ЕУРО 2020 - Група Д (Англија, Хрватска, Шкотска, Чешка)

Кои репрезентации ќе се пласираат во нокаут фазата?


  • Вкупно гласачи
    46
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Goofy

Обичен смртник
Член од
11 август 2016
Мислења
392
Поени од реакции
1.023
Ау веќе битката се води на 2 фронта
tenor (1).gif
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
2.419
Поени од реакции
4.007
Од кај знаеш дека сум ретардиран ако не ме читаш? :D

Како што ти кажав, не биди ретардиран и не се бламирај.. боље ти е да идеш да лечиш комплекси од срби и да се срамиш у темите за извртени светски трендови. Не е фудбал за сите.

Барем да го прочиташе ова што си го постирал.
Прво викаш од англичани бил основан фудбалот у Италија, за да постираш текст кој вели дека рандом италијанец ја видел играта од Англија и ја пренел у Италија.

Ајде за Јувентус да видиме сега.. или увиде дека го допре дното на неписменоќата па сеа ќе спинуваш со Џенова и слични небулози што не ти идат у корист.

Ок ете, фудбалот е измислен од Англичаните..... ииииииииии англичаните се на последно место по успех во истиот спорт. :pos::pos::pos::pos:
Како не, фудбал е само за форумска фудбалска стручна јавност, во ИРЛ тоа се ликови пред кооперација кои се селектори во слободно време, го владеат фудбалот, го имаат во малиот прст.
Јас врска неам од фудбал, признавам, само гледам каде се игра најитересен фудбал и толку.
Тоа ти е, енглези го донеле фудбалот во Италија, нема што да се прави, факт.
Автоматски споено мислење:

Абе неписмен, зошто тогаш викаш дека Бундес е креирана 1962 година, а не го кажуваш истиов историјат и за нив како што го пееш како попче овој за Премиер?
Така пишува на вики, немале германци лигашки фудбал до тогаш туку си играле некаков плеј-оф со нокаут утакмици. Знаеш што е лигашко такмичење а што е куп такмичење?
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.039
Поени од реакции
10.515
Па и овие неколку души од ПЛ се курчат па кога ќе попијат некој блам Англичаните сите ќе го јадеме заради нив.

Историски Италија имала многу подобри играчи од Англија и не знам што се расправате, се гледа и по резултати на национално ниво тоа.

На клупско ниво Англичаните им избега последниве години 15год и тоа е тоа бидете објективни.

Англија имаше катастрофален состав едно 10год па може и заради тоа мислиме дека оваа генерација е јака. Реално имаат страшен напад и бекови тоа е тоа. Средниот ред ми е многу сумњив на пример со играчи како Рајс и Филипс.
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
15.403
Поени од реакции
24.889
Ко ќе средите ова Италија/Англија (хехе средено е веќе се знаат титулите) преминете на главното, Бетмен вс Супермен.
@Io Sono Interista пратиш ситуација ти овде?
 

Джонтра Вохохолта

I`m with the fucking FBI
Член од
20 јули 2020
Мислења
3.591
Поени од реакции
24.259
Тресеш глупости со самиот факт што ја потценуваш Англија демек немало 10 светски играчи од таму да излегле или се работи небаре за Хрватска па еднаш им се погодило да убодат играч.

Факт е дека Англија во секоја генерација има по 2-3-4+ играчи кои во секоја екипа на светот може да влезат во први 11 и да ја подобрат. Факт е дека Англија има еден куп светски играчи.

Јас немам коњ во оваа трка,ич не ми чуе ни за Енглези ни за Жабари. Факт е дека Италија е поуспешната репрезентација, дека Сериа А и Пермиер Лига долго беа најдобрите 2 лиги во Европа, ете нека Италија да имала повеќе големи играчи (чисто се сомневам дека се баш толку многу повеќе ама ајде), ама дека Англија е небаре само медиумски хајп е чиста глупост.
Многу буквално го сфати тоа со 10те играчи.
Нема врска, не реков дека Англија нема врвни играчи. Има.

Е сеа, за ова болдираново, погледни ги бројкиве.

Најбоље играч у свет според франс фудбал.
Италија - Англија (5-5) Италија 5 различни играчи, Англија 4.

Најбоље играч у свет според ФИФА, награда којашто ја доделуваат од 91ва година.
Италија - Англија (2-0) 2 различни играчи.

Најдобар голман во свет.
Италија - Англија (8-0) 2 различни играчи.

Светски првенства, титули.
Италија - Англија (4-1)

Од СП 82ра, кога официјално почнале да бираат најдобар играч на турнирот.
Италија 5 награди, од кои 2 злата, 2 сребра и 1 бронза. Сите 5 различни играчи.
Англија 0 награди.

Неофицијални резултати почнувајќи од 1930та година до 1978ма.
Италија - Англија (1-1 во златни топки) Италија има плус 2 сребра, Англија 1 сребро. (3-2) различни играчи сите.

Најдобри стрелци на првенствата
Италија - Англија ((2-2)по 2 различни играчи)... Италија има вкупно 5 (различни) играчи во топ3 стрелци на првенствата, Англија има 4 (3 различни играчи)

Најдобри голмани на првенствата, од СП 94та е оваа награда
Италија - Англија 1-0

Најдобри млади играчи
Италија - Англија 1-1

Ол-стар тимови.
од 94 до 2018 официјални
Италија - Англија (9-3) сите различни играчи кај двата тима.

од 1930 до 1990 неофицијални.
Италија - Англија (23-7) од кои 22 различни играчи има Италија а 6 Англија.

Европски првенства титули
Италија - Англија (1-0)

Најбоље стрелци
Италија - Анлгија (1-1) од кои Алан Ширер е сам најдобар стрелец у 96та, додека Балотели 2012та ја подели наградата со други играчи.

Ол-стар тимови.
Италија - Англија (26-11) од кои Италија има 22 различни играчи а Англија 11.

Во најдобриот состав во историјата на сите европски шампионати се наоѓаат 3 италијанци наспроти 0 англичани.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
33.664
Поени од реакции
86.224
Јас откако памтам за себе, а уште малце ќе влезам во четвртата деценија од животот, Англија играла кансор фудбал. Со право се муабетите дека се преценувани од јавноста пред секое големо натпреварување.
Историски гледано имаат произведено еден куп играчишта ама џабе кога екипно немаат успеси. Мислам дека странец селектор кој негува модерен фудбал ќе им заврши добра работа со оглед на тоа дека моментално имаат баш добри играчи, млади и талентирани пред се. Ова го пишувам затоа што моментално Англија има 0 добри тренери кои се Англичани. Со вакви телиња како Саутгејт кои во 2021 форсираат фудбал со 7 или 8 дефанзивно настроени играчи не гледаат титула уште долго време.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.348
Поени од реакции
5.553
Многу буквално го сфати тоа со 10те играчи.
Нема врска, не реков дека Англија нема врвни играчи. Има.

Е сеа, за ова болдираново, погледни ги бројкиве.

Не можеш за легенда да сметаш само 1 играч кој освоил Балон д'ор или Фифа играч на годината. Нормално дека во речиси сите категории Италија ќе има повеќе играчи кога има многу поуспешна репрезентација. Модриќ буквално ја доби наградата поради хајп од репрезентацијата, не поради перфомрансите со клубот.
На крајот од краиштата Португали има 7 победи од 3 играча. Ќе испадне на крај дека Португалија и Аргентина ги заебале пола европски екипи заедно.


Најбоље играч у свет според франс фудбал.
Италија - Англија (5-5) Италија 5 различни играчи, Англија 4.
Ти курназ, јас уште поголем па земав и да ги бројам сите што биле во топ 3. :D14 англиски играчи биле во конкуренција за балондор и биле таму 18 пати, а 13 Италијани кои биле 16 пати.

Ако го сметаме Бест, кој што освен што настапувал за Северна Ирска дефакто англиски играч Англија - Италија се 6-5 во победи и 5-5 со играчи.


Најбоље играч у свет според ФИФА, награда којашто ја доделуваат од 91ва година.
Италија - Англија (2-0) 2 различни играчи.
Во топ 3 имаме 4ца Англичани и 3ца Италијани.

Најдобар голман во свет.
Италија - Англија (8-0) 2 различни играчи.
Италија апсолутно доминира тука нема спор. Ама еден интересен факт, во избор за најдобар голман на 20от век има двајца Англичани и 1 Италијан. Бенкс и Шилтон вс Ѕоф. ;)

Светски првенства, титули.
Италија - Англија (4-1)

Од СП 82ра, кога официјално почнале да бираат најдобар играч на турнирот.
Италија 5 награди, од кои 2 злата, 2 сребра и 1 бронза. Сите 5 различни играчи.
Англија 0 награди.

Неофицијални резултати почнувајќи од 1930та година до 1978ма.
Италија - Англија (1-1 во златни топки) Италија има плус 2 сребра, Англија 1 сребро. (3-2) различни играчи сите.

Најдобри стрелци на првенствата
Италија - Англија ((2-2)по 2 различни играчи)... Италија има вкупно 5 (различни) играчи во топ3 стрелци на првенствата, Англија има 4 (3 различни играчи)

Најдобри голмани на првенствата, од СП 94та е оваа награда
Италија - Англија 1-0

Најдобри млади играчи
Италија - Англија 1-1

Ол-стар тимови.
од 94 до 2018 официјални
Италија - Англија (9-3) сите различни играчи кај двата тима.

од 1930 до 1990 неофицијални.
Италија - Англија (23-7) од кои 22 различни играчи има Италија а 6 Англија.

Европски првенства титули
Италија - Англија (1-0)

Најбоље стрелци
Италија - Анлгија (1-1) од кои Алан Ширер е сам најдобар стрелец у 96та, додека Балотели 2012та ја подели наградата со други играчи.

Ол-стар тимови.
Италија - Англија (26-11) од кои Италија има 22 различни играчи а Англија 11.

Во најдобриот состав во историјата на сите европски шампионати се наоѓаат 3 италијанци наспроти 0 англичани.
Што е неспорен факт. Италија на репрезентативно ниво е и ќе остане во догледно време далеку поуспешна репрезентација. Зар е чудно што на толку повеќе титули и финалиња имаат повеќе играчи во тимови на турнирот? Имаш изгубено доста време за да собереш податоци за да засилиш поента што се подразбира и никој не ја спори.


Ако ги тргнеме репрезентативните награди, Италија и Англија се тука-така некаде +/- некој играч.

Инаку колку да влезат во статистика еве фифпро тим на годината:
Англија 12 пати имала играч (6 играчи), Италија 11 пати (7 играчи).
Уефа тим на годината:
Англија 11 пати 5 играчи, Италија 16 пати 8 играчи.

Пак ќе кажам, Италија е поуспешна на репрезентативно ниво - факт, не се ни блиску. Италија имала произведено повеќе светски фудбалски имиња, но разликата е релативно мала.

Околу Англија имало секогаш преголем хајп и нивните играчи се пумпани и ценовно и медиумски - факт. Дека Англија е еден од најголемите производители на светски великани и денес и порано - исто факт. Не знам што е тоа толку спорно.
 
Член од
4 март 2020
Мислења
29
Поени од реакции
40
Англичани го раширија фудбалот низ светот, да. Меѓутоа за да напреднат од нивната оригинална тактика(долга топка на еден од двата напаѓачи и тој да спушта за крила.) им требаше 100 години и увезени играчи и тренери од италијанско, германско, шпанско, холандско, португалско, француско првенство.

За тоа доволно говори тоа што за сезона 2019/20 ПЛ има само 37% домашни играчи, најмалку од топ 5 лигите. Нема ниеден англиски тренер кој е барем малку надпросечен. Тренери на екипите од ПЛ што играат барем малку добар фудбал се Германци, Шпанци, Италијанци, Португалци, а екипите со англиски тренери гледаме како играат.
Секако тоа се одразува и на репрезентацијата.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
33.948
Поени од реакции
49.438


Никој од Шкотска не треба да се изолира, ама овие двајца мора цела недела :icon_mrgr:
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
10.777
Поени од реакции
4.717
...а јас дојдов само за совет дали Хрватска да ја ставам 1:0 или 2:0 точен резултат :LOL:
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
25.869
Поени од реакции
44.954
Англија ја споредуваат со Италија еј... ќе земам ќе ја затворам темава :pos:

Италија е вселенски брод за Англија кога зборуваме за репрезентации. Во ниеден момент во последниве 40-50 години Англија не била подобра од Италија. Редовен пациент им е на Европски и Светски првенства, само на пријателски натпревари успеваат да победат. Можеби тоа ќе се смени некогаш, во моментов е така.

Ова за индивидуални фудбалери е помалку битно, Италија е репрезентација која знае да освои првенства со играчи како Фабио Гросо, во секоја декада исфрлаат барем по еден тим за финалиња. Англичаните нека покажат нешто прво па ќе ги зборуваме.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.972
Хрватите колку и да беа очајни, сепак со победа им се отвара добра ждрепка. Потоа би играле против Холандија во Будимпешта, тоа би било како на домашен терен, а исто не би имале претежок противник и во 1/4 финале.

Секако, ова моментално делува нереално, но имаат фудбалери кои можат да го направат тој пресврт (ако не зезне Далиќ).
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
35.387
Поени од реакции
54.651
Англија како репрезенација имала еден пик, добро знаете кога.

Толку. Не може со Италија да се спореди во репрезентативен фудбал никако. Абе со Шпанија и Франција не може да се спореди, па не со Италија.

Клупски, историски ценам дека се тука негде. Англичаните последни 15 години, отприлика, се бољи. Имаа еден пик, негде крај на седумдести, почеток на осумдести со Астон Вила, Нотингем Форест...
и тоа.

Инаку, во секоја прилика навивам за Англија и англиски клубови, повеќе отколку за италијански.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
2.480
Поени од реакции
4.419
Хрватска вечерва прима еден гол од Шкотска. Мислам дека утакмицава ќе биде ГГ 3+. Би сакал да иде победата за Кроативе нормално, ама по она што го видов до сега од нив не сум сигурен дека ќе биде баш така. Сепак, ова е Хрватска, која во своите редови го има Модриќ, и неколку напаѓачи кои со еден потег можат да направат многу. На техника Хрватска, ама на сила, борбеност, срце и највише од се би рекол мотивација иде на страна на Шкотска. Што ќе биде доволно за победа ќе видиме вечер.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
2.419
Поени од реакции
4.007
Англичани го раширија фудбалот низ светот, да. Меѓутоа за да напреднат од нивната оригинална тактика(долга топка на еден од двата напаѓачи и тој да спушта за крила.) им требаше 100 години и увезени играчи и тренери од италијанско, германско, шпанско, холандско, португалско, француско првенство.

За тоа доволно говори тоа што за сезона 2019/20 ПЛ има само 37% домашни играчи, најмалку од топ 5 лигите. Нема ниеден англиски тренер кој е барем малку надпросечен. Тренери на екипите од ПЛ што играат барем малку добар фудбал се Германци, Шпанци, Италијанци, Португалци, а екипите со англиски тренери гледаме како играат.
Секако тоа се одразува и на репрезентацијата.
Тоа е стереотип, во Англија се измислени куп тактики и поставености, види само за Греам Чепмен. Играње со дување топка напред негувале екипи од зона за опстанок пошто не можеле да се надигруваат или некои како Стоук на Пјулис.
Англиски тренери биле скоро по цела Европа воведувајќи го фудбалот по разни земји.

Англија ја споредуваат со Италија еј... ќе земам ќе ја затворам темава :pos:

Италија е вселенски брод за Англија кога зборуваме за репрезентации. Во ниеден момент во последниве 40-50 години Англија не била подобра од Италија. Редовен пациент им е на Европски и Светски првенства, само на пријателски натпревари успеваат да победат. Можеби тоа ќе се смени некогаш, во моментов е така.

Ова за индивидуални фудбалери е помалку битно, Италија е репрезентација која знае да освои првенства со играчи како Фабио Гросо, во секоја декада исфрлаат барем по еден тим за финалиња. Англичаните нека покажат нешто прво па ќе ги зборуваме.
Кој и каде споредува успеси на репрезентативно ниво на Италија и Англија? Италија е поуспешна со 4СП, 1 ЕП и 1 ОИ (од официјалниве такмичења немале само мини-светско а.к.а. Куп на конфдерации).
Англија има 1 СП и 3 ОИ, нема европско нема нит КК.
Од околу 220+ екипи кои се или биле низ ФИФА и УЕФА, Италија е во врвот, а таму е и Англија иако не на самиот врв (ако не се лажам немачка е најтрофејна и има освајано све и СП,ЕП,ОИ,КК, слично ко Бразил)
Едното СП им го купил Мусолини заедно во пакет и со судии и све, али ајде и тоа се брои.

Може да се спореди корупцијата, криминалот, местењето како и поведението на таљански играчи (кој е прилично променет денес за среќа, и тоа е за респект, нема морончини ко Матераци и слични резултати на хемиско загадување, енам држење за фаца, легачење, провоцирање, глуматање, симулирање) е она кое е одбивно. Нормално не за сите, просечни балканец се диви на местенки, криминали, провокации, срања, као се снаоѓаат, мангупи.
Али тоа е до перцепција.

Англија како репрезенација имала еден пик, добро знаете кога.

Толку. Не може со Италија да се спореди во репрезентативен фудбал никако. Абе со Шпанија и Франција не може да се спореди, па не со Италија.

Клупски, историски ценам дека се тука негде. Англичаните последни 15 години, отприлика, се бољи. Имаа еден пик, негде крај на седумдести, почеток на осумдести со Астон Вила, Нотингем Форест...
и тоа.

Инаку, во секоја прилика навивам за Англија и англиски клубови, повеќе отколку за италијански.
Ти беше за Данди Јунајтед нели?
Дали знаеш дека ДЈ има играно 1/2ф. оф ЛШ со Рома и добиено 2-0 прва текма со Данди.
Талијани го купуваат судијата сосе чмар и со низа бламови од одлуки успеваат да се протнат со 3-0.
Среќа во финале ги сјебува Гробелар па Ливерпул осваја.
ДЈ бил лишен од прилика да освои ЛШ.


Тоа веќе го признаваат и талијани учесници на скандалот, така да е непобитен факт.
Коа играле со Лидс, некој судија се појавил пред стадион со ново Алфа Ромео и скап саат па привлекол пажња ама талијани може се говна но не се глупи, сето тоа одело преку трета фирма.
Одговорноста е тука на Уефа и Фифа кои не наоѓале за сходно да истражат и казнат ама тоа друга тема.

Џабе им сите успеси коа повеќето им се со помош на корупција (југоносталгичари непребол им е ЕП 68 и како судијата ја покрал Југа :angel:). Биле, се и ќе останат криминогени цигани и гомнари.
Ако сите правеа како што правеле талијани ќе требаше да организираат наддавање за кој ќе даде најмногу за да судија суди за тој што платил.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom