Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Член од
1 април 2020
Мислења
142
Поени од реакции
836
Dear K,

За да ја завршиме неделата како што треба, мислам дека или ова ќе биде решението, или некоја од нас ќе се отсели.
Што да не и двете?

Повод за сепнување од денес исто- дали сакам да се запознаам со паралелна верзија на себе си?
Првично би одговорила со "Да!" јер сум личност што вреди да се има у свои кругови, и може многу да се научи, не сум модест знам, али после размислив и не сум толку сигурна повеќе. Комплицирано е.
Па случајно околу целиот сопствен емоционален застој на дневен репертоар, налетав на слики од летен камп. И се сетив колку недостапна бев од (по)мала. Само тоа лето малце повеќе.
Во моја одбрана, мислев дека животот ми е гз преку глава и очекував во секој момент да го превртам како што треба, справувајќи се (неуспешно) со ненадминати трауми и повреда која ја оконча мојата кратка, професионална, спортска кариера.
За покасно да сфатам дека животот скоро секогаш ќе биде гз преку глава за да балансираш.

За сега да сфатам дека овде пишувам само за маловажни туше работи, секогаш во ист стил.
Јбг, се прикнувам на промените, и комбинирам две теми у едно од место каде поминав многу време.

И така... мислам дека ќе вреди да ги препишам сра*ата на, и поверувам у ретроградност, само и единствено ако тоа резултира со доза ваксина, и сертификат кој отвара врати секаде.
Бидејќи тоа е новото нормално.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
uste ensto za HEROJOT - Korcagin...
treba da se znae.kolku mislime za taa istorija kolku gi pocituvame,kolku i kako gi cuvame spomenite
Ni sam neznam kako dojdoa na BUVLJAK koga bese kaj staro sajmiste, vo race na covek-Rom.
Verojatno se ukradeni (ne veruvam vrleni vo Kanta) od nekoja stara kuka,napustena vo Maalo.
Ne mozam da si oprostam sto ne gi kupiv za eftina cena,a ima li toa cena,toj zivot.
Tamu na toj kanta pazar bea izlozeni original dokumento i sliki za Rade.
Original uramen vo staklo dokument potpisam licno od Tito za proglasuvanje na Korcagin za NARODEN HEROJ NA JUGOSLAVIJA.
Original negova fotografija uramena so staklo.
Original fotografii od tatko mu i majka mu isto taka urameni so staklo pogolem format A4 +.
Koj gi zema i kade li se sega neznam.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Ги анкетираат случајните минувачи што мислат за одредена тема и еден од прашаните вика: Ако државата не може да ги онаде, ние колку можеме ќе ги онадеме. Умрев. :pos:
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.679
Поени од реакции
19.592
ДК,

Реченица како ќе го направам стопанот вечерва среќен, ќе облечам бордо корсет со подвезици... црвен кармин, бордо високи штикли, црн превез на очи..

Може па сака панталони со висок струк, ролка и бунда со флат црни чизми.. :toe:

Ништо не разбирам..
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.702
Поени од реакции
24.167
Работи кои ми фалат од младоста:
интензитетот на првиот оргазам, интензитетот на болката кога ќе чуеш дека ти се распаднал омилениот бенд. Ми фали начинот на кој ги доживував работите воопшто, се' беше посилно, поинтензивно, поживо...
 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.784
Поени од реакции
6.970
Ај малку за Ѓорѓе Балашевиќ и српскиот наводен расизам. Преземено од фб.

Социјалните мрежи крепат се' и сешто. Па така, се појави едно писание, пренесено и од некои медиуми (поточно обид да се биде паметен) каде цела една генерација на луѓе која го слушаше Балашевиќ и сега жали за неговата смрт, беше обвинета за војните и распадот на СФРЈ, во еден познат либерален манир дека ете "народот е стока, народот е крив, народот не знае". Овие плитки и неуки релативизирања служат за да се замагли вистинскиот виновник и вистинските причини за крвопролевањата.

Зад секоја војна стојат конкретни материјални интереси поткрепени со конкретна идеологија, спроведена од конкретни луѓе и политички струи. Тоа што тие беа доволно организирани и материјално поткрепени (а со тоа и доволно гласни) воопшто не значи дека за војната имало масовна поддршка. Нормалните луѓе немаа свои организации и немаа моќ да ги сменат работите на подобро, со тоа секако беа губитници во едни луди времиња. Но тоа не значи дека ете ги поддржувале или премолчиле војните.

Во прилог е текст на сега покојниот Павлушко Имшировиќ, марксист и опозиционен политички активист уште од времето на СФРЈ, неколку пати апсен заради својата активност. Во овој текст тој доста прецизно ги разбива митовите за масовната поддршка на војната во 90тите. Тој е и директен учесник во антивоените демонстрации во Белград 1991 година.

"Namerno se „zaboravlja“ da Miloševićev teror i rat u Hrvatskoj, Bosni i na Kosovu nikada nije ugušio štrajkački pokret i otpor u Srbiji. Namerno se „zaboravlja“ da je slabačka i izdana odbrana Vukovara, oskudno naoružana isključivo lakim pešadijskim naoružanjem, uspela da 4 meseca opstane i odoleva zahvaljujući ne toliko svojoj sopstvenoj snazi koliko zahvaljujući masovnom antiratnom otporu upravo srpskih radnika. Namerno se „zaboravlja“ masovan bojkot mobilizacije u Srbiji, bojkot koji je u Beogradu zahvatio 98 % vojnih obveznika. Namerno se „zaboravljaju“ masovne demonstracije u martu i julu 1991. u Beogradu. Namerno se „zaboravlja“ da svih godina rata u skoro da nije bilo dana bez štrajkova u Srbiji. Namerno se „zaboravlja“ da su upravo na talasu tog štrajkačkog pokreta nastali prvi nezavisni sindikati u Srbiji, nedvosmisleno demokratski, antirežimski i antiratni. Taj „zaborav“ služi tome da se srpski radnici i srpski narod optuže kao saodgovorni za zločine Miloševićeve diktatura, da se, kao i ostali balkanski narodi, objave nesposobnim za demokratiju i slobodu, te da legitimiše imperijalističku „paternalističku tezu“ da i Srbija, kao i svi balkanski narodi, moraju da budu pod „međunarodnim“ tutorstvom."

Читајте и отворете ум. Баталете тоа што секакви пропагандисти ви подметнуваат. Тие работат против интересите на обичниот народ и како такви го заслужуваат сиот презир шо го добиваат.

П.С.
Нека почива во мир. Никој не може никому да забрани да жали и сочуствува со нечија смрт, поготово за врвен автор и уметник кој буди спомени кај многу луѓе.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Кајг,
јас не разбирам од каде е тој нагон да се седне со газот на маса каде некој би требало да касне или да се потпре со раце во планинските летниковци ако излезе во природа, јас не разбирам од каде е тој нагон седејќи да се дигнат нозете на маса со се обувки, кога некој послем треба да касне некој сендвич и испие топол чај?

- Што размислуваш бијонс, на ова висинска разлика или ти се приспа? седни испиј еден вруќ чај со мене, сонцето просто ќе не гали со своите зраци,
... што ќе седнам да испијам вруќ чај кога претходниот ги имал нозете на маса, све што газел сега е на маса... мајката, шајката, фак!
- Ами не е крив тој, неговите родители се криви!

... ма, јок родителите, Џон Вејн е крив....се свртев и заминав !
( слушам муабет одстрана како некои дечки се чудат меѓу себе „кој е Џон Вејн“, а другиов му одговара - „сигурно е од Шутка некој“ )

:yid:
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Изгледа ги имам најлудите миленици и никогаш не ми е досадно. Пред малку им дадов да јадат и им ја поделив храната. Кучето го изеде и својот дел и делот на мачорот, а мачоров го изгреба по муцката како казна за тоа што му ја изел храната. Си велам ајде кучево се најаде, да одам да му дадам на мачорот да не седи гладен. Се враќам после некоја минута, а кучево нашло некој најлон го џвака и ме гледа. Изгледа малку му беше јадењето. :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom