Инсталација и подесување на Ubuntu

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Aj kazejte sega kako da napram da se igrat igrive na linxov.JA inslirav kanter ne samo so ke ja otvorit i ke ja isklucit i nemat glas ckripit nesto.Mislam deka nesto trebit da se izmenit vo wine config ama ne sakam da cepkam ke so ne znam da ne zafrknam nes pa zato kazejte mi nekoe Care.

A i nz zs klavam krak na gta sa i mi vikat deka nemam krak vrong disk inserted,a vcera ne mi vikase taka ama kocese i go prinstalirav i sega pak vikat vrong dik inserted.
Друже, тебе 100% ќе ти рикне хардот за 2-3 недели ако продужиш вака, не се прави формат по 3 пати во денот.
Иначе линукс не е за игри, особено не на Wine. Може да се играат, ама повеќе нерви ќе искинеш и ќе ја измачиш машината отколку што ќе се изнаиграш.
Додека не го средат X серверот и додека не му најдат соодветна замена на DirectX-от (до одреден степен тука е OpenGL) играњето игри на линукс ќе биде срање.
Такада, ако ти е за игри, ондак врати се на Windows, не се мачи ни ти, не го мачи ни компјутерот.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Друже, тебе 100% ќе ти рикне хардот за 2-3 недели ако продужиш вака, не се прави формат по 3 пати во денот.
Иначе линукс не е за игри, особено не на Wine. Може да се играат, ама повеќе нерви ќе искинеш и ќе ја измачиш машината отколку што ќе се изнаиграш.
Додека не го средат X серверот и додека не му најдат соодветна замена на DirectX-от (до одреден степен тука е OpenGL) играњето игри на линукс ќе биде срање.
Такада, ако ти е за игри, ондак врати се на Windows, не се мачи ни ти, не го мачи ни компјутерот.
Abe so mi e gajle ako go crknam,na stariot hdd e instlairan linuxov 80gb so mi e,a gledam na net se igrat igrive a kaj mene kocat jbg.
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Abe so mi e gajle ako go crknam,na stariot hdd e instlairan linuxov 80gb so mi e,a gledam na net se igrat igrive a kaj mene kocat jbg.
Ги имаш инстлирано и активирано најновите драјвери за графичката ?

Пиши во терминал glxgears и види како ќе работат запчаниците...
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
jovce@jovce-desktop:~$ glxgears
11525 frames in 5.0 seconds
12399 frames in 5.0 seconds
12014 frames in 5.0 seconds
11978 frames in 5.0 seconds
11870 frames in 5.0 seconds
11958 frames in 5.0 seconds
12132 frames in 5.0 seconds
11968 frames in 5.0 seconds
12272 frames in 5.0 seconds
11950 frames in 5.0 seconds
11629 frames in 5.2 seconds
1306 frames in 5.0 seconds
1340 frames in 5.0 seconds
1348 frames in 5.0 seconds
1333 frames in 5.0 seconds
10160 frames in 5.0 seconds
12360 frames in 5.0 seconds
12548 frames in 5.0 seconds
11850 frames in 5.0 seconds
11998 frames in 5.0 seconds
11583 frames in 5.0 seconds
XIO: fatal IO error 11 (Resource temporarily unavailable) on X server ":0.0"
after 41 requests (41 known processed) with 0 events remaining.

terase ova i gi vrtev tie zapcanicite so strlkive od tastaturata i mi se smace i go ugasnav.Eto vidi gore kako .
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
jovce@jovce-desktop:~$ glxgears
11525 frames in 5.0 seconds
12399 frames in 5.0 seconds
12014 frames in 5.0 seconds
11978 frames in 5.0 seconds
11870 frames in 5.0 seconds
11958 frames in 5.0 seconds
12132 frames in 5.0 seconds
11968 frames in 5.0 seconds
12272 frames in 5.0 seconds
11950 frames in 5.0 seconds
11629 frames in 5.2 seconds
1306 frames in 5.0 seconds
1340 frames in 5.0 seconds
1348 frames in 5.0 seconds
1333 frames in 5.0 seconds
10160 frames in 5.0 seconds
12360 frames in 5.0 seconds
12548 frames in 5.0 seconds
11850 frames in 5.0 seconds
11998 frames in 5.0 seconds
11583 frames in 5.0 seconds
XIO: fatal IO error 11 (Resource temporarily unavailable) on X server ":0.0"
after 41 requests (41 known processed) with 0 events remaining.

terase ova i gi vrtev tie zapcanicite so strlkive od tastaturata i mi se smace i go ugasnav.Eto vidi gore kako .
Малце е ова друже... Или ти е оптеретен компјутерот или имаш слаба графичка или не ти е инсталирана/активирана најновата церзија за графичката.

Еве кај мене како оди под „нормална оптеретеност“:

skydriver@SkyDriver-Desktop:~$ glxgears
Running synchronized to the vertical refresh. The framerate should be
approximately 1/601 the monitor refresh rate.
32775 frames in 5.0 seconds = 6554.967 FPS
51226 frames in 5.0 seconds = 10245.094 FPS
53397 frames in 5.0 seconds = 10679.351 FPS
55719 frames in 5.0 seconds = 11143.680 FPS
55706 frames in 5.0 seconds = 11141.155 FPS
55662 frames in 5.0 seconds = 11132.309 FPS
^C
skydriver@SkyDriver-Desktop:~$ lspci
...
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation GeForce 8500 GT (rev a1)
...
skydriver@SkyDriver-Desktop:~$
Види дали ти е инсталирана најновата верзија на драјвери за графичката и дали истата ти е активирана, ако не инсталирај ги најновите драјвери и активирај ги и види тогаш како ќе оди, ама вака како што ти е сега, (барем според мене) тоа е за да би можел да играш игри. :toe:
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Малце е ова друже... Или ти е оптеретен компјутерот или имаш слаба графичка или не ти е инсталирана/активирана најновата церзија за графичката.

Еве кај мене како оди под „нормална оптеретеност“:



Види дали ти е инсталирана најновата верзија на драјвери за графичката и дали истата ти е активирана, ако не инсталирај ги најновите драјвери и активирај ги и види тогаш како ќе оди, ама вака како што ти е сега, (барем според мене) тоа е за да би можел да играш игри. :toe:

Ке шо гледам имаш гф8500гт како мојата стара графичка а под потписон мој гледаш дека имам ати3650,така да јас имам појака графичка од твојана ама нз шо ја бидна.

Како и да е зедов од другар кубунту оргинал цд,го инсталирав ама мн тешко е да се снајдам ако можит мала помош.
 
I

Intex

Гостин
Ке шо гледам имаш гф8500гт како мојата стара графичка а под потписон мој гледаш дека имам ати3650,така да јас имам појака графичка од твојана ама нз шо ја бидна.

Како и да е зедов од другар кубунту оргинал цд,го инсталирав ама мн тешко е да се снајдам ако можит мала помош.
Брат шо прајш ти бе? Хард дискот ќе ти рикне од толку инсталирања на ОС-и. Кубунту ти е исто со Убунту, само шо место Gnome користи KDE околина. Ако ти оди Убунту, не би требало да имаш проблеми со Кубунту. :)
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Леле бе како да ги играм игриве ми кочат мн ,стеам кај да го најдам го инстлаирав никаде го немат у пм све веќе цел нет го потрошив и пак ништо.Ај кашејте ми со да прам дека ги инсталирав драјверите за графичка ама пак малце фремој извават......
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Леле бе како да ги играм игриве ми кочат мн ,стеам кај да го најдам го инстлаирав никаде го немат у пм све веќе цел нет го потрошив и пак ништо.Ај кашејте ми со да прам дека ги инсталирав драјверите за графичка ама пак малце фремој извават......
Јовче ако уште малку претеруваш ќе те пратам во три лепи ПМ..
.....ДОБРО БЕ вчера прв пат „слушна’’ за Линукс....денес го инсталира и одма на игри се фрли....:nesvest:

Играј бе игрите под виндовс......па откако малку подобро ќе го простудираш и завладееш линуксот тогаш прејди на игри.....
сега ...уште основни подесувања не си научил ...па одма прејде на wine......:pos2:

ајт терај работа....ако прашуваш прашај нешто покорисно....за игри го имаш виндовсот...
а ако толку си запнал да играш.....види бе по торентите..има цел куп игри за линукс.....
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Абе ај кази како да напрам дур не го искршам цел ком(ја искршив новата маска)морат на линух да играм и точка,не се префрлам на виндовс.
 

Тимче

HULK!
Член од
4 јули 2008
Мислења
4.537
Поени од реакции
238
Абе ај кази како да напрам дур не го искршам цел ком(ја искршив новата маска)морат на линух да играм и точка,не се префрлам на виндовс.
Епа ние незнаеме и затоа сокрши се:haha::haha::haha:
 
Член од
28 април 2007
Мислења
478
Поени од реакции
15
Ај вака. Имам Eee PC900HA на АSUS нетбук што е од школо што им го даваа на професорите. Сега на него има Едубунту (потапа систем амин) со една партиција. Сега сакам да инсталирам Windows XP, ама да ми остане едубунтуто со сите тие ствари што се инсталирани на него. Нетбуков нема dvd/cd-rom. Ќе може ли некој со туториал или нешто да ми покаже како да го направам тоа. Веќе направив бутабилно усб за Windows XP и можам од него да инсталирам. Него некој да ми помогне со партицииве. Дали и како можам на истата партиција да го инсталирам и XP, а ако неможе помош туторијал за да го поделам преку едубунтуто на две партиции хард дискот од 140GB, помала за убунту, поголема за windwos.
 
Член од
1 септември 2009
Мислења
166
Поени од реакции
56
Ај вака. Имам Eee PC900HA на АSUS нетбук што е од школо што им го даваа на професорите. Сега на него има Едубунту (потапа систем амин) со една партиција. Сега сакам да инсталирам Windows XP, ама да ми остане едубунтуто со сите тие ствари што се инсталирани на него. Нетбуков нема dvd/cd-rom. Ќе може ли некој со туториал или нешто да ми покаже како да го направам тоа. Веќе направив бутабилно усб за Windows XP и можам од него да инсталирам. Него некој да ми помогне со партицииве. Дали и како можам на истата партиција да го инсталирам и XP, а ако неможе помош туторијал за да го поделам преку едубунтуто на две партиции хард дискот од 140GB, помала за убунту, поголема за windwos.
Прво и основно пред да почнеш било што да правиш обавезно направи клон на целиот хард диск вака како што е (и јас добив ист таков и во моментов од него го пишувам ова).

Јас го најдов овој програм за клонирање кој е доста ефикасен и е на база на Линукс - Clonezilla
Следи ги упатствата напишани на страницата и припреми го USB стикот преку windows машина. Нема потреба да го форматираш USB сткот опишан во чекор 1 од упатствата бидејќи стикотвите по дифолт се феќе форматирани во FAT32 систем. Доколку треба да го форматираш тогаш користи ја опцијата за фоматирање во Windows explorer - десен клик врз стикот и формат.
(Може и преку линуксот на Eee.pc-то да го средиш истото само зависи колку си расположен да учиш нови команди.)

Овде се наоѓа ептен јасен и сликовит туториал за тоа како се користи Clonezilla

Имиџот кој што го направив јас од Eee.pc-то фати околу 3.7 GB, a го работев со помош на USB стик од 8 GB.

Знам дека ова не е тоа што бараше но верувам дека ќе ти помогне во иднина во случај на несакано зезнување на системот.

А моја препорака е - батали го windows и стави нова верзија од едубунту 9.10 (ги има истите програми како старата 7.04) и пребриши ја старата (откако ќе ја клонираш за секој случај). Од министерство не предупредија т.е. условија да не ставаме windows на компјутерчињава, но ни дадоа изим да ја надградиме во нова верзија од линук едубунту.
Еве ти линк за едубунту 9.10 (ова е официјалниот торент за ISO фајлот со инсталација на сајтот за Едубунту)

И ова е упатството за припремање на бутабилен USB стик (во чекор 1 ти го дава линкот за истиот торент кој го наведов претходно за едубунту 9.10 така да тоа скокни го и оди на чекор 2 директно).

Последна работа, за да се бутира Eee.pc директно од стик ќе мора да влезеш во BIOS (стисни F2 при старирање) и и во менито за BOOT DEVICES (со претходно уклучен стик во компјутерот) треба од второто мени да подесиш под бр. 1 да бутира од УСБ стик а под бр 2 да биде HDD. Ова „второ“ мени (не ми текнува точно како се вика) се појавува само доколку имаш веќе приклучено УСБ стик пред стартрање на компјутерот. Вкупно има три менија под страницата за Boot devices priority кога е вклучен УСБ стик при стартирање на компјутерот.

Толку од мене доста ти е за сега. :smir:
 
Член од
28 април 2007
Мислења
478
Поени од реакции
15
Прво и основно пред да почнеш било што да правиш обавезно направи клон на целиот хард диск вака како што е (и јас добив ист таков и во моментов од него го пишувам ова).

Јас го најдов овој програм за клонирање кој е доста ефикасен и е на база на Линукс - Clonezilla
Следи ги упатствата напишани на страницата и припреми го USB стикот преку windows машина. Нема потреба да го форматираш USB сткот опишан во чекор 1 од упатствата бидејќи стикотвите по дифолт се феќе форматирани во FAT32 систем. Доколку треба да го форматираш тогаш користи ја опцијата за фоматирање во Windows explorer - десен клик врз стикот и формат.
(Може и преку линуксот на Eee.pc-то да го средиш истото само зависи колку си расположен да учиш нови команди.)

Овде се наоѓа ептен јасен и сликовит туториал за тоа како се користи Clonezilla

Имиџот кој што го направив јас од Eee.pc-то фати околу 3.7 GB, a го работев со помош на USB стик од 8 GB.

Знам дека ова не е тоа што бараше но верувам дека ќе ти помогне во иднина во случај на несакано зезнување на системот.

А моја препорака е - батали го windows и стави нова верзија од едубунту 9.10 (ги има истите програми како старата 7.04) и пребриши ја старата (откако ќе ја клонираш за секој случај). Од министерство не предупредија т.е. условија да не ставаме windows на компјутерчињава, но ни дадоа изим да ја надградиме во нова верзија од линук едубунту.
Еве ти линк за едубунту 9.10 (ова е официјалниот торент за ISO фајлот со инсталација на сајтот за Едубунту)

И ова е упатството за припремање на бутабилен USB стик (во чекор 1 ти го дава линкот за истиот торент кој го наведов претходно за едубунту 9.10 така да тоа скокни го и оди на чекор 2 директно).

Последна работа, за да се бутира Eee.pc директно од стик ќе мора да влезеш во BIOS (стисни F2 при старирање) и и во менито за BOOT DEVICES (со претходно уклучен стик во компјутерот) треба од второто мени да подесиш под бр. 1 да бутира од УСБ стик а под бр 2 да биде HDD. Ова „второ“ мени (не ми текнува точно како се вика) се појавува само доколку имаш веќе приклучено УСБ стик пред стартрање на компјутерот. Вкупно има три менија под страницата за Boot devices priority кога е вклучен УСБ стик при стартирање на компјутерот.

Толку од мене доста ти е за сега. :smir:
Фала многу брат, ставив убунту 9.10 на македонски и виндоус XP во ред е сега. Ваљда нема да прават проблеми да го бараат убунтуто 7.04 и онака беше тапа ова 9.10 е каде каде подобар систем. Фала уште еднаш :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom