Како верници да се спротивставиме на геј парадата во Скопје

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Crvenoto: ne e kontradiktorno? Bog ima vila za ateistite? Kako taa rabota? Ateist i Bog???? :toe:
Не е.
Барем не ги прекршуваме неговите заповеди и сме еден вид на пасивни верници (не веруваме во него, не сме ни против него, не мислиме ни зло никому) ако може така да се каже.

Во краен случај и да сум верник не ми треба света книга и цркви, нели бог е насекаде околу нас? Битно е да си чист и да имаш добра душа и љубов.

Кај вистинските "верници" тоа е научна фантастика.
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
Абе ај жити мене...
Да не сакаш да ми кажеш сеа дека ти само во момент на афект сакаш да ги „снема“ сите хомосексуалци?
Дека само кога си нервозна не ги сакаш?
Можеш да пробаш да ме убедуваш во тоа, ама не верувам дека ќе ме убедиш.
Јасни ми се твоите ставови за хомосексуалноста.
И еве, бев фина да ги прочитам сите твои ставови на темава што дискутираме, и сфатив дека на пример си силно убедена дека болестите како СИДА ја имаат само хомосексуалците или потекнува од нив, и дека е возможно една болест да ги убие сите хомосексуалци..
Пошто нели, болестите убиваат според хомоскесуална определба.

А и приметувам дека те дирна што јас лично те нападнав поради некој твој став искажан во афект.
А замисли да почнам да те напаѓам на пример како изгледаш, се облекуваш, со кого излегуваш, со кого се дружиш, со кого спиеш итн.
Е така им е на хомосексуалците кога ја читаат темава.
Коментари од типот:





се стварно потценувачки и навредувачки.
Ја да бев аут бој на пример, немаше да ми биде убаво.
А од кај птребата да на некој направиш да не му биде убаво ради твоите забелешки?
Сите коментари напишани во афект повредуваат некого, а ти свесно повредуваш друга личност.

Аман, значи.
Верник си, толеранција почни да си градиш за другите луѓе, особено за оние што се различни од тебе.
А и сама си кажа дека тоа се нивни „гревови„, не твои, шо се замараш и не ми е јасно ЗОШТО не сакаш да постојат?
Што ти имаат згрешено лично тебе, па да не ги сакаш?
Зашто знаеш, јас обично мразам луѓе што ме имаат повредено, ме имаат малтретирано физички или психички и сл.
Ама ниеден хомоесксуалец не ми греши ништо со самиот факт дека е хомосексуалец.

И инаку, мајка ми е католик и е голем верник и кога ме воспитувала покажала многу поголема толеранција на оваа тема од сите вас заедно, зашто она верува дека сите сме деца на Бог и дека Бог не сака без разлика какви сме зашто не може некој што не направил да не не сака.
Само може да и се заблагодарам што нема ставови слични на твоите и што ми ја покажала убавината на човекувата различност.

Сега може да се осмелиш да ме наречеш млада за дискусија, детинеста или недозреана и тврдоглава.
веѓа
Магде ... не се тие криви ... Нив религиата му диктира да применуваат таква „ толерантност “ кон другите ... А пак и така ги учат „ Духовните отци “ дека тоа е болест и треба да се искорени ( Ако треба и со ќјотек ). Пошто ако немаш сватено ... Рисјанството нема ништо заедничко со учењето на ИСУС .

Мислам провери .. Јас атеистот требаше да им кажувам во кој цитати од библиата е осудена хомосексуалноста .. а пак и ако видиш кој ја осудува ке ти стани одма јасно зошто сите се толку запаливи на темава .
 

debi7777

Night games. One night, no worries
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Не е.
Барем не ги прекршуваме неговите заповеди и сме еден вид на пасивни верници (не веруваме во него, не сме ни против него, не мислиме ни зло никому) ако може така да се каже.

Во краен случај и да сум верник не ми треба света книга и цркви, нели бог е насекаде околу нас? Битно е да си чист и да имаш добра душа и љубов.

Кај вистинските "верници" тоа е научна фантастика.
Prvata zapoved:
"Ljubi go Gospod Bog so seto svoe srce, so siot svoj um so seta svoja sila"
Ne ja prekrsuvas i ovaa zapoved, t.e. toa e prvata?
Vo crvenoto: sto znaci da se bide cist i da imas dobra dusa?
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
Prvata zapoved:
"Ljubi go Gospod Bog so seto svoe srce, so siot svoj um so seta svoja sila"
Ne ja prekrsuvas i ovaa zapoved, t.e. toa e prvata?
Vo crvenoto: sto znaci da se bide cist i da imas dobra dusa?
Деби ... Ај молимте ... НИ 10 те божји заповеди не ги знаеш ... Ц , ц, Ц, Ц Кој ли те учел на рисјанство ....
Прва божја заповед е :
1.Јас сум господ твој бог да немаш други богови освен мене.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.784
Поени од реакции
4.023
Магде ... не се тие криви ... Нив религиата му диктира да применуваат таква „ толерантност “ кон другите ... А пак и така ги учат „ Духовните отци “ дека тоа е болест и треба да се искорени ( Ако треба и со ќјотек ). Пошто ако немаш сватено ... Рисјанството нема ништо заедничко со учењето на ИСУС .

Мислам провери .. Јас атеистот требаше да им кажувам во кој цитати од библиата е осудена хомосексуалноста .. а пак и ако видиш кој ја осудува ке ти стани одма јасно зошто сите се толку запаливи на темава .
А како си ти сега поарен од G-ca Ljubov со тоа што ги навреди и потцени сите верници?

Остајте бе секој нека прави и верува во што сака.
Прифатете го тоа и замарајте се со вашите животи.
Тоа не е тешко колку што знам.
Наместо да се тепате и мразете, покажете малце љубов, разбирање, поддршка и сл.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Prvata zapoved:
"Ljubi go Gospod Bog so seto svoe srce, so siot svoj um so seta svoja sila"
Ne ja prekrsuvas i ovaa zapoved, t.e. toa e prvata?
Vo crvenoto: sto znaci da se bide cist i da imas dobra dusa?
Значи ако не го љубиш господ со сите внатрешни и надворешни органи со сиот ум и волја тогаш си злобен? Ќе гориш во пеколот?

Што значи? Многу добро знаеш што значи само што тоа вие не го практикувате.

Не ми одговори на прашањето:

Поглоем грешник (зло) си ако:

a) Не веруваш во господ
б) Го оцрнуваш неговото име

секоја опција носи по 0 бодови.
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
А како си ти сега поарен од G-ca Ljubov со тоа што ги навреди и потцени сите верници?

Остајте бе секој нека прави и верува во што сака.
Прифатете го тоа и замарајте се со вашите животи.
Тоа не е тешко колку што знам.
Наместо да се тепате и мразете, покажете малце љубов, разбирање, поддршка и сл.
АМА јас не сум верник ... За бога милога , јас сум атеист !!! :pos2::pos2::pos2:
А ги подценвам и омаловажувам бидејки НЕ СИ ЈА ЗНААТ СОПСТВЕНАТА ВЕРА . Не заради нивните гледишта врз хомосексуалците .
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.784
Поени од реакции
4.023
АМА јас не сум верник ... За бога милога , јас сум атеист !!! :pos2::pos2::pos2:
А ги подценвам и омаловажувам бидејки НЕ СИ ЈА ЗНААТ СОПСТВЕНАТА ВЕРА . Не заради нивните гледишта врз хомосексуалците .
Знам, сфатив тоа со „јас атеистот„.*
Сепак си човек кој потценува и омаловажуваш, без разлика во што веруваш.
Човек си пред се, така да...

Инаку, ако има некој шо има желба да чита, нека ја прочита Conversations With God : An Uncommon Dialogue.
На нашки „Разговори со Бога“
Роман е, не е ништо црковно, ама многу работи ќе ви бидат разрешени особено на вас атеистите.
Ја препорачувам.

*колку ме вади од кожа кога некој се карактеризира ко атеист, тоа чудо едно.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
S

smart ass

Гостин
AAAAA ! Svativ, tvoite zakoni gi pocituvas! Jas pak mislev zboruvas za Bozjite? Moze, moze, ako Bog te sudi spored tvoite zapovedi moze i vo rajot da bides.... a biblijata veli:
ПРВО ПОСЛАНИЕ НА АПОСТОЛ ЈОВАН
Глава 1


8 Ако речеме дека немаме грев се измамуваме сами себе, и вистината не е во нас.
9 Ако ги исповедаме своите гревови, Тој е верен и праведен: да ни ги прости гревовите и да нè очисти од секоја неправда.
10 Ако речеме дека не сме згрешиле Него Го правиме лажец, и Неговото слово не е во нас.
ГЛАВА1 ДОЖИВУВАЊАТА НА СМАРТ АСС.




Ако адам бил толку торко да биде излажен од неговото ребро(жената)-требало да ја испее утешение грешним(поворки од доживљаљ (20-13)

Ако ние со Грев(секс) создаваме,Тогаш не е грев да уништуваме.(послание 10-23...за перење од гревојте)

http://www.mkbible.net/biblija/index.php?1%20Jovanovo%201
10 Ако речеме дека не сме згрешиле Него Го правиме лажец, и Неговото слово не е во нас.
ОН Е ЛАЖЕЦ!!!!

Не може АПСОЛУТНО совршен ЕНТИТЕТ also known ASS GOD-да создаде Несовршенство(има таен договор меѓу него и сатан:toe:)

МИР:smir:.....


ДА МИР:smir:

ПОСЛАНИЕ ОД ВАТКАН-
 

debi7777

Night games. One night, no worries
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Деби ... Ај молимте ... НИ 10 те божји заповеди не ги знаеш ... Ц , ц, Ц, Ц Кој ли те учел на рисјанство ....
Прва божја заповед е :
1.Јас сум господ твој бог да немаш други богови освен мене.
ОООО... јаден јас!
Не мислев на десетте заповеди!
Туку на Исусовите зборови
Матеј 22
37 А Тој му рече: „Љуби Го Господа твојот Бог со сето свое срце, и со сета своја душа и со сета твоја мисла!”
38 Тоа е најголемата и прва заповед;



Само мислите вие дека знаете ние што мислиме!:smir:
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
Знам, сфатив тоа со „јас атеистот„.*
Сепак си човек кој потценува и омаловажуваш, без разлика во што веруваш.
Човек си пред се, така да...

Инаку, ако има некој шо има желба да чита, нека ја прочита Conversations With God : An Uncommon Dialogue.
На нашки „Разговори со Бога“
Роман е, не е ништо црковно, ама многу работи ќе ви бидат разрешени особено на вас атеистите.
Ја препорачувам.

*колку ме вади од кожа кога некој се карактеризира ко атеист, тоа чудо едно.
Ја имам читано ... И не се карактеризирам со атеист ... ПОшто реално не сум , али во однос на темиве исто ко да сум .
Да човек сум точно е ... И не подценува и омаловажувам без причина ... Јас личнно во потрега по моите лични верувања имам прочитано се што е достапно од христианска литература ... И точно тука ми е проблемот со некои луге тука на форумов ... Не е потценување или омаловажување или барем не е бидејки не го заслужиле ... Опулисе погоре деби не ја знае првата божја заповед ... Г- Љубов покажава примери за христијанска „толеранциа“ .
И не е ли тоа за напад ... Значи точно тука пробвам да ја дожам точно таја поента која и ти ја кажуваш ... Правиот христианин треба да има Live and let live поглед кон ваквите работи ... А не да се закрева да се труди да запри нешто кое тој или црквата го гледа како неправилно...
Никој освен единствениот бог во христианството нема право да суди ... а самата идеа , иницијатива за спречување на парадата е облик на судење . Значи не е христианско .
И зато беше она Pray the gay away малце наназад ... единствено кое христианин може да направи за Гејовите е да се моли за нив и за нивното спасение ... А не да нафрла закани за кјотеци да кажува дека треба да се спречи тоа или да ги осудува поради желбата да посвојат деца ... Значи со исклучок на Мики ( го фалам за прв пат ) и маркус никој на темава не покажа таква вистинска христијанска толеранциа .

ОООО... јаден јас!
Не мислев на десетте заповеди!
Туку на Исусовите зборови
Матеј 22
37 А Тој му рече: „Љуби Го Господа твојот Бог со сето свое срце, и со сета своја душа и со сета твоја мисла!”
38 Тоа е најголемата и прва заповед;



Само мислите вие дека знаете ние што мислиме!
Па дефинирај подобро друг пат .. .ти рече прва заповед ... јас ти кажав која е
 

debi7777

Night games. One night, no worries
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Значи ако не го љубиш господ со сите внатрешни и надворешни органи со сиот ум и волја тогаш си злобен? Ќе гориш во пеколот?

Што значи? Многу добро знаеш што значи само што тоа вие не го практикувате.

Не ми одговори на прашањето:

Поглоем грешник (зло) си ако:

a) Не веруваш во господ
б) Го оцрнуваш неговото име

секоја опција носи по 0 бодови.
Не дека ти спомна не ги прекршуваш заповедите затоа те прашав!
ООО, јас мислев за прашањето ке добијам некој поен! Ч)
И двете опции имаат иста тезина! И навистина јас не ги оправдувам оние кои го оцрнуваат неговото име! И тоа е големо зло, да се нарекуваш нешто што во практика не си. Ама во тој контекст и спомнав за геј дека не може да биде хритијанин и да биде венчан во црква.
Но, не само геј, туку има навистина многум луге што се нарекуваат христијани, а со своите дела не покажуваат дека се тоа. Но и Исус рече Не секој што вели Господе Господе ќе влезе во Бочјото царство, т.е. не секој што се нарекува христијанин, туку оној што е христијанин.
Ама тоа не значи дека сите треба да ги ставиме во ист кош поради некои само наречени верници.

Па дефинирај подобро друг пат .. .ти рече прва заповед ... јас ти кажав која е
:smir:
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Не дека ти спомна не ги прекршуваш заповедите затоа те прашав!
ООО, јас мислев за прашањето ке добијам некој поен! Ч)
И двете опции имаат иста тезина! И навистина јас не ги оправдувам оние кои го оцрнуваат неговото име! И тоа е големо зло, да се нарекуваш нешто што во практика не си. Ама во тој контекст и спомнав за геј дека не може да биде хритијанин и да биде венчан во црква.
Но, не само геј, туку има навистина многум луге што се нарекуваат христијани, а со своите дела не покажуваат дека се тоа. Но и Исус рече Не секој што вели Господе Господе ќе влезе во Бочјото царство, т.е. не секој што се нарекува христијанин, туку оној што е христијанин.
Ама тоа не значи дека сите треба да ги ставиме во ист кош поради некои само наречени верници.


:smir:
Значи б).

ОК гегојте неможат да се христијани по твоја логика и на црквата.
Ајде да го прашаме дедо боже дали ќе може да ни каже кој може да е вистински христијанин.

Значи:

Раса
Националност
Пол
Сексуална ориентација
Левичар/Десничар
Висок/Низок
Слаб/Дебел
IQ -1 / до IQ 125 +

итн итн

Јас не знаев дека оваа религија е многу селективна.
Нели верници беа оние кои веруваат во бога? Нели е тоа доволно или ќе чекаме нов Никејски собор - некои модерни модификации за да се прилагоди религијата на модерните општествени појави кои на крај краишта ги создал ТВОЈОТ БОГ !
 

debi7777

Night games. One night, no worries
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Значи б).

ОК гегојте неможат да се христијани по твоја логика и на црквата.
Ајде да го прашаме дедо боже дали ќе може да ни каже кој може да е вистински христијанин.

Значи:

Раса
Националност
Пол
Сексуална ориентација
Левичар/Десничар
Висок/Низок
Слаб/Дебел
IQ -1 / до IQ 125 +

итн итн

Јас не знаев дека оваа религија е многу селективна.
Нели верници беа оние кои веруваат во бога? Нели е тоа доволно или ќе чекаме нов Никејски собор - некои модерни модификации за да се прилагоди религијата на модерните општествени појави кои на крај краишта ги создал ТВОЈОТ БОГ !
Он кажал во Библијата!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom