Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
10.069
Поени од реакции
24.859
Драга,

сега овој период идат празници, па денови на вљубени,па 8 мартови, па ако се упеца и роденден или годишнина од врска цело комбо ќе се состави.
Затоа најубаво е овој период да се стават врските на пауза да се закрепне финансиски. Покрај секојдневните трошоци дополнителен трошок е и греењето.
Штедите со време и памет во глава. Женски ќе има и на пролет.
 

ruller

Expert
Член од
5 септември 2011
Мислења
513
Поени од реакции
337
Абе ние на времето што не интересираше дека бил валентајн,8 март и други празници, кога баравме пари од мама и оф тато :icon_lol:. Ние гледавме да ќариме нешто тогаш, макар и би жртвувале пари берени од родендени за било какви желби или каприци. Ама денешно време ако размислуваш да ставаш све на пауза ради трошоци, тогаш или си влав или не ти се ебе
 

Византиецот

NO! you ass.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.739
Поени од реакции
6.251
Исидор и Антемиус би биле горди. Тоа се оригиналните математичари и архитекти креатори на Светата Мудрост во некогаш нашиот Кингс-ландинг, Цариград или градо на Коста наш, како сакате.

Белград останува храбро светилиште на оваа религија. Против сите, смело. Градот со белиот дворец, белата тврдина - вака е познат на Венецијански низ вековите. Куполата на Храмот како да виси на синџир од небото, оригиналниот Византиски идеал. За ова и Комнина би напишала некој лист папирус. А и ревју на Албумот Цеца 2000ди би напишала гарант. Сигурно би му дала 10, од 5 ѕвезди хехе и би и намигнала на Цеки сестрински од небото.
Никој што ни смета во она што сакаме да сме, нема да сотриме со војна.
Затоа, културата е најмоќното оружје. А кога таа е апсолутно перфектна, ко нашата Ортодоксна...Секој друг е мравка. Таков е идеалот машки, бело-орловски, со златни канџи.






Веќе наликува на Константинопол со сите свои Куполи.
Од некогаш нашето најубаво светилиште од град, турците направија Гето.
На ново ќе го изградиме, таму каде што пак сме свои. Конечно свои. Белграде, убавино.
#Византија

 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.059
Поени од реакции
36.843
giphy.gif 3U0bv4t.gif

Кајг,
дојден со ургенција за побрза услуга, му нарачувам на дотичниот бармен :
-Дај ми прво едно макијато да се освежам, па после ќе видиме што ќе биде следно!
„не може така, зашто да ме мачиш? прво макијато нема да те освежи, земи прво коктел што ако ми дозволиш јас ќе ти го спремам“ ми вели дотичниот најериозно пред неколкуте присутни од мое друштво,

...дотичниот бармен не знае дека јас делимично уморна, разбудена по темница во зората, од работа директно се нацртав тука, па во стил на заебанција, но со сериозни ноти, му велам имаш „нешто прашок, нешто бело онака да ме дигне?“,

ми вели „рано е за тоа“,тогаш ја земам мојата голема ташна брцнувам во неа со рака, па со другата и го извадов прстот со бел прашок на површина, го доближив до носот (повеќе дувнав отколку шмркнав), ама во полу темницата не се примети,

...на дотичниот не му се веруваше на сопствените очи „уаууу, да ми речеше некој дека вака ќе направиш немаше да поверувам!“, ете му велам „секогаш има прв пат, ај сега донеси го мајкијатото и еден џин тоник нека биде за почеток“,

изненаден си отиде, а моево друштво паѓа од смеење, „жити се, бијонс која фора ти беше ова“, а јас ја извадив од ташната, крофната од салфетка која не ја дојадов за доручек, целата со шеќер во прав, заебан тип сум нема што, што се однесува до макијатото беше прва лига, а џин тоникот ме расположи иако надвор врнеше истураше, инаку не беше лошо дружењето се почувствува предновогодишен амбиент!
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.318
Поени од реакции
5.516
Зашто големото мнозинство својата самодоверба ја темели на тривијални работи? Пари, изглед, статус и слични глупости...парите преку ноќ се губат, изгледот не дај боже се случи нешто толку и од него...статусот и тој е менлив.

Ај за девојки не им замерувам, таква им е природата. Маж своја самодоверба да ја темели на изглед, пари и статус, а не на својот карактер е крајно срамно.

Давај им по пола милион евра дневно, да изгледаат како Алан Делон во најдобри негови денови, пак ќе им биде џабе зашто во основа они се шупливи.
 
Член од
1 октомври 2023
Мислења
753
Поени од реакции
2.267
Драга,
Пред два месеци чекав да најдам работа во МК, аплицирав на милион работни места и само добивав негативни одговори, како сум немал искуство и решиле да одат со друг, посоодветен за таа позиција.
После два месеци, живеам сам, научив да готвам, одвоен за првпат од фамилија во комплетно нова држава, јазик и култура. Еден пријател само што ми е како брат и на кој ќе сум вечито благодарен и еве вчера, добив клучеви од стан. Си купив и кола, евтина и стара ама технички исправна и ми брка работа. Во вторник изнајмив комбе за да се вселам и сам си најдов и купив кревет, маса и две столчиња и регал, сам ќе се товарам, растоварам и евентуална помош да се склопам.
Полека, полека ама на нозе ќе застанам ама колку може за два месеци да ти се смени животот, чудо едно.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.739
Поени од реакции
4.957
Президент путер и швепс го отекоа бетер со реклами на youtube од Шилегов на времето ..

Бојкот.
 

Mojso

uneducated knob
Член од
14 септември 2009
Мислења
4.698
Поени од реакции
12.690
Кеј,

Животот ни беше многу поинаков првиот пат кога ја слушнав песнава.
Толку години подоцна...
многу различни животи...
толку сеќавања...
Man those were some fun years...

 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.570
Поени од реакции
7.142
Kakgi,
Textov e povejce za dezhurna ordinacija, ama poshto nema lek za mojava (tezhok zavisnik za Gitarren sobiranje) bolest reshiv ovde da pishuvam. Ne znam ni samiot koja e po red. :shook:
Ibanez Standard od 05.1976ta .Vredi malo bogatstvo a ja kupiv kolku edna igracka. :D :D :D

IMG-20231217-WA0011.jpeg
 
Член од
12 април 2020
Мислења
471
Поени од реакции
885
Си иам ситуејшншип да речиме.... Или имав...
И реков конобару бацаш паре... и од тогаш не ми крева телефон...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom