Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.013
Поени од реакции
55.303
Пред 3 месеци вака ми беше празно за Марадона.

Денес, за Балашевиќ.
Нема да должам многу, а и не сум нешто паметен да пишувам за најголемиот текстописец на Балканов.
Едно почивај во мир е доволно, мислам, премалце е за таков генијален човек. Ама, остануваат делата, вечно ќе живеат дефинивитно, Џоле е безвременски како и неговата музика.

Збогум голем човеку. Ostaje mi to sto se volimo.

 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.361
Поени од реакции
1.827
Dragic
Mnogu mi e maka sto ni ja unistuvaat drzavata....
Vmro kutenkata
Sds si pravat so sakaat ali tolku ja spinuvaat i izvrtuvaat prikaznata neverojatno
Pogolem manipulator od zoran zaev nema nitu ke se rodi
Gram neso makedonsko da imase .....
Ne zasluzuvame nisto ....
Sakam samo da go doziveam denot koga ke bide
Ke go citiram JOKER you see MADNEES IS LIKE GRAVITY ALL IS NEED A LITHLE PUSH
ZA ZAL KAJ NAS MAKEDONCITE TREBA BIG PUSH DALI I TOA KE UPALI...
 
Член од
29 ноември 2014
Мислења
990
Поени од реакции
3.954
ДК

Одамна не сум се чувстувал вака, волку емотивно, волку тажно... Ниедна смрт на било која личност ме нема погодено вака. Ги слушам неговите песни и само језа ми поминува низ целото тело, си размислувам каква личност и каков уметник замина... Еден од последните, ако не и последен уметник. Остана само шљамот... Последен поздрав маестро и панонски морнару!

"Klonula mu samo glava, k'o da drema, k'o da spava..."

 

Nik20

Неверификуван член од немаштија
Член од
13 јули 2009
Мислења
5.342
Поени од реакции
6.275
Се сеќавам како мал имавме само музички систем за да пуштаме музика, ама тато го купи најјакиот. 700 марки го плати, и имаше опција да ставиш 7 цедиња внатре. За музиката мораше да се купи веќе готово ЦД или од уличен продавач на пазар (кои беа со сомнителен квалитет, па некои викаа дека и го гребеле читачот) или од ЦД-тека(касетека, видеотека, појма неам како се вика правилно) и мораше да слушаш музика веќе направена, пример ако ти се свиѓа една песна од Рики Мартин, мора да купиш цело ЦД Рики Мартин. Така ги научив сите песни од Red Hot Chilly Peppers, пошто сестра ми ја сакаше Californication, и нормално, се научија и другите.

Некаде година две после тоа, испаднаа компјутери со режачи(може испаднале порано ама така памтам). Кај нас ретко кој имаше компјутер, уште помалку некој компјутер со ЦД ром и режач, а уште помалку некој писмен да знае да инсталира Nero Burning Rom и да прави аудио ЦДиња.

Во маало се појавија двајца браќа(им ги заборавив имињата) и режеа цедиња со музика по желба, пишуваш песни на ливче, одиш таму седнуваш како на бербер на едно столче, ја даваш листата и дечково ти ги става песните на ЦД, ти прави омот со напишаните песни испечатени со насловите. И така фино скоцкано чинеше првен 200 денари, а после тоа 100 денари.
Знаеја и ако ја немаат некоја песна, да ти пуштаат музика па да одбереш друга, ама таа ја ставаш на крајот да не не ти се бендиса.

Се сеќавам, брат ми собираше од мама и тато предлози, па им направи ЦД со бирани песни. На тоа ЦД на 6та позиција беше ставена од Џорџе Балашевиќ - Неки нови клинци, и ден денеска ми е една од поомилените, и има стварно убав текст.
Денес кога разбравме сите дека починал, сфаќам дека уствари песнава што ја слушав тогаш беше за мене, ја бев новиот клинец, сега низ маало еден куп други нови клинци, фаќаат жаби у потокот, ѕвонат и бегаат, маваат со камења, играат фудбал, си пцујат мајка и се тепаат. :D

Почивај у мир Џорџе, фала за преубавата музика.

 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Некогаш ќе почине некоја позната личност која оставила толкав белег на твојот живот што чувствуваш тага и празнина како да ти починал некој близок. Така ми беше кога Робин Вилијамс се самоуби, кога Коби Брајант загина, а и денес кога разбрав дека Балашевиќ не’ напушти...

Со песните на Џоле бев запознат што се вели уште од раѓање. Татко ми го обожава и секогаш ќе му бидам благодарен што растев со одлична музика. Имавме една видеокасета со негов концерт и сум ја гледал сигурно 100 пати. Подоцна и две аудио касети, од кои ги научив најголемите хитови на генијалецот.

Како растев и влегував во тинејџерските години се насочив кон малку пожесток звук и многу пејачи што ми го одбележаа детството ги оставив зад мене, но Џоле секогаш го почитував а неговите песни никогаш не ми здосадија. Посебно во мрачните периоди за мене, кога сериозно се борев со депресијата, неговите стихови добиваа на тежина, но доаѓаа како некој вид утеха.

Последен поздрав, панонски морнаре. Нека ти е светол патот во вечните ловишта. Во моментов единствено ми е мило што успеав да те слушам и гледам во живо барем на еден концерт, прекрасна вечер беше тоа која вечно ќе ја паметам.

 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.317
ДК

Чудна работа кајги, наполнив 31 но ова чуство го имам од 29тата година наваму. Кога ќе слушнам дека некој починал ме натажва тотално не знам зошто, често знае и низ глата да ми помине онака како краток болен филм - 'што ако бев јас?, Тешко на неговата фамилија, бог знај кој болка е '.....Kога почина Робин Вилијамс страшно ме погоди, се немам онака осеќано погодено како да го познавав човекот. Ден денес да видам негова слика или филм осеќам болка...Чудна работа, неможам да опишам со зборови зошто, што како ама боли. Можеби дека пораснав со него..не знам..

Денес почина друга славна личност со чие песни растев, ако ме праша некој не беше пејач, не не, беше поет, неверојатен поет. Нема текст да не е одличен, да не е приказна. Слушаш и ти излегуваат слики пред тебе, пред очи како и ти да си присутен таму, едноставно го доживуваш нештото кое го пее. И неговата смрт страшно ме погоди, губиме на квалитет кајги и тоа мн, губиме како човечки род. Вакви луѓе не е се раѓаат често. Човекот беше дар од бога, и бог си го зеде ама ако се прашувам јас прерано. Баш пред некој месец возев од МК до Германија и слушав негови песни и си велев ехеее има за пеење бог знај уште колку песни ќе остави, и еве денес....Ме погоди пријателе смртта твоја. Тешко тешко...Останаа уште неполна шака луѓе славни кои вака ми значат а чудно не ги познавам...Ех...

Лесна ти земја, почивај во мир....
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Раде Јовчевски Корчагин

На денешен ден, 1943-та година поради својата непокорност и организација на отпорот, бркан низ скопско Маџир маало, ѕверски стрелан, со понизни извици од бугарскиот фашистички окупатор.

Имал 23 години.

Слава му.

Rade_Jovčevski.jpg
 

Trent Alexander Arnold

Stamford Bridge, Fulham Road, London, UK, SW6 1HS
Член од
30 јули 2020
Мислења
914
Поени од реакции
4.145
Се шетам прееска и да купам вода од трафика и викам еве друже повели (за парите)... не видов убаво, а тоа жена унутра ти било 35-6 год. Праеше муабет на телефон па изгледа не го слушна тоа ''друже''. Си викам у себе ајде зимај тоа водата и бриши од тука, БРИШИ! :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom