Како верници да се спротивставиме на геј парадата во Скопје

Член од
22 август 2009
Мислења
615
Поени од реакции
221
Ај некој нека дефинира што е геј парада, дали она кога се оние голи, па се шетаат лево десно!
Секој си има свое право да биде што сака, но не ми е јасно какви права бараат хомосексуалциве. Кога се на улица другите да ги поздравуваат, да ги подржуваат или што? Нека отворат учебник по биологија на прва страна пишува основна цел на човекот е да го продолжи својот вид, а со вакви мислам дека немаме иднина!
 
Член од
5 декември 2008
Мислења
698
Поени од реакции
211
Абе тоа ќе биде на трошок на државата а јас многу сакам државни пари.

Ете дури и јас како атеист ќе одам во црква и ќе се молам за дедо боже да им пушти едно цунами или некој грип (од само кои они ќе се заболат) и да го истреби ова зло... а нели е подобро?

Немам никаков интерес од тоа дали ќе протестираат гегојте и дали вие ќе ги набивте на колец но, градов и така е во голем метеж а уште и протести и контра протести и нема на време да стигнам да си ги завршам обврските.... а тоа многу го мразам.

Зошто дедо боже не ви направаи некој паралелен универзум или друга планета па таму прајте си реконструкции на крстоносни војни.
Па јас ти зборувам едно ти пак друго што имаш појма ти од крстоносните војни ? па тие крстоносците се бореле против Византија но то е др. тема, се разбира јас веке кажав не треба грип а ако е божја волја може и грип да фатат ништо чудно и онака до гуша се заглавени со сида и сл. болести, за тебе можам да заклучам дека си мало дете кое само сака да се инаети и да се наврака на нешто што веке е кажано....
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Па јас ти зборувам едно ти пак друго што имаш појма ти од крстоносните војни ? па тие крстоносците се бореле против Византија но то е др. тема, се разбира јас веке кажав не треба грип а ако е божја волја може и грип да фатат ништо чудно и онака до гуша се заглавени со сида и сл. болести, за тебе можам да заклучам дека си мало дете кое само сака да се инаети и да се наврака на нешто што веке е кажано....
Па крстоносците се бореа за ослободување на светиот град и против неверниците?

Гегоојте сакаат да имаат право на брак што е во спротиност од христијанските норми што автоматски ги прави неверници т.е. еретици.

А кои сте па вие да им судите или да ги испраќате на рехабилитација?
Каде е дедо боже?

Нека превзема нешто и нека го среди овој хаос малце.

СИДАТА не познава боја, националност, религија, и сескуална ориентација, така да сите може да имаме или јас како хетеро-атеист сум имун?
 
Член од
5 декември 2008
Мислења
698
Поени од реакции
211
Па крстоносците се бореа за ослободување на светиот град и против неверниците?

Гегоојте сакаат да имаат право на брак што е во спротиност од христијанските норми што автоматски ги прави неверници т.е. еретици.

А кои сте па вие да им судите или да ги испраќате на рехабилитација?
Каде е дедо боже?

Нека превзема нешто и нека го среди овој хаос малце.

СИДАТА не познава боја, националност, религија, и сескуална ориентација, така да сите може да имаме или јас како хетеро-атеист сум имун?
Абе не им судам што ти е тебе давам само совет а за тебе одредена критика на одреден општествен проблем значи дека им судам ?
Нема што Бог да го среди хаосов т.е не си ти тој што треба да му го најави тоа на Бога ,си го знае бог времето кога ке го среди, тој хаос го прават лугето а треба да се поприбрани и да се трудат да ја бараат вистинската цел во животот а не да ја применуваат атеистичко - сатанистичката филозофија , зошто за нив човекот е само едно животно како рибата или мајмунот ех тие разградувачки филозофии на Ниче Маркс и Дарвин..
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Абе не им судам што ти е тебе давам само совет а за тебе одредена критика на одреден општествен проблем значи дека им судам ?
Нема што Бог да го среди хаосов т.е не си ти тој што треба да му го најави тоа на Бога ,си го знае бог времето кога ке го среди, тој хаос го прават лугето а треба да се поприбрани и да се трудат да ја бараат вистинската цел во животот а не да ја применуваат атеистичко - сатанистичката филозофија , зошто за нив човекот е само едно животно како рибата или мајмунот ех тие разградувачки филозофии на Ниче Маркс и Дарвин..
Абе атеисти ама не прекршуваме никакви божји заповеди, така да има посебна вила за нас во рајот.

Па не си ни ти личноста која треба да дава совети (подметнување на бензин во оган) на религиозни фанатици или идеи за локацијата за нивната рехабилитација.

Бај д веј ако има контра протест ќе им ја скршите ли кичмата како на архитектите кои беа против црквата на плоштад? (според христијанските норми тоа место е несоодветно и грев).

Јас колку што се сеќавам (колку што ни кажува историјата) повеќе беља ( (х)аос) направија верниците одколку атеистите.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Епа тие што не се свесни сте вие, ...
Секој вистински Христов верник знае дека пред БОГА е или некогаш бил еден од најголемите грешници на светот и нема потреба да ја пројицира својата сенка -или содржината на своето дебело црево - врз другото!

Мојот матичен е најбољи у град.
Се приметува ! :)

Од кој град беше ти LordDragonII (?), сакам да знам да би го сменил матичниот :pos2:
 

debi7777

Night games. One night, no worries
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Ај некој нека дефинира што е геј парада, дали она кога се оние голи, па се шетаат лево десно!
Секој си има свое право да биде што сака, но не ми е јасно какви права бараат хомосексуалциве. Кога се на улица другите да ги поздравуваат, да ги подржуваат или што? Нека отворат учебник по биологија на прва страна пишува основна цел на човекот е да го продолжи својот вид, а со вакви мислам дека немаме иднина!
Konecno nekoj nesto pametno da kaze!

Абе атеисти ама не прекршуваме никакви божји заповеди, така да има посебна вила за нас во рајот.

Па не си ни ти личноста која треба да дава совети (подметнување на бензин во оган) на религиозни фанатици или идеи за локацијата за нивната рехабилитација.

Бај д веј ако има контра протест ќе им ја скршите ли кичмата како на архитектите кои беа против црквата на плоштад? (според христијанските норми тоа место е несоодветно и грев).

Јас колку што се сеќавам (колку што ни кажува историјата) повеќе беља ( (х)аос) направија верниците одколку атеистите.
Siguren si za ova gore crvenoto? Razmisli ubavo? Da ne lazes? E ako lazes ete prekrsuvas Boja zapoved! Kako moze nekoj tolku samouveren da bide ej?
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Секој вистински Христов верник знае дека пред БОГА е или некогаш бил еден од најголемите грешници на светот и нема потреба да ја пројицира својата сенка -или содржината на своето дебело црево - врз другото!
И ако си вистински верник тоа ти дава за право да тепаш и да го кладеш Коче на колец и потоа господ ќе ти прости тогаш се е ОК.

Ако имам проблем си одам на лекар, не ги решававам преку наредбите на некој си imaginary friend.

Konecno nekoj nesto pametno da kaze!



Siguren si za ova gore crvenoto? Razmisli ubavo? Da ne lazes? E ako lazes ete prekrsuvas Boja zapoved! Kako moze nekoj tolku samouveren da bide ej?
Не крадам, не убивам, не лажам (не злоупотребувам свети писма), ги почитувам сите и не мразам никој, за разлика од некој... "ВЕРНИК" !
 

debi7777

Night games. One night, no worries
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
И ако си вистински верник тоа ти дава за право да тепаш и да го кладеш Коче на колец и потоа господ ќе ти прости тогаш се е ОК.

Ако имам проблем си одам на лекар, не ги решававам преку наредбите на некој си imaginary friend.



Не крадам, не убивам, не лажам (не злоупотребувам свети писма), ги почитувам сите и не мразам никој, за разлика од некој... "ВЕРНИК" !
AAAAA ! Svativ, tvoite zakoni gi pocituvas! Jas pak mislev zboruvas za Bozjite? Moze, moze, ako Bog te sudi spored tvoite zapovedi moze i vo rajot da bides.... a biblijata veli:
ПРВО ПОСЛАНИЕ НА АПОСТОЛ ЈОВАН
Глава 1


8 Ако речеме дека немаме грев се измамуваме сами себе, и вистината не е во нас.
9 Ако ги исповедаме своите гревови, Тој е верен и праведен: да ни ги прости гревовите и да нè очисти од секоја неправда.
10 Ако речеме дека не сме згрешиле Него Го правиме лажец, и Неговото слово не е во нас.

 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
AAAAA ! Svativ, tvoite zakoni gi pocituvas! Jas pak mislev zboruvas za Bozjite? Moze, moze, ako Bog te sudi spored tvoite zapovedi moze i vo rajot da bides.... a biblijata veli:
ПРВО ПОСЛАНИЕ НА АПОСТОЛ ЈОВАН
Глава 1


8 Ако речеме дека немаме грев се измамуваме сами себе, и вистината не е во нас.
9 Ако ги исповедаме своите гревови, Тој е верен и праведен: да ни ги прости гревовите и да нè очисти од секоја неправда.
10 Ако речеме дека не сме згрешиле Него Го правиме лажец, и Неговото слово не е во нас.
Јас не реков дека сум светец, сум грешник, но барем не сум патетичен и ироничен како "верниците" кои прават повеќе гревови.

И Бог да ми суди по неговите заповеди јас сум си ОК ќе има посебна вила за атеистите. Не сме верници али не сме ни грешници.

Погоглем грешник си да не веруваш или да го оцрнуваш името божјо?
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Гледам дека на темава сум им била на посебна тема на расправа на некои душички па затоа ке пробам малку да разјаснам одредени работи за мене во однос на моите свакања



Прво не знам како ти го свакаш христијанството и односот на поединците во него, ако си премногу навикната да гледаш во секоја свера често шаблон фаци и често да читаш шаблон коментари да ти кажам дека си ја згрешила дестинацијата кога тргна да пишуваш пост и да ги исправуваш моите гревови, премногу си мала за да навлезеш во мојата психологија ама јас ке ти ја доближам.. некогаш
Бодење на кол? објаснив а и слободно можеш да прочиташ житие на некој од светците и ке сватиш дека е многу поинаку од она што ти мислиш дека е ...
Примерот со тесла не е уопште заебан душо знам дека вистината боли...
Јас најмаку што сакам е да ти ги исправам гревовите.Само што ова е форум за дискусија па си земав за слобода да дискутирам на темава за која што мисев дека е за сите членови на форумв наменета.Oh well...
Твојата психологија исто така не ми е од интерес.Тоа што јас можам да го забележам е твоето несовпаѓање со суштината на христијанското учење, кое е многу прецизно во тој погед.
Значи христијанството никогаш и во никој случај не пропагира насилство и неприфаќање.Или отиде по вода она ,,Кој не грешел нека го фрли првиот камен,,
И да, за примерот, жален е...
Имало многу пред Тесла кои имале што да кажат само се плашеле поради веројатноста да завршат обесени или запалени на некој плоштад.
Впрочем, целава дискусија ми е дежаву.Само не ми е јасно како некој може себеси да се нарече христијанин и во исто време да плука на основните начела на верата која сам ја избрал.
Hipocracy is in the air ...
Ќе се поштедам себеси од понатамошни дискусии на темава.
 

debi7777

Night games. One night, no worries
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Јас не реков дека сум светец, сум грешник, но барем не сум патетичен и ироничен како "верниците" кои прават повеќе гревови.

И Бог да ми суди по неговите заповеди јас сум си ОК ќе има посебна вила за атеистите. Не сме верници али не сме ни грешници.

Погоглем грешник си да не веруваш или да го оцрнуваш името божјо?
Crvenoto: ne e kontradiktorno? Bog ima vila za ateistite? Kako taa rabota? Ateist i Bog???? :toe:
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.784
Поени од реакции
4.023
Морам да ти оддадам почит Магде на личноста што ја имаш јас пишувам на форумов една година и од сите мои постови ти најде да цитираш еден мој пост со слика кој за жал можеби (и јас сум човек нели возможно е) сум го постирала во моментален афект или гнев кон одредени појави. Не биди лицемер мене не ми е тешко да кажам дека на моменти грешам јас не патам од сопственото его а тоа можеш да го заклучиш од други постови а не од овај па да си земиш за право да ја коментираш целата моја личност колкав верник сум јас, поголем или помал не знам јас а понајмалку ти, а и верувам дека се сети кој може тоа да го знае.
Абе ај жити мене...
Да не сакаш да ми кажеш сеа дека ти само во момент на афект сакаш да ги „снема“ сите хомосексуалци?
Дека само кога си нервозна не ги сакаш?
Можеш да пробаш да ме убедуваш во тоа, ама не верувам дека ќе ме убедиш.
Јасни ми се твоите ставови за хомосексуалноста.
И еве, бев фина да ги прочитам сите твои ставови на темава што дискутираме, и сфатив дека на пример си силно убедена дека болестите како СИДА ја имаат само хомосексуалците или потекнува од нив, и дека е возможно една болест да ги убие сите хомосексуалци..
Пошто нели, болестите убиваат според хомоскесуална определба.

А и приметувам дека те дирна што јас лично те нападнав поради некој твој став искажан во афект.
А замисли да почнам да те напаѓам на пример како изгледаш, се облекуваш, со кого излегуваш, со кого се дружиш, со кого спиеш итн.
Е така им е на хомосексуалците кога ја читаат темава.
Коментари од типот:
..со такви луге не се прави ништо..
..а овај аут бој ама се распалил на секоја тема поврзана со педерите што се чуствува толку мокен не ми јасно?...
нека си ја чукне педерската глава малце
па кога си бара рогови нека го претепа зш??
ке го однесиме кај духовен отец во Русија некаде
се стварно потценувачки и навредувачки.
Ја да бев аут бој на пример, немаше да ми биде убаво.
А од кај птребата да на некој направиш да не му биде убаво ради твоите забелешки?
Сите коментари напишани во афект повредуваат некого, а ти свесно повредуваш друга личност.

Аман, значи.
Верник си, толеранција почни да си градиш за другите луѓе, особено за оние што се различни од тебе.
А и сама си кажа дека тоа се нивни „гревови„, не твои, шо се замараш и не ми е јасно ЗОШТО не сакаш да постојат?
Што ти имаат згрешено лично тебе, па да не ги сакаш?
Зашто знаеш, јас обично мразам луѓе што ме имаат повредено, ме имаат малтретирано физички или психички и сл.
Ама ниеден хомоесксуалец не ми греши ништо со самиот факт дека е хомосексуалец.

И инаку, мајка ми е католик и е голем верник и кога ме воспитувала покажала многу поголема толеранција на оваа тема од сите вас заедно, зашто она верува дека сите сме деца на Бог и дека Бог не сака без разлика какви сме зашто не може некој што не направил да не не сака.
Само може да и се заблагодарам што нема ставови слични на твоите и што ми ја покажала убавината на човекувата различност.

Сега може да се осмелиш да ме наречеш млада за дискусија, детинеста или недозреана и тврдоглава.
веѓа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom