Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
ДК,

Секоја година истата приказна. Почнуваме со тешки преговори, продолжуваме со кавги, завршуваат со солзи и на крај попуштам. На женски солзи одма паѓам, тоа е мојот криптонит. Еве, куферот ми е спремен и сабајле одам на одмор. Барем имав право да изберам: плажа или планина. Одбрав планина. Оваа година беа спремни за компломиси, а разумен компромис си е разумен компромис, еве зошто:

Нашите проблеми не запираат кај преговорите. Плажата за мене отсекогаш претставувала ноќна мора. Треба да лежам како морж и да се потам како свиња. Утринската плажа рано ја напуштам, а попладневната касно ја посетувам. Денот требал максимално да се искористи и џабе сме плаќале!

И да, патиките не биле за на плажа! Потоа им смета колку често се капам. Ретко влегувам во вода и кога пливам, пливам сам.

Потоа им сметаат моите купаќи. Ми зеле пар исти кои се проѕираат. Срам ме изеде кога излегов од вода. Сѐ што можеше да се види, се виде. Морав да купувам нови.

И на крај мора да ја напоменам циганштуријата која ја прават- собираат школки. Мислам на живи школки за во пица! Минатиот пат собираа 10тина кила, па ме тераа да ги чистам. Пуштете ги да си живеат на мира. Цели колонии истребија. Екосистемот е пореметен по нас.

Планината е рај. Прошетки, чист воздух, чаеви за собирање, нема интернет, нема телевизија, нема гужви, нема горештини и повеќе време за читање. Рај. :love:
 
Последно уредено:
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.838
Поени од реакции
7.593
ДК,

постојат три фази во животот на луѓето пост 40 мегапикселни камери.

1. Сликање за Божиќ во изнајмена куќа со дефокусирани погледи и лажни насмевки.

2. Брак.

3. Дете + 30кг жива мера покаченост кај родителите.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.423
Поени од реакции
9.318
И два збора да кажеш, глуп човек ќе види некоја скриена порака во нив и ќе се навреди, не па приказна да раскажеш.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
iako slab pazar denes(nadvor od pazar) vlegov niz pazar i cudo golemo
praski brani 100 km od tuka (Rosoman) 100 denari
kajsii brani 120 km od tuka (Podares ) 120 denari
banani brani 1000 - 1200 km. od tuka 60 denari
-------
i ja cik pogodi sto kupiv
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.595
Поени од реакции
34.789
Кајг,
замисли ги испружив алиштата да се сушат, отиднав да испијам ладно сокче, се вратив и ги собрав алиштата кои беа веќе исушени,
ауууу
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Среќа почнаа ултрамаратон тркиве и кај нас па ЈНА генерацииве се малце мукла кога ќе чујат за планински напори од 100+ километри.

Галичица треил loading немам време како што имав, животот ми се зеде тренирајќи ама паралелно се што ми беше останато несредено, бидна. Идемоооооо
 
Член од
7 август 2011
Мислења
848
Поени од реакции
1.756
Драга, се случи што се случи. Психа вака никад не ми паднала, покрај сите срања решив да одвојам време за себеси и не згрешив што ги оставив социјалните мрежи 2 месеци and still counting.

Работата ми помогна, не туку така пријатна дистракција ама што да правиш. Мада ме нервира една многу глупа работа, а тоа е што никој жив не прати фудбал од колегиве.... Си реков добро бе па да му ебам мајката биваше ли бе, покрај ЕУРО, башка и Македонија за првпат на ЕУРО, и да не ја спомнувам помалку битната Копа Америка, па могуќе ли е никој жив да не прати бе. Епски бруки.

Се случи еден ден ми пријде еден колега ново вработен, низ муабет ме праша за кого навивам, во себеси ми се разбуди малку среќа и си реков фала курцу ке имам со кого да јадам гомна за фудбал. Го прашав јас него за кого навива, дечкото ми вика за Милан. Одма тука ми светна прилика да му изедам гомна да го пецнам за една од најголемите курви во помодерното време Хакан Чалханоглу. За непознавачите на фудбалот немам што многу да ви раскажувам освен дека премина во нивниот најголем ривал Интер. И сега многу нај обична стрела му пуштив и очекував некоја реакција, очекував нешто гомна да изеде. Да опцуе мајка, тетка, сестра, внука, баба аааабе било што само да ми покаже дека не му е сеедно. Братот мртов ладен и мошне млитаво рече само тоа е. И си сватив у себе и си реков ништо и од овој, пишано ми е да тепам време со колешките и некој бош трач муабети... И така.

Пешачењето во доцните часови помогна, за моја ненормална среќа во овие гадни моменти не бев сам и искрено за некој луѓе во животов секогаш ке бидам благодарен. Си ја подновив плејлистата за музика и се вратив на она чекање до изгрејсонце со слушалките. Почнав пак со стари преглеани филмови да напињам и после секое гледање сваќаш колку се само ебано добри. До приказна, до режија, до хемија помеѓу актерите, до соундтрак, до продукција. Тоа нердското во тебе ти буди некоја вишок енергија и инстант се ти е порозово.

Why do we fall sir? So we can learn to pick ourselves up.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.001
Поени од реакции
55.214
Синоќа трета смена, и некаде сабајле околу 6 саат веќе кога фактички финишира смената и чекаш да поминат уште 35-40 минути да дојдат колегите што те мењаат и да си идеш дома да спиеш, одеднаш у главата почна да ми ѕвони една мелодија што ја немав чуено па сигурно едно 10+ години... Јадранкааааа имаш име ко моооореееее, Јадранкаааа срушила си снове мојееееее. Викам што е ова бе. И ми текнува на една песна од Едо Маајка, у средно со еден босанчерос ја слушавме многу и се глупиравме. Јадранка се вика, за госпоѓата Јадранка Косор, своевремено нешто у хрватската политика. Ја пуштив доека се возев накај дома, како од кафана да си идам. И цел ден си ја слушам. Т.е лажам, не ја слушам цел ден, туку сеа пред пола саат ја пуштив пак доека отварав едно од сите 3 Хајнекена што ми останаа од викендов.

И ми текна на времето порано у средно коа слушав Едо Маајка, Френки, Ша Ила и ЦИА. Никад не сум слушал рап и не сум бил загреан за таа музика, баш напротив, ме нервира. Имаше и една од Марчело, едно копиле од другар, член на форумов замараше стално со неа, Пегла се вика, песната. Многу се топеше на неа. Автоматски ја мразам сеа, и за инат нема да ја пуштам доека ми свири Социјала од Циа, и тада брате схватам да глуп сам као нога. Ова глуп као нога си го патентирав и многу сум смешен коа го користам.

Нејсе, постов нема никаква поента, освен што се распишував доека чекам да се избања и да идеме негде.
Френки беше добар рапер на времето, многу јака и жална трака ми е Izgubljeni snovi, нејзе ја иам слушано преку милијарда пати. Исто и Mahir i Alma oд Едо Маајка. Траки со многу јак и дирљив (допирлив hhh) текст. У ова друштво влага и од Sha-Ila - Istina. Прејаки текстови стварно.
Овие Ша Ила ги дознав пред едно 15 години коа идевме на турнир у Чешка и еден другар на усб т.е на мп3 ја имаше Samo jedan klub, samo jedan grad, песна посветена на мојот српски клуб Партизан.

БС се многу друга класа. Марчело исто.

Ааа и Бед Копи коа сме кај овие лаганица рапериве, беа океј и смешни, онаа Uno, due, tre.. они рецитираат - смрдимо на зној као талибани, а еден другар ја пееше смрдимЕ на Гној како талибанЦи.

И така, а да, пред да финиширам со ужасот, да си споменам и Blaya Dub Playa и нивниот незаборавен албум кој не ми текнува као се вика, на омотот на жолто-портокалова позадина е нацртан еден дечко со фиш у иста и јаречка брада. Е тој албум го иаме упропастено од слушање на телефон (без јутуб, само мп3 прике мој) доека игравме пинг понг со крвави очи пред околу 10 години.
Дубиоза Колектив или според другарот со текстот од Бед Копи, Колектив Дубиоза и САРС, свежо ампутирана рака од Сатријани, многу лудо име на бенд, тој фронтменот пушеше фиш со еден клошар у друштво што го имавме у парк после една журка.

Се одјавувам и ви се извинувам на сите што го читавте ова.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Драга,

Седнав у кафиќ да испијам едно кафе и ми донесоа топло кафе. Не ми е јасно како тоа на +40 степени ти носат топло кафе, како?

Јес да не кажав да биде ладно, али мислам на 40 степени логично би било да е ладно кафето, не?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom