Инсталација и подесување на Ubuntu

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.000
Поени од реакции
7.599
Хахаха, ако сака толку нека го инсталира преку wine. :pos:
Инаку ми текна на уште еден месинџер за линукс... интересно изгледа, но уште во изработка е за linux и mac. :)
Digsby - линк.
по виросано страње од дигсби - амин
не го препорачувам
 
Член од
11 септември 2009
Мислења
323
Поени од реакции
55
Ај ако може некој да ми каже каде се наоѓа програмот за партициите во кубунтуто?!:toe:
 

dragansk

хелоу...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
270
Поени од реакции
4
значи вака, го најдов http://italc.sourceforge.net/ за виндовс, сакам да прашам дали ке може да работи, на едниот пц имам виндовс хп а на другиот линукс?го имам инсталирано на двата пц-а и сеа коа идам во класс роом ги внесов ип адресите на мрежата на двата пц-а и се наога само тој што има линукс а на другиот вика дека не е логиран .чаре :)
 
I

Intex

Гостин
значи вака, го најдов http://italc.sourceforge.net/ за виндовс, сакам да прашам дали ке може да работи, на едниот пц имам виндовс хп а на другиот линукс?го имам инсталирано на двата пц-а и сеа коа идам во класс роом ги внесов ип адресите на мрежата на двата пц-а и се наога само тој што има линукс а на другиот вика дека не е логиран .чаре :)
Имаш тема за општа дискусија, мислењето не е за овде.
Модераторот нека ги „литне“ и моето и на цитираниот мислењата.
 

dragansk

хелоу...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
270
Поени од реакции
4
ај линк од кај да симнам
едубунту 7,04, 8.04 и 8.10 и 9,
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
5
Поени од реакции
0
Сакам да го прашам администраторот на темата ако може да ми помогне. Вака имам две партиции на харддискот една каде што ми е windows-от и друга за податоци. Е сега кога треба да инсталирам ubuntu треба уште две партиции да направам една за linux и другата што е swap,меѓутоа и самиот претходно инсталиран windows си креирал некоја партиција WINREG па не ми дава да креирам уште една партиција(онаа втрата потребна за swap) пошто не може да се креираат повеќе од 4 партициии. Па ќе ве замолам за помош, да ми кажете начин тоа да го решам а да ми стојат тие две партиции што претходно ми беа направени
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Сакам да го прашам администраторот на темата ако може да ми помогне. Вака имам две партиции на харддискот една каде што ми е windows-от и друга за податоци. Е сега кога треба да инсталирам ubuntu треба уште две партиции да направам една за linux и другата што е swap,меѓутоа и самиот претходно инсталиран windows си креирал некоја партиција WINREG па не ми дава да креирам уште една партиција(онаа втрата потребна за swap) пошто не може да се креираат повеќе од 4 партициии. Па ќе ве замолам за помош, да ми кажете начин тоа да го решам а да ми стојат тие две партиции што претходно ми беа направени
Друже, темава нема админ, тие што се админи се админи на цел форум, а си има и модератор (Junkie), али за помош нема везе тоа. :)

WINREG партиција до сега немам видено, едино ако таа партиција е од лиценциран Windows, а јас до сега немам користено лиценциран Windows, а за партиции зашто само 4 ?
До сега не сум направил над 3 (+2 Линукс), али еден другар има 8 партиции, башка и мене ми се има десено да направам Dual Boot со 3 Windows и 2 Linux партиции :toe:

Ако не ти е тешко малце подетално да објасниш, што ти вика кога пробуваш да креираш нова партиција, како ја креираш новата партиција и слично, дека ваков случај до сега друже не сум сретнал. :/
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
5
Поени од реакции
0


Еве што ми јавува грешка кога пробам да ја креирам 5-тата партиција т.е swap партицијата бидејќи не можело да се креираат повеќе од 4-ри примарни партиции.

Ако има некој друг начин на креирање на партицијата ?

Znae nekoj kako se pravi MaxAdsl konekcija na ubuntuto?
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
221
Епа, проба ли да ја прочиташ пораката?
Ти вика: "Не е можно да се креираат повеќе од 4 примарни партиции".
Многу логично, нема да можеш да креираш 5 :)
Од друга страна, не знам шо ќе ти се тие ситните партиции? Ги делиш /boot, /tmp или такво нешо?

Затоа, наместо примарни, направи си ги логички партиции и можеш да фураш до практично неограничен број.

ADSL... откако ќе инсталираш, отвори конзола и пиши: sudo pppoeconf
и прати ги инструкциите.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.000
Поени од реакции
7.599
Луџе помоќ!
Неможам да си инсталирам убунту 9.10!!
Кога ќе стигнам до партиционерот, презен е! :|*
Празен празен...нема ништо...не да не најде хард, или да не најде партиција...туку празен - blank - клот бело.
ПЛЕХ!

statusQuO напиша:
Луџе помоќ!
Неможам да си инсталирам убунту 9.10!!
Кога ќе стигнам до партиционерот, презен е! :|*
Празен празен...нема ништо...не да не најде хард, или да не најде партиција...туку празен - blank - клот бело.
ПЛЕХ!
BUMP!

+

како да се конектирам на приватна вајрлес мрежа користејки Linksys WRT54GC w-lan адаптер на Кубунту 9,10?
 

dragansk

хелоу...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
270
Поени од реакции
4
wtf :mad: затп ги нема сликите за инсталирање во првиот пост :S

направив ext3 партиција 28гб а останатот 2гб за swap партиција 2гб сеа кога идам да се инсталира се јавува

не е дефинирана рут структура(датотечен систем) те молам поправи го ова од менито за партиционирање.

тоа се јавува кога ке ја изберам ext3 партицијата каде што сакам да се инсталитра?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.000
Поени од реакции
7.599
wtf :mad: затп ги нема сликите за инсталирање во првиот пост :S

направив ext3 партиција 28гб а останатот 2гб за swap партиција 2гб сеа кога идам да се инсталира се јавува

не е дефинирана рут структура(датотечен систем) те молам поправи го ова од менито за партиционирање.

тоа се јавува кога ке ја изберам ext3 партицијата каде што сакам да се инсталитра?
треба да наместиш
mount point
/
само крозот
или
/root
 
На врв Bottom