Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
Не земам никакви суплементи. Што би било најдобро да јадам како лесен оброк веднаш после тренинг?
јајца белка, риба со помалце масти некоја, за јаглено хидрати побрзи некој, бел ориз, компир, пченка
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
Не јадете живи јајца!
Растворливоста и абсорбцијата на протеинот од јајцата е многу поголем кога јајцето е сварено отколку кога е живо. Абсорбцијата на протеинот од сварено јајце е 90% а кај живо само до 50%.
Исто ако јајцето е сварено се уништуваат штетни бактерии кои би можело да ги има како салмонела на пример.
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Не јадете живи јајца!
Растворливоста и абсорбцијата на протеинот од јајцата е многу поголем кога јајцето е сварено отколку кога е живо. Абсорбцијата на протеинот од сварено јајце е 90% а кај живо само до 50%.
Исто ако јајцето е сварено се уништуваат штетни бактерии кои би можело да ги има како салмонела на пример.
а и гадни ми се :sick: незнам како ги јадат :)
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
Овие што се rice cakes дали се ок? некад немам време да варам ориз, па не сум сигурен дали како замена да јадам од нив...
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154
Не јадете живи јајца!
Растворливоста и абсорбцијата на протеинот од јајцата е многу поголем кога јајцето е сварено отколку кога е живо. Абсорбцијата на протеинот од сварено јајце е 90% а кај живо само до 50%.
Исто ако јајцето е сварено се уништуваат штетни бактерии кои би можело да ги има како салмонела на пример.
Сигурно нема секој ден да варам по 5 јајца (некој и повеќе), да ги лупам и да ги јадам.
Обично гледам побрзо да ги внесам, а живи е најбрзиот начин... ги ставаш у чаша, малку млеко и за 1 минута си готов.

Еднаш неделно ги пржам со 2-3 капки маслинов зејтин во тефлонска тава, прво се пржат/печат на едната страна, па ги обраќам како палачинки за да испече и жолчката.. стварно се вкусни, пробајте :icon_mrgr:
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
Сигурно нема секој ден да варам по 5 јајца (некој и повеќе), да ги лупам и да ги јадам.
Обично гледам побрзо да ги внесам, а живи е најбрзиот начин... ги ставаш у чаша, малку млеко и за 1 минута си готов.

Еднаш неделно ги пржам со 2-3 капки маслинов зејтин во тефлонска тава, прво се пржат/печат на едната страна, па ги обраќам како палачинки за да испече и жолчката.. стварно се вкусни, пробајте :icon_mrgr:
зашто што е проблем? јас секој ден варам по 5 јајца ги лупам и јадам...
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
Пола саат наспроти 1 минута. Тоа е проблемот.
незнам мене све заедно 5 мин, од топшоп имам едно такво за варење јајца ги ставам кога сакам и кога се готови се гаси само, и за лупење сама пага лушпата
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154
незнам мене све заедно 5 мин, од топшоп имам едно такво за варење јајца ги ставам кога сакам и кога се готови се гаси само, и за лупење сама пага лушпата
Епа немаме сите такво :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom