Инсталација и подесување на Ubuntu

dragansk

хелоу...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
270
Поени од реакции
4
треба да наместиш
mount point
/
само крозот
или
/root
да фала тоа било, го средив сето тоа и сеа
ми требааат драјвери(не знам дали се потребни драјвери или некако на друг начи се ресава проблемот), немам интернет ниту звук.
пред тоа ги наогаше мрезите преку ви фито сеа ги нема, а кога ке ставам и мрежен кабел не се конектира(како да нема) фала позз
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
да фала тоа било, го средив сето тоа и сеа
ми требааат драјвери(не знам дали се потребни драјвери или некако на друг начи се ресава проблемот), немам интернет ниту звук.
пред тоа ги наогаше мрезите преку ви фито сеа ги нема, а кога ке ставам и мрежен кабел не се конектира(како да нема) фала позз
Каков интернет имаш ?

А тоа за звукот вака пробај (ако е исто како на Ubuntu), рестартирај го компјутерот и при покревање на системот одбери Ubuntu Recovery Mode, па после тоа одбери Repair или така нешто беше (втора опција на менито е ако ме држи добро сеќавањето).
Системот сам ќе пребара за евентуални грешки и ќе се обиде да ги поправи.

Ако не упали тоа за звукот пробај вака:
Код:
sudo killall pulseaudio && sudo alsa force-reload
..и после во System > Preferences > Sound сите намести ги на ALSA.

Ако не упали и ова ќе бараме друго чаре. :)
 

dragansk

хелоу...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
270
Поени од реакции
4
ке пробама за звукот, ама прво како да го решам проблемот со мрежата,
ја мислам дека не е битно што интернет имам(иначе на телекабел сум)
не наоѓа ниту една вифи мрежа, ниту пак кога ке ставам мрезен кабел не се појавува дека е конектиран.
пробував нешто еве што ми се појави
user@user-laptop:~$ airmon-ng
The program 'airmon-ng' is currently not installed. You can install it by typing:
sudo apt-get install aircrack-ng
Make sure you have the 'universe' component enabled
bash: airmon-ng: command not found
user@user-laptop:~$
user@user-laptop:~$ sudo apt-get install aircrack-ng
password:
Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done
E: Couldn't find package aircrack-ng
user@user-laptop:~$ airmon-ng stop
The program 'airmon-ng' is currently not installed. You can install it by typing:
sudo apt-get install aircrack-ng
Make sure you have the 'universe' component enabled
bash: airmon-ng: command not found
user@user-laptop:~$ airmon-ng stop (interface)
bash: syntax error near unexpected token `('
user@user-laptop:~$ ifconfig
lo Link encap:Local Loopback
inet addr:127.0.0.1 Mask:255.0.0.0
inet6 addr: ::1/128 Scope:Host
UP LOOPBACK RUNNING MTU:16436 Metric:1
RX packets:2 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:2 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:0
RX bytes:100 (100.0 b) TX bytes:100 (100.0 b)

user@user-laptop:~$ airmon-ng start
The program 'airmon-ng' is currently not installed. You can install it by typing:
sudo apt-get install aircrack-ng
Make sure you have the 'universe' component enabled
bash: airmon-ng: command not found
user@user-laptop:~$ sudo apt-get install aircrack-ng
Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done
E: Couldn't find package aircrack-ng
user@user-laptop:~$ova probuvav nesto drugo
user@user-laptop:~$ create connection
bash: create: command not found
user@user-laptop:~$ pppoeconf
Please become root before running pppoeconf!
Press return to continue...
read: 45: arg count
user@user-laptop:~$ create connection
bash: create: command not found
user@user-laptop:~$
еве го проблмот
 
Член од
14 јуни 2010
Мислења
8
Поени од реакции
0
Kako da go uninstaliram cudovo i da ja izbrisham particijava shto ja kreirase pri instalacija?
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.252
Поени од реакции
1.683
со инсталационото цд од убунтуто
 

shema77

Borriello
Член од
30 јули 2009
Мислења
432
Поени од реакции
7
Знае ли некој како да инсталирам месинџер на линукс?
 
Член од
26 февруари 2008
Мислења
304
Поени од реакции
61
Значи вака го инсталирав 10.10 и првиот пат се стартуваше се ок ама сега пробувам пак и несака да се вклучи.Значи доаѓа до степенот кога ми бара лог го пишувам и ништо се заглавува.Чаре некое има или реинстал
 

korun

lame
Член од
21 октомври 2007
Мислења
389
Поени од реакции
28
Instalirav 10.10 nad windows 7, i izbrav vo opcija demek dva operativni sistemi. i kurov moj dva operativni sistemi. zaglaven sum na linux i golema e verojatnosta da mi se izbrisani particiite i izgubeni fajlojte. sovet za vrakjane prvo na fajlojte ako mozam da im pristapam, a posle i objasnuvanje kako da napram dualboot>
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.252
Поени од реакции
1.683
си го измешал MBR види овде имат како да го вратиш http://www.sevenforums.com/tutorials/20864-mbr-restore-windows-7-master-boot-record.html

а за да напрајш дуалбут, тогаш ќе напрајш една празна партиција на хардот и таму ќе го инсталираш убунтуто, на почеток имат во убунтуто, те опитвит кај сакаш да го инсталират


види го и видеово, мислам дек ќе ти поможит
 
Член од
25 февруари 2006
Мислења
10
Поени од реакции
0

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
652
Поени од реакции
1.782
Која верзија би ми препорачале да инсталирам Ubuntu на послаб компјутер за да не кочи. Не ја знам точната конфигурација во моментов, но стар е компјутерот од прилика има 128 RAM меморија.
Благодарам.
 

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
Која верзија би ми препорачале да инсталирам Ubuntu на послаб компјутер за да не кочи. Не ја знам точната конфигурација во моментов, но стар е компјутерот од прилика има 128 RAM меморија.
Благодарам.
Lubuntu, Puppy Linux, Damn Small Linux
 
На врв Bottom