Инсталација и подесување на Ubuntu

Член од
2 март 2008
Мислења
1
Поени од реакции
0
И јас го чепкав лап-топот и успеав да го зезнам едубунтуто и го преинсталирав со истата верзија 7.04 но после тоа не ги препознаваше мрежните картички,немав звук и камерата неработеше.Е сега да ве прашам дека не направив бекап (ми се расипа пред да успеам да направам) дали може некој да ми го даде бекапот што го има за да го средам лаптопот.
 

dragansk

хелоу...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
271
Поени од реакции
4
имам едно питање :)
значи вака се приклучив на мојата бежична мрежа, го внесов пасвордот на мрежата
ме конектирасе и ми се појави да ставам некој мој пасворд за директно да се пуштам
на мрежата, и сеа кога ке влезам на мојата мрежа т.е со секое пуштање на лап топот се појавува ова,знае ли некој како да го избришам ова и да го сменам тој пасс


како да се дисконектирм од мојата мрежа, и ке треба најверојатно повторно да се логирам некако на мрежата со мојот пасс па пак да побара да внесам таков пасс
 

AndrejGagale

Феномен
Член од
1 февруари 2010
Мислења
26
Поени од реакции
4
имам едно питање :)
значи вака се приклучив на мојата бежична мрежа, го внесов пасвордот на мрежата
ме конектирасе и ми се појави да ставам некој мој пасворд за директно да се пуштам
на мрежата, и сеа кога ке влезам на мојата мрежа т.е со секое пуштање на лап топот се појавува ова,знае ли некој како да го избришам ова и да го сменам тој пасс


како да се дисконектирм од мојата мрежа, и ке треба најверојатно повторно да се логирам некако на мрежата со мојот пасс па пак да побара да внесам таков пасс
Пиши user и че ти отвори!
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Jaс имам едно прашање инсталирах линукс во Виндовс е сега да го бутирам и после се појаве само црн екран и стое така воопшто не реагира а ако стиснеш некое копче од тастатурата се врака на почеток каде те „прашува“ дали сакаш да користиш Виндовс или убунту.А на виндоусо имам вирус баш и не може да отвара страни после 20 мин од конектирањето на интернет.Шо би можело да е?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Jaс имам едно прашање инсталирах линукс во Виндовс е сега да го бутирам и после се појаве само црн екран и стое така воопшто не реагира а ако стиснеш некое копче од тастатурата се врака на почеток каде те „прашува“ дали сакаш да користиш Виндовс или убунту.А на виндоусо имам вирус баш и не може да отвара страни после 20 мин од конектирањето на интернет.Шо би можело да е?
Како инсталираше линукс во виндоус? На виртуелна машина? Или dual boot?
 
I

Intex

Гостин
Како инсталираше линукс во виндоус? На виртуелна машина? Или dual boot?
Сигурно инсталирала со опцијата дадена на цедето install ubuntu inside windows. На ваков начин е често сјебано, подобро со dual boot да пробала.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
14
Поени од реакции
2
Jaс имам едно прашање инсталирах линукс во Виндовс е сега да го бутирам и после се појаве само црн екран и стое така воопшто не реагира а ако стиснеш некое копче од тастатурата се врака на почеток каде те „прашува“ дали сакаш да користиш Виндовс или убунту.А на виндоусо имам вирус баш и не може да отвара страни после 20 мин од конектирањето на интернет.Шо би можело да е?
А да си пробаш да инсталираш убунту директно од виндоус со вуби?

http://wubi-installer.org/
 

dragansk

хелоу...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
271
Поени од реакции
4
од кај да најдам и како да инсталирам мсн месенџер на линукс?
 

alex_death

To be or not to be!
Член од
10 октомври 2008
Мислења
583
Поени од реакции
90
сите 3 ми изгледаат исти - само скинот ко да им е различен :)
Kopete-то ми се сфиѓа највише...
Епа слични се, јас emesene и pidgin ги користам, во последно повеќе emesene, дека pidgin нешто со plugins ми се зафркна. :)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Епа слични се, јас emesene и pidgin ги користам, во последно повеќе emesene, дека pidgin нешто со plugins ми се зафркна. :)
pidgin иде со убунту така да не знам шо се збунило другарчево шо бара месинџер...

може сака баш msn im-от да го инсталира на линукс...
мало морген :)
 

alex_death

To be or not to be!
Член од
10 октомври 2008
Мислења
583
Поени од реакции
90
pidgin иде со убунту така да не знам шо се збунило другарчево шо бара месинџер...

може сака баш msn im-от да го инсталира на линукс...
мало морген :)
Хахаха, ако сака толку нека го инсталира преку wine. :pos:
Инаку ми текна на уште еден месинџер за линукс... интересно изгледа, но уште во изработка е за linux и mac. :)
Digsby - линк.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom