Економски факултет

Статус
Затворена за нови мислења.

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.244
Поени од реакции
8.316
Vaka,smetkovodstvo lani na prv kolokv.pretezno prasanjata bea od skripta,vtoriot mi se vide malce potezok zasto imase dosta zadacki i knizenja,a tretiot ne bese tezok pretezno od kniga go ucev a imase i prasanja od net sto se padnaa . Se na se lesno e smetkovodstvoto ne se potresuvajte mnogu posto teskoto doprva sledi
Да не ги имаш случајно прашањата ? :)
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
2.027
Поени од реакции
2.026
Економија и сметководство, прашања од лани :)

Ако има некој нешто +, би му бил благодарен да сподели тука :)

PS:
thank you vampgirl :pipi:
Да не ги имаш случајно прашањата ? :)
Пак ќе кажам, ако некој има нешто +, нека ги стави прашањата тука. Прашањата за првиот колоквиум многу ми помогнаа, а гледам и на други им биле од корист. :)
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.373
Поени од реакции
1.595
Ај некој кој бил на социологија да пише : од кај треба за 2-от колоквиум да се учи и да не има нешто „случајно“ скратено :)
 
Член од
18 јануари 2008
Мислења
131
Поени од реакции
14
Ај нека каже некој потписи за вежби по финасиско и управувачко сметководство треба да се земаат, и кога и ако веќе давале дали ќе е Марина расположена да даде потписи.
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
Блиц прашање по менаџмент

На страна 267 има поделби според третата класификација има поделба на мотивациони фактори или подржувачки фактори, и на немотивациони фактори или неподржувачки фактори. На 268 има табела на истите. Потоа на 287 страна во теорија на мотивација на два фактора ја има скоро истата поделба. Сега дали станува збор за истите фактори на 268 страна и 287 страна, или треба посебно да се учат. Во прашањата што ги земав од либро беа испрелетени.
 
Член од
2 мај 2010
Мислења
69
Поени од реакции
2
mi zabeguva internetov pa eve vaka:
@komentator: Kolega na ovoa prashanje mislam deka ni on ne go znae odgovorot, i samiot ne znae sho pishuva, ushte stava prashanja za materijal sho e isfrlen od knigata, taka da, ich ne mu ja misli za edno prashanje... veruvaj, polesen kje ti bide zhivotot :P
@marianastaninov: spisoci kolku shto znam jas nemalo, a on ushte vo septemvri kazha deka ne bara prisustvo, a dosega imalo spisoci za 1 kolokvium koj kje ide.... nema veza, na site kje dava utre vo 2h... :)
 

СтрумичанецО

infinite harmonies...
Член од
21 март 2006
Мислења
506
Поени од реакции
46
Блиц прашање по менаџмент

На страна 267 има поделби според третата класификација има поделба на мотивациони фактори или подржувачки фактори, и на немотивациони фактори или неподржувачки фактори. На 268 има табела на истите. Потоа на 287 страна во теорија на мотивација на два фактора ја има скоро истата поделба. Сега дали станува збор за истите фактори на 268 страна и 287 страна, или треба посебно да се учат. Во прашањата што ги земав од либро беа испрелетени.
Според мене, таа трета класификација е фактички теоријата на два фактори, како што и 2-3 страни понатаму каде што е делот Парите како фактор на мотивација е ист со теоријата на хиерархија на потреби, па мислам дека поделбите се исти и сеедно од кој дел ќе се научат. Иако кај делот од 267 нпр. е додадено -унапредување- а кај мотивационите фактори изостанува, како што има и промена на -сигурноста- од парите како фактор на мотивација во -безбедност- во теоријата на хиерархија на потреби. Е сега, и прашањата од либро не се некој најсигурен показател за тоа кои се точни а кои неточно решени, тоа само Шуклев си знае, сепак по ова прашање мислам дека што и да даде од горенаведеново ќе е точно, се разбира доколку нацело не е утната поделбата или не е поставена некоја финта :)

туку имам уште прашање- дали во петок на колоквиумот по сметководство на трошоци останува истиот систем како лани, студентите на сметководство и ревизија ќе полагаат само 6, 7 и 8 тема и пак ќе биде на заокружување, со еден точен одговор? И дали Марина ќе дава утре потписи на час?
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.244
Поени од реакции
8.316
Пак ќе кажам, ако некој има нешто +, нека ги стави прашањата тука. Прашањата за првиот колоквиум многу ми помогнаа, а гледам и на други им биле од корист. :)
Цц сите скржави никој не дава.. како примерот на Таки во книгата... :pos:
 
Член од
31 јули 2010
Мислења
111
Поени од реакции
23
dali finansiski menagment dava potpis ako te nema na spisok ili sepak ke mora 500ce da si platis?
Денес даваше потписи и не гледаше по список.Така да не би требало ни утре така да напраи.Иначе тоа списоците му беа повеќе за дали да дае поени од присуство
 
Член од
14 октомври 2009
Мислења
431
Поени од реакции
295
Може некој да ми каже Англиски 2 дали ќе дава потписи во среда (ако имаа воопшто предавање) или ќе треба на колоквиум да си земам?
И ако знае некој кај и е кабинетот? :)
 
Член од
14 октомври 2009
Мислења
431
Поени од реакции
295
Може некој да ми каже Англиски 2 дали ќе дава потписи во среда (ако имаа воопшто предавање) или ќе треба на колоквиум да си земам?
И ако знае некој кај и е кабинетот? :)
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.125
Поени од реакции
15.950
Цц сите скржави никој не дава.. како примерот на Таки во книгата... :pos:
Кој пример бре? :pos2: Каде е? Јас вакво нешто не прочитав или сум го заборавила :nesvest:
Освен ако е во последната тема, таа не ја читав :pipi:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom