Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
15 јуни 2013
Мислења
248
Поени од реакции
230
А го најдов и ова https://examine.com/nutrition/how-much-protein-do-you-need/

Мислам дека порано овие препорачуваа измеѓу 0.6 и 0.8г на lb за сега да накачат на 0.6 и 1г на lb. А демек за искусните кои се на маса 1.5г на lb за помалце сало.
За некој ко мене од 85кг, 280 грама протеин. :icon_lol: Чао бубрези, чао шушки :facepalm:
 
Член од
19 март 2012
Мислења
302
Поени од реакции
106
2 грама на кг чиста маса
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
8.893
Поени од реакции
9.819
Еден мал апдејт:

Почнато со кето на 20.05 и тежина 101-102кг. Вчера (29.06) се измерив 96.9кг и качено мускулна маса, се познава на раце, рамо... За 5 недели симнав 4кг што по мене е просечно, што знам.
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
116
Поени од реакции
138
Se kladam deka si kacil salo. Dokolku pocnes normalno da se hranis so jaglenihidrati, glikogenot ke se obnovi i eve se kladam deka ke bides najmalku 102 kg + extra povtorno.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
8.893
Поени од реакции
9.819
Se kladam deka si kacil salo. Dokolku pocnes normalno da se hranis so jaglenihidrati, glikogenot ke se obnovi i eve se kladam deka ke bides najmalku 102 kg + extra povtorno.
Врска немаш поштено. И не умарај ако немаш конструктивен одговор/совет.
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
116
Поени од реакции
138
Ajde de, jadi dva Dena normalno I izmeri se. Eve ke to veruvam kolku ke posted tolku se kg.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
8.893
Поени од реакции
9.819
Ме мрзеше да му објаснувам, не е само бројката на вагата. Фармерките ми се станати полабави, каишот исто, ми се фаќаат маички и шорцеви што ми биле тесни, се осеќам полесен при одење и при играње фудбал, имам повеќе кондиција (пред 1 месец едвај дишев на пола утакмица). И тоа ова е ништо, целта ми е уште 7 да симнам, колку да и да потрае...
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.175
Поени од реакции
8.697
Еден мал апдејт:

Почнато со кето на 20.05 и тежина 101-102кг. Вчера (29.06) се измерив 96.9кг и качено мускулна маса, се познава на раце, рамо... За 5 недели симнав 4кг што по мене е просечно, што знам.
После кетото оваа диета да ја пробаш :)
 
На врв Bottom