Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.531
Поени од реакции
34.795
Кајгич:love:

Недај боже драга, да треба да тргнеш да завршиш некоја работа по шалтериве на нашава “ефикасна администрација“.
После 10 минути по автоматизам во мозокот ти се појавуваат сите возможни и невозможни пцовки, све по списку и целата низа од роднинското стебло, притисокот ти се крева до плафон и едноставно се чудиш, гледаш, ама не ти се верува.
Утрово без моја волја и желба, морав да посетам едно министерство, т.е. подрачна единица во едно од нашите министерства “што секогаш е во служба на граѓаните“.:rolleyes:
Во канцеларијава напикани 72359747 луѓе (вработени кои утрински пијат кафе), а “смртнициве“ што им текнало уште од рани зори да доаѓаат по документи и слични глупости нека почекаат де.
Работното време пишува дека почнува во 8:30, ама нашава администрација кафето си го пие на раат, лека полека, кроце покроце, лекум лекум. Човек од месечина да падне ќе се одмори, а не пак од дома да дојде на работно место.
Откако во ходникот се створи гужва, “нашава ефикасна администрација“ реши да се фати за работа, се отвори шалтерот. На шалтеров седнува една госпоЖа, накитена како новогодишна елка во полн сјај и почнува со работа, ги предадов потребните документи и си чекам. Таман кога помислив дека на агонијава и дојде крајот и дека ќе завршам работа за брзо, со брзина на светлината бев демантирана. На коконава и звони мобилниот телефон. :свиркам:Фино лепо си се јавува и разговоров се одвива отприлика вака:
- Мамееее, кромидот го лупиш, го миеш, го сечеш на ситни коцки и ќе го ставиш да се пржи.
(30 секунди тишина затоа што слуша што и зборуваат од другава страна).
- Мамеее за да не ми ти лути кога ќе го пржиш кромидот, запали свеќа во близина и нема да ти солзат очите, свеќата ја собира лутинатаo_O, (аманннннн мориииии што изнакажааааааа).
,,,,,,, Дотичнава кокона, административка, додека го раскажува, прераскажува фамозниов рецепт за посна манџа со компири, нормално не работи, (нека почекаат луѓето де), кај чекале толку, што ако почекаат уште малку. Ручек се спрема или што, кога ќе се врати административкава дома, да игра лажица.
Агонијава траеше цели 20 минути, (требаше до најситни детали да се објасни де рецептов, од тоа колку сол, до тоа колку време да се вари манџава, па колку пипер и сл.), ама луѓево чекаат во ред, ама им се брза, ама ичччччч уво не и слуша, важно ручекот да се спреми.
....................................
Поминува шефот, луѓево му се жалат, вака и вака, вработенава си зборува на телефон, ние си чекаме, а шефчево ни одговара со шепот “ е ако де причекајте уште малку, таа е на тој и тој внука од сестра на вујна му на тој и тој, сега нова вработена е“.:confused:

Да ти се плукнам и во администрација, да ти се плукнам во вработување по партиски клуч, да ви се плукнам на вработувањата по роднинска врска, додека кадарни, вредни, школувани ни седат дома, вакви неписмени со немање основна култура за однесување на работно место ќе ги плаќаме од нашиот грб.
 

Nino Manchester

Oŋce α RED, αlwαys α RED
Член од
4 јуни 2009
Мислења
14.530
Поени од реакции
17.887
Која мана ја иам значи еј, се врзувам бргу за луѓе и тоа ептен брзо.За после да се разочараш у пичку матер, а си ги прифатил со сите мани и доблести.Бес разлика што други зборувале све најлошо,никад не сум обрќал пажња.Сум се водел по тоа, ако за вас нечинат за мене са супер. Епа сисај го сеа сеа све ти ебам.
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.254
Поени од реакции
1.964
Ме здоболеа очите од читање скрипта.
Сега ќе си направам едно капучино и ќе си кулирам. :kafence: :tvg:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Диар Кејг, дали знаеш дека сите патишта водат кон РИМ ?
...Република Илинденска Македонија? :facepalm:
 
Член од
2 ноември 2008
Мислења
5.335
Поени од реакции
1.782
Првиот бакнеж, и првата жена во живот што ја имам сакано искрено ми се имат десено на овој датум убав кој никогаш нема да го заборавам.

Не стварно овој месец ми е еден од најубавите настранатоа што ми е роденден на 23ти :P, многу се осеќам исполнето без некоја тежина на грб без некои проблеми било од работа или семејни.

Ми се имат издешавано многу убави работи, како например синоќа треба да испраќам другар што треба да оди за Америка преку факсот и касно ја заседнавме у еден кафиќ да си кажеме збор два и му викам брат даj кој останавме тука ова што се дешава не е нормално едниот близок другар ми е веќе Германија зацементиран фамилјарно другиот Шведска ги немам видено по 1-2гдини почнаа да ми фалат страшно нем и ти некоја луда идеја да имаш да останеш. И така гледа ме и ми вика имам една луда идеја шо ја планирам 10 дена а ти незнаеш ништо спремаме ти изненадување и го гледам како теле.

Брато го договорил другарот од Германија да дојде специјално и да го испратеме сите како што треба. Ова ми дојде како шок хаха коа го видов не ми се верува еј, ова е прав другар затоа ги сакам,стварно ми ја разубави вечерта и си пијуцкавме до трт ако бев сабалејто прва нема гајле тоа <3.

Кајги синоќа за прв пат сфатив колку ги сакам овие луѓе и колку сум поврзан со нив бидејќи пораснавме како едно. Надевам се дека нема да останам сам овде у овој лош град и можам да си дозовлам да кажам лоша држава.


...ех Радовиш мој кој ке остане последен нека го изгаси светлото и клучот нека го стави од чергата :backa:
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.254
Поени од реакции
1.964
Кајги,животов е премногу напорен.
Сите ми се сипале,учи,па учи и учи................
Па,добро,бре,луѓе,полека, учам,но не можам 100 предмети одеднаш. :brlav:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.572
На фамознава венчавка требаше да им ја преправат малку заклетвата:

I, Groom take you Bride to be my wedded wife. To have and to hold, from this day forward, for better for worse, for richer for poorer, in sickness and in health, to love and to cherish, till death do us part, according to God's holy ordinance, and therefore I pledge thee my love.

Now, Bride take Groom's ring and place it on his left hand. Do you Bride give this ring to Groom as a token of your love for him? (I do)

Please repeat after me the following:
I, Bride take you Groom to be my wedded husband. To have and to hold, from this day forward, for better for worse, for richer for poorer, in sickness and in health, to love and to cherish, till death do us part, according to God's holy ordinance, and therefore I pledge thee my love.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.330
Поени од реакции
4.895
Во помалите градови има една практика кога си ропак што вози кола и ќе видиш друг ропак пријател кај што ака пешки по тротоар да му свириш со колата додека на се поздравите.
Па пичка ви матерна. Кое достигнуче е тоа да те види во Југото скапано. Три улици се низ град. Петнаесет луѓе ќе ги видиш низ град.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom