Драга Кајгана (виртуелен дневник)

бутЕ

старлета
Член од
29 март 2011
Мислења
1.981
Поени од реакции
3.706
Драгана се враќам после 26 часовно дежурство читам по порталиве колнат пљукет по колегиве од инфективно не ја згрижиле пациентката шо почина. Пола работно време го поминав таму пошо инфективно ни е преоптоварено и да ти кажам едно нешто точно немат во ова шо го пишит нити пак изјавата од зетот на починатата е така. Пациентката не е вратена на 24ти туку и е направен тест за корона и е УПАТЕНА во Скопје. На 26ти се враќат со тешки компликации и со позитивен тест и и е укажано дека општа болница немат апаратура и средства да одржит во живот пациент со фукнционално пола белодробно крило со висок притисок и со срце кое претрпило два инфаркта. Немат ни начин ни можност то да се изведит кај нас а не можеше ни да се префрлит на интензивна пошо таму веќе имат двајца пациенти. Прекинете да ги пљукате докториве барем овие шо се 24/7 со вас и се трудет колку шо может да ве спасет. Двајца се инфектолози дежурет 24ки секој втор ебан ден и сеа ги теретет дека ради нивна грешка жената умрела? Во ред. Секоја чест и на цел персонал шо по брза постапка обезбеди какви такви услови за да се згрижат другите двајца позитивни. Журка је тек почела, само Господ нека не чуват на сите.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
5.544
Поени од реакции
3.465
Аххх кајгано, аххххх..абе што луѓе изрод станавме:facepalm:.....Уште не разболени креваме паника и викаме, сееме страв, мочаме у гаќи бе, просто кажано:toe:....а што да кажат оние душички кои веќе се болни, па и оние другите кои си дојдоа дома а ние сакаме да ги каменуваме:facepalm:

ахххххххххх..
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.094
Поени од реакции
8.748
Кајг,
да те информирам доколку сакаш да ме дружиш секој ден во подфорумот „Фитнес, бодибилдинг и рекреација“ секој ден во 18ч, во инпровизираната сала за вежбање во домашни услови за време на пандемија, влез слободен!

 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
37.733
Поени од реакции
73.520
Идеи за теми во следнава недела:


Коронавирусот и вонземјаните - дали мислите дека вонземјаните не' избегаваат и дали знаат за корона вирусот? Дали анално ќе не тестираат со прсти или ќе одржуваат социјално дистанцирање?

Коронавирусот и певаљките - дали смеете да им ставате пари во деколте после ова или само им ставате картица и пин?

Коронавирусот и Амди Бајрам - колку време ќе помине пред Амди Бајрам да влезе во коалиција со КОВИД-19?

Коронавирусот и 6Г - Дали коронавирусот ќе се врати за неколку години кога ќе постои 6Г, или пак 6Г ќе донесе свој сопствен вирус што ќе ги претвори луѓето во безмозочни суштества што се членови на ДОМ?

Коронавирусот, Бетмен Велит и Влатко Васиљ - Дали Коронавриусот ќе го врати и Васиљ на форумот откако го врати Бетмен?

Коронавирусот - Ако Борко Ристовски не може да фати огромна топка што се движи кон неговиот гол, какви се шансите да фати микроскопски вирус и дали тој ќе биде послендиот преживеан човек после зомби апокалипсата?

Коронавирусот и коронавирусот - како коронавирусот влијае врз корона вирусот?
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.295
Поени од реакции
3.957
Има една тема која постојано сакам да ја избегнувам да ја коментирам по форумот бидејќи ја сметам за лично моја интима и не сакам да се наметнувам, но ова со короната и гледањето на глупостите кои се поврзуваат со неа ме извадија од такт, а тоа е верата или поточно религијата.

Верник сум, постам, се исповедам, се причестувам, одам колку можам на служби, значи сум активен верник, тоа е мое лично право и јас сум одбрал да биде така, секогаш кога ми било најтешко во животот двете нешта во кои сум ја наоѓал својата поткрепа биле токму верата и навивањето, тие се двете нешта кои ме исполнуваат најмногу духовно и ми го даваат тој духовен мир и спокој кој му е потребен на секој од нас.

Е сега зошто коментирам по ова за прв пат, причината е целата злоупотреба на верата пред се на "верниците" поточно нивната наивност која лесно се злоупотребува од оние од другата страна, добро бе со кој ментален капацитет треба да си да пишуваш амин, уништи, да споделуваш слики демек на тој начин ќе се справиш со вирусот,во кој од авион се гледа дека тие што ги споделуваат ваквите соддржини дел од нив и си играт мајтап со лековерноста на народот.

Терањето па на мајтап на "совршените атеисти" на нивна сметка ми е ептен уште потрагичен, демек они интелигентни, супериорни, луѓе на науката, а со половина од тие што ги знам и сум седел со нив, жалните не знаеле да сврзат две реченици, а не па асален муабет да направат како луѓе.

Други кои уште повеќе од такт ме вадат се свештените лица кои не се придржуват до препораките, многу лесно тој кој е дел од овој свет можеше да прочита статии , коментари за тоа колку е важно да се придржуваме кон правилата пропишани од државата, повикот за молитва на секој од својот дом во периодот од 22:00 до 22:15 , но ете некој свештеници инат ќе водат (не)свесно правејќи голема штета на религијата во погледот на секој нормален човек од страна, без разлика дали е верник, традиционалист или општо човек кој не му е до религијата на никој начин.

Совеста е многу значајна работа и секогаш треба да се придржуваш до неа, па кога одбираш било кој пат во животот треба да го следиш достојно до крај, ако си верник едуцирај се и практикуви го верскиот живот до крај како што треба да е според верските прописи а не како што ти сакаш да го тераш дека така ти рекле старите кои абер немале од верата, никогаш не се исмеви и не го потценувај оној кој е од другата страна на верските убедувања, бидејќи да тој е таков по природа бидејќи толку му е интелектот, но ти со неговото исмевање паѓаш на уште пониско ниво од него, бидејќи си таков по избор.
 
На врв Bottom