Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
10.855
Поени од реакции
6.570
На сабајле јадам 8 варени белки и после тренинг 8 варени белки. Веќе четврти месец кај што јадам по 16 јајца на ден
Пола живот у лупење јајца ти минува :icon_lol:
 
Член од
25 јули 2017
Мислења
858
Поени од реакции
476
16 јајца на ден ау продолжи така и за 5-10 години дојди пак на темата и пиши ни колку е здраво по 16 на ден. Едниот 12 овој 16 не сте нормални се чека некој да пише и по 20 на ден и готово затварајте темата. Малку поозбилно имате интернет имате јутуб прогуглајте.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
985
Поени од реакции
520
Пола живот у лупење јајца ти минува :icon_lol:
Lupi na sabajle, lupi navecer eksik :D
@Beginner - Od jajca nikoj ne se razbolil nitu pak umrel ama od alkohol umirat sekoj den. Gledajgo intervjuto na petar celik i milos sarcev i ke ti stani jasno (y)
Samo belki da se jadat nema nikakov problem. Organizmot mnogu povejke se zakiseluva od mesoto negoli od jajceto. Na odreden period se pravat promeni vo ishranata taka sto vo sledna izmena bi dodal misirkino meso posle trening vo zamena za jajcata. Planot na ishrana e najbiten :cool:
 
Член од
25 јули 2017
Мислења
858
Поени од реакции
476
Lupi na sabajle, lupi navecer eksik :D
@Beginner - Od jajca nikoj ne se razbolil nitu pak umrel ama od alkohol umirat sekoj den. Gledajgo intervjuto na petar celik i milos sarcev i ke ti stani jasno (y)
Samo belki da se jadat nema nikakov problem. Organizmot mnogu povejke se zakiseluva od mesoto negoli od jajceto. Na odreden period se pravat promeni vo ishranata taka sto vo sledna izmena bi dodal misirkino meso posle trening vo zamena za jajcata. Planot na ishrana e najbiten :cool:
Не верувам баш дека никој не се разболел од јајца. Умираат луѓе и од дрога и алкохол ама исто така и од холестерол.
И многу е битно дали јадеш цели јајца или без жолчка. Во твојот случај без жолчката па можеби си во право до некаде. Ме интересира кога последен пат си го проверил холестеролот? И како не ти е гадно 16 јајца на ден?
И да гледајки балкански јутубери секако ке ми го сменат мислењето.Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.061
Поени од реакции
479
Интересно што прочитавме неколку мислења за холестеролот иако некои беа дури смешни.
Умереноста е битна да ако генерализираме. И што е умерено две три јајца на ден? Едно? 5? Или 16? :) Навистина во фитнес светот постои поделба на тоа дали се здрави жолчките или не, баш заради холестеролот. Иако е јасно дека подобро се абсорбира протеинот кога е со жолчхата какошто го дала мајка природа.

Друга дилема ми е дали сојата намалува тестостерон, и зголемува естроген кај мажите мит или вистина. Ако кај жолчките е 50-50 тука сметам дека е 99-1 фитнес светот против сојата иако има некои што исто така оваго сметаат за мит.
 
Член од
28 ноември 2011
Мислења
31
Поени од реакции
17
Интересно што прочитавме неколку мислења за холестеролот иако некои беа дури смешни.
Умереноста е битна да ако генерализираме. И што е умерено две три јајца на ден? Едно? 5? Или 16? :) Навистина во фитнес светот постои поделба на тоа дали се здрави жолчките или не, баш заради холестеролот. Иако е јасно дека подобро се абсорбира протеинот кога е со жолчхата какошто го дала мајка природа.

Друга дилема ми е дали сојата намалува тестостерон, и зголемува естроген кај мажите мит или вистина. Ако кај жолчките е 50-50 тука сметам дека е 99-1 фитнес светот против сојата иако има некои што исто така оваго сметаат за мит.
Мит. Ако е добро одгледана не е гмо, нема гајле.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
5.547
Поени од реакции
7.572
Мит. Ако е добро одгледана не е гмо, нема гајле.
Оваа што ја носат тука кинез рачно ја полевал секое утро, па и пеел традиционални кинески песни и во духот на фенг Шуи ја имал уредено целата бавча :D секое зрнце е појако од омнадрен.
Интересно што прочитавме неколку мислења за холестеролот иако некои беа дури смешни.
Умереноста е битна да ако генерализираме. И што е умерено две три јајца на ден? Едно? 5? Или 16? :) Навистина во фитнес светот постои поделба на тоа дали се здрави жолчките или не, баш заради холестеролот. Иако е јасно дека подобро се абсорбира протеинот кога е со жолчхата какошто го дала мајка природа.

Друга дилема ми е дали сојата намалува тестостерон, и зголемува естроген кај мажите мит или вистина. Ако кај жолчките е 50-50 тука сметам дека е 99-1 фитнес светот против сојата иако има некои што исто така оваго сметаат за мит.
Бидејќи мразам да фрлам храна јас јадам 4 цели јајца наутро и тоа ми е макс внес на протеин од тој извор, се останато месо, риба, урда...
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
131
Поени од реакции
73
Оваа што ја носат тука кинез рачно ја полевал секое утро, па и пеел традиционални кинески песни и во духот на фенг Шуи ја имал уредено целата бавча :D секое зрнце е појако од омнадрен.

Бидејќи мразам да фрлам храна јас јадам 4 цели јајца наутро и тоа ми е макс внес на протеин од тој извор, се останато месо, риба, урда...
Ова му е мајката ако не сакаш да фрлаш жолчки.

88e0fe27f01173042fb312ec63be1024.jpg
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
10.855
Поени од реакции
6.570
Член од
14 јануари 2015
Мислења
5.547
Поени од реакции
7.572
Член од
26 октомври 2016
Мислења
985
Поени од реакции
520
Не верувам баш дека никој не се разболел од јајца. Умираат луѓе и од дрога и алкохол ама исто така и од холестерол.
И многу е битно дали јадеш цели јајца или без жолчка. Во твојот случај без жолчката па можеби си во право до некаде. Ме интересира кога последен пат си го проверил холестеролот? И како не ти е гадно 16 јајца на ден?
И да гледајки балкански јутубери секако ке ми го сменат мислењето.Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Жолчки нејадам ниту една,само белките ги јадам со цвекло,морков и јаболкова киселина.
Холестеролот ми е на нормала пошто правев системацки пред месец дена а вечерта имав јадено фстаци. Мене и генетиката ми е таква што немам проблеми со холестерол барем засега. Проблемот најголем со холестеролот е во месото,свинското месо или така наречено мелено месо во кое стават се и сешто. Однего најмногу се дига лдл.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.061
Поени од реакции
479
Жолчки нејадам ниту една,само белките ги јадам со цвекло,морков и јаболкова киселина.
Холестеролот ми е на нормала пошто правев системацки пред месец дена а вечерта имав јадено фстаци. Мене и генетиката ми е таква што немам проблеми со холестерол барем засега. Проблемот најголем со холестеролот е во месото,свинското месо или така наречено мелено месо во кое стават се и сешто. Однего најмногу се дига лдл.
Фстаците природно сами по себе имаат здрави мононезаситени масни киселини, омега 3 и сл. Можеби со пржење додаваат сол и зејтин (зејтинот би бил најефтин и богат со полинезаситени масни киселини) нешто транс масти заради пржењето, не би биле проблематични за холестерол дури би го намалувале претпоставувам.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
131
Поени од реакции
73
Колку протеин конзумирате дневно? Сите знаеме дека има различни бројки. Јас кога почнав јадев по 1г на lb. Сега намалив на 0.7г на lb. Моментално сум 85кг.
Како непишано правило е земено 1г на lb. А кога се оди на чистење се наголемува конзумирањето на протеин над 1г на lb за намалување на губењето на мускул.
Што мислите за различните бројки. Дали повеќе е подобро?


SUMMARY/CONCLUSION: Dietary protein supplementation significantly enhanced changes in muscle strength and size during prolonged RET in healthy adults. Increasing age reduces and training experience increases the efficacy of protein supplementation during RET. With protein supplementation, protein intakes at amounts greater than ~1.6 g/kg/day do not further contribute RET-induced gains in FFM.
 

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
123
Поени од реакции
96
Уште во 6 сабајле си станал, браво!
Иначе јас додека сум на маса пијам 1.5г по безмастна телесна тежина, додека пак на дефиниција(чистење)одам до 2г.
Е сега колку е точно не знам, но сум го нашол овај податок на многу страни ма нет.

Моментално сум на чистење, и пијам 2г , за 6 недели имам скинато 5.5кг, ама дел од тоа е вода. А во обем на раце и нозе сум останат ист. Само во струкот сум 6цм минус што е добро.

Според мене овај начин функционора.
 
На врв Bottom