ЕУРО 2020 - Група Ц (Холандија, Украина, Австрија, МАКЕДОНИЈА)

Македонија ќе се пласира во нокаут фазата како...?


  • Вкупно гласачи
    162
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.364
Поени од реакции
58.079
Ѓоре Јовановски пред да стане селектор создаде одличен Работнички, супер му одеше се, имаше дисциплина и ред. Во репрезентација се распадна уште на почетокот кога проба да воведе дисциплина, мислам дека на првиот натпревар уште Христов и Седлоски (ако паметам добро тие двајца беа ама може и да грешам, може да беше Тони Мицевски) се вратиле доцна од излегување или излегле без дозвола, и овој одма ги казни. И после тоа му следеше револт во соблекувална и отиде се во тиквите.

Зборот ми е, човекот не беше лош тренер, проба да наметне некој ред и не му помина. Статистички можеби е најлош селектор, не знам, но имаше каде каде полоши селектори, да не речам превари од тренери.
 

acermk

лавот во сенка
Член од
18 јуни 2009
Мислења
1.920
Поени од реакции
826
Не знам како плукате по Ѓоре кога тренер ни беше Џон Факинг Тошак тоа дно не може да се повтори...било кој од форумов подобро ќе ја водеше репката...

Не знам зошто воопшто други имиња се спомнуваат што сакаат ќе пишуваат квази новинарите, реалноста е дека Милевски е пред вратата на А репрезентацијата веќе подолго време.

Не сум сигурен што да очекувам бидејќи човекот е доста авторитетна фигура и ме плаши дека моменталниве "ѕвезди" во репкава бидејќи беа на европско нема баш да им се допаѓа тврда рака.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 
Член од
19 август 2010
Мислења
3.605
Поени од реакции
8.311
Ѓоре Јовановски пред да стане селектор создаде одличен Работнички, супер му одеше се, имаше дисциплина и ред. Во репрезентација се распадна уште на почетокот кога проба да воведе дисциплина, мислам дека на првиот натпревар уште Христов и Седлоски (ако паметам добро тие двајца беа ама може и да грешам, може да беше Тони Мицевски) се вратиле доцна од излегување или излегле без дозвола, и овој одма ги казни. И после тоа му следеше револт во соблекувална и отиде се во тиквите.

Зборот ми е, човекот не беше лош тренер, проба да наметне некој ред и не му помина. Статистички можеби е најлош селектор, не знам, но имаше каде каде полоши селектори, да не речам превари од тренери.
Ѓоре беше еден од првите македонски тренери кој го наметна оној европски дисциплиниран систем. Уште кога беше во Слога а после посебно во Работнички тоа беше доста видливо. Човекот има и знаење и се што треба, само во овој момент со оглед на генерацијата и поврзаноста која ја има со најголем дел мислам дека Боби е бољи избор.
 
Член од
6 мај 2021
Мислења
704
Поени од реакции
1.290
Fun fact: Првиот гол на Пандев и на нашата репрезентација на Европските првенства воедно му беше и последен гол на Горан во црвено-жолтиот дрес ако не се смета голот кој беше поништен поради офсајд.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Не е битно дали Ѓоре доминирал во потпросечната македонска лига. Битно дека како селектор беше катастрофа и за мене е во bottom 3 заедно со Тошак и Бошко Ѓуровски.

Додуша би рекол дека до сега сме имале само четири океј селектори: Хаџиевски, Катанец, Чеде Јаневски и Мрме. (Дончевски не го паметам)
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.582
Поени од реакции
5.505
Mozebi e Tihomir Kostadinov :P
Висар Муслиу беше поврзуван едно време со Џенова, ама двајцава имаат по 25 год, веројатно ко ќе речит млад се однесува на некој 20,21 годишен играч, а Костадинов нема ни квалитет за Џенова реално.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.592
Поени од реакции
79.846
Не знам како плукате по Ѓоре кога тренер ни беше Џон Факинг Тошак тоа дно не може да се повтори...било кој од форумов подобро ќе ја водеше репката...
Чинам дека неговата улога беше да посредува во бизнис со продавање на играчи.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Абе само Џиџи му е мајката :pos:
1624463305711.png
Кој друг може да се пофали со толкава листа на менаџирани тимови. Фраеров никаде не бил подолго од 1 година :pos:
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.887
Поени од реакции
3.405
Многу добро го памтам оној пораз од 0-5 дома со Словачка. Можеше Словачка и уште некој гол да ни даде. Нема исечоци од тој меч, ама има од овој.

Ѓоре може во младинските селекции да раководи и да воведува дисциплина (со сениорите тогаш се испокара па затоа и ништо не направи).
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.234
Поени од реакции
36.306
Ѓоре Јовановски пред да стане селектор создаде одличен Работнички, супер му одеше се, имаше дисциплина и ред. Во репрезентација се распадна уште на почетокот кога проба да воведе дисциплина, мислам дека на првиот натпревар уште Христов и Седлоски (ако паметам добро тие двајца беа ама може и да грешам, може да беше Тони Мицевски) се вратиле доцна од излегување или излегле без дозвола, и овој одма ги казни. И после тоа му следеше револт во соблекувална и отиде се во тиквите.

Зборот ми е, човекот не беше лош тренер, проба да наметне некој ред и не му помина. Статистички можеби е најлош селектор, не знам, но имаше каде каде полоши селектори, да не речам превари од тренери.
Јас не мислев да го деградирам човекот, само сакав да кажам дека не треба да експериментираат, и дека Боби Милевски би бил далеку подобар избор него ли Ѓоре во случајов.

А за тоа дека сакал да воведе ред и дисциплина нема никаков збор, така треба да се однесува секој еден тренер или селектор, и можеби со оваа генерација на играчи би му успеално тоа, но тогаш за негова несреќа бил селектор на такви опиноци кои репрезентацијата ја гледаа како курташак и доаѓаа да си се видат со фамилиите па затоа и реми со Холандија се сметаше за огромен успех.
 
Член од
6 мај 2021
Мислења
704
Поени од реакции
1.290
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.183
Поени од реакции
4.146
Ѓоре Јовановски пред да стане селектор создаде одличен Работнички, супер му одеше се, имаше дисциплина и ред. Во репрезентација се распадна уште на почетокот кога проба да воведе дисциплина, мислам дека на првиот натпревар уште Христов и Седлоски (ако паметам добро тие двајца беа ама може и да грешам, може да беше Тони Мицевски) се вратиле доцна од излегување или излегле без дозвола, и овој одма ги казни. И после тоа му следеше револт во соблекувална и отиде се во тиквите.
Тие тројца беа, Христов, Седлоски и Мицевски. Имаше тогаш различни верзии за што се десило, дека излегле без дозвола, се вратиле касно, ги фатил како пиеле алкохол навечер во хотел бар. 200 приказни имаше. Па ги пријави да ги казнат на дициплинска комисија, и овие одлепија, неќеа да доаѓаат да играат за репрезентација. Па Христов изводеше нешто, бараше јавно извинување. Живи глупости, драми. Мислам дека Седлоски се согласи да се врати, ама овие двајца инат тераа. Се направи многу лоша атмосфера тогаш. Секој случај, добар тренер е Ѓоре, и тие резултати тогаш апослутно не се индикативни за неговите квалитети, зошто он беше саботиран. Ама, помина неговото време. Не му е место сега пак да ја води репрезентацијата.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom