .... Само сакаш да кажеш дека хомосексуалниот брак е еднаков како човек да бара брак со животно? Така? Не, ич не споредуваш ....

Да не се љутиш следниот пат кога некој ќе ти рече дека потекнуваш од мајмун. Зошто истото нешто кое го кажа, е навреда за одредена група на луѓе, само тебе не ти е грижа за тоа, не внимаваш што пишуваш. Затоа не се љути, нема ништо за срамење, сепак, станува збор за гени нели? :helou:




Критика е критика, дали е позитивна или негативна. Треба да се научиш да прифатиш и една и друга врста. Сите сакаме добронамерни критики, а никој не сака негативни. Си запознаена со терминот конструктивен критицизам? Да те поврзам со линк од речник? :icon_mrgr



1. - Тоа биле луѓе од други религии, а не атеисти, не мешај баби и жаби. Атеистите доаѓаат на сила во понови времиња. Плус никој од нив не ти ја напаѓа религијата, особено не екстензивно и сега. Ам што ако и тоа се случи? Не ми одговри на прашањето.

2. - Споредбата ми е баш на место. Ако не ти одговара споредбата, тоа е друго, сум го постигнал бараниот ефект. Но сепак барам одговор. Дали би ти било сеедно, атеистите да се соберат и да ти го уништат секој Велигден, Божиќ или друг религиозен празник секоја година? Да те спречи да бидеш своја? Да бидеш ти? Христијанка?

Знам дека геј паради (читај социјални собири) се нешто кое луѓево не го сакаат, ама пак не ви пречи да имате социјални собири за време на Велигден нели? Никој не се буни тогаш. Имајте малку разбирање, тоа е се што викам.




Има треба помош да ги истераат стравот од тоа да бидат свои. А не да го потиснуваат тоа нешто внатре во себе. Знаеш што се случува кога емоции и стравови се потиснуваат со разни методи, насилни и ненасилни, нели? Се претвораат во проблеми. Психички. И ментални. Прашај било кој психолог или психијатар, ќе ти потврди. Тие проблеми порано или подоцна доведуваат некој аличност во таква депресивна состојба, да е склона кон самоубиство, зошто не може да се соочи со вистината и да биде себе си. Дали е можеби самоубиство твоето решение? Нели е и тоа грев? Епа да знаеш, за многумина тоа е единствениот излез, бидејќи никој не ги толерира или разбира. Во тој "никој" спаѓаш и ти Деби. Придонесуваш на свој начин.




Отворен ум треба да имаат и двете страни, не едната. Штета што твојот ум е отворен само за Бога, а не и други луѓе. Затоа и не разбираш, и се додела размислуваш на таков затворен начин, никогаш и нема да сфатиш.
Само едно прашање, може?
Си ја читал Библијата или се зборуваш од рекол-казал?
И друго, во се си сигурен исто толку колку што си сигурен кој е мојот пол? или пак може си видувит?
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Мене ли најде да ми попуваш инквизиции :pos2::pos2: па све то је педерлана брате папите тоа педерастија на мртво се криеле зад крстот само, исто како тоа вашата црква овај секта англосанксонците лажни ...кое заостануванје преку вера црни брате ами да не беше Тесла кој беше православен ке немаше каде да ги постираш навредите... Ке мораше у темница да се штанцате :pos2:
Каква врска има што Тесла бил православен? Што бара таков генијален ум во вака погана расправа? И што е финтата со никот? Саркастична ли си?
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
премногу си мала за да навлезеш во мојата психологија ама јас ке ти ја доближам.. некогаш
Мали? Во која смисла? Големина? Возраст? Толку мислиш дека си подобра од другите само затоа што си се нарекуваш христијанка? Госпоѓице, оди пред огледало на една сесија reality check. И ти си само една обичен смртник како и сите други, затоа не се издигај на некаков пиедестал, зошто очигледно не го заслужуваш.

Доста со тие плачипојки за педерите како прво педерското лоби е едно од најмокните во светот инаку од каде им мок да ги организираат сите тие протести и да доагаат од сто краеви од светот...
Ако воопшто има такво семоќно педерско лоби (а нема), јас, ти и сите други тука немаше да го правиме овој муабет и сите гејци во светот ќе имаа можеби дури и поголеми права од тебе. Глупавите циркузантски геј паради ги организираат политички партии кои мораат на некој начин да се здобијат со бонус гласови, а на Западот, па и во Европа, има доста геј популација, а истата изнесува доста гласови. Со празните ветувања на Обама, тој си се здоби со висок број гласови од страна на хомосексуалците, кои гласаа за него, зошто им вети подобрување за нивната ситуација. Никакво геј лоби мила моја, само глупави политички партии гладни за поголем број гласови.

Што мислиш, зошто овие од СДСМ ветуваа триста работи за геј популацијата во Македонија? Да бидат спротивни на ВМРО, и да си обезбедат, колку-толку плус гласови.

Второ мојата личност и карактер не е твоја работа а ако малку си свесен за работите околу тебе сигурно би се сложил за големиот простотилок и затупеност на балканот за одредени појави ама сигурно и ти си дел од нив што не можеш да го видиш тоа...
Го оценувам твоето христијанско јас - зошто очигледно е отсутно. Твојот карактер, е подложен на критики, дали ти тоа ти се допаѓало или не. Секогаш ќе има луѓе кои ќе те оценуваат, ако досега не си искусила такво нешто, епа, welcome to the real world. А твоите оценки за хомосексуалците и нивниот карактер и личност? Или чекај, заборавив, ти ги гледаш како инфериорен тип на луѓе, во споредба со тебе. Ego can be such a bitch. Простотилук има на кило само од овој твој пост, да не ги додавам и другите, ќе претерам.

Не можам да те сватам ? од каде знаеш дека јас не се бунам против дрогата или против педофилијата не гледам кловнови да шетаат по улица како што е случај со педерите и она што тие го бараат наспроти наркоманите или педофилите кои го прават тоа во оквирот на својот личен живот...
Па не гледам да се организираш и против тоа. Ако си отворила таква тема или си дискутирала, изволте, послужи ме со линк, да видам и сам дека грешам. Во спротивно, се додека тоа не се случи, јас останувам во право за тебе. И пак ќе кажам, не мешај хомосексуалност и педофилија - две различни нешта. Ако не знаеш да разликуваш, кажи, да те послужам со неколку линкови до книги, малку да читнеш нешто, да се образуваш на темата.

Педофилијата тоа се случки, тоа се поединци има разлика помегу нешто што се прави масовно и индивидуално..
Се разбира, масовно протестирање за поголеми права, и индивидуално сексуално злоставување на мали деца. Има разлика, да. Едното е поболно од другото. Само очигледно ти си таа која не ја гледа таа разлика.

Очигледно педофилите се во поголем број, зошто не гледам да пишува по весници, колку гејови направиле ова или она. Така да, тоа треба тебе да те загрижи малце, а не гејци. Тие што прават вистинкси злостор, а не некој кој едноставно бара да биде свој.

Поентата на хомосите е друга сакаат да наметнат нешто
А што е тоа што сакаат да го наметнат?

По таа логика:Зошто тогаш да не се бараат права за легализирање на опојни средства, на дрогата?
Зошто едното е нелегално, а другото не е. Plain and simple.

сето тоа постои знаеме како функционира овој свет законите се само мала прозирна флуидна препрека за оние кои имаат мок но берлински зид за обичниот народ.. Од нашето бунење толку некои работи не зависат од обичниот народ чиј дел сум и јас...
И јас .... и другите. И гејците, Затоа и се бунат. Како што и ти се буниш за некои работи (или тврдиш дека се буниш). Сите сме дел од обичниот народ и бараме некои работи да се сменат од страна на тие со моќ.

.... за жал можеби (и јас сум човек нели возможно е) сум го постирала во моментален афект или гнев кон одредени појави. Не биди лицемер мене не ми е тешко да кажам дека на моменти грешам јас не патам од сопственото его а тоа можеш да го заклучиш од други постови
Хахахаха! Denial denial .....

а не од овај па да си земиш за право да ја коментираш целата моја личност колкав верник сум јас, поголем или помал не знам јас а понајмалку ти, а и верувам дека се сети кој може тоа да го знае.
Севишниот Бог нели? ..... А не најде време во твојот пост, кога веќе самата кажа дека тој пост со копјето ти бил резултат од гнев, да се покаеш како добра христијанка и да се извиниш, нели? Хммм ....

не ние имаме разбирање ке го однесиме кај духовен отец во Русија некаде ако се сложува се разбира...немаш појма колку ми се драги и колку ги сакам педерите покрај тоа што го мразам нивниот грев..
Тие од Русија лечат хомосексуалност со камшикување, каменување и електрошокови. Гледам, многу ти се драги госпоѓице, затоа твојов пост корне од сарказам.

Ај некој нека дефинира што е геј парада, дали она кога се оние голи, па се шетаат лево десно!
Секој си има свое право да биде што сака, но не ми е јасно какви права бараат хомосексуалциве. Кога се на улица другите да ги поздравуваат, да ги подржуваат или што? Нека отворат учебник по биологија на прва страна пишува основна цел на човекот е да го продолжи својот вид, а со вакви мислам дека немаме иднина!
Геј парада ти е термин кој го користеле анти-геј движењата. Сега е посвоен од страна на некои геј-друштва. Како зборот niger кој бил искован за употреба во негативна конотација, црнците си ги користат меѓусебно.

Има циркузантски настани, кои навистина наликуваат на парада, кои не ги подржувам, но има настани каде нема голи мажи со розови танги кои нишаат гзиња, туку искрени протести за поголеми права. А ова треба да претставува таков настан. Целта е поголема толеранција и прифаќање од страна на хетеросексуалното население, ништо друго.

Кога веќе спомна продолжување на видот ... Хомосексуалците не се стерилни, така да не ги прави да изгледаат така.

Така да, дечко, оди кажи го истото на хетеросексуалци, кои навистина ИМААТ таков проблем, и каќи им дека основното правило е дека човекот треба да го продолжи својот вид, а стерилни мажи треба да имаат помали права.

Колку за информација, дури 30% од геј мажите редовно донираат материјал во банки за спрема. Што значи едно геј машко, најверојатно ќе биде генетски татко на поголем број на деца, отколку бројот на твоите :drk: до сега. Па ти пресметај си колку е тоа. Лузер.
Па јас ти зборувам едно ти пак друго што имаш појма ти од крстоносните војни ? па тие крстоносците се бореле против Византија но то е др. тема, се разбира јас веке кажав не треба грип а ако е божја волја може и грип да фатат ништо чудно и онака до гуша се заглавени со сида и сл. болести, за тебе можам да заклучам дека си мало дете кое само сака да се инаети и да се наврака на нешто што веке е кажано....
ХИВ вирусот е човечки производ кој беше наменет да ги истреби хомосексуалците. Потоа беше искористен врз црнците во Африка, за да се намали нивното население. Зошто и кој, тоа е веќе материјал за друга тема, нема да разглабам тука. Така да госпоѓо, вирусот не е растен во дупето на некој хомосексуалец. И бројката на хетеросексуалните луѓе заболени од ХИВ и СИДА е поголема од таа на хомосексуалците. Малку подобро информирај се следниот пат.
Абе не им судам што ти е тебе давам само совет а за тебе одредена критика на одреден општествен проблем значи дека им судам ?
Нема што Бог да го среди хаосов т.е не си ти тој што треба да му го најави тоа на Бога ,си го знае бог времето кога ке го среди,
Епа госпоѓице, одејќи по твојата филозофија, нема ни вие што да го брзате Бог со контра-протести, бунење и изнаоѓање на решенија. Седете си мирни, кога ќе дојде време, Бог ќе одлучи што ќе биде, до тогаш седи и трај. Не треба да го брзаш Бог нели?

тој хаос го прават лугето а треба да се поприбрани и да се трудат да ја бараат вистинската цел во животот а не да ја применуваат атеистичко - сатанистичката филозофија , зошто за нив човекот е само едно животно како рибата или мајмунот ех тие разградувачки филозофии на Ниче Маркс и Дарвин..
Од кога атеизам = сатанизам? Или тоа е производ само на твојот крајно збунет ум?

Hipocracy is in the air ...
Добро е, не сум единствениот кој забележа дека доста лицемерие има во вашите постови. Да не испадне дека само јас го тврдам тоа.

Не дека ти спомна не ги прекршуваш заповедите затоа те прашав!
ООО, јас мислев за прашањето ке добијам некој поен! Ч)
И двете опции имаат иста тезина! И навистина јас не ги оправдувам оние кои го оцрнуваат неговото име! И тоа е големо зло, да се нарекуваш нешто што во практика не си. Ама во тој контекст и спомнав за геј дека не може да биде хритијанин и да биде венчан во црква.
Но, не само геј, туку има навистина многум луге што се нарекуваат христијани, а со своите дела не покажуваат дека се тоа. Но и Исус рече Не секој што вели Господе Господе ќе влезе во Бочјото царство, т.е. не секој што се нарекува христијанин, туку оној што е христијанин.
Ама тоа не значи дека сите треба да ги ставиме во ист кош поради некои само наречени верници.


:smir:
Братучетка ми и нејзиниот маж се атеисти. А се венчаа во црква, поради традиција. Не ги прави тоа и нив грешници? Само што попот знаеше за тоа. Но затоа длабок џеп има. За одредена сума пари и тоа како ќе венча геј пар. Особено ако се христиијани. Сите свештеници во Македонија имаат цена. Само ќе се лажеме ако си велиме дека не е така.

Уште ли ќе ја теглите со хомосексуалците. Се знае како треба да се справуваме чим ја дотерале до таму да ни парадираат по улиците.

Камени мост му е мајката!:vozbud:
Да, тоа можеби е начинот на кој ве учат по дома да се однесувате кон луѓе кои не ви се допаѓаат. После ќе јадеш трици дека твојата религија учи на љубов и меѓусебно разбирање. Жими г'зов.

И ти не си никаков фактор па да одлучуваш кој, каде и како да се справи со гејците. Има кој да се справи со нив на Судниот Ден, а дотогаш седи си мирен ине збори многу.

добра реченица ...
Штета :toe:
Фала. Не ми се верува дека на мене ми рече да имам по-отворен ум на ова прашање. Да беше за религија како било, ама за ова?

Само едно прашање, може?
Си ја читал Библијата или се зборуваш од рекол-казал?
И друго, во се си сигурен исто толку колку што си сигурен кој е мојот пол? или пак може си видувит?
Имам читано делови како мал, не по моја желба, туку со сила поради моите родители. Се згадив кога дојдов до Адам и Ева, и ја фрлив Библијата. Потоа добив ќотек.

Знам добро што зборувам, имам богато искуство со религијата. Поголемиот дел го осетив на моја кожа.

А за твојот пол, не би било лошо да кожеш кој ти е, да знам како да пишувам понатаму.

Работата е, дали ќе одговориш на тоа што те прашав, а не да ми даваш контра прашања како реплика.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.182
Поени од реакции
4.822
Ај некој нека дефинира што е геј парада, дали она кога се оние голи, па се шетаат лево десно!
Секој си има свое право да биде што сака, но не ми е јасно какви права бараат хомосексуалциве. Кога се на улица другите да ги поздравуваат, да ги подржуваат или што? Нека отворат учебник по биологија на прва страна пишува основна цел на човекот е да го продолжи својот вид, а со вакви мислам дека немаме иднина!

Ако ја има ќе биди со двајца учесници.
Еј со двајца, ќе влезиме во Гинис, Верувале или не и сл.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Ако ја има ќе биди со двајца учесници.
Еј со двајца, ќе влезиме во Гинис, Верувале или не и сл.
Има повеќе од двајца, не се грижи, ти гарантирам. Доволно за еден масовен собир.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Јас мислам со крст да ги нападнеме!Или евентуално кол и лук,плус светлина,пуф пуф ќе исчезнат.
 
M

marsovka

Гостин
Толку од она: кој нема направено грев во животот нека го фрли првиот камен еррр
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Е, ваков инквизициски наслов одамна не сум сретнала :uvo:
Во кој век живеете? Ај еднаш упатете повик како верници да подигнеме ниво на самопочитување и основни општествени вредности, па откако тоа ќе го апсолвираме ќе се занимаваме со полова припадност и бајачи...
М, да. Дрва за клади да донесеме? Или ќе ги потопуваат во вода...стварно е инквизициски повик, можда утре на клади ќе ги стави некој и неплаќачите на струја :nesvest:

Јас мислам со крст да ги нападнеме!Или евентуално кол и лук,плус светлина,пуф пуф ќе исчезнат.
Со лук, со лук...поздрав е оти колот има два краја па... :wink: Или како ќе минуваат, попрскување со крстена водичка...бу, демони.

Толку од она: кој нема направено грев во животот нека го фрли првиот камен еррр
Види, ова овде е фрлање песок (осим ако не донесат некои од батињата-верници со поширочки вратови), ако некој сака стварно да им се спротивстави (под претпоставка дека ќе се одржи нешто) никој не му брани да излезе и да одржи контрапарада (ако ништо друго барем да се движи во обратна насока од оние кои парадираат):wink:

Сериозно некој повикува верници (па макар биле и традиционалисти како мене) на вакво нешто? :jaj: не иде вака бе, против сум такви парадирања ама на име на вера...не иде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom