Како верници да се спротивставиме на геј парадата во Скопје

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
На еден мој врсник пред 20 сетина години Исус му го допре срцето али изгледа пресилно
Умре од инфаркт
Младо дете, весело, добро, кизнај шо му има згрешено на СОВРШЕНАТА МУДРОСТ И ЉУБОВ што така го отера во студен гроб...
Мојот син е 9 зајдисонца после раѓање опериран на срце ...

Пред шест години нашите најдобри пријатели - само една недела после нејзиниот 12 роденден - ја загубија нивната ќерка Ангела!
Таа беше прав Ангел! Кога еднаш заедно со ќерками се враќале од школо, таа видела на блиската полјана еден пастир со овци. Се вратила во првата пекара му купила кифли, му ги дала најљубезно и си продолжила накај дома!

И јас бев во собата кога таа почина. На денешниов ден беше (пред 6 години) погребана!
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Е гледаш,има разлика,кај хетеро ориентираните имаме дисфункцијата!!

НО НЕ ГИ ИЗЕДНАЧУВАЈ СО ПЕДЕРИТЕ-нормално е да немаат деца:toe:
Но се покажани како добри родители, така да зошто да не? Подобро да с еима пар родители од еден пол, отколку да немаш никакви родители.

Не. Немој не буди ги! Они мислат сите гееви се како Бокица.
Леле не го спомнувај, поради такви како него после хомосексуалците ги бие лош глас. Или како Chris Crocker :kesa::lud:

Оди во темите за гејој им а аргументи колку сакаш,нарочито студиите за ширењето на болестите.

и ДА неќам гејој во војска,наместо да ја полнат хаубицата они......
Веќе има, само не се декларираат јавно како такви. И како што гледам способни се да ја бранат земјата како и било кој друг.

Абе ОПШТЕСТВОТО ТЕ САКА!!!!

ама ти го одбиваш.
На кој начин?

Добро кога ќе дипломираш ќе видиме кога ќе конкурираш за работно место дали ќе бидеш одбиен поради твојата сексуална ориентација.

Траката и капчето? Ти текнува на Еврите во Германија? Носите овде вакви?
Хитлер би бил горд да те чуе. Да, како ттргнале работиве, уште тоа фали, концентрациски логори. Инаку не, јас не ја разбирам причината што ја спомна траката и капата, не гледам некој да носи такво нешто.

Инаку не би ризикувал шанса за работно место со таква изјава или потврда на такво прашање. Баш поради тоа дека живееме во место каде тоа е неприфатливо.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Хитлер би бил горд да те чуе. Да, како ттргнале работиве, уште тоа фали, концентрациски логори. Инаку не, јас не ја разбирам причината што ја спомна траката и капата, не гледам некој да носи такво нешто.

Инаку не би ризикувал шанса за работно место со таква изјава или потврда на такво прашање. Баш поради тоа дека живееме во место каде тоа е неприфатливо.
Јас немам никаква врска со идеологијата на Хитлер туку ти ја посочив како пример на вистинска дискриминација.

Причината за траката е дали вие сте бележани (значи визуелно) значи не сте. Има тука некоја вистинска дискриминација?

Сега на никому не му е гајле дали си геј или хетеро, се бараат квалификувани и вредни работници, така да не тресете зелени имаш милиони примери за успешни гејови.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Јас немам никаква врска со идеологијата на Хитлер туку ти ја посочив како пример на вистинска дискриминација.

Причината за траката е дали вие сте бележани (значи визуелно) значи не сте. Има тука некоја вистинска дискриминација?

Сега на никому не му е гајле дали си геј или хетеро, се бараат квалификувани и вредни работници, така да не тресете зелени имаш милиони примери за успешни гејови.
Успешни гејци во странство. Тука не. Никој нема да го задржи работното место ако се дознае дека е геј. Повеќето гледаат да направат што можат за тоа да не се дознае.

ЕДИТ:

Ако мислиш на Боки 13, тоа не е пример ...
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Успешни гејци во странство. Тука не. Никој нема да го задржи работното место ако се дознае дека е геј. Повеќето гледаат да направат што можат за тоа да не се дознае.

ЕДИТ:

Ако мислиш на Боки 13, тоа не е пример ...
Колку се успешни хетеро тука толку се и гејовите.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Колку се успешни хетеро тука толку се и гејовите.
Бидејќи се преправаат хетеро. Да се отворени за нивната сексуална ориентација, прашање е дали воопшто ќе имаат работа во својот живот, да не зборуваме за успех ...
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Не, не е еднаков за сите. Според мене бракот е општествена и емоциноална унија меѓу две личности кои се сакаат. Како очекуваш некој што е геј да ја сака жената со која е во брак? Жената поради недостаток од страст во кревет ќе прибегне кон прељуба, а истото ќе биде и со машкото. И после сето тоа си носи последици, особено ако има деца. Семејството полека но сигурно станува дисфункционално.
Па нека не се жени,никој не го тера.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Е, ваков инквизициски наслов одамна не сум сретнала :uvo:
Во кој век живеете? Ај еднаш упатете повик како верници да подигнеме ниво на самопочитување и основни општествени вредности, па откако тоа ќе го апсолвираме ќе се занимаваме со полова припадност и бајачи...
 

debi7777

Night games. One night, no worries
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Деби, има бивши гејови кои се разбудиле за Исус Христос, Го пуштиле Него на прво место во своето срце и денес се исцелени од нивната духовна хендикепираност!


п.с. Сите видови на хендикеп доашаат баш поради изгубената врска со Животопријатната Мудрост БОЖЈА, Која БОГ за спасение на сите ја отелотвори во Исус!
Toa znam i jas SPIROS, znam za mnogu homoseksulalci koi koga go primile Isusa vo nivnoto srce se oslobodile. Poznavam barem 3-4. Eden ni e semeen prijatel (so negovoto semejstvo, zena i deca) i ednas vo razgovor za homoseksualcite, toj ni kaza deka i toj bil "edno vreme toa", ama koga Isus go primil vo srceto mu e cudno kako bil takov. I na nas ni bese cudno, zasto go poznavavme prilicno dolgo (ne od vremeto koga bil homo), i bevme preiznenadeni!
Ama za ova sto velat, gejovi mozebi se hristijani pa zasto da im se skrati pravo da se vencaat.... ccc

Не, не е еднаков за сите. Според мене бракот е општествена и емоциноална унија меѓу две личности кои се сакаат. Како очекуваш некој што е геј да ја сака жената со која е во брак? Жената поради недостаток од страст во кревет ќе прибегне кон прељуба, а истото ќе биде и со машкото. И после сето тоа си носи последици, особено ако има деца. Семејството полека но сигурно станува дисфункционално.
DAjte luge ima li nekoj sociolog tuka prisute, definirajte sto znaci brak i koja e ulogata na brakot. Koga ne ni go priznavate religiozniot brak! Aj vi se molam ako ima nekoj takov, da rascistime!

На еден мој врсник пред 20 сетина години Исус му го допре срцето али изгледа пресилно
Умре од инфаркт
Младо дете, весело, добро, кизнај шо му има згрешено на СОВРШЕНАТА МУДРОСТ И ЉУБОВ што така го отера во студен гроб...
Ti si lut na Bog i mavas so kamenja po nego zaradi takvi pricini?
Ami sigurno ne go "dobre presilno" Bog ! Aj bidi iskren i razmisli ne sakam da navleguvame vo toj slucaj javno, ama za sebe: kako ziveelo deteto, vo kakvi uslovi? Dali ziveelo "preveselo mozebi"? Ili od sto bil potiknat infraktot?
Ne mavaj na Bog zasto umiraat luge! Smrta e normalna rabota!

Не изгледа дека не знам, образувај ме. Зошто тогаш постојат толку геј христијани? Или спиеше цел живот па не знаеш?
:nenene::nenene: OOOO more dete! Gej hristijani!!!? Moze da ima gejovi sto se narekuvaat hristijani, ama da se hristijani sigurno ne se! Ne vozmozno e, ili si ednoto ili si drugoto! Ne moze i dvete! Ednoto go isklucuva drugoto! I ne izbrzuvaj so zaklucoci za drugite, koga gledam deka stvarno nemas poim sto znaci da si hristijanin. E takvi pravat problemi po crkvite, koj mesaat babi i zabi!

Јас немам никаква врска со идеологијата на Хитлер туку ти ја посочив како пример на вистинска дискриминација.

Причината за траката е дали вие сте бележани (значи визуелно) значи не сте. Има тука некоја вистинска дискриминација?

Сега на никому не му е гајле дали си геј или хетеро, се бараат квалификувани и вредни работници, така да не тресете зелени имаш милиони примери за успешни гејови.
Ami oni sami si se diskriminiraat! Znaat koj se, i deka ne e vo red sto se toa sto se pa mislat site gi znaat i diskriminiraat! I oni sami znaat deka ne e vo red nivnata sostojba, samo sto se pravata dek ne znaat!

Е, ваков инквизициски наслов одамна не сум сретнала :uvo:
Во кој век живеете? Ај еднаш упатете повик како верници да подигнеме ниво на самопочитување и основни општествени вредности, па откако тоа ќе го апсолвираме ќе се занимаваме со полова припадност и бајачи...
Vekovite i vreminjata se menuvaat ama Bog e isti i Negoviot Zbor! Taka da i vo ovoj vek i vo onoj sto ke dojde (sto koj znae sto do togas ke se izmisli, prosti Boze sto ke izustam, ama moze ke baraat brak i so zivotni... moze i toa ke stane normalno)... Zatoa pak nie "zaostanatite" spored vas, hristijani sme tuka da drzime bar kolku se moze nekoja ramnoteza!
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Ami oni sami si se diskriminiraat! Znaat koj se, i deka ne e vo red sto se toa sto se pa mislat site gi znaat i diskriminiraat! I oni sami znaat deka ne e vo red nivnata sostojba, samo sto se pravata dek ne znaat!
сами се дискриминираат
или мислат дека ги дискриминираат ... реши се ...

а и самава тема од тебе отворена не е дискриминација ?

хмм ...
и ти имаш проблем .. и сама знаеш .. ама се правиш дека не знаеш :toe:

:tv:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom