Драга Кајгана (виртуелен дневник)

D

dobramuzika

Гостин
Me razbudi telefonski povik od prijatel za kafe, kafe piev doma, sednavme vo pabot, toj pieshe kafe, jas pivo, t.e dve piva, staropramenchinja, posle toa bevme vo crkva da zapalime po edna svekja i na vrakjanje si kupiv burgerche od burger hub i dve svetli kozelchinja, denot cicka.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.838
Поени од реакции
7.596
ДК,

Денес бев сведок на едно интересно патување



Screenshot_20210627-211439.png
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Во животот од безброј ситуации дојдов до заклучок дека не вреди да посветуваш и да трошиш дел од своето време на никој друг освен на себе. И тоа го научив на потешкиот начин, од свое лично искуство. Многу е понижувачки кога од твоја страна го даваш целиот максимум и посветуваш внимание и огромен дел од своето време на некои кои не го заслужуваат тоа. За подоцна да се чувствуваш искористен како магаре кое го носело целиот товар дури и оној туѓиот, а за возврат не си добил ништо за да се почувствуваш дека вредиш и дека им значи тоа што го правиш за нив. Епа Е*.*.*: би те прашал дали барем малку го почитуваше тоа што го правев за тебе? Очигледно не. Ама како велат: Секое добро за зло или секое зло за добро. Како и да беше, сега веќе не е ниту важно.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
D... u poverenje nesto da ti kazam, po novo znaci vaka PRV PRIJAVEN,prv usluzen.
Od prvi,uste nekolku dena i stanot vo Avtokomanda bara novi stanari za stara cena 2000 mesecno.
Tolku.Javi se juzna.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.332
Поени од реакции
27.887
Распоредот у наредни 20 дена...

04:00 - 17:30 - работа
17:30 - 21:00 - курсеви
21:30 - 22:00 - трчање
22:45 - 11:30 - работа

Секој ебан ден. А, сабота диплојмент на апликација од 08:00 до 18:00. И сеа некој би се напнал за ваков распоред ама јас не. Мене друго ме напна сабајлево. У принцип многу сум болен по игрици на телефон. Три години играв Clash of Kings и алијансата ни беше број 1 со години. Со овие игрици проблемот е што се pay to win или колку повеќе трошиш толку добиваш. Ама кинеско студио беше, тоа што кај нас чинеше 10 долари, на кинеска мрежа беше помалце и од долар. Немаше натпреварување со нив, ги преплавија серверите.

Си направив пауза од скоро година. Случајно барав на плеј стор нешто за тепање време и ми налета една друга игрица што уствари е од друго студио, ама освен графиката друго и нема разлика. Еве веќе 3та недела како играм на нов сервер тазе отворен и пак сум број 1 како индивидуа и со алијанса. И вчера имаше една опасна тепачка на серверов со конкурентите што секако ги здробивме. Арно ама секој замок си има знаменце и мене нормално македонското ми стои. И на дискорд ми пишува еден копук од другата алијанса што здравјето им го земавме "абе знам ја еден од Македонија кул дечко, ти си дрзок". Okkkk изгуби се, се запраивме нешто муабет видов дека му стои знаме од Чешка и му кажувам тука дека живеам. И guess what? Тој копук е уствари мојот менаџер. И сум депримиран затоа што нема опција да изгасам статус на играта, ќе ме дава онлајн. Ќе искочи дека не работам.


Фала сам ќе излезам сеа да си побарам професионална помош. Чао.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.933
Поени од реакции
17.645
Слава ти за големата жртва која ја даде во 2001 иако си бил млад човек. Горд сум што имам потекло од Башино Село, таму бев као дете коа беше направена спомен плочата кај чешма, за жал веќе неколку години не сум ти запалил свеќа на гробот, кога бев помал одев често и секогаш кога одевме на гробишта палев свеќа и на твојот гроб. Велес и Башиноселци не го забораваат твоето дело.


Слава ти Оливер Китановски-Млеко.

FB_IMG_1624890510584.jpg
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.022
Драга,

во овие услови друг би се жалел, ама се што можам да кажам јас е дека комшијава има ебано добар вкус за музика.
Не морам да пуштам радио. Од син понеделник, до јавачи на бурата. Сето хит до хит, ствар што слушав и јас во мојата кул сум фаза.
Сега слушам и турбо-фолк. Гордо. Зрело. Сега ќе го почестам со Арканица и нејзината Маскарада. Да трешти.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.956
Поени од реакции
35.492
"Ако је отаџбина мајка, факат фура чедоморство"

Никој не ја опишал срање состојбата на балканот подобро од Марчело со реченицата. Конкретно е за Србија, али ние моментално повеќе може да се пронајдеме во траката. :cuc:

 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.022
Драга

на работа има една девојка на која многу и го имам меракот.
Ми пристапи додека работевме и ми вели слушнав дека си од Македонија. Јас и одговорив да од Македонија сум. Јас сум родена овде но по потекло сум Хрватица ми рече, моите родители се исселиле од Југославија во 80ти. Јас бев шокиран, со русата коса и ангелските проѕирно кафени очи си реков оваа мора да е домородна овде. Плус тоа јазикот го владее одлично.
Изгубив надеж дека можеби би знаела Хрватски, со оглед на тоа што е родена овде. Но на крај ми проговори на Хрватски и јас во мене, тооооо!!! Родителите дома зборувале на Хрватски па успеала да го совлада.
Ретко се гледаме, и ретко се погодуваме во иста смена. Ама стискам палци да е слободна, иако да бидам реален тоа би ме изненадило. Will see.

Ми кажа дека лани прв пат во животот била Хрватска на одмор. Пред тоа само Шпанија, Шпанија, Шпанија - ко сите други овде.
Рече дека Хрватска и била 1000 пати поубава и од сега секое лето ќе биди во Истра. Го видела и Белград, рече преубав град.
- И Македонија е убава земја така?
- За тебе најубава и велам. А во ум веќе не гледам нас на Галичка Свадба. :love:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom