Економски факултет

Статус
Затворена за нови мислења.

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Мене нешто тука не ми е јасно :) нели треба да имаш собрано кредити за да можеш да запишеш следна година... На пример мора да имаш 30 (колку што знам така е на другите факултети со ЕКТЦ) кредити од полoжените предмети па за да можеш да запишеш друга година ако не си пишуваш квадрат :)
Треба 60 да собереш за наредна година, а не 30. Само што 100 пати е пишувано на оваа тема така да ме мрзи да ти објаснувам, глеј да положиш се и нема да се замараш со презапишување и слично :)
 

RdN

Член од
13 септември 2010
Мислења
20
Поени од реакции
1
Kolegi,dali e definitivno prefrlen predmetot osnovi na e-biznis vo zimski semestar???:):):):):))))))
Да да да.. 100% е префрлен! Гарантирам! Т.е. денес видов :vozbud:

Колеги дали некој од вас го полагал Англиски 2? Ќе може ли некој да даде опис на предметот, обем на материјал, како се полага, како е полесно, на колоквиуми или на испит, има ли финти некои.. тежок ли е, или лесен? И предложете некој изборен, така полесничок :)
Фала однапред
И знам дека напнав денес ама многу би ми помогнало ако некој даде краток опис на предметоот АНГЛИСКИ 2! И молба до сите други колеги да споделат некој изборен предмет од зимски семестар ( некој лесен - секако!) :D

--- надополнето ---

Треба 60 да собереш за наредна година, а не 30. Само што 100 пати е пишувано на оваа тема така да ме мрзи да ти објаснувам, глеј да положиш се и нема да се замараш со презапишување и слично :)
Предлог за изборен за 2ра, зимски семестар? Однапред фала :)

--- надополнето ---

Треба 60 да собереш за наредна година, а не 30. Само што 100 пати е пишувано на оваа тема така да ме мрзи да ти објаснувам, глеј да положиш се и нема да се замараш со презапишување и слично :)
Предлог за изборен за 2ра, зимски семестар? Однапред фала :)
 
V

Viktor g

Гостин
До некој поупатен на форумов дали е точно тоа дека сега на пример во трета можам да земам било кој предмет за изборен од кој и да е смер што јас го немам слушано како изборен? Ја прашував тетката на студентси а таа незнаеше

--- надополнето ---

Да да да.. 100% е префрлен! Гарантирам! Т.е. денес видов :vozbud:



И знам дека напнав денес ама многу би ми помогнало ако некој даде краток опис на предметоот АНГЛИСКИ 2! И молба до сите други колеги да споделат некој изборен предмет од зимски семестар ( некој лесен - секако!) :D

--- надополнето ---



Предлог за изборен за 2ра, зимски семестар? Однапред фала :)

--- надополнето ---



Предлог за изборен за 2ра, зимски семестар? Однапред фала :)
дај понуда како бараш предлог без понуда ?! што имаш на располагање
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
0
Тие на студентски божем од Марс се паднати. Ја прашав и ја нешто денес за изборните и ми вели дека незнаела :uvo: Па зошто се тогаш таму?? Бидејки не ми одговорија еве ке прашам овде ако знае некој да ми одговори. Од изборните имам банкарство, и проблемот сега е тоа што тој се слуша на 2 департмани, фин. менаџмент 3 год. и на сметководство и ревизија 4 год., па имаат и различни термини на предавања. И сега, тие што го имаат за изборен со кој и кога треба да го слушаат ?:nesvest:
 
Член од
31 август 2010
Мислења
84
Поени од реакции
4
Треба 60 да собереш за наредна година, а не 30. Само што 100 пати е пишувано на оваа тема така да ме мрзи да ти објаснувам, глеј да положиш се и нема да се замараш со презапишување и слично :)
Не се разбравме... :) ама нема врска :)
 

RdN

Член од
13 септември 2010
Мислења
20
Поени од реакции
1
Тие на студентски божем од Марс се паднати. Ја прашав и ја нешто денес за изборните и ми вели дека незнаела :uvo: Па зошто се тогаш таму?? Бидејки не ми одговорија еве ке прашам овде ако знае некој да ми одговори. Од изборните имам банкарство, и проблемот сега е тоа што тој се слуша на 2 департмани, фин. менаџмент 3 год. и на сметководство и ревизија 4 год., па имаат и различни термини на предавања. И сега, тие што го имаат за изборен со кој и кога треба да го слушаат ?:nesvest:
Тоа не можат, и нема да ти одговорат во студентски прашања. Верувај ми, имав сличен проблем. Решението е да одиш кај предметниот професор, и кажи му го истото, он ќе ти каже што треба да направиш

--- надополнето ---

До некој поупатен на форумов дали е точно тоа дека сега на пример во трета можам да земам било кој предмет за изборен од кој и да е смер што јас го немам слушано како изборен? Ја прашував тетката на студентси а таа незнаеше

--- надополнето ---


дај понуда како бараш предлог без понуда ?! што имаш на располагање
Понуда!? Понуда it is! :) До сега како дополнителни предмети ги имам полагано Трговско право и Основи не е-бизнис.
1. Трговско право - Може да се учи од презентации, обично од 33 прашања на колоквиумите 28 или 29 се од презентациите. Ако убаво ги научиш презентациите вадиш солидна 9ка како ништо, и тоа ако ти се посреќи можеш да се најдеш на горна граница па да полагаш есеј за 10ка. Комбинирано учење од книга и скрипта е win -win ситуација. Не препорачувам да се полага на испит затоа што материјалот е обемен, и е сепак правен предмет па има свои специфичности, според мене е најубаво да го фатиш на колоквиуми, впрочем се спрема за 2-3 дена. Се полага на заокружување, т.е. оптички, и најважното ( а богами и најолеснителната околност) е тоа што од понудените одговори :vozbud: САМО ЕДЕН Е ТОЧЕН :vozbud:. Па така и само со читкање можеш да се извадиш. Присуството не е задолжително, јас не одев скоро никогаш, ама тогаш кога сум бил едвај беа 15-20 души. Професорот и асистентката се повеќе од коректни.. Предметов дефинитивно го сметам за лесен! А и интересен е онака..

2. Е-бизнис - Може да се учи од презентации кои ги дава професорот, и исто така и од скриптата. Предметов е зезнат! Ако не ти иде англиски не го земај.. Оценката се добива со сумирање на резултатите од колоквиумите (зезнати!) и од лабораториските вежби (зезнати!). Ајде со ред.. Колоквиумите! Епа тестот е поделен на 2 дела, оптички и описен. Со други зборови, на првата страна на тестот имаш заокружување а позади да одговориш на поставени прашања (мислам беа 5).. Ама не се лесни ич. Тешки се! Сашо е заебан тип, мајке ми! Вежбите се своја прича.. Носат 40% од оценката, и ако ги направиш добро те вадат многу на крајна оценка, ама иди направи ги! Задолжителни се, ги има еднаш неделно по 2 саати траат и напињање е стварно.. Мијалче е главен на вежби, топ е стварно, ама критериумот на оценување уште не можам да му го сфатам.. :toe: Предметов им го препорачувам на колегите кои навистина учат, на нив можеби би им бил полесен условно кажано. Ама сепак.. не е толку тешка материјата колку што професорот сака да ја направи.
И никако оставање на испит. Наместо ова го препорачувам Социологија, од многу колеги сум слушнал дека е ок предмет, лесен.. Ако се најде некој нека каже, јас стварно нз...
 

ripcence7

ripcence
Член од
26 јануари 2010
Мислења
61
Поени од реакции
0
Decki sea ke bidam 2god i sakam da go smenam osnovi na e-biznis da zemam trgovsko pravo, i sega dali mozam da ja zapisam vtora pa posle da poddavam toa molbi gluposti ili prvin treba toa da sredam? I ako znae nekoj da mi kaze kolku dena trae procedurata so toa dali ke mi ja prifatat molbata ili ne?
 

RdN

Член од
13 септември 2010
Мислења
20
Поени од реакции
1
Decki sea ke bidam 2god i sakam da go smenam osnovi na e-biznis da zemam trgovsko pravo, i sega dali mozam da ja zapisam vtora pa posle da poddavam toa molbi gluposti ili prvin treba toa da sredam? I ako znae nekoj da mi kaze kolku dena trae procedurata so toa dali ke mi ja prifatat molbata ili ne?
Нема да ти прават проблеми околу промена на изборен предмет, барем лани не правеа. Оди во студентски, ама оди порано, посабајле, кога се порасположени и ќе завршиш работа. Лани се утепаа од мењање изборни. Еден другар дури два пати мењаше еден ист предмет :)
 

ripcence7

ripcence
Член од
26 јануари 2010
Мислења
61
Поени од реакции
0
Нема да ти прават проблеми околу промена на изборен предмет, барем лани не правеа. Оди во студентски, ама оди порано, посабајле, кога се порасположени и ќе завршиш работа. Лани се утепаа од мењање изборни. Еден другар дури два пати мењаше еден ист предмет :)
Ne sakav da znam dali moze otkako ke ja zapisam vtora posle toa da go smenam, ili mora prvin da podnesam molba pa ako mi ja prifatat da go smenam izborniot i duri posle toa da upisam godina, zasto nie za upis vo vtora imame rok do petok za zapisuvanje pa nezz kako treba toa so molbata???
 
Член од
13 август 2010
Мислења
32
Поени од реакции
3
Од задутре.
Sigurno od 16ti? Bidejki imam menadzment utre..pa bi sakala da bidam barem na prvoto, a ako nemame da ne se vleckam do fax vo 8:S

--- надополнето ---


--- надополнето ---

*LaNa* напиша:
Sigurno od 16ti? Bidejki imam menadzment utre..pa bi sakala da bidam barem na prvoto, a ako nemame da ne se vleckam do fax vo 8:S
Sega vidov na stranata na fakul.nemame utre..dobro e uste eden sloboden den:D:D
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
а утре у борис трајковски ке ги даваат ли индексите ??? и мора ли да се оди ?
 
Член од
2 мај 2010
Мислења
188
Поени од реакции
2
kolegi za kreditite treba da se plati na ista smetka kaj shto se plakja za participacija ?
Па да , тоа е, кога ке го помножиш збирот на кредитите со 3.33 или 10( во зависност од тоа во која квота си) ке го добиеш износот на партиципацијата што треба да го платиш за семестарот.
 
Член од
6 септември 2010
Мислења
48
Поени од реакции
0
а утре у борис трајковски ке ги даваат ли индексите ??? и мора ли да се оди ?
Индексите ги даваат само на одредени особи, односно луѓе кои добиле стипендии и воедно истите се претходно известени...
твој избор е присуството...доколку сакаш да ја слушаш Елена Ристеска и да му ракоплескаш на Груевски на неговиот говор за тоа дека Образование е сила , образованието е моќ...
оди..:)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom