Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
по 5 јајца доста ми се, 45 цм ми е руката, ако одлучам да идам на 50 може да појачам:D
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
@Кеплер
Мислење за нудлсов? Ги има само во Веро и Рамстор, ама не ми се некако веродостојни нутритивните вредности на декларацијата...
Можно е на 100 грама - 114 калории (2,5 пр. 15,5 јгх. 4,6 масти) ? Шо тестенина ќе беше ова со 15 грама јаглехидрати.
За разлика од сите други нудлси кои ги имам најдено кои имаат стандардно калории за тестенина 400 на 100 грама (со 65 - 70 јгх итн...)
И да, составот им е тотално ист. Пченично брашно, палмино масло итн.

Ако е точно идеално изгледа, со 130 грама (2 пакетчиња) кои содржат 150 калории (само 20 јгх), најаден си фул, пун ко брод, затоа и се сомневам у декларацијата.
 
Член од
1 февруари 2014
Мислења
218
Поени од реакции
368
@Кеплер
Мислење за нудлсов? Ги има само во Веро и Рамстор, ама не ми се некако веродостојни нутритивните вредности на декларацијата...
Можно е на 100 грама - 114 калории (2,5 пр. 15,5 јгх. 4,6 масти) ? Шо тестенина ќе беше ова со 15 грама јаглехидрати.
За разлика од сите други нудлси кои ги имам најдено кои имаат стандардно калории за тестенина 400 на 100 грама (со 65 - 70 јгх итн...)
И да, составот им е тотално ист. Пченично брашно, палмино масло итн.

Ако е точно идеално изгледа, со 130 грама (2 пакетчиња) кои содржат 150 калории (само 20 јгх), најаден си фул, пун ко брод, затоа и се сомневам у декларацијата.
Не се точни бројките 100%, исто како и пола и повеќе производи кај нас, го имам истово приметено и во производите на КАМ, стокомак и некои такви маркети. Ова би требало да има околу ~ 360 калории на 100 грама според мене.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
@Кеплер
Мислење за нудлсов? Ги има само во Веро и Рамстор, ама не ми се некако веродостојни нутритивните вредности на декларацијата...
Можно е на 100 грама - 114 калории (2,5 пр. 15,5 јгх. 4,6 масти) ? Шо тестенина ќе беше ова со 15 грама јаглехидрати.
За разлика од сите други нудлси кои ги имам најдено кои имаат стандардно калории за тестенина 400 на 100 грама (со 65 - 70 јгх итн...)
И да, составот им е тотално ист. Пченично брашно, палмино масло итн.

Ако е точно идеално изгледа, со 130 грама (2 пакетчиња) кои содржат 150 калории (само 20 јгх), најаден си фул, пун ко брод, затоа и се сомневам у декларацијата.
Ги имав искоментирано пред неколку месеци овие, не се точни вредностите, би требало да се горе долу колку фидето и макароните со калории, макар што оваа кинезарија се сомневам дека е и здрава за јадење, кој знае што има во нив.
Ги имаш во сите маркети, вообичаено ги пакуваат како акција 4 или 5 паковања.[DOUBLEPOST=1521668735][/DOUBLEPOST]
Епа немаме сите такво :pos:
Трик има за варење на јајцата, се лупат лесно:
-ставате вода да врие, стави малку сол во неа
-јајцата ги ставаш едно по едно во водата што врие со некој кутлач внимателно да не ги скршиш и го поклопуваш тенџерчето
-во зависност каква сакаш да е жолчката ги оставаш да вријат во водата 4-6 минути
-ги вадиш од оган, ја истураш врелата вода и веднаш со ладна вода ги потопуваш за да не ти позелени жолчката
-ги накршуваш и ги ставаш во тенџерче со вода неколку секунди за да влезе внатре вода под лушпата, после тоа излегува буквално целата.

Мене ми треба грубо околу 10-15 минути да ги зовријам и да ги излупам 4 јајца, на плин ги готвам, а ги јадам цели и затоа и варам по толку, во моментов си ги комбинирам со салата и сирење заради кетото, инаку плус ориз и грашок во целата комбинација.
 
Последно уредено:
B

Beginner

Гостин
Сакам да намалам 7 кг од април-мај и од април ке почнам пак со теретана. Дали ке може некој да ми направи план со исхраната пон-нед. И колку калории да внесувам имам 16 години 85 кг. 193 цм висок.
Благодарам однапред.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.609
Поени од реакции
11.153
Неколку прашања за кето диетата:

1. Има ли одредено време колку треба да трае или тоа е индивидуално?
2. Колку кила е оптимално да се губат на недела?
3. Дали се исфрлуват и овесните снегулки насабајле и јаглехидратите после тренинг?
4. Како го издржувате тежинскиот тренинг и кардиото?

Планирам да ја почнам некаде од почеток/средина на мај до почеток/средина на јуни, се надевам доволен е тој период...
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
Неколку прашања за кето диетата:

1. Има ли одредено време колку треба да трае или тоа е индивидуално?
2. Колку кила е оптимално да се губат на недела?
3. Дали се исфрлуват и овесните снегулки насабајле и јаглехидратите после тренинг?
4. Како го издржувате тежинскиот тренинг и кардиото?

Планирам да ја почнам некаде од почеток/средина на мај до почеток/средина на јуни, се надевам доволен е тој период...
Немам искуство со кето, ама за точка 3 одма да ти дадам одговор. Се исфрлува секаков извор на јаглехидрати, диетата ти е 70-75% масти и 25-30% протеин, тоа е тоа. Исто често поставувано прашање е дали има "чит деј" во текот на неделата, "carb-reload day" или како и да го наречеш.
Нема.
Кетозата всушност ти значи фаза во која телото почнува да ги користи мастите за енергија. За да се донесе во таа фаза му требаат 5-6 дена, и секој внес на јаглехидрати го исфрлува телото од таа фаза. Така да јаглехидрати не ни помислувај :)
За четвртата точка, која и да е диета, од (keto, carb-cycling, fasting...) со самиот намален внес на калории, разбирливо е дека потешко ќе поднесуваш тежински тренинг. Ама не знам тоа што разлика ти прави, освен ако не си powerlifter. Гледај изгледот, ич не се замарај дали ќе креваш 100 на бенч ко порано или 80 :)
Ама како што пишав погоре, немам искуство, ова е само што имам слушано.
Да не објаснувам опширно, изгледај го ова. https://www.youtube.com/watch?v=R8huWAXywNA&t=213s
 
Член од
28 ноември 2011
Мислења
32
Поени од реакции
17
Неколку прашања за кето диетата:

1. Има ли одредено време колку треба да трае или тоа е индивидуално?
2. Колку кила е оптимално да се губат на недела?
3. Дали се исфрлуват и овесните снегулки насабајле и јаглехидратите после тренинг?
4. Како го издржувате тежинскиот тренинг и кардиото?

Планирам да ја почнам некаде од почеток/средина на мај до почеток/средина на јуни, се надевам доволен е тој период...
1. Нема, само пази ако излагаш од кетоза не претерувај со карбс
2. Првата недела зависи колку вода држиш во себе, а после зависи од калориски внес, во просек кило на недела
3. Да, КОМПЛЕТ! Карбс само од зеленчук
4. Тоа зависи до тебе ама нема некоја разлика
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Кето НЕ Е препорачано за луѓе кои практикуваат high intensity тренинг.
За нив има други две кето диети, едната е targeted keto во која може да се земаат јх пред/после тренинг другата е cyclical keto каде што се практикува период на кето и период на висок внес на јх.


Fuel metabolism and the ketogenic diet
Under ‘normal’ dietary conditions, the body runs on a mix of carbohydrates, protein and fat.
When carbohydrates are removed from the diet, the body’s small stores are quickly depleted.
Consequently, the body is forced to find an alternative fuel to provide energy. One of these fuels is
free fatty acids (FFA), which can be used by most tissues in the body. However, not all organs
can use FFA. For example, the brain and nervous system are unable to use FFA for fuel ;
however, they can use ketone bodies.
Ketone bodies are a by-product of the incomplete breakdown of FFA in the liver. They
serve as a non-carbohydrate, fat-derived fuel for tissues such as the brain. When ketone bodies
are produced at accelerated rates, they accumulate in the bloodstream, causing a metabolic
state called ketosis to develop. Simultaneously, there is a decrease in glucose utilization and
production. Along with this, there is a decrease in the breakdown of protein to be used for energy,
referred to as ‘protein sparing’. Many individuals are drawn to ketogenic diets in an attempt to
lose bodyfat while sparing the loss of lean body mass.
Hormones and the ketogenic diet
Ketogenic diets cause the adaptations described above primarily by affecting the levels of
two hormones: insulin and glucagon. Insulin is a storage hormone, responsible for moving
nutrients out of the bloodstream and into target tissues. For example, insulin causes glucose to
be stored in muscle as glycogen, and FFA to be stored in adipose tissue as triglycerides. Glucagon
is a fuel-mobilizing hormone, stimulating the body to break down stored glycogen, especially in the
liver, to provide glucose for the body.
When carbohydrates are removed from the diet, insulin levels decrease and glucagon levels
increase. This causes an increase in FFA release from fat cells, and increased FFA burning in the
liver. The accelerated FFA burning in the liver is what ultimately leads to the production of
ketone bodies and the metabolic state of ketosis. In addition to insulin and glucagon, a number of
11
other hormones are also affected, all of which help to shift fuel use away from carbohydrates and
towards fat.
Exercise and the ketogenic diet

As with any fat-loss diet, exercise will improve the success of the ketogenic diet. However,
a diet devoid of carbohydrates is unable to sustain high-intensity exercise performance although
low-intensity exercise may be performed. For this reason, individuals who wish to use a ketogenic
diet and perform high-intensity exercise must integrate carbohydrates without disrupting the
effects of ketosis.
Two modified ketogenic diets are described in this book which approach this issue from
different directions. The targeted ketogenic diet (TKD) allows carbohydrates to be consumed
immediately around exercise, to sustain performance without affecting ketosis. The cyclical
ketogenic diet (CKD) alternates periods of ketogenic dieting with periods of high-carbohydrate
consumption. The period of high-carbohydrate eating refills muscle glycogen to sustain exercise
performance.
12
Книгата е The Ketogenic Diet:A complete guide for the Dieter and Practitioner -Lyle McDonald
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
najdov edna dieta a imam slusnato bila efikasna za definicia. mislenje?

Ова диета се состој од ротирање на хидратите. high carbs,medium carbs,low carbs.
диетата е многу ефикасна али треба и физичка активност,кардио обавезно.
прв ден,високо ниво на хидрати:
-доручек - протеини и хидрати(јајца,овез).
-помеѓу оброк - овошје или дозерка веј протеин + масти(лешник,бадем,орев,кикири)
-ручек - протеини и хидрати.(месо,риба,туна,ориз,компир,грашак)
- тренинг.
-после тренинг - суво грозје или декстроза или витагро.
- последен оброк - протеини и хидрати и малку масти.(месо,јајца,компир,ориз,кикири,бадем)

втор ден среден внес хидрати.
-доручек - протеини и масти(јајца,золчка од јајце,лешник,бадем,кикири)
-оброк - протеини и масти(месо,јајца,кикири,лешник)
-ручек - протеини и масти(месо,кикири,орев,авокадо)
-тренинг
- одма после тренинг - овошје.
- последен оброк - протеини,масти,и хидрати(јајца,компир или ориз или овезна каша и бадеми)

трети ден - низок внес на хидрати.
-доручек - протеини и масти(јајца,путер од кикири)
-ручек - протеини и масти(месо,јајца,риба и кикири)
-оброк - протеини и масти(месо или риба и кикири)
-вечера - протеини и масти(месо и бадеми или путер од кикири)

во денот кога имате висок внес на хидрати,тренингот треба да биде тежински + кардио.
во денот кога имате среден внес на хидрати,тренингот треба да да биде умерен со помалку форсирање.
и во денот кога имате низок внес на хидрати,тренингот треба да биде само кардио и пауза од тежински тренинг.
после третиот ден(низок внес на хидрати),четвртиот ден е висок внес на хидрати,петти ден среден внес на хидрати и шести ден низок внес хидрати. така правите ротациа цел месец. висок,среден,низок,висок,среден низок. со помош на тренинзи,телото почнува да ги топи масните наслаги. кога ја прекинувате диетата внимавате на внесот на хидрати да не е цело време висок. витамини и минерали се дозволени. исто е дозволено и суплементи како Л карнитин,веј протеини,амино киселини,кафе,зелен чај.
 

banne1

попај
Член од
24 април 2012
Мислења
139
Поени од реакции
68
najdov edna dieta a imam slusnato bila efikasna za definicia. mislenje?

Ова диета се состој од ротирање на хидратите. high carbs,medium carbs,low carbs.
диетата е многу ефикасна али треба и физичка активност,кардио обавезно.
прв ден,високо ниво на хидрати:
-доручек - протеини и хидрати(јајца,овез).
-помеѓу оброк - овошје или дозерка веј протеин + масти(лешник,бадем,орев,кикири)
-ручек - протеини и хидрати.(месо,риба,туна,ориз,компир,грашак)
- тренинг.
-после тренинг - суво грозје или декстроза или витагро.
- последен оброк - протеини и хидрати и малку масти.(месо,јајца,компир,ориз,кикири,бадем)

втор ден среден внес хидрати.
-доручек - протеини и масти(јајца,золчка од јајце,лешник,бадем,кикири)
-оброк - протеини и масти(месо,јајца,кикири,лешник)
-ручек - протеини и масти(месо,кикири,орев,авокадо)
-тренинг
- одма после тренинг - овошје.
- последен оброк - протеини,масти,и хидрати(јајца,компир или ориз или овезна каша и бадеми)

трети ден - низок внес на хидрати.
-доручек - протеини и масти(јајца,путер од кикири)
-ручек - протеини и масти(месо,јајца,риба и кикири)
-оброк - протеини и масти(месо или риба и кикири)
-вечера - протеини и масти(месо и бадеми или путер од кикири)

во денот кога имате висок внес на хидрати,тренингот треба да биде тежински + кардио.
во денот кога имате среден внес на хидрати,тренингот треба да да биде умерен со помалку форсирање.
и во денот кога имате низок внес на хидрати,тренингот треба да биде само кардио и пауза од тежински тренинг.
после третиот ден(низок внес на хидрати),четвртиот ден е висок внес на хидрати,петти ден среден внес на хидрати и шести ден низок внес хидрати. така правите ротациа цел месец. висок,среден,низок,висок,среден низок. со помош на тренинзи,телото почнува да ги топи масните наслаги. кога ја прекинувате диетата внимавате на внесот на хидрати да не е цело време висок. витамини и минерали се дозволени. исто е дозволено и суплементи како Л карнитин,веј протеини,амино киселини,кафе,зелен чај.
друже што се замараш со толку диети. Јади 500 калории помалку од она што ти е за maintenance (останување на иста килажа), јади над 150г протеин, намали на јагледирати и то је то. За џабе комплицираш според мене
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
najdov edna dieta a imam slusnato bila efikasna za definicia. mislenje?

Ова диета се состој од ротирање на хидратите. high carbs,medium carbs,low carbs.
диетата е многу ефикасна али треба и физичка активност,кардио обавезно.
прв ден,високо ниво на хидрати:
-доручек - протеини и хидрати(јајца,овез).
-помеѓу оброк - овошје или дозерка веј протеин + масти(лешник,бадем,орев,кикири)
-ручек - протеини и хидрати.(месо,риба,туна,ориз,компир,грашак)
- тренинг.
-после тренинг - суво грозје или декстроза или витагро.
- последен оброк - протеини и хидрати и малку масти.(месо,јајца,компир,ориз,кикири,бадем)

втор ден среден внес хидрати.
-доручек - протеини и масти(јајца,золчка од јајце,лешник,бадем,кикири)
-оброк - протеини и масти(месо,јајца,кикири,лешник)
-ручек - протеини и масти(месо,кикири,орев,авокадо)
-тренинг
- одма после тренинг - овошје.
- последен оброк - протеини,масти,и хидрати(јајца,компир или ориз или овезна каша и бадеми)

трети ден - низок внес на хидрати.
-доручек - протеини и масти(јајца,путер од кикири)
-ручек - протеини и масти(месо,јајца,риба и кикири)
-оброк - протеини и масти(месо или риба и кикири)
-вечера - протеини и масти(месо и бадеми или путер од кикири)

во денот кога имате висок внес на хидрати,тренингот треба да биде тежински + кардио.
во денот кога имате среден внес на хидрати,тренингот треба да да биде умерен со помалку форсирање.
и во денот кога имате низок внес на хидрати,тренингот треба да биде само кардио и пауза од тежински тренинг.
после третиот ден(низок внес на хидрати),четвртиот ден е висок внес на хидрати,петти ден среден внес на хидрати и шести ден низок внес хидрати. така правите ротациа цел месец. висок,среден,низок,висок,среден низок. со помош на тренинзи,телото почнува да ги топи масните наслаги. кога ја прекинувате диетата внимавате на внесот на хидрати да не е цело време висок. витамини и минерали се дозволени. исто е дозволено и суплементи како Л карнитин,веј протеини,амино киселини,кафе,зелен чај.
Најефикасна диета дефинитивно, 99% од билдериве неа ја користат. Само што е комплицирана со пресметки и слични ствари.
 

Fiend

смут џезер
Член од
29 март 2012
Мислења
947
Поени од реакции
1.074
Дали е добар шејкот, ако не, што да променам?
30 гр козја сурутка
1 банана
30 грама лупен сончоглед
лажица мед
20-30 грама чиа семе
20-30 грама ленено семе
и една рамна лажица какао
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Дали е добар шејкот, ако не, што да променам?
30 гр козја сурутка
1 банана
30 грама лупен сончоглед
лажица мед
20-30 грама чиа семе
20-30 грама ленено семе
и една рамна лажица какао
ако ти се свига по вкус добар е ), каква е таа козја сурутка, земи си стандарт веј протеин
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
Дали е добар шејкот, ако не, што да променам?
30 гр козја сурутка
1 банана
30 грама лупен сончоглед
лажица мед
20-30 грама чиа семе
20-30 грама ленено семе
и една рамна лажица какао
Многу масти има.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom