Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Дискусија во форумот 'Фитнес, бодибилдинг и рекреација' започната од Myers, 25 декември 2011.

 1. Myers

  Myers

  Член од:
  30 јули 2009
  Мислења:
  1.764
  Допаѓања:
  1.042
  Многумина кога ќе им се спомно зборот диета, веднаш ги асоцира на тешки и исрцпни режими, во кои ве тераат да гладувате или јадете она што не ви е по мерак.
  Напротив, диетата во превод значи начин на исхрана, во зависност од тоа каква е целта постојат неколку вида на исхрана.

  1. Зголемување на муслулната маса/телесната тежина.
  2. Намалување на телесната тежина/мастите.
  3. Намалување на телесните масти/дефиниција.

  Да не бидам погрешно сфатен, сите овие режими мораат да се проследат со тежински/кардио тренинзи во спротивно резултатот нема да биде целосен, ниту вие ќе бидете задоволни од себеси и вашиот изглед.

  Првиот начин, односно зголемувањето на мускулната маса/телесната тежина е особено важен за оние кои потешко качуваат на вага. Оние кои спаѓаат под типот на тело наречен ектоморф.
  Тие треба да се конценрираат на тежинскиот тренинг, повеќе дневен одмор (4 дена тренинг - 3 дена одмор по препорака) поголем одмор помеѓу серии (при вежбање) и минимален кардио тренинг, односно без воопшто кардио тренинг (трчање) барем се додека не ја постигнат посакуваната тежина.
  Исхранта треба да се состои од многу здрави калории за да го олеснат качувањето на маса.

  Вториот начин, односно намалувањето на телесната тежина/мастите е наменет за оние кои веднаш се дебелеат, или по нашки, што и да јадат им се "фаќа" - тие се нарекуваат ендоморфи.
  Треба да се посветат повеќе на тренинг за сила, кој ќе им помогне да го урамнотежат системот од масти во мускули и воедно да го забрзаат метаболизмот. Треба да контролираат дневниот калориски внес, и да се хранат фрекфентно на секои 2-3 часа со мали но комплетни оброци. Кардиото е препорачано во овој случај.

  Третиот начин, намалување на телесните масти односно попознат поим како дефиниција.
  Ова важи са сите три типа на тела (ендоморф, ектоморф и месоморф) но не сите можат и смеат да следат ист начин на исхрана бидејќи едните од другите се разликуваат по тоа колку брзо/споро можат го трошат дневниот калориски внес кој им е пресметан.
  Овој начин на исхрана важи кога ќе ја постигнете саканата килажа, но сакате да се ослободите од вишокот масти во телото.
  Настрана лажните реклами на ТВ кои ги гледате полни со јо-јо ефект диети и лажни направи за ослободување на вишокот масно ткиво.
  За вистински резултати, треба посветеност и истрајност, односно составен режим на исхрана во кој е пресметан дневниот калориски внес и кардио од зависност во тоа каков тип на тело имате.

  За додатна помош, доколку сакате да пресметате колку калории треба да внесувате дневно за постнување на саканата цел, еве калкулатор:
  На темава можете да го напишете вашиот начин на исхрана и оние кои се поискусни, воедно и јас ќе ви помогнеме во исправањето на грешките се со цел да ви се олесни она што сакате да го постигнете.

  Еве еден пример, како треба да се храни тинејџер бодибилдер.
  Исхраната е превземена од Херкулес форумот.
  Протеините на Labrada, кој се со докажан и проверен квалитет можете да ги најдете во продавницата на SPORTIX која се наоѓа спроти Европскиот универзитет.

  Лениното семе можете да го замените со омега 3-6-9 капсули.
  Во текот на денот внесувајте минимум по 2 литри вода.
   
  На mi4o66, 001, paraglajder и уште 15 други им се допаѓа ова.
 2. Бавча

  Бавча идол на младите

  Член од:
  25 декември 2007
  Мислења:
  10.644
  Допаѓања:
  8.451
  Наутро - 1 јаболко/морков/портокал/кива... + интегрални кекси + чај (претежно зелен, брусница или нане)
  Ужина помеѓу - јаболко/портокал
  Ручек - варен ориз, рибче, соја, грашак ташак, варено пилешко, дајкон, брокули, кромид, (лук - во случај да немам контакт со цивилизација), праз, сезонска салата, црн леб...
  Ужина помеѓу - јаболко/зелен чај
  Вечера - мусли со ниско калоричен јогурт, овошје и сл...

  Не дека јас сакам вака да се хранам, меѓутоа последната крвна слика ми е ужасна заедно со "здравјето" - премногу маснотии, холестерол, триглицериди, срања, говна, свашта...Во секој случај, нема потреба од стручњаци за исхрана и слично, доволно е сам да си одредиш што е здраво а што не. Мене ете конечно ми текна.
  Нормално покрај ова практикувам секојдневни вежби - склекови, пешачење, орбитрек и сл.
  И маме му е**м веќе осеќам како дишам длабоко :icon_mrgr: чувството е непроценливо.
  Не давам совети претежно, зошто и немам што многу да кажам паметно, но ::
  Хранете се здраво ако не сакате да цркнете по болници на млади години.
   
  На ми се може, Baby_Pink, Champion и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. Myers

  Myers

  Член од:
  30 јули 2009
  Мислења:
  1.764
  Допаѓања:
  1.042
  Додади и омега 3 капсули, тие се добри во случај на покачени триглицериди.
   
  На Biljbilj08 и mans им се допаѓа ова.
 4. Бавча

  Бавча идол на младите

  Член од:
  25 декември 2007
  Мислења:
  10.644
  Допаѓања:
  8.451
  Фала што ме потсети лепи, ете видиш магаре заборавив и нив да ги пишам, ги лапам редовно, а и понекогаш рендам рен во јогурт, да гори :icon_mrgr:
   
  На Myers му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Мартин`

  Мартин` Гостин

  И секој ден само ова го јадеш ? :rolleyes:

  Секоја чест но да мораш секој 2 ден за ручек да имаш се едно исто мислам дека ќе ти здосади после првата недела .. или дајте набројте повеќе такви здрави (!?) работи кои би можеле да се искомбинираат за ручек. Овие другиве работи се прифатливи ..
   
 6. Бавча

  Бавча идол на младите

  Член од:
  25 декември 2007
  Мислења:
  10.644
  Допаѓања:
  8.451
  Добро сега не буквално само тоа, има уште мал милион здрави работи, ова е само дел од исхранат.
  Ама да не го набројувам цело зеленчуково царство и сл. Се што е здраво и сметаш дека ти годи, мцни си го.
   
 7. Hellsing

  Hellsing

  Член од:
  29 август 2008
  Мислења:
  2.330
  Допаѓања:
  671
  Колку се важно додатоците во режимот на исхрана?
  Витамини, минерали и суплементи колку се неопходни во дадениот режим, дали е попаметно првин да се скрои начинот на исхрана па отпосле да се додаде она што фали?
   
 8. Myers

  Myers

  Член од:
  30 јули 2009
  Мислења:
  1.764
  Допаѓања:
  1.042
  Нормално дека се исто така битен дел, сакав и за нив тема да отворам но, како што пиша и самиот, прво треба исхраната да се состави, по тоа што фали да се додадат суплементите.
  Пример, whey протеинот. Факт е дека ни треба брз избор на протеини веднаш по ноќното спиење, и по тренингот, на тој начин им овозможуваме храна која побрзо ќе стигне до мускулното ткиво.
  Витамините се исто така многу битен дел, бидејќи имаат многу битна функција во пренесување на хранливите материи низ организмот (особено Б витамините), а и воедно и за општото здравје на организмот. Минералите заедно со нив се исто така битни од општо познати причини. И секако, за комплетен резултат суплементацијата е неизбежен и многу потребен дел во исхраната.
   
  На 001 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. сашенко

  сашенко Гостин  Е, мене ова ми треба
   
  На V1kTo.Or и Солунски Атентатор им се допаѓа ова.
 10. Myers

  Myers

  Член од:
  30 јули 2009
  Мислења:
  1.764
  Допаѓања:
  1.042
  Ако посетуваш теретана, пиши ја моменталната дневна исхрана и ќе те корегираме за да го оствариш замисленото побрзо.
   
 11. сашенко

  сашенко Гостин

  Не, не одам во теретана.Ептен сум почетник и незз од каде да почнам.Сеа го прегледувам подфорумот и барам шо ми треба за старт па да почнам исхраната да си ја прилагодувам.
   
  На Starvin Marvin му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Gjoroski

  Gjoroski Персонален тренер.

  Член од:
  14 септември 2009
  Мислења:
  1.146
  Допаѓања:
  814
  Замени ги вечерата и доручекот ;)
  И почни да се движиш, ако веќе си заборавил на тоа. (во смисол на физичка активност).
   
 13. Myers

  Myers

  Член од:
  30 јули 2009
  Мислења:
  1.764
  Допаѓања:
  1.042
  Прво што ти треба е избалансирана исхрана, односно извор на висококвалитетни протеини, јаглехидрати и здрави масти.
  Но, пишав и погоре, без тежински тренинг немаш основа на замислата.
  Разгледај, одлучи тоа што можеш да го јадеш, состави па пиши и ние ќе ти помогнеме со тоа што ќе ја корегираме.
  И јас би ти препорачал некои од моите минати режими кои ми помогнале на мене, но е многу несоодветно бидејќи сами си го одредуваме буџетот кој ќе го потрошиме, и кои работи имаат предност во тој режим на исхрана. :)
   
  На General Grievous му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Бавча

  Бавча идол на младите

  Член од:
  25 декември 2007
  Мислења:
  10.644
  Допаѓања:
  8.451
  Фала на совет, со задоволство ќе го применам :)
   
 15. Educate dont discriminate

  Educate dont discriminate

  Член од:
  12 октомври 2011
  Мислења:
  1.942
  Допаѓања:
  711
  :cuc: За темава :)
   
  На Myers му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: