Другарство, па љубов, па пак другарство. Дали е можно?

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
и заборави да допишеш дека од време на време коа ќе ви се присака се мувате, не за друго да ти наплати за советите :pos: :pos:
ај доста живеете филмски . . . . .
:pos2::pos2:
ако ти си влегол во филм не мора да значи дека и другите живеат и аако ти не би поднел и не би се однесувал така не значи тоа не посто.А за мување да ти кажам дека воопшто не станува збор затоа што тој сепак сега е зафатен човек (си има девојка)а и ако не стивнала таа страст мегу нас и до ден денес ке бевме заедно.
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Па имам само еден таков другар, ама идевме кратко и одамна и мирно си раскинавме, па продолживме да се дружиме пошто ни иде дружбата, плус он трачар е тежок :icon_lol:,и сега сме релативно блиски, па според тоа-да, можно е, само зависи од ситуацијата и од тоа како завршила врската, ако завршила со плачки и тепачки и ако барем едниот сеуште има интереси спрема другиот, другарство не е ни пожелно, ни возможно, а во 90% од случаите е баш вака. :)
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
Па имам само еден таков другар, ама идевме кратко и одамна и мирно си раскинавме, па продолживме да се дружиме пошто ни иде дружбата, плус он трачар е тежок :icon_lol:,и сега сме релативно блиски, па според тоа-да, можно е, само зависи од ситуацијата и од тоа како завршила врската, ако завршила со плачки и тепачки и ако барем едниот сеуште има интереси спрема другиот, другарство не е ни пожелно, ни возможно, а во 90% од случаите е баш вака. :)
ок тогаш да си пробам со другарка ми. хахаха :)
 

candybabe

~ПЛАВУШКА~
Член од
16 јули 2008
Мислења
588
Поени од реакции
9
...могуче е ...ама после извесно време пак се јавува љубов некоја ситна мала, али како и да еее ..некое време ке има другарство ама сеа до коа ...:toe::smir:
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
...могуче е ...ама после извесно време пак се јавува љубов некоја ситна мала, али како и да еее ..некое време ке има другарство ама сеа до коа ...:toe::smir:
e па и ти .....цел живот другарство ќе има.
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
5
Поени од реакции
0
Jas mislam deka ne moze da postoi takov vid na relacija drugarka-cura-drugarka posto mi se sluci bas poslednata devojka sto mi bese,prethodno mi bese i drugarka ali ...kao po standard pocna da mi se dopagja i si ja zedov pod krilo.Ali problemot se javi koga raskinavme posto ostanavme drugari i se gledavme sekoj den na kafe,po kafici i sekade kao da ne sme raskinale,ali tipkata imase pregolema zelba za seks,onoa postojano 24/7 i bev primoran da ja oteram.Taka da imajte si devojka i kao sto ostavil gospod na kraj izneverete ja i CAO antena :P
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Па имам само еден таков другар, ама идевме кратко и одамна и мирно си раскинавме, па продолживме да се дружиме пошто ни иде дружбата, плус он трачар е тежок :icon_lol:,и сега сме релативно блиски, па според тоа-да, можно е, само зависи од ситуацијата и од тоа како завршила врската, ако завршила со плачки и тепачки и ако барем едниот сеуште има интереси спрема другиот, другарство не е ни пожелно, ни возможно, а во 90% од случаите е баш вака. :)
И имало љубов? Моја претпоставка е дека не, ако сте иделе кратко :)
 

Batistuta

..пак од скриен број...
Член од
16 февруари 2005
Мислења
1.945
Поени од реакции
50
Прво зависи од личноста.

Баш по овој редослед кај мене не е можно од причина што ако сум развил вистинско другарство нема ни најмала теорија да премине во љубов. Девојка што имам намера да правам нешо повеќе со неа воопшто не дозволувам да ми стане другарка..

Преодот од љубов во другарство е можен, не е ептен секојдневна работа, ама остварлива во зависност од повеќе фактори. Пред се двете личности да си имаат нови концепти за развој на својот љубовен живот и тие да не се поклопуваат. За што повисок степен на другарство се работи, толку се помали случаите но постојат.
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
имам другар и другарка шо беа најдобри другари неколку пати се муваа се фатија и после недела дена раскинаа и сеа пак се бест френдс..чудно но вистинито:pipi:
 
Член од
24 август 2008
Мислења
132
Поени од реакции
2
Ako za drugar se smeta nekoj koj go gledas nekolku pati godisno i prais muabet edno 10-15 min, togas postoi drugarstvo posle vrska. Ama zasto ne se misli na toa, mislam deka definitivno nisto nema da bide isto kako sto bilo nekogas.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
Ja mislam deka moze ...So ex deckoto bevme 8 godini skolski drugari , minatata godina imavme vrska 7 meseci i sega sme povtorno drugari,ne onaka bliski kako pred vrska,ama sepak drugari...
I ja mislam deka se zavisi od lichnosta:)
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Другари, па врска, па пак другари - може.
Другари, па ЉУБОВ, па пак другари - невозможно.

Кој ќе ме сфати што сакам да кажам супер, кој не пак супер.:wink:

Инаку многу зависи и времетраењето на врската. Колку повеќе трае, толку повеќе се намалуваат шансите да се остане другар/ка со партнерот/ката. А и да, има разлика од тоа да бидеш пријател и другар, само некои луѓе гледам ги мешаат дефинициите.
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Другари, па врска, па пак другари - може.
Другари, па ЉУБОВ, па пак другари - невозможно.

А и да, има разлика од тоа да бидеш пријател и другар, само некои луѓе гледам ги мешаат дефинициите.
Види, прво „љубов“ е релативна, нестабилна и променлива категорија. Барем на годините на кои што сме повеќето од дискутантите овде :)

Затоа е малце лабаво да се дефинира што и како е. Зошто ако имало врска, секако дека своевремено имало и одредена емотивна инволвираност, на која во тоа време сме и давале различни имиња, меѓу кои и љубов :) Затоа и не би рекла дека е невозможна. Зависи од перцепцијата, од ситуацијата, од тоа како ќе ги доживееме нештата...

Другарството ќе настане во оној момент кога двајцата бивши партнери тотално ќе го пренасочат својот интерес кон други субјекти во различни правци, и ниеден од нив ќе нема никакви намери поинакви од чисто пријателски спрема другиот.
Секако, треба да се исполнуваат и некои други услови што ги спомнав погоре, како и тоа да има другарска хемија и желба за понатамошна дружба. :)
И да, правам разлика меѓу пријател и другар; во мојот случај е второто. :wink:

Инаку многу зависи и времетраењето на врската. Колку повеќе трае, толку повеќе се намалуваат шансите да се остане другар/ка со партнерот/ката.
Времето е најмалку важен фактор, зошто како димензија е технички непостоечко пошто не го гледаме, туку го доживуваме :) А доживувањето е секогаш индивидуална и субјективна ствар...
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Види, прво „љубов“ е релативна, нестабилна и променлива категорија. Барем на годините на кои што сме повеќето од дискутантите овде :)
Баш затоа и кажав. Многу е полесно на 17/18/19 години да рипнеш од една во друга врска, да мислиш дека сакаш, а да не испадне така и слично, и затоа многу е полесно на овие години да останеш другарка со некој бивш.

Затоа е малце лабаво да се дефинира што и како е. Зошто ако имало врска, секако дека своевремено имало и одредена емотивна инволвираност, на која во тоа време сме и давале различни имиња, меѓу кои и љубов :) Затоа и не би рекла дека е невозможна. Зависи од перцепцијата, од ситуацијата, од тоа како ќе ги доживееме нештата...
Да, ама друго е младост - лудост - занесеност љубов и друга е зрелата, “паметна“ љубов. Невозможно е да се биде другар со некого што си го сакала толку толку многу и толку спомени има. Додуша може, ама тоа повеќе е пријателство отколку другарство. Излагање, кафиња, муабети, да сето тоа е возможно, ама никогаш барем јас лично не би можела на некој што сум го сакала толку многу да му зборам кој ми се свиѓа, па да му барам совети и слично. На овие години да, затоа што врските ми биле прилично кратки, па и чувствата полесно и побрзо избледеле.

Другарството ќе настане во оној момент кога двајцата бивши партнери тотално ќе го пренасочат својот интерес кон други субјекти во различни правци, и ниеден од нив ќе нема никакви намери поинакви од чисто пријателски спрема другиот.
Секако, треба да се исполнуваат и некои други услови што ги спомнав погоре, како и тоа да има другарска хемија и желба за понатамошна дружба. :)
И да, правам разлика меѓу пријател и другар; во мојот случај е второто. :wink:
Луѓе што имаат заедничка историја, спомени, убави моменти...Може ќе нема чувства одреден период, но некогаш понатаму тие спомени може да се вратат и да биде непријатна ситуацијата.

Времето е најмалку важен фактор, зошто како димензија е технички непостоечко пошто не го гледаме, туку го доживуваме :) А доживувањето е секогаш индивидуална и субјективна ствар...
Според мене е важно, затоа што не е исто со некого да сум била 7 години, а со некого 2 недели. Нормално дека со тој со кој сум била 2 недели, ќе го преболам, ниту па нешто којзнае колку ќе се зближиме за 2 недели. Ако некого сум сакала 7 години, 7 години сме биле заедно, нцки што после ќе може да бидеме најдобри другари. Пријатели, да, може и би седнала со него на кафе по некое време, но никогаш нема да може да ми биде другар.
 

Tea ^^

★ loli pop ★
Член од
15 октомври 2008
Мислења
187
Поени од реакции
8
Кај некои мислам дека може да функционира, од другарство да премине во врска, но потоа пак во другарство мислам дека е ова поретко се случува.
Инаку на мене ми се имаат случено 2 ситуации, кога другари кои ги мислев за многу добри сакаат да бидат во врска со мене, па јас се зачудив и некако неможев тоа да го прифатам.
Бидејќи сум ги прифатила како другари пред кои можам да се однесувам, коментирам на поинаков начин, но во однос на дечко не би можела да ги замислам. И заради овие ситуации ги загубив како добри другари, едноставно сега сме на едно здраво, како си, добар..итн.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom