Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Член од
23 август 2010
Мислења
38.990
Поени од реакции
112.277
Кој кур јадење си бе ти шпагети??? Гладен сум ко лав, неам јадено ден и пол, одам и ја полнам чинијата со шпагети онака до врв, ставам кечап и сирење, седнувам, јадам како да ми е последно јадење во животот, завршувам, пијам вода, одам до соба и пак сум МРТОВ ГЛАДЕН. Што кој кур бе?

Него кајги батали шпагетите, вечер славиме 5 години од матура. У пичку материну, кога пројдоа бе?? Али топ ми доаѓа собиранкава, ќе видам доста луѓе што ги немам видено 100 години, и ќе си поприкажеме сите кој до каде е. Океј, ја до нигде сум.

Ќаос драга кајганооууууууууууу
 

Josef K

трагач
Член од
4 јануари 2014
Мислења
193
Поени од реакции
690
Бредбери вели дека книгите горат на температура од 451 фаренхајт. А нашите души? Сигурно на собна температура. Гледајќи Сител.

Македонија го преживува своето мрачно доба. Не и е прв пат. Просторот географски сместен во центарот на Балканот и порано бил ветрометина на војни, палења, епидемии, општ хаос. Човек да си рече дека страдањата тука се историска константа. Пред се ми е жал за мојата генерација. Онаа што цутот на младоста и беше после 8-ми септември 1991 година. Онаа што ги почувствува на своја кожа транзицијата на општествениот во приватен капитал изведена нечесно, настаните во Гостивар и Тетово 1997, војната во 2001, блокирањата и ембаргата, Смилковци, криминалите на сите влади до денес. Атмосферата на постојан страв и неизвесната иднина. Толку потиштена и изгубена генерација штo може да се спореди единствено со европската млада интелигенција после Првата светска војна. Ги немаме единствено Ремарк и Пикасо кои преку На запад ништо ново и Герника сликовито го доловија нивниот песимизам. Иако мислам дека САФ и Архангел се достојна замена. Нејсе.

Утре и во понеделник ке има митинзи. И едната и другата политичка опција се уверени во својата исправност. Фрштат апстракни категории како вистина, народ, правда, слобода. Пропагандната борба по медиумите е толку жестока што дури и Орвел би бил запрепастен. На големо се води војна за мобилизирање не на телата, туку на душите на младите.

Но каде е местото на индивидуата? Да брани некој си малициозен лидер желен за моќ? Да покаже сервилност кон политичките елити? Далеку сме од '68 и идеализмот на таа генерација. Слепата послушност, конформизмот и апатијата ке не уништат.
 

О|ивер シ

Анти.
Член од
14 октомври 2011
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.018
Дк,

ЕВЕ СЛУШАМЕ МАКЕДОНСКА МУЗИКА
ПОЗЗ.
 
D

dobramuzika

Гостин
Драга, скоро секое сабајле се будам во ниЕдно време... погоди што ми помага пак да заспијам? Музика...
♥
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.051
Поени од реакции
15.026
Јас мислам, кој к*р од амбасадори бараат на протести. Оној британецон се шеташе низ Велес со Илија Димовски додека во Куманово се лееше крв.
Ало dickhead, ако си против власта, не оди му на Иле во Велес. Бојкотирај ги бе asshole.
Ерван Фуере? Филипини, па таа Филипини беше другарче на Груби.

Meanwhile во лулката на демократијата, соединетите терористички држави е осуден на смрт Џохар Царноев. Убил тројца на маратонот. Обама убива деца во Авганистан, Либија, Палестина, Ирак, Сирија, Украина и добива нобелова награда за мир. Која иронија човече. Додуша и кај нас нема разлика. Црташ букви на тела од работници, те ставаат министер или имаш некоја државна функција. Ебате државата. Може да се аплицира за државјанство на Чеченија? Камбоџа, Централна афричка република?
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.363
Поени од реакции
1.831
dikej kako si mi arna
mi se zaigra neso kanter strajk ali onaa makedonskata na stazava mini-litia ili shoothouse
ako znae nekoj da mi prati link za torrent da ja simnam ajde bidi mi pozdravena

inace se nadam deka u brzo vreme nema da ima kanter strike vo zivo vo nasava naptena zemja ajde bidi mi pozdravena
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.238
Поени од реакции
26.092
Денешнава бомба можеле да ја крстат „Магаре со снимки рушува државни позиции“.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.969
Поени од реакции
11.608
Или пак, независна/демократска/суверена бомба. :D
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.911
Поени од реакции
41.875
Во право беа со она "името не го даваме" И не го давале, туку го продавале. :icon_lol:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.940
Поени од реакции
18.647
Бомбава освен патриотите од Острелија не верувам да дирна некој.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.867
Поени од реакции
25.083
Ми се згади од протестите! Пардон, ми се згади од партизирање на сѐ што се случува во Македонија.
Да им го напикам лилјаковиов и на Груевски, и на Заев и на сите нивни потрчковци!
Еве ви! Лигуши!
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.064
Поени од реакции
7.150
Драга, поздрав до сите што сакаат промена на името!
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Шпага

Vesteros je zemlja rata,
gde i sestra jashe brata...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom