Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.230
Поени од реакции
57.953
Плoмбирaње нa зaб и чистење нa зaбен кaмен... нaгрaди кaј Дрaгaн вo Среќни кoцки :pos::pos::pos:
А јaс мислев сo бурекoт е дoстигнaт врвoт


Ми фaлaт квизoвите штo ги имaвме некoгaш, Милиoнер, Енигмa, 50-50, Дoбрa шaнсa, Нaјслaбa aлкa, Круг нa знaење... квизoви кaде штo се бaрaше ЗНАЕЊЕ.
Штo се сегa oвие глупoсти ? Среќни кoцки, Се или нештo, Без пoени...
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Единствено нешто за што ќе ми биде жал кога ќе падне ова власт е тоа дека ќе немам за кој да правам мемиња....

Пробував некој комбинаци ама некако не ми се совпаѓа.

 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Oд луѓе, омилени ми се оние шо еден ден не помрднале со прст да направат нешто корисно за нив.Освен студентски живот, кој им е очигледно многу побогат него мојов со станување во 7 и легнување во 10 вечер, друго ништо немаат видено.
Пример1: на секое предавање присутна, дискусии со професорот, некој еднаш не се појавил на предавање или станал колку кафе до бифе да пие и после зошто јас потпис,а друг не. "hehe vrski imas kaj profesorot,ama i toj samo na zenski dava znam"
Пример2: одиш кај шо ќе ти речат, наваму, натаму, ти висат над глава, рокови да си исполниш мораш, бројки насекаде,претходно си потрошил време да скоцкаш cv, да биди се ок на интервју, дури некој секоја вечер виси по дискотеки и преку ден на кафиња, или подалеку од кревет-стол-кревет не виделе и на крај ќе ти речи некој "hehe so vrski tamu vleze"
Да, брат. Сегде сум со врски.
 

Prince

PsyTrance, Musica Psychedelica
Член од
22 јуни 2007
Мислења
1.160
Поени од реакции
2.987
ДК,

Редно е да одлучам - или да фатам да учам и да го завршам побрзо факсов или да се откажам и да си побарам работа. Не е на арно ова, последниве 3 години сум многу безкорисен и мрзлив. Секој ден ми е ист, монотоно стана ептен. Едниов другар се жена, си напрај дете, си работит, се то на 22 години. Барем напрај некаква промена, си го смена начинот на живот и стана фамилијарен чоек :D
Јас и овие останативе двајца бараби уште сме изгубени случаи. Ни напред, ни назад, тапкаме в место. Немаме никаква цел во животов, то е многу лошо. Ми се скурчи едноставно се, а и веќе ни родителиве не ми се мешаат, кренаа раце одамна. Се немат ни пари, барем да бевме деца од богати фамилии, па да не се секирав ама вака си викам, шо ќе се десит за 5-6 години? Ќе потониме едноставно.


А јас си сум крив, го знам све то ама ете касно можда ми текна.
Цел ден си размислував на оваа тема и сфатив дека ми требит промена, немат иднина вака. Морам да почнам да прам нешто.
Ајде ќе биде, да се надеваме ;)
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.660
Matrix it is then.

At the beginning, they were asked to choose, one side or another, they were capable of choosing between two sides without a problem, well, a few problems only.



At the same beginning, the red pills were taken enough to beat the blue pills. But, years passing by, the numbers of people who took the red pills was massive, so they wanted and decided to throw the second "Blue System" away, they thought that there is no need for another system, the "Red" one was fine.



The blue pills were almost forgotten, the red army was created, the number of supporters was larger and larger, the red army rules 108 months. There were also a people who didn't wanted to take any of those two pills, they didn't trusted them enough to take a pick, they were called "The Others", the others knew to steal some value info about both of those pills and publish them, to tell, to spread the truth about their system, but that wasn't enough. The red army had a "system check" once in every four years, the checking was really quick, and was taking a few days, after that, the system was working fine for the next four years.

On the fresh start of this "Red System" a lot of people outside of this community were able to visit this place and to enjoy the benefits of it, so a lot of foreigners were enjoying in this great system, but after a while, the red people decided to stop that madness, so they created a "no way in" system for strangers, a lot of red people were happy about this, not even a single stranger can come and try to play the rules.



The foreigners were not happy with this decision, they were starting to ask themselves why is this happening. A lot of strangers were starting a investigation to find out the real reason for this strange act.
They were investigating the red people online, they asked them why did they went for a red pill instead of the blue pill, the strangers find out that 93% of the red people were choosing that pill because of the color of the pill, nothing more, a 7% were choosing the red pill because of her physical form. Strangers also asked them why did they define their choice by a color or a physical form, "it's not a bloody soccer team to choose!" they said, but unfortunately they didn't get any reasonable answer from the red people.

But this made a lot of wonders in a foreigner's mind, they were trying to get in that system at any cost, they were offering money, their loyalty and a lot more, they even wore a red clothes, but it didn't worked at all, they were hold on border with an army to protect that invasion of foreigners.



The foreigners tried almost everything, but they were still at that border who kept them outside of that empire. Some foreigners claim that they even heard and saw how red people were celebrating when that "Red System Check" was flashing green "OK" in the cheering words "EBRIRRI" who they though that they stand for "Even a blue rabbit is a red rabbit inside".

That empire is still there, no one knows what is going on there, but the red people are still happy and satisfied with the choice they chosen, but the foreigners are not giving up, they will find a way in and they will once more taste those "red benefits" which that empire is offering.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Дрг.

Ми се гади....став на една јавна личност околу смртта на Тамара Димовска.

....Во демократска држава прво ќе се испитаат условите во кои е чувано и растено тоа дете, а не прво да бараат оставка од министер за здравство и подолу во хиерархијата. Зар и со смртта на децата играме ДОЛЕ ВЛАДА.....

Сите неистомисленици сме “соросоиди“ и “сдсмовци“. Ние шириме говор на омраза и поради нашите протести странските инвеститори бегаат, а туристите се откажуваат од посета на Македонија! Епа ако е така се гордеам со тоа (а не е така), забранет е протест пред владата и уапсени се 42 граѓани! Прогонство е некого да бркаш 1 км. или забрането е да влезеш во читална и да креваш паника....а и не смееш да тепаш личност која се предава. Синдикатот може смета дека тоа е професионализам, но тоа всушност е идиотизам. Паролата тука е повеќе од јасна.

Туристите бегаат од односот со државата (потсетување од лани, медиумско оцрнување на Охрид), а дел од странските трговски и економски партнери се во затворите или се во бегство. Проблемот е во државата, а не во народот. Таа го диктира темпото, правилата на игра и самата игра. Останува на пуст остров слободоумието. Ние треба да испливаме до тој остров, притоа избегнувајќи ги сите пречки кои ќе не натераат да се удавиме. :)
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.677
Поени од реакции
13.291
Во овие 48 часа 3 оставки и две интервјуа од кои едното е на самиот зенит да се оствари. Курто мора да падне. Мурто не смее да дојде.
Мора од некаде да се почне.
So says Saladin
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.616
Поени од реакции
31.821
Едниот да ти претендирал за премиер, тој другиот со евруленцето за ВИЦЕпремиер :icon_lol:

Дали знајш колку појако че функционираше светот доколку секој знаеше до кај му стигаат ножињата, и колку му вари црпката? Јас не знам, ама претпоставувам дека многу поок.
 
Последно уредено:
D

Daedalus

Гостин
Иам некоја сумњива фобија од специфичен вид на баби.
Оние со бел и боцкав брк кај тртката до устата, што те бацуваат кога си буцмасто, мало и невино дете, те боцкаат со нивниот безмилосен оштар брк и не те пуштаат да избегаш, а потоа ти даваат бомбонче (дифолтот е лимон/поморанџа/јагода) со залепено хартивче што е невозможно да го одлепиш и кога пробуеш, остануе на делови од бомбоната залепено.
 
Член од
28 јануари 2015
Мислења
518
Поени од реакции
2.870
Кеј,
од вечерва имам фобија од брзо возење. Ти ебам тоа сељаците шо мислат дека се фраери ако возат брзо!!! Се пореметив у п.м.:mad::mad:
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.136
Fuck sake, денес умре човекот поради кој почнав да слушам Џез и Блуз.
RIP Big Man. :place:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.918
Поени од реакции
35.782
Драга,
Обично не се каам во животот, али тоа што не аплицирав додека бев студент за Work &Travel USA ќе се каам дури сум жив, бидејќи другарите што ми заминаа пред 2 години сега си купуваат свои камиони и станаа луѓе, а јас работам за да му платам кирија на газдата од станов. Жал ми е пред се што морам да гледам мизеријата од народ како се ги вади очите додека нивните водачи јадат срнечко и се договораат кој колку ќе земе од колачот, а на тв јадат гомна едни за други.

Што се однесува до ситуацијава во државава, партија шах али некако ми е дежа ву, народ протестира, а не знае ни за што протестира, ниту што сака да добие со протестите. Битно регрутирани се партиските војници од двете страни, фрлени еден куп пари за да се направи истото, ќе направат бука и галама, претпоставувам и некаков инцидент да има што да се зборува после протестите и се ќе си биде полошо од што било. И едните и другите се исто ѓубре, уствари македонскиот менталитет ти е тоа и нема да се промени додека постои.
220px-Horse_head_(PSF).png е ова ти е Македончето :oeoeoe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom