Жалите ли за времето поминато?

  • Креатор на темата city
  • Време на започнување

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
535
Ја сакам да имам пак 13год најако беше тогаш не дека и сеа не е јако, а и многу работе ќе сменим од тогаш и сеа ќе беше све подруго или не ...
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
ах колку сакам да се врати 2005 година...најубавата година во досегашниот живот..се што ми се има случено од 17 септември 2005 па до денес мислам дека е еден голем сон...ама не е:baeh:
 

Oi!

Член од
26 август 2008
Мислења
313
Поени од реакции
6
Па секако дека понекогаш жалам...пред се тоа е заради добрите времиња поминати низ маало..правењето на глупости..зезање на постари луѓе..сеа едноставно неможам да го правам тоа...не ми личи на годините да се однесувам така..
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
баш пред малку го правевме муабетов со една другарка на мсн... та напрај 19, јас за некој ден прам и... :cry:
ова посебно се чуствуват ко ќе прајш матура... завршвиш средно и првите деној по матурата (од ко ќе се отрезниш) чуствуваш една гооооооолема празнина...
обично ко ќе ти велит некој уживај дури си дете не го вервиш, али вака... :nesum:
јебига... нека вртит на рипит немам ја оних 18 година од мерлин...
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
25
Поени од реакции
4
Уште сум 4та година средно, а веќе жалам за тоа што поминало! Али ќе си останам дете во душта :pos2:

Како што вели Аки Рахимовски:

Корак напред, натраг два,
оде година

Око подне будим се
полако читам новине
лоше вјести прескачем
то ми не треба

...........
И корак напред, натраг два
валјда нам је таква судбина

ех да је барем остало
више добрих бендова

...........
Гоодине, проолазе,
прооклете, нека иду без мене

..........
И кад је тако мало, мало времена
ја га нечу трошити, како нетреба

..........
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Жалам за многу работи кои се случиле и за многу пропуштени шанси.
Жалам за се што било, сакам се да беше поинаку.
Најмногу жалам што последниот месец од осмо го поминав најлошо шо можит шетајќи по болницине.
Сакам да се врати времето, повторно да сме на екскурзија, повторно полуматурата...
 

Ајанта

Македонка
Член од
21 декември 2008
Мислења
580
Поени од реакции
37
И кад је тако мало, мало времена
ја га нечу трошити, како не треба
..........
Токму затоа што има малку време, не треба да се троши за жалење над она што поминало.
Ако живеам во минатото (спомените), ја пропуштам сегашноста.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Животот е за еднократна употреба, напред мораш оти назад не можеш, токму затоа носталгијата што понекогаш ја чувствуваме за старите добри времиња се ирационална емоција, но умот природно ни бега во минатото оти таму му е поубаво, убавите нешта се секогаш во минатото бидејќи ги цениме откако ќе ги изгубиме.
 

Annabel

Неутрална*
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
183
Што би рекла мајка ми :да го имам овој памет и твоите години :wink:

Не жалам ,би променила само една работа....ама бидејќи неможам морам да се помирам со тоа.Инаку до сега сум имала така ајде да речеме среден живот,сум имала се што ми е потребно(дури можеби и повеќе од тоа) така да немам навистина за што да се жалам,сакана сум,сакам,се трудам да правам добро,некогаш успева,некогаш не....нека остане вака како што е и добро ќе биде.
 

leila

.o0
Член од
10 октомври 2008
Мислења
862
Поени од реакции
46
Сакам да се вратам во времето кога си играв народна, џамија, одбојка, мижитатара:pos2:, кога се прскавме со шишиња со вода итн. итн.
 
Член од
27 септември 2007
Мислења
1.028
Поени од реакции
440
Единствено жалам за детството, сакам пак да си бидам детенце, но тоа е животот оди понатаму колку и да жалиме :toe:
 

Хакет Мен

Juventus Till I Die
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.227
Поени од реакции
3.414
Жалам за поминатото време и тоа многу,но животот продолжува нема враќање назад
 

Красулка

Replay & Undo
Член од
3 јануари 2009
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.157
Жалам некако што пораснав..ми фалат оние детски денови на безгрижје, на слобода ама некако се трудам да не се преоптеретувам со тоа бидејќи имам уште многу повеќе за живеење и за доживување.Едноставно сум сконцентрирана на иднината и нормално на сегашноста.Како и секои жалам за некои работи што сум ги направила или што не сум ги направила и на времето што поминало можеби не баш онака како што сум сакала и планирала.Ама затоа е живот..од секоја најмала ситница извлекуваш поука
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
Да, дефинитивно се потсетувам со носталгија.. НО, нема зошто да жалам(или барем не би требало), тоа е сепак само минато од кое треба да се сочуваат и запаметат само убавите работи, како што и најчесто правиме, свесно или несвесно, и кога ќе се потсетиме ни надоаѓа некое чувство на носталгија, затоа што во сегашноста ретко кога можеме да се пофалиме со совршенство, туку се нешто ни фали кое можеби сме го имале во тие минати времиња... НО и не мора да значи, затоа што најчесто самите и несвесно од минатото ги паметиме убавите работи а ги забораваме оние лошите, едноставно затоа што не сме сакале да ги запомниме.. Па, затоа и за минатото малку ја искривувавме сликата онака како што нам ни одговара, и каква што сегашност би сакале да имаме и сега, и закоја што сегашност исто така некогаш ќе си креираме убаво сеќавање...:smir:
 

Medea

Облинеса
Член од
25 април 2007
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.269
Леле, ич... Особено поради некои процеси, растењето....Не сум некој носталгичар по дејства минати, повеќе сакам да си се сеќавам со мерак, но не и да жалам...Красни мигови сум имала, треба само да си ги колекционирам и во срцето ми се.
Грдите нешта ги фрлам одма од мемориски систем. И не жалам после.
Можеби жалам за две работи:
-не можам да играм ластик веќе со истата енергија и желба како на 10 год:pipi:
-не можам да се пентарам на дрва пак и да јадам сливи директива од гранка:wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom