Економски факултет

Статус
Затворена за нови мислења.

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Бидејќи претходната тема стана огромна и невозможна за одржување.

Старата тема, read-only, се наоѓа овде.
 

magii

*
Член од
6 јули 2008
Мислења
141
Поени од реакции
10
Ај овде да прашам јас =)) Прва година ќе започнам од септември и се запишав на сметководство и ревизија па би сакала да видам мислење од постарите колеги за тоа како е, како се професорите, како е кај математика и статистика... некои предлози/искуства од изборните предмети....? ::toe:
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Прв совет, гледај да не се истакнуваш на предавањата на статистика и математика, не мора ни да идеш.
Математика не е тешка, повише е до професорот и до твојата среќа, знаењето не ти е многу битно. Пожелно е да идеш на вежби..
Статистика гледај преку колоквиуми да го фатиш, не е тежок, само редовна да си на вежби.
Изборни обавезно земај Трговско право зашто е боза предмет, се учи од скрипти и презентации, плус имаш само еден точен одговор, па и да не знаеш можеш да го погодиш.
Вториот ми беше деловна етика, има по негде 20тина страни за секој колоквиум, ама ако не учиш на памет, е богами тешко ке ти иде. Предосаден предмет.
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
А дали може во прва година да се избере англиски јазик 1, зашто до сега беше предвиден за во втора?
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
Абе да прашам таа некоја изјава што се потпишува дека прифакам да студирам со кофинансирање , еден другар ми вика денес до 2 требало најкасно ( а сеа е 15 за 2 . неам време ) а друг другар рече можело и коа ке се упишуваш... и сеа да не знае некој нешто ?
 
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
Ај овде да прашам јас =)) Прва година ќе започнам од септември и се запишав на сметководство и ревизија па би сакала да видам мислење од постарите колеги за тоа како е, како се професорите, како е кај математика и статистика... некои предлози/искуства од изборните предмети....? ::toe:
Ајде колешке да помогнеме :)
vampgirl убаво ти објасни - математика треба да имаш среќа (и да се вежба нормално, ако не ти оди ќе си земеш часови, мада и нема никаква потреба, јас без одење на часови со го фатив на колоквиуми)... статистика ми беше најлесен предмет од сите во прва година (заедно со трговско од изборните) (молам да не ме гледате чудно), задачите се доста лесни, се едно исти се, да ги решеш тие од книгата и да си одиш на вежби нема да имаш ама баш никаков проблем...
Од професорите, математика е малку зезнат, а и по сметководство, не во смисла на лоши, туку, ај да кажам, неорганизирани.
Од асистентите најдобри се по Основи на економија и по Статистика. Кај кој и да си - нема утка :)
Изборни? Секако трговско право, гледам vampgirl не ти ја советува деловна етика :) (а и не е единствена, сите велат дека бил многу досаден предмет, иако мал материјал). Јас имав е-бизнис (предметот се учи на англиски, не знам дали знаеш, и вежбите се на англсики), оваа година со тие отворени прашања ми идеа на нерви, има вежби на кои за да добиеш поени мора да си присутна, вежбите се изработуваат групно и на крај сите колективно добивате поени. Мене воопшто не ми беше лесен предметот, и учењето одеше некако бавно (да беше се на заокружување, полесно ќе беше, а сега мораш цели дефиниции и набројувања на памет да меморираш)....
Предавањата нам лани ни беа попладне, во прв семестар се сеќавам обично се идеше од 14 до 18 часот за предавања, а вежбите беа од сабајле. Сега со реформиве некои, можеби и ќе има промени.
Тоа е што ми текнува сега за сега да ти кажам. Ако има нешто, прашај. :smir:
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
ај у реду е се јавив на факс ми рекоа на ден на упис може тоа
 
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
ај у реду е се јавив на факс ми рекоа на ден на упис може тоа
Имаше во старата тема тоа дека изјавите и договорот се земаат на самиот ден кога се запишуваш. Добро е штом си средил, да не те мислам :D

А дали може во прва година да се избере англиски јазик 1, зашто до сега беше предвиден за во втора?
Од таа листа на изборни предмети што ти е, можеш да ги бираш предметите која година сакаш, нема врска дали или не бил предвиден за втора претходно... така да можеш :smir:
 

Красулка

Replay & Undo
Член од
3 јануари 2009
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.157
Људи, математика слушнав имало резултати, ако иде некој на факс ако не му е проблем нека сликне или запише пошто разбрав дека 27 положиле.
Благодарам пуно однапред:smir:
 

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.604
Поени од реакции
2.655
Ај овде да прашам јас =)) Прва година ќе започнам од септември и се запишав на сметководство и ревизија па би сакала да видам мислење од постарите колеги за тоа како е, како се професорите, како е кај математика и статистика... некои предлози/искуства од изборните предмети....? ::toe:
Idi na predavanje i uci si redovno sekoj den po malce i nema utka slusaj me. Drage Janev (mat) e legenda na predavanje ali koa stnauva zbori polaganje tuka se menja 360 stepena, za statistika so redovno ucenje i vezbanje zadaci se polozuva lesno duri i ne e tesko 10ka da izvadis. Se na se Ekonomski ne e mn tezok fax bar jas eve treta stigam i ti kazuvam deka mi e Top :)
 

@Lbaneso

Лаеш НЕ касаш !
Член од
19 ноември 2009
Мислења
2.425
Поени од реакции
798
Aj so sreka novata Tema, uste pobrzo da ja potrosime POZZ DO SITE koi me znaat i koi ne me znaat
 

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.604
Поени од реакции
2.655
Прв совет, гледај да не се истакнуваш на предавањата на статистика и математика, не мора ни да идеш.
Математика не е тешка, повише е до професорот и до твојата среќа, знаењето не ти е многу битно. Пожелно е да идеш на вежби..
Статистика гледај преку колоквиуми да го фатиш, не е тежок, само редовна да си на вежби.
Изборни обавезно земај Трговско право зашто е боза предмет, се учи од скрипти и презентации, плус имаш само еден точен одговор, па и да не знаеш можеш да го погодиш.
Вториот ми беше деловна етика, има по негде 20тина страни за секој колоквиум, ама ако не учиш на памет, е богами тешко ке ти иде. Предосаден предмет.
Zavisi ne znaci deka loso ke te najde, na primer mene mi donese mn dobri raboti i kontakti so profesorite
 
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
Гледам дека има некои благи измени во предметите (измени барем има за сметководство втора година, за други не знам).
Ме интересира какви предмети се информациски технологии и математички методи (лесен/тежок, мал/обемен материјал и сл.) и дали е полесно да се фаќат на колоквиуми, дали се тешки на испит (затоа што се во ист семестар со менаџмент, сакам еден на оставам на испит)... Или пак некој изборен да ми остане на испит? Колеги?
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.948
Поени од реакции
5.506
Гледам дека има некои благи измени во предметите (измени барем има за сметководство втора година, за други не знам).
Ме интересира какви предмети се информациски технологии и математички методи (лесен/тежок, мал/обемен материјал и сл.) и дали е полесно да се фаќат на колоквиуми, дали се тешки на испит (затоа што се во ист семестар со менаџмент, сакам еден на оставам на испит)... Или пак некој изборен да ми остане на испит? Колеги?
Не се во ист семестар со Менаџмент, барем досега беа во летниот семестар. Инаку се положуваат на колоквиуми, а и двата предмети имаат дел кој се полага на компјутер.
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
Сакам да прашам нешто во врска со запишувањето на бруцоиште..Колку чини еден индекс? и Дали оди заедно со цената студенска легитимација или тоа посебно?и уште само едно дали овие работи ќе бидат достапни во книжарата?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom