Донесен е законот за Државни службеници = "аирлија казнување и бркање од работа"

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.265
Поени од реакции
3.475
Како прво, брат ми работи во Општина Вевчани,значи зборот ми е дека не работи во министерство за надворешни работи или во некоја скопска општина, Вевчани е селска општина и нема потреба да се знае англиски до тој степен,значи нема потреба докторски да се знае англиски,а инаку да даде Господ да дојде некој нов строг закон за приватниот сектор,па после јас ќе славам,и ќе велам браво за владата така треба нека умре козата на комшијата.
Сакај му лошо на приватниот сектор, тек тогаш брат ти ќе процвета.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.265
Поени од реакции
3.475
Треба да има нов закон, општините да бидат целосно независни, а не некој скопјанец од владата да ми кажува кој треба да се запосли или кој не, доста сите давачки одат во Скопје,сите инвестиции таму се и после што? Скопје ќе ми кажува кој ќе биде вработен а кој избркан во провинциски делови..? Доста беше што сите работевме за Скопје,и тоа зошто? за да се гради и да се луксузира? а во едно и сите конци да ги држи на рака?.. Е НЕМА ВЕЌЕ ТАКА..:tapp:
Која приватна фирма те зела тебе бре? Логиката ти има појше дупки од швајцарско сирење.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.265
Поени од реакции
3.475
Абе едноставно неможе сите инвестиции да бидат во Скопје,сите парични средства да одат во Скопје, цела Македонија да робува за Скопје, и после тие да донесат закони за некои општини во провинциските делови кој требало да работи а кој не? Не не не тоа не е правно,тоа не е реално,а тоа не е дури ни христијански..
А правилно беше брат ти да го вработи пријател? Тоа христијански е? Или арно тогаш ви беше па ќутевте? Што не рекол еј чекај јас штом сам не можам работа да си најдам, да оставам некој поспособен да си работи, така е исправно и христијански. Работа нашол со врски, тоа било идправно.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.665
Поени од реакции
962
srce со тебе у опште немам намера да дискутирам за нешто што немаш врска..:tapp:
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.938
Неќна во петокот еден глуп административец пола саат и више ме бараше и не можеше да ме најде во системот, па мораше да одиме кај раководителот за тој да среди работа. Глупакот неписмен погрешна апликација вклучил и не бива па не бива :pos::pos:
Навидум добро е што донесуваат ваков закон за уништување на ракот на државата, али реалноста е дека едни рак клетки ќе ги заменат со други.
 
Член од
14 февруари 2014
Мислења
181
Поени од реакции
155
Трагично е што правилата и законите ќе останат на хартија и само на хартија.
Се што е изгласано/донесено е колку ради реда и не е осмислено доволно за примена во реалноста што моментално ја имаме.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
15.940
Поени од реакции
8.771
Попоски ќе го реформирал МНР – дипломатите ќе морале да знаат англиски јазик!?
„Дипломатите во иднина ќе мора задолжително да го владеат англискиот јазик, но и други светски јазици“ – изјави денеска министерот за надворешни работи Никола Попоски за една локална телевизија во Кичево каде престојуваше во посета.

Таксистите морале да учат англиски за едно гуд морнинг, администрацијата старо младо по шалтери морале да знаат англиски, дипломатите досега не морале англиски и најмалку уште еден јазик? Ако е стварно ..:facepalm:
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.665
Поени од реакции
962
Попоски ќе го реформирал МНР – дипломатите ќе морале да знаат англиски јазик!?
„Дипломатите во иднина ќе мора задолжително да го владеат англискиот јазик, но и други светски јазици“ – изјави денеска министерот за надворешни работи Никола Попоски за една локална телевизија во Кичево каде престојуваше во посета.

Таксистите морале да учат англиски за едно гуд морнинг, администрацијата старо младо по шалтери морале да знаат англиски, дипломатите досега не морале англиски и најмалку уште еден јазик? Ако е стварно ..:facepalm:
Дупење во здрав мозок..
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.554
Поени од реакции
628
Повелете, законите во нивната конечна верзија објавени во „Службен весник на РМ“! :)
Ха ха ха ха:pos:го прочитав законот за државни службеници, односно новиот закон за администрација што треба да стапи во сила уште 2 месеци, па овој закон доколку реално се применува 99% ќе треба да се испразни администрацијата, а додека пак критериумите за вработување едноставно ќе биде научна фантастика за тие што сакат да се запослат во државна администрација, бидејки ќе се бара еден куп меѓународни сертификати за англиски и информатика а во едно и 5 дополнителни испити..:icon_lol:Интересно е што овие сторги критериуми за меѓународни сертификати и еден куп испити е исто ко еден цел семестар да имаш полагано на факултет, а инаку овие правила ќе важи и за општински администрации. :icon_lol: Во иднина градоначалниците ќе имаат главоболки кога ќе треба да ги вработат луѓето во Општините нивни, просто речено овие тешки критериуми што ќе се бараат не е услов ниту во НАСА,значи по лесно е во НАСА или во Пентагон да се вработиш отколку во државна администрација.:pos: Инаку законот е донесен нетранспарентно, ова е лоша порака за сите млади што сонуваат за државна администрација, инаку новиот закон ќе го ограничува пристапот на граѓаните до работните места во јавната администрација поради бројните сертификати кои ќе им се бараат на јавните огласи, а со ова постапка не се нуди стратегија за јавната администрација. Па со овој нов закон ВМРО-ДПМНЕ ќе има 100% контрола во државната администрација. Со овој закон диктатурата ќе се зацрвсти до максимум степен....:tvg:
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.232
Поени од реакции
2.308
каков се закон нема да најдеме кај нас во државава.... кои глупости ги прават не се свесни....

али бре луѓе - па вие во владин состав имате луѓе кои незнаат ни македонски јазик!!! а сепак се државни службеници - пази... работи за државата а незнае чисто да го збори јазикот кој е официјален во истата држава... и стигна некој да бара познавање на англиски? абе ај не заебаај....

прашајте ги истите тие што го изгласале законот како се става акцент на македонски зборови што е нешто најосновно нема да ви каже... прашајте ги истите тие 14 * 17 колку е нема да знае да израчуна.. прашајте ги нешто нај општо питагорова теорема или плоштина или волумен како се пресметува нема да знаат да ви кажат.... работава дојде луд јебе збуњеног
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.062
Ха ха ха ха:pos:го прочитав законот за државни службеници, односно новиот закон за администрација што треба да стапи во сила уште 2 месеци, па овој закон доколку реално се применува 99% ќе треба да се испразни администрацијата, а додека пак критериумите за вработување едноставно ќе биде научна фантастика за тие што сакат да се запослат во државна администрација, бидејки ќе се бара еден куп меѓународни сертификати за англиски и информатика а во едно и 5 дополнителни испити..:icon_lol:Интересно е што овие сторги критериуми за меѓународни сертификати и еден куп испити е исто ко еден цел семестар да имаш полагано на факултет, а инаку овие правила ќе важи и за општински администрации. :icon_lol: Во иднина градоначалниците ќе имаат главоболки кога ќе треба да ги вработат луѓето во Општините нивни, просто речено овие тешки критериуми што ќе се бараат не е услов ниту во НАСА,значи по лесно е во НАСА или во Пентагон да се вработиш отколку во државна администрација.:pos: Инаку законот е донесен нетранспарентно, ова е лоша порака за сите млади што сонуваат за државна администрација, инаку новиот закон ќе го ограничува пристапот на граѓаните до работните места во јавната администрација поради бројните сертификати кои ќе им се бараат на јавните огласи, а со ова постапка не се нуди стратегија за јавната администрација. Па со овој нов закон ВМРО-ДПМНЕ ќе има 100% контрола во државната администрација. Со овој закон диктатурата ќе се зацрвсти до максимум степен....:tvg:
Законот во пракса
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
306
Поени од реакции
165
Државната администрација во последниве неколку години е трулежот на целиов нефункционален систем, класичен пример како си тонеме у сопствена кал. Реално не верувам во искрените намери на власта да донесе закон со кој стварно ке ја среди администрацијата поради простиот факт што оваа власт ја доведе администрацијата на ова ниво. Али едно е јасно - мора да има сериозни промени кои нема да бидат во сенката на политизирањето, без ова воопшто не ни се очекува некаква позитивна промена туку поголема внатрешна поделба. Жално е што толку „активисти“ од цела Македонија се напикаа во Скопје и сонот е да се работи државна работа. Тоа се искористи од страна на ВМРО и ги нахрани гладните души со тоа што сакаат да го јадат. Тука само би ги спомнал празноглавите и тие што си дремат дома а зимаат пари од мојот данок како одеднаш стануваат и се бунат против истиот оној кој ги вработил, поради тоа што решил малце да ги стегне. Ако секој си ја заслужува реално работата и дипломата немаше да има вакви „реформи“ - ваков закон и предлог за државно тестирање. Како што викаат нашите комшии: Тражили сте - гледајте!
 
На врв Bottom