Економски факултет (reloaded)

Член од
31 август 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
Може некој да ми каже дали деловна етика или трговско право да го одберам за изборен, кој е полесен за учење?
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.173
Поени од реакции
1.372
Може некој да ми каже дали деловна етика или трговско право да го одберам за изборен, кој е полесен за учење?
Трговско право без размислување, ги имам слушано 2та предмети, трговско право е 10х полесен, прашањата се со еден можен одговор.
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
последно прашање околу предметиве и не замарам више (i promise), само еден изборен бираме така? :D
 
Член од
31 август 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.985
Поени од реакции
5.604
Абе какво Трговско право, и Деловна етика не е лош. Книгата има 200 страни и прашањата се најопшти. Уствари кој и да го одбереш ќе ти биде лесно, не знам како е кај новиве професори, јас полагав Трговско кај други професори.
 

Anne.

~
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.629
Поени од реакции
10.284
земав трговско право ама ако не чини тешко вас :P
Што бе тешко нас, тешко тебе-ти ќе си го учиш. :pos:

Туку... ајде некој да се помачи да напише нешто за финансиски менаџмент. Како се учи? Прашањата на кој начин ги поставува? Се вртат прашања што ќе ни користат за колоквиум? Може да се остави за испит?
Е фала. :)
 
Член од
7 март 2011
Мислења
11
Поени од реакции
8
Ќе ги замолам колегите што ќе полагаат денес МИС да пратат некое прашање ако запишат или запамтат.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Туку... ајде некој да се помачи да напише нешто за финансиски менаџмент. Како се учи? Прашањата на кој начин ги поставува? Се вртат прашања што ќе ни користат за колоквиум? Може да се остави за испит?
Е фала. :)
Јас би ти препорачала да го оставиш за на испит.Единствена 6-ка досега што ја имам ми е од него.Ги имав предадено сите домашни (отприлика 4-5 беа), колоквиумите ми беа добри, бев доста далеку од границата за положување.Бев редовна, ме имаше на списоците за редовност што не ги праќаше секогаш туку неколку пати.Само што немав проектна задача, а не беше задолжителна.Со истото знаење на испит сигурна сум дека можев минимум 8 да земам.Никако не можам да сфатам од каде таа 6-ка ми ја пресмета.Без никаков труд за домашни и редовност некои на испит фино лепо си земаа деветки, осмици...
Материјалот е лесен и доста разбирлив, посебно ако слушаш на предавања многу помалку време ќе читаш дома.Прашањата се од затворен тип ако мислиш на тоа, само треба внимателно да се читаат исто како и понудените одговори.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.031
Поени од реакции
6.051
Која е таа тема со кредити по математика?
Ја сум или Глуп или Ќор..
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
2.030
Поени од реакции
2.045
Јас би ти препорачала да го оставиш за на испит.Единствена 6-ка досега што ја имам ми е од него.Ги имав предадено сите домашни (отприлика 4-5 беа), колоквиумите ми беа добри, бев доста далеку од границата за положување.Бев редовна, ме имаше на списоците за редовност што не ги праќаше секогаш туку неколку пати.Само што немав проектна задача, а не беше задолжителна.Со истото знаење на испит сигурна сум дека можев минимум 8 да земам.Никако не можам да сфатам од каде таа 6-ка ми ја пресмета.Без никаков труд за домашни и редовност некои на испит фино лепо си земаа деветки, осмици...
Материјалот е лесен и доста разбирлив, посебно ако слушаш на предавања многу помалку време ќе читаш дома.Прашањата се од затворен тип ако мислиш на тоа, само треба внимателно да се читаат исто како и понудените одговори.
Мислам дека разбрав, ама сепак... ова значи дека на испит можеш 10-ка да извлечеш? Значи за на испит не играат улога поени од присутност, домашни и такви работи? :)
--- надополнето: Aug 31, 2011 12:42 PM ---
Која е таа тема со кредити по математика?
Ја сум или Глуп или Ќор..
Па имаше потрошувачки кредити и таа последната тема... за кредити се работи во неа...
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.031
Поени од реакции
6.051
Па имаше потрошувачки кредити и таа последната тема... за кредити се работи во неа...
Проф ми рече Кредити + други 2 теми(знам кои се), ама не знам за кои кредити мислел.

Оваа задача ја иамв на испит. Од која тема е? Потрошувачки кредит или долгорочни.....

Ako iznosot na kamatata na pocetokot vo prvata godina iznesuva 1620 den, a na pocetokot na vtorata godina 1477,216 den, da se presmeta: Sostavi amortizacionen plan za poslednite tri godini. Kreditot se amortizira so ednakvi godisni anuiteti i godisno anticipativno vkamatuvanje i so primena na 2,7 % (p.a-a).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom