Економски факултет

Статус
Затворена за нови мислења.

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
154
Две прашања. Трета на квадрат сум (да не менуваа, ќе бев од оваа учебна година куб) и имам пет неположени предмета од трета. Прво, дали ќе треба да се запишувам во трета или четврта година, и второ, заостанативе предмети ми се и до летен и од зимски семестар, па ќе може ли сите од еднаш да се запишат во зимскиот семестар сега што иде или ќе треба во семестарот што сум ги слушал, фала.
Pa,bidejki se smeni nacinot na studiranje,sega nema da bides ni 3-ta,ni 4-ta godina,sega se studira po semestri i vekje nema:1,2,3,4-ta godina,tuku ima samo semestri:I,II,III,IV,V,VI,VII,VII,IX,X........mislam deka ova e odgovor na tvoeto prvo prasanje,a za vtoroto vaka,nemozes da gi prijavis site predmeti vo zimskiot semestar,zosto tie sto ti se vo leten semestar,mora da gi prijavis vo leten,a tie vo zimski sto ti se ke gi prijavis sega,od prosta pricina sto tie predmeti sto ti bile vo leten kako ke gi slusas povtorno koga se predavaat samo vo leten,se nadevam sega ti e pojasno:):):):):):)))))))))

--- надополнето ---

pa vaka: c ke mi bide ч, ќ и ц :toe: moze? :back:
Aaaaaaaaahahahahahahahaha,a mislam deka bolje ideja bi bilo da ti bide tebe c и а,б,в,г,д,ѓ,е,ж,з,ѕ,и,ј,к,л,љ,м,н,њ,о,п,р,с,т,ќ,у,ф,х,ц,ч,џ,ш,hehehehe,se zafrkavam,najdobro e ќ а ти биде kj,ч da ti bide c,a ц da ti bide isto taka c:):):):):):):))))))))Hhhhhhhhhhhhh:back:
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
18
Поени од реакции
0
moze li nekoj da mi kaze nesto za slednive predmeti sto ke gi ucam sega vo prva: osnovi na ekonomija, matematika i osnovi na smetkovodstvo. dali treba da se kupivaat knigi ili moze i preslikani, teski lesni, dali mozam da se snaogam so skripti... pls i fala vi odnapred :smir: :salut:
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.173
Поени од реакции
1.372
Основи на економија е интересен предмет, книга ако сакаш купи може и фотокопирана не се бара книга на испит или колоквиум, само ако одиш на консултации позајми си книга оргинал, може да си направиш проблеми. Јас ја купив книгата, книгата има вредност според мене. Предметот не е толку тежок, ако си прва група Тахи Фити предава феноменално, јас бев 2ра кај проф. Владимир ама почесто бев со 1ва група. Проф Владимир не ме пушти за 2поени на 2колоквиум, и го положив предметот на испит во Јануари со 8ка, испитот според мене беше многу лесен, ако имаш добро учено, на колоквиум повеќе се бараше, имаше и некој ситни задачи, има доста графикони и други работи, ако го фатиш на колоквиум супер, бидејќи книгата е околку 550страни.

Основи на сметк, исто така можеш со Фотокопирана книга, предметот е лесен, се учи од збирката за 1колоквиум има доста прашања, сите учееа од неа, јас само од книга и положив со 7ка на колоквиуми.

Математика е зезнат предмет, сега ќе го презапишам, слабо го учев, сам сум си крив. Од Драги книгата може фотокопирана, но Збирката задачи, и Математички таблици не, тие ти требат на колоквиум/испит. Што знам ако ти иде математика, може да го положиш и многу лесно да ти биде.

Ајде некој од постариве колеги да ни каже какви се предметиве, Сметководство на трошоци и Финансиско Сметководство, дали треба да се купат книги или може и фотокопирани, тежина на предмети, како е на колоквиуми, редовност, дали се тешки испитите ( За Фин.Смет прочитав дека полесно било на испит), и то. :)
 
Член од
6 август 2008
Мислења
646
Поени од реакции
17
Колеги, ај ќе ве молам совет за следниве изборни предмети... ако не се лажам никој до сега никој не ги спомна:

- Европска економска интеграција
- Менаџмент на Е-бизнис 1
- Методи на продажба
- Однесување на потрошувачите
- Промоција
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Основи на економија е интересен предмет, книга ако сакаш купи може и фотокопирана не се бара книга на испит или колоквиум, само ако одиш на консултации позајми си книга оргинал, може да си направиш проблеми. Јас ја купив книгата, книгата има вредност според мене. Предметот не е толку тежок, ако си прва група Тахи Фити предава феноменално, јас бев 2ра кај проф. Владимир ама почесто бев со 1ва група. Проф Владимир не ме пушти за 2поени на 2колоквиум, и го положив предметот на испит во Јануари со 8ка, испитот според мене беше многу лесен, ако имаш добро учено, на колоквиум повеќе се бараше, имаше и некој ситни задачи, има доста графикони и други работи, ако го фатиш на колоквиум супер, бидејќи книгата е околку 550страни.

Основи на сметк, исто така можеш со Фотокопирана книга, предметот е лесен, се учи од збирката за 1колоквиум има доста прашања, сите учееа од неа, јас само од книга и положив со 7ка на колоквиуми.

Математика е зезнат предмет, сега ќе го презапишам, слабо го учев, сам сум си крив. Од Драги книгата може фотокопирана, но Збирката задачи, и Математички таблици не, тие ти требат на колоквиум/испит. Што знам ако ти иде математика, може да го положиш и многу лесно да ти биде.

Ајде некој од постариве колеги да ни каже какви се предметиве, Сметководство на трошоци и Финансиско Сметководство, дали треба да се купат книги или може и фотокопирани, тежина на предмети, како е на колоквиуми, редовност, дали се тешки испитите ( За Фин.Смет прочитав дека полесно било на испит), и то. :)
Како што кажа за книгата :D Ја шиткам за 1300 денари иако е 1600 на ново а мојата е 3 пати отворена само и гланц, кој сака да праиме бизнис нека ми пише на профил.
 
Член од
11 јуни 2010
Мислења
39
Поени од реакции
0
Две прашања. Трета на квадрат сум (да не менуваа, ќе бев од оваа учебна година куб) и имам пет неположени предмета од трета. Прво, дали ќе треба да се запишувам во трета или четврта година, и второ, заостанативе предмети ми се и до летен и од зимски семестар, па ќе може ли сите од еднаш да се запишат во зимскиот семестар сега што иде или ќе треба во семестарот што сум ги слушал, фала.
Ke gi zapises vo semestarot vo koj se staveni na raspored za ovaa godina . Prvo ke gi zapises predmetite sto ti ostanale od 3 , pa potoa tie od 4 ( kolku moze s ) brojot na kredeiti ne treba ( ne moze ) da nadmine 35 .

--- надополнето ---

kolegi kolku najmalce krediti moze da ima eden predmet???
najmalku 6 najmnogu 8
 
Член од
22 мај 2010
Мислења
629
Поени од реакции
109
Аман бе луѓе, за предметот финансиски менаџмент добар збор немам прочитано досега...
ајде во тој случај некој накратко нека каже нешто за Сметководствено информациони системи, бидејќи во план ми беше на место на СИС да го презапишам Управувачко 1 (менаџмент го презапишувам на место на изборниот), а да ги земам по колоквиуми редовно Финансиски менаџмент и Корпоративно финансиско известување, но гледам скоро секој пушта лоши думи за ФМ.
некој накратко да каже нешто за СИС, би му бил благодарен.
зашто така сите за финансиски јас од прво читање ако мозе да се каже и читање го поминав на испит во јуни а за кол ти треба редовност,домашни и сл ствари иначе СИС па тоа е приказна сама за себе нема книга некои листови бла бла и се поминува од чиста култура :)))))))))))))) сеа пиперки за ајвар една вреќична на домашна адреса чекам :D
 
Член од
31 август 2010
Мислења
188
Поени од реакции
33
Колеги, 2ра година кога почнуваме со предавања? Од утре (15ти) или...?
 
Член од
16 август 2010
Мислења
147
Поени од реакции
3
Луѓе дај некој нека каже дали му е извршена промена на департман од оваа година или уште не се знае? Имам дадено молба ама се уште незнам.
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
И јас уште чекам. Ми рекоа утре дека ке ми одговорат, и веднаш запишувам година.
Некој искуства околу изборниот предметот аграрна политика?:raz:
Има ли некој заинтересиран да му шитнам комплет книги за прва година?
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
93
Поени од реакции
5
за тие што се во приватна квота рамно 10евра е или има и некој децимали како за во државна ?

--- надополнето ---

dali utre ke ima predavana ili site ke odime vo salata boris trajkovski ?dali nekoj znae?
нема утре предавања:vozbud: сите почнуваме на 16ти
 

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.645
Поени од реакции
2.833
dali utre ke ima predavana ili site ke odime vo salata boris trajkovski ?dali nekoj znae?
Oficijalno se pocinja od 16ti taka da u cetvrtok bidi si na fax u amfi 4 e sea koe vreme zavisno raspordot odnosno so smer si :)

--- надополнето ---

Луѓе дај некој нека каже дали му е извршена промена на департман од оваа година или уште не се знае? Имам дадено молба ама се уште незнам.
Idi na studentski prasaj mislam 4-5 dena od podnesuvanje se odobruva pa ke si uplatis tamu 20evra ili so znam kolku e sea poso jas menjav lani znaci po zavrsna prva godina
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom