Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Дискусија во форумот 'Фитнес, бодибилдинг и рекреација' започната од Myers, 25 декември 2011.

 1. Macedonian97

  Macedonian97

  Член од:
  25 септември 2016
  Мислења:
  269
  Допаѓања:
  178
 2. Mikja

  Mikja

  Член од:
  3 април 2017
  Мислења:
  2.826
  Допаѓања:
  3.512
  Абе дa не знaе некoј oд oние сoкoвине-oтрoви зa гувци у мaли кесички штo се пaкувaни фреш ли,степ ли не ми текнуе нa иметo кoј се нaјмaлку oтрoвни? Нa некoјa екстремнa диетa се стaвив, oд се мoжaм дa се oтргнaм oсвен oд сoкoвиве штo се гaзирaни и негaзирaни пуни сo шеќери пa бaрaм некoјa сooдветнa зaменa
   
 3. Demolisher

  Demolisher

  Член од:
  23 декември 2015
  Мислења:
  51
  Допаѓања:
  2
  Може ли да ми кажете кратко мислење околу комбинирањето на јаглехидратите и мастите во ист оброк, дали треба да се комбинираат масти и јх во ист оброк бидејки некој велат дека треба да се јадат одделно поради инсулинот?
   
 4. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  16.727
  Допаѓања:
  15.201
   
 5. martin01

  martin01

  Член од:
  26 октомври 2016
  Мислења:
  715
  Допаѓања:
  349
  Masti i hidrati vo pogolema kolicina ne se kombinirat posto teloto mozi da iskoristi samo eden makronutrient a tie se hidratite kako izvor na energia a mastite ke gi skladira vo salo. Proteini i masti mozi vo pogolema kolicina.
   
 6. statusQuO

  statusQuO Модератор

  Член од:
  18 јуни 2008
  Мислења:
  12.954
  Допаѓања:
  7.505
  Поголема глупост амин.
  Калориите ако ги искористиш (меинтененс или помалку) не е битно од што се.
  Ако си само 500 калории над, и да сакаш немоеш и протеин висок и масти високи и јх високи, пошо така ќе бидеш 1500 над.
  Мастите не се инсулиногени не знам кој ти рекол ова. Баш напротив, ако јадеш масти со јаглехидрати по секоја логика треба да е успорен процесот на разложување и да станат поспори јаглехидрати.
  Исти кур е дали е степ или кока кола зеро така да...
   
  На Makaron му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Mikja

  Mikja

  Член од:
  3 април 2017
  Мислења:
  2.826
  Допаѓања:
  3.512
  Дa ти кaжaм прaвo тaa кoкa кoлa зерo еднaш сум се нaпил мислaм дупкa у грлo ми се oтвoри.Не пoсле вoдa рaзни течнoсти aмa џaбе пиев, aбе мислев ке умрaм.Ми oстaнa вкусoт некoлку сaaти и печење у грлo.Преескa бев дa прoбaм сo тие прaшкoвите имaше степ зa 10 динaри и некoе другo кенди пишуеше зa 5 динaри.Немaв хрaбрoст пa купив степ зaштo пaк некaкo пoсигурен бренд,не ми oстaнa кaкo зерoтo вкусoт и печењетo.А штo сoдржaт вaквите нaпитoци штo ги прaви oпaсни пo здрaвјетo знaеш?Кoи се штетните сoстoјки вo нив и дo штo мoже дa дoведе aкo ги кoнзумирaш пoдoлгo време?Фaлa ти нa oдгoвoрoт
   
  Последно уредено: 16 март 2018
 8. statusQuO

  statusQuO Модератор

  Член од:
  18 јуни 2008
  Мислења:
  12.954
  Допаѓања:
  7.505
  Q: Does diet soda inhibit fat loss?
  A:
  It does not inhibit fat loss at all, and may actually suppress appetite that could help fat loss (although it does not induce fat loss per se either). Diet soda, in regards to body fat, is a carbonated inert beverage

  Q: Do artificial sweeteners spike insulin?
  A: No. Protein can cause a spike in Insulin, but not aspartame[6]. Furthermore, consuming aspartame with or without carbohydrates resulted in aspartame not contributing to an insulin spike.

  Q: Is diet soda bad for you?
  A: There are no studies that indicate any long-term health risks from drinking diet soda. Diet soda is not harmful to health, well-being, or body composition. The worst side-effect of diet soda is poor dental health.
   
  На Mikja му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  9.501
  Допаѓања:
  14.055
  but poor dental health is strongly linked to overall health
   
 10. T0NI

  T0NI

  Член од:
  5 август 2017
  Мислења:
  31
  Допаѓања:
  9
  @martin01 @statusQuO Баш денес го пронајдов видеото и еве што кажуе за јагленотхидратот имастите.
  https://youtu.be/9IKF_Q8W63A?t=948
  Дечкото зеде 5 пехари за месец дена и многу го поштовам пошо кажуе отворено и некрие дека не е натурал.
  Дава добри совети и има знаење многу повеќе од сите нас овдека :D:D:D
   
  На martin01 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. statusQuO

  statusQuO Модератор

  Член од:
  18 јуни 2008
  Мислења:
  12.954
  Допаѓања:
  7.505
  Broscience best science.
   
  На Makaron му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  16.727
  Допаѓања:
  15.201
  Логиката не важи кога мастите доаѓаат во пакет со/од животински протеини. Кога се работи за растителни, не само што нема спајк, него и осетно се намалува.
   
 13. alekso.mk

  alekso.mk

  Член од:
  25 декември 2011
  Мислења:
  390
  Допаѓања:
  174
  @martin01 за разлика од тебе барем има ставено слика во моментална состојба, и без разлика што пишува се гледа дека вежба и има практично искуство кое што сака да го сподели, за тебе покрај тоа што се правиш "паметен" и им викаш на други дека пишуваат глупости ништо не знаеме, ај закачи некоја слика да видиме што си направил
   
  На martin01 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Ultracasual

  Ultracasual

  Член од:
  9 ноември 2017
  Мислења:
  355
  Допаѓања:
  778
  Овошен јогурт веднаш после вежбање, добра идеа е?
   
 15. Viksa.LAL

  Viksa.LAL

  Член од:
  19 февруари 2015
  Мислења:
  1.545
  Допаѓања:
  1.747
  не, ако немаш веј, јајца белка...
   

Сподели преку: